Kmeny

27. 05. 2014 / Filip Urban / literatura
Kmeny

Literární okénko tu trošku tleje a není se čemu divit. Knížka jako médium mě až tak neoslovuje. Naposledy sem myslím přelouskal životopisnou bichli o Stevu Jobsovi. Teď louskám podobně tlusté knížky a rovnou dvě. Jde o Kmeny a Kmeny 0. Na svědomí je má Vladimir 518. Napřed vydal Kmeny. Kniha reflektující současné subkulturní skupiny od tunningerů přes hiphopery až po Emo nešťastníky. Kmeny zaznamenaly fenomenální úspěch a tak se Vladimir rozhodl zmapovat kmeny před rokem 89 a tou se teď právě pročítám a hrozně mě to baví. Kniha je členěna do 25 kapitol s názvy jednotlivých subkultur – Máničky, Trampové, Teplí, Underground, Sci-fi, Motorkáři, Kinoamatéři, Kulturisté, Folk, Disent, Počítači, Punk, Alternativa, Ekoaktivisté, Lennonisté, Vlajkonoši, Nová vlna, Auto, Metal, Skate, Alternativní divadlo, Veksláci, Nudisti, Výtvarníci i Depešáci.

Kmeny mého mládí :) Knížka je doplněna úžasnýma fotkama ze soukromých zdrojů jednotlivých subkultur. Skvěle napsaná a obohacená o rozhovory z účastníky konkrétních kmenů. Je to zábavné, čtivé a poučné. Malá ukázka:

"Na všech subkulturách je fascinující způsob, jakým si je průkopníci, ti hrdinové první generace, interpretovali. Jak je přetvářeli, aby byly funkční a dávaly smysl i v našich podmínkách. Vzorce se nevyhnutelně opakujou. Z New Yorku, L. A., Londýna nebo čertví odkud přichází něco novýho sem k nám, do prostředí, kde je všechno jinak. A ten, kdo si toho všimne první, ten kdo tu věc zvedne, je jako Bůh. To on určuje její podobu, dává jí tvar a vdechuje život svými slovy, který budou platit jako zákon minimálně do doby, než je další generace popře a smete ze stolu v pochopitelný touze mít na tu věc též právo, vlastnit ji a dál přetvářet..."

Obě knížky nedávno dotiskly a jsou k dispozici v každém větším knihkupectví. Myslím, že by neměly chybět v žádné knihovničce. Bod a potlesk pro Vladimira!Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
06. 06. 2014 / 12.37 / z

kmeny fajn, jen pro doplneni k teto knize {odkaz}

05. 06. 2014 / 12.22 / [ K! ]

Bod a potlesk za dobrou práci!

04. 06. 2014 / 05.52 / o.

ten článek mi vyvolal chuť na knížku:)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské