Kmeny

27. 05. 2014 / Filip Urban / literatura
Kmeny

Literární okénko tu trošku tleje a není se čemu divit. Knížka jako médium mě až tak neoslovuje. Naposledy sem myslím přelouskal životopisnou bichli o Stevu Jobsovi. Teď louskám podobně tlusté knížky a rovnou dvě. Jde o Kmeny a Kmeny 0. Na svědomí je má Vladimir 518. Napřed vydal Kmeny. Kniha reflektující současné subkulturní skupiny od tunningerů přes hiphopery až po Emo nešťastníky. Kmeny zaznamenaly fenomenální úspěch a tak se Vladimir rozhodl zmapovat kmeny před rokem 89 a tou se teď právě pročítám a hrozně mě to baví. Kniha je členěna do 25 kapitol s názvy jednotlivých subkultur – Máničky, Trampové, Teplí, Underground, Sci-fi, Motorkáři, Kinoamatéři, Kulturisté, Folk, Disent, Počítači, Punk, Alternativa, Ekoaktivisté, Lennonisté, Vlajkonoši, Nová vlna, Auto, Metal, Skate, Alternativní divadlo, Veksláci, Nudisti, Výtvarníci i Depešáci.

Kmeny mého mládí :) Knížka je doplněna úžasnýma fotkama ze soukromých zdrojů jednotlivých subkultur. Skvěle napsaná a obohacená o rozhovory z účastníky konkrétních kmenů. Je to zábavné, čtivé a poučné. Malá ukázka:

"Na všech subkulturách je fascinující způsob, jakým si je průkopníci, ti hrdinové první generace, interpretovali. Jak je přetvářeli, aby byly funkční a dávaly smysl i v našich podmínkách. Vzorce se nevyhnutelně opakujou. Z New Yorku, L. A., Londýna nebo čertví odkud přichází něco novýho sem k nám, do prostředí, kde je všechno jinak. A ten, kdo si toho všimne první, ten kdo tu věc zvedne, je jako Bůh. To on určuje její podobu, dává jí tvar a vdechuje život svými slovy, který budou platit jako zákon minimálně do doby, než je další generace popře a smete ze stolu v pochopitelný touze mít na tu věc též právo, vlastnit ji a dál přetvářet..."

Obě knížky nedávno dotiskly a jsou k dispozici v každém větším knihkupectví. Myslím, že by neměly chybět v žádné knihovničce. Bod a potlesk pro Vladimira!


Literatura

26. 04. 2012 / Filip Urban / literatura
Literatura

Pro všechny majitele ipadů mám skvělou zprávu. Podařilo se mi publikovat v ibooks mou první (a asi i poslední) knihu a to Kalníček. Přemýšlel sem už dlouho, že bych ho vydal normálně v tištěné podobě v nějakém samizdatu a nabídnul vám ho. Pak ale přišel Apple s možností publikování vlastních knih a to formou jednoduchou a zábavnou a to pomocí aplikace ibooks author ve které si uděláte svou vlastní knihu a můžete ji publikovat zdarma, či za peníze přímo na apple store.

Byla to celkem náročná práce, projít všechny ty hlášky jednu po druhé a z odstupem času a za střízliva vyselektovat ty, které pobaví i nezasvěceného čtenáře. Pro lepší přehlednost jsem je ještě rozdělil do několika kategorií - Výkřiky do tmy, Rozhovory, Svatá pravda, Lehké drogy & alkohol, Hudba, film a hry, Láska, sex a vztahy, Sport a jiná pohybová aktivita a Terminus technikus :)

Knižka ke stažení z itunes TADY!

Máte tedy k dispozici první vydání Kalníčku. Věřím, že vám zpříjemní chvíle, kdy budete muset někde na někoho čekat, nebo před spaním si dáte jednu stránečku pro zlepšení nálady nebo se po brčku s kamarádem zaseknete na našich hláškách.

Taky chci poděkovat všem mým kamarádům a známým, jejichž hlášky jsou v knížce zaznamenané. Bez vás bych to nikdy nedal dokupy :) Díky!


Literatura

19. 09. 2011 / Filip Urban / literatura
Literatura

Já to teda nečet jo, ale napsat se o tom musí :) Jeden z pohrobků zašlé slávy kotrmelců - Heb, při dlouhých čínských večerech, s lahví dobrého čínského piva, sepsal romantickou sci-fi povídku POSLEDNÍ ODPOLEDNE V JACKSON BAY.

Autor popisuje svou prvotinu slovy: "Je o starším pánovi, jménem Oskar, a jeho trochu podivném kotěti, Milfriedovi. Je ale taky o tom, jaké je to být na útěku a co všechno se Vám může přihodit, když jste na útěku úplně poprvé."

Celou povídku najdete v PDF ke stažení zde!


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské