Literatura

31. 05. 2010 / ? / literatura

„Pokud nás navštíví mimozemšťané, výsledek bude podobný tomu, když Kolumbus přistál v Americe, což pro domácí obyvatelstvo neskončilo dobře.“ Toto je názor fyzika Stephena Hawkinga, který byl před nedávnem citován deníky po celém světě.

Vybavil se mi článek nazvaný 1491, který před několika lety otiskl výborný bostonský měsíčník The Atlantic (březen 2002). Poměrně obsáhlý text je souborem teorií o tom, jak to v Americe mohlo před jejím „objevením“ vypadat a co se pravděpodobně dělo pak. Soudí se, že na západní polokouli žilo více lidí než v Evropě a tato civilizace byla velmi vyspělá, přestože Homo sapiens vyrazil z Afriky přes Aljašku dříve, než vznikla například první civilizace sumerská a vyvíjel se na rozdíl od civilizace evropské poměrně izolovaně. Lidé na americkém kontinentě nepoznali výrobu oceli, v převážně hornatém terénu nikdy nevyužili kolo, zato ale dosáhli skvělých výsledků v zemědělství. Více než polovina plodin, které se dnes v celém světě pěstují, byla vyšlechtěna v Americe. Je ironií, že kukuřice, rajčata, brambory a papriky podmínily populační explozi na Starém kontinentě a tím později i průmyslovou revoluci. Kukuřice také pomohla modernizovat zemědělství v Africe a tamější nárůst populace vyústil v několik století transatlantického otrokářství. To vše se odehrávalo ve chvíli, kdy Indiáni rychle vymírali. Odhaduje se, že během 130 let vzájemného kontaktu jich umřelo 95%. Španělští dobyvatelé nebyli nijak mírumilovní, přesto to nejhorší, čeho se (mimoděk) dopustili, bylo, že s sebou přivezli choroby jako neštovice, tyfus, chřipku, mor atd. Několik nakažených jedinců a pár prasat spustilo takovou vlnu nákazy, že domorodé obyvatelstvo umíralo po tisících, aniž by kdy spatřilo bílého člověka. Nemoci postupovaly do vnitrozemí mnohem rychleji než Evropané, kteří pak nacházeli vesměs krajinu již bez domorodé populace.

Druhou zajímavou „zprávou z tisku“ je nedávné zjištění na základě analýzy kosterních pozůstatků pocházejících z Chorvatska, že jsme z jednoho až čtyř procent Neandrtálci. V knize Remarkable Creatures profesora molekulární biologie a genetiky Seana B. Carrolla se píše, že Neandrtálci žili na území dnešní Euroasie více než 300 tisíc let. Homo sapiens migroval z Afriky (dnešní Tanzanie) do Evropy před 40 tisíci lety a trvalo 12 tisíc let než Neandrtálec zcela vymizel (od příchodu Homo sapiens). Proč vyhynuli, se neví. Byli vyhlazeni, nebo rozhodly nemoci, nižší technologický, sociální, komunikační stupeň, neobstáli v konkurenci (boj o potravu)? Nyní už nicméně víme, že geny Neandrtálců existují dál. Naše pra-pra-babičky tedy tu a tam zašly na párty k sousedům. Bude jistě zajímavé sledovat, co dalšího se o Neandrtálcích v nás dozvíme.

Naše galaxie má stovky miliard hvězd a takových galaxií jsou ve vesmíru miliardy. V současnosti jsou astronomové schopni pozorovat 443 planet a další miliardy jsou nám zatím utajeny. Pravděpodobnost života jinde je vysoká. Docestovat z jedné planety na druhou naštěstí není totéž jako dostat se z Tanzanie do Evropy nebo přeplout Atlantik. Civilizace na našem vývojovém stupni v žádném případě nemá technologii, která by jí umožnila se k nám dostat. Optimističtí astrofyzikové (Michio Kaku) říkají, že případné civilizace, které jsou od nás popředu o tisíce, možná miliony let vůbec nezajímáme, jelikož mají tak vysoké energetické nároky a vládnou tak vyspělou technikou, že zotročit nás by bylo obdobné, jako kdyby měl člověk zájem na tom zotročit mravence. Těžko si představit, že sem někdo letí mnoho světelných let, aby se pak schovával v lese a pozoroval osamělé vesničany, nebo skončil na pitevním stole v Area 51. Mimozemšťané budou spíše řešit, jak získat co nejvíce energie ze svého slunce (např. vytvořením kulového obalu kolem něj, tzv. Dyson sphere), nebo jak zpomalit jeho přechod v červeného obra. I když je asi dosti domýšlivé tvářit se, že víme to, co vědí oni.

Na povrchu to všechno působí docela depresivně: jedni do jisté míry nechtěně vyhlazují druhé, vítězí lepší technologie, dravost, vše se řítí dopředu a není čas ohlížet se zpět. Jsou však i takoví, kteří tvrdí, že je třeba vrátit se ke kořenům, zpět k přírodě a tradičnímu způsobu života. Zdá se ovšem, že žádný takový idylický začátek nikdy nebyl. Britský historik Niall Ferguson ve své finanční historii světa s názvem The Ascent of Money na úvod poznamenává, že tradiční společenství lovců-sběračů žijí (a vždy žila) velmi nezáviděníhodně – jejich život je krátký a brutální – dlouhé dny běhají s lukem po pralese, aby se najedli, a navíc neustále musí čelit útokům svých sousedů, takže kupříkladu až 60% mužské populace domorodých ekvádorských kmenů umírá násilnou smrtí. Tyto kmeny okamžitě snědí to, co najdou, potravu neskladují, soupeří o plodné ženy, neznají obchod ani spolupráci a jsou xenofobnější než kterákoli jiná vyspělejší (penězi zkažená) společnost.



Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
09. 06. 2010 / 01.59 / jiri

..:D..mno jak reagovat na takovou akci?:)..v uvodu chci jen rict, ze jsi docela dobre rozehnal me predchozi temne rozpolozeni:)..u "moderniho lososa" jsem qualitne zasvijel!:)..
..k te honbe za dlouhym zivotem..zacnu od posledni casti toho prvniho odstavce, z kterou souhlasim skoro uplne..tim, ze jsme se jakoby dostali na vrchol potravniho retezce (i kdyz to tak uplne v urcitych typech zivotniho prostredi neni) a tim, co jsme diky nasi inteligenci dokazali zjistit o udrzeni zdravi a tedy prodlouzeni zivota, se nas pud sebezachovy asi odlisil od toho "ostatnich"..pud sebezachovy ostatnich se podle me projevi pouze v okamziku bezprostredniho ohrozeni zivota..u cloveka to funguje uplne stejne, ale je tam jeste neco navic..dokaze uvazovat o sirokem spektru moznych nebezpeci, ktere by ho k vaznemu ohrozeni zivota dostat mohly a dokaze jim vicemene predchazet..chce se mi rict, ze mezi nami a ostatnima je takovy rozdil jako mezi Benem Johnsonem a zbytkem startovniho pole v 86´ na OH v Soulu..jenze bych pak k tomu musel dodat to, ze nasim teamovym lekarem je Priroda..a muj soukromy duch fair play se otrasa:)..
..jeste k tem krvelacnym bestiim:)..v tom mas pravdu..kdysi bych Ti byl byval argumentoval nazranym lvem, ktery kdyby vyhodnotil, ze mu z Tve strany nehrozi zadne nebezpeci, Te necha bez povsimnuti projit kolem sebe..prislo se ale na to, ze i nekteri predatori zabijeji "ze sportu"..nevim jak je to u tech "kocicek"..dale pak bych argumentoval tim, ze v divoke Prirode neexistuje obezita..pouze clovek a zdomacnele typy zvirat ji trpi..takze jestli sleduji svuj uzitek, tak znaji na rozdil od lidi nakou miru..na druhou stranu, kdyz si tezce zafantaziruju, nemuzu rict jak by to vypadalo, kdyby naky jiny zivocisny druh byl v podobne pozici jako clovek..

..ten pud snadnejsi cesty jak jsi ho myslel Ty jsem nejspis pochopil a nemam vicemene co dotat..jen pro ujsiteni..jde vlastne o zmenu pomeru PRACE : ODPOCINEK, ZABAVA ve prospech odpocinku a zabavy?..jestli jo taxe proti tomu muselo ozvat me FTK srdce no:))..kdysi ta prace proste zajistovala dostatek pohybu a jeste dejme tomu na cerstvem vzduchu, takze efekt na zdravi cloveka musela mit jiny nez jaky ma ve svem charakteru ted..kdysi to bylo "2 v 1"..ted si na fyzicke vybti clovek musi hledat cas, ale prez tu psychickou unavu je tezke se k necemu prinutit..

..jinak uz nemam mnoho, co napsat..jak si mluvil o tom, kdo ma nebo nema pravo vynaset obektvni soudy o Nas..mozna ze nekdy tim Spravnym nebo tou Pravdou je Paradox..tim chci rict, ze na vynaseni obektivnich soudu o lidstvu ma mozna pravo nekdo, kdo si to o sobe bytostne nemysli:)..

..kdyz tak navidenou u pivka radsi..ja asi zas zitra zaspim do prace:)..

08. 06. 2010 / 10.19 / Do

jiří,

máš pravdu, že člověk to s tím prodlužováním asi potáhl zatím nejdále, ale i ostatní se o to podvědomě snaží, pokud se podřídí pudu sebezáchovy, přežití apod. prostě v tom minulém kontextu - kdyžs nám taťko dal pud sebezáchovy a přežití, tak to nech na nás, když to dovedeme k dokonalosti, tzn. není podle mne proti přírodě žít do 150 let.
Na oslabení mé teorie uvádím, že takový losos nebo jepice nebo motýli to mají hozený trochu jinak asi kua, to je pravda. Ale tak každý to má hozený trochu jinak a furt jsme všichni "příroda" :) určitě se najde losos, který si v moři řekne - tak čůs, já letos ještě nejedu ! asi příští rok nebo za dva. Teď je docela moderní odjíždět do trdlišť po 30-tce ;-)))
o té ratolesti, budu dávat bacha ať se nezahubí, ale rád to nechám vše na něm, ať si co nejdříve poradí sám. jak říkal bůh Bendrovi, chceš-li být dobrý Bůh, musíš konat věci tak, aby nebylo poznat, že je způsobuješ ty. Ovlivňovat dění tak, aby nebylo poznat, že je ovlivňováno. tím chci říct, že my lidi zas takovou moc nemáme (v tom se možná s některými skeptiky shodnu), abychom mohli změnit nějaký významnější princip. to co se děje, a co jako inteligentní lidé přetváříme, je pořád dle mého názoru v rámci přírody, že s tím příroda počítá, že jednoho druha vyšlechtí tak, že bude umět zasahovat do krajiny. to je můj soukromý názor.
ano, o uzitku, to je na jinou debatu, jsem si naprosto jist - a tady nepřipustím diskuzi !! že všechna zvířata jsou krvelačné bestie (dobře kromě psů, koňů - ale to jen díky lidem), které sledují jen a jen svůj užitek. kdybys byl jejich žrádlo anebo kdyby se nasytili z toho, že postaví betonovou fabriku, bez mrknutí oka to udělají ! - tak je to nastaveno.

pud snadnější cesty je 3style, ještě mě napadal pud lenosti, princip usnadnění - jde o to, že to je pohnutka proč pak tu inteligenci využíváme a zpojujeme. v podstatě makáme, abychom se mohli flákat. tak jako když máš donutit lidi pracovat, jediné fungující je slíbit jim peníze - tak je to nastavené a pokud to někde funguje jinak - komuniťáci, sekty apod., tak je to ze vzdoru, omylu, nepochopení, i když je to třeba pěkné. pomáhat někomu je trošku mimo přírodu a je to asi pro nás spíše oddych, relaxace, možná naplnění nějakých svých mylných hipísáckých představ - i když jsou naprosto krásné, suprové, není nic lepšího než s kamarádama vymyslet něco, co nebudeme dělat pro peníze, je to skvělé, každý (no většina) do toho dá srdce, píli, nasazení, něco i vznikne, je to paráda, pak se ožereme, ale to je jen na chvíli, dlouhodobě to fungovat nebude nikdy a my se bavíme o systému, modelu apod. takže přesně naopak to je no.

akcereakce - no, myslím, že to správný příklad je, protože to není správná úvaha, pak už tam žádné ryby nebudou a proto to musel zkusit, aby příští rok zemřel hlady a jeho děto to snad už pochopí. to je zase cimrmanův princip slepých uliček ! :-DDD jinak souhlasím, že ten pud lenosti je podivně nastavený, byť zatím funguje, protože vede do záhuby, byť jsme jím hnáni. ale bojím se že to je takový náznak toho základního všeobecného principu fungování, jako že štěstí neexistuje, ale nikdy o něj nesmíme přestat usilovat, že celosvětový mír a blahobyt je nereálný, ale nikdy se o něj nesmíme přestat snažit. že v životě je všechno stejně dané, že nic jentak nezměníme, ale nikdy se nesmíme přestat to pokoušet. taková česko-pivně-filozoficko-sarkastická marnost.
počet návratníků k přírodě jsem asi přestřelil, opět žádná seriozní literatura o tom zatím nepojednává ;-)
proč nestačí žít jen do 65 nevím, proč by to mělo stačit ? prostě to tak je, že si to prodlužujeme a já těmto zákonům věřím (z celého srdce) že to tak je nastaveno správně, že to není žádné lidské provinění, že ldistvo má jakousi sebereflexi (dlouhodobou - ne v rámci našeho života) a že nějaký ten udržitelný rozvoj nastaven je - uznávám ale, že jsou dvě možnosti, že buď to tu do 50 let všechno jebne anebo ne. já si spíše myslím, že ne, ale to je opět na jinou diskusi.
no podstata člověka, tak ano, jistě, ta vývojová ano, ale asi více ho charakterizuje ta inteligence než to, že vylučujem. to je jedno, na tom se shodneme, závěr všeho tedy je, zda ta inteligence, kterou jsme jednou nastartovali, když jsme vychytali kolo, pluh, oheň (za všechno může Kopčem !), zda je vůbec někdo (z nás) oprávněn vynést objektivní soud, že si se sami sobě vymykáme z pod kontroly, že je něco špatně, že by něco mělo být jinak. já se necítím oprávně soudit lidstvo, já jsem rád, že sám sebe nesoudím tolik jako dříve, natož se starat o "lidstvo" na to školy nemám ;)
myslím, že "přirozené" (ježiš to je slovo) je že se věci mění, než že by něco mělo nějak být, jánevím jaký je ideální obraz světa. 2 miliardy malých políček, s jednou krávou, ovcí, slépkama a jedním kohoutem - no ... možná by se kohouti dali šérovat .... ale to už se zase dostáváme zpátky ... ;-))
myslím, že život je spíše proces - ne nějaký stav - život je počítačová hra, kterou tam někdo gemblí, zatím docela boduje, i když má nějaké hrozby, ale tak datluje do toho kompu co může, aby to nějak nastavil, přenastavil apod. ale spíše se u toho strašně baví, protože to musí být neuvěřitelná zábava a taky si myslím, že už dost věcí zvládnul. Hra, jejíž základním hracím prvkem jsou možná nějaké kvantové částice a na tom jsou založeny imunita organismu, vznika přenos myšlenky, fullHD video z foťáku, západ slunce nad průmyslovým 3ncem a další vychytávky ... tato hra mě naplňuje pocitem, že ta doposavad odvedená práce je dobrá, i když se ne všechno povedlo asi, no ale stejně nikdo neví jak to vlastně je.

uhhh :-O

to je na pivní debaty a ne na okrádání firmy o čas a energii :-/ jdu robit

04. 06. 2010 / 23.22 / efa

Poď DO :)

04. 06. 2010 / 21.23 / jiri

..6Jahne!..nevim teda jake dalsi hrace ve hre "kdo si nejvic zivotnim stylem prodlouzi zivot" mas na mysli?..rekl bych, ze jedine clovek se zabyva otazkou dlouhovekosti nebo dokonce nesmrtelnosti..za tim bude asi strach ze smrti podmineny pudem sebezachovy..konec koncu jedine clovek je z cele zive casti prirody schopen takto premyslet..jestli nam do toho Mamka nebo Tatka nemaji co kecat?..hm..tak si predstav v situaci Tatky sebe..jakoby Tva ratolest.. sotva co se naucila mluvit..Ti zacala kecat do neceho, cemu rozumis moc moc dobre a jeste Ti rikala "nech me byt"..
..tim chci rict, ze Priroda mela nebo ma naky plan, z ktereho se Ji clovek tim evolucnim skokem v inteligenci vymkl..premyslim, premyslim, ale nemuzu prijit na jineho tvora nez cloveka, ktery dokaze prizpusobit prostredi , v kterem zije, sobe..myslim,ze "zbytek" prizpusobuje zivotnimu prostredi sebe..v tomto je navic clovek obzvlast sobecky, protoze kdyz uz neco prizpusobuje, tak z toho ma uzitek vicemene jen on..ale to je na jinou debatu..
..zaujal me taky ten "pud snadnejsi cesty"..nasel bych to nekde v odborne literature?..nebo si jen tak za 3stajloval?..protoze to, cim nazyvas pud snadnejsi cesty je jen projev lidske inteligence spojeny s mnohaletymi zkusenostmi, ziskanymi metodou pokusu a omylu..mozna, ze to uz jako pud bylo "zapsano" v generaci, ktera s sebou prinesla prumyslovou revoluci..
..trochu bych se otrel i o jinou rovinu pudu snadnejsi cesty..zacnu trochu od kraje..verim na Rovnovahu..na Akci a Reakci..z toho uhlu pohledu si dovoluju rict, ze ne vzdy je ta snadnejsi cesta lepsi..nebo jinak..je vzdy vyhodna hlavne pro cloveka..nevim jestli je to treba to prave prirovnani, ale napadl me rybar, ktery lovi ryby tim, ze hazi do jezera dynamit..
..zajimavy je taky postreh, ze k navratu k prirode se hlasi vetsinou zivotem zklamani jednici..at uz se jim stalo cokoliv..myslim, ze si ten procentualni pomer prestrelil strasne..ja bych rekl, ze ve vetsine pripadu je to postoj socialne vnimavejsich jedincu a pak az treba postoj tech"zkalmanych".. mas urcite pravdu v te delce zivota..bude to znit podivne, ale s odvolanim na vyse zmineny zamer Prirody se ptam..proc nestaci zit jen do 60, 65?..proc se snazit zit do 100let?..snizilo by to nejak kvalitu zivota?..
..a jaka je ta prava podstat cloveka?..no zvireci!!!..zakladni instinkty..pudy..ty nam zustaly..musime jist..vylucujem..chceme se mnozit..bojime se..pohybujem se..spime..tohle mame spolecne..jak s bezobratlymi, tak s obratlovci (..k obratlovcum patrime vlastne i my)..to ze umime vypocitat rovnici o dvou neznamych atd. je jen projev vyssiho stupne nervove soustavy..mam mirne pochyby o zachazeni cloveka s darem takove inteligence..

04. 06. 2010 / 08.48 / Do

jirko: myslim, že taťka Příroda (trošku to genderově vyvážím, ne ? :-D) věc, jakoje délku života nechala na těch hráčích. že pokud vybavila soutěžící takovými zvěrstvy, jako je pud sebezáchovy, pud snadněnjší cesty, apod. pak se nemůže divit, že si to lidi, zvířata, rostliny, bakterie a viry a další aspoň trochu žijící občané zařídí podle sebe. takže délku života bych nechal na nás, jak si to ošéfujem, zařídíme a nenechal bych si do toho od mamky ani od taťky kecat.
Paradoxní je, že ten "návrat k přírodě", kteří z 98 % prosazují nějak životem v určitých rech zklamaní jedinci, tak že tento "pobyt v přírodě" se z hlediska délky života historicky nevyplatil. pokud neberu v úvahu ojebaný návrat k přírodě, kdy v souladu s přírodou žijící člověk bydlí na poli, oře, sází, sklízí, zuby si čistí smrkovou větvičkou a pak nasedne do volva, aby zajel do kanclu a bádal nad stárnutím DNA.
I když bych takhle hrozně rád žil, dětem četl jenom "nezkažené a zaručené" zprávy z blistů, vím že to je jakési popření přirozeného vývoje a té podstaty člověka.
O té podstatě člověka si totiž myslím, že jeho pravou (co je ta pravá ?) podstatou není, že je z biomasy, ale že umí vyřešit rovnici o dvou neznámých. toto podle mně charakterizuje člověka více než to, že je zvyklý jíst rostliny, pobíhat po nezamořené krajině apod.
pro člověka je přirozené to, co mu umožní při jeho tahu na branku sekundovat jeho stupni rozvoje, tzn. přizpůsobivost a kreativita. To říkám s ohledem na dlouhý historický vývoj a bez ohledu na ropnou skvrnu na floridě.

04. 06. 2010 / 03.06 / jiri

..6Wolfe!..co se tyka toho mimozemskeho vysadku, tak se ke me dostala zajimava informace. Clovek je vice mene presvedcen, ze kdyby uz doslo k tomu mimozemskemu vysadku a v tom lepsim pripade jen o navazani kontaktu, tak to budem urcite "my" s kym budou chtit "mluvit". Trochu se toho dotkl tady nize Jarmil. Kdyby pro mimozemstany bylo kriteriem "stupen socialni vyspelosti", tak "no.1 na alien draftu" urcite nebudem. Drive by se pry podle toho kriteria snazili kontaktovat uz zminene mravence, pak jeste vcely myslim...:)..heh..to by bylo globalni snizeni sebevedomi..predstavenstvo Zeme vita mimozemstany..mimozemstane prochazi(?) kolem..bez povsimnuti..sklani se k prvnimu mravenci, ktereho uvidi a projevi zajem o komunikaci:))..

..k tomu poslednimu odstavci..k navratu k tradicnimu zpusobu zivota bych se hlasil taky..ne teda az uplne na zacatek, ale k tomu zemedelstvi..idylicke by nebylo urcite ani tohle, ale rozhodne to vic odpovida biologicke podstate cloveka..clovek nejakou tu drinu vicemene potrebuje..spis vice bych rekl..premyslel jsem taky o delce lidskeho zivota, kdyz uz se o tom Niall Ferguson zminil..nevim jestli je prirozene, ze se clovek doziva takoveho veku jako ted..jasne..urcite je to tou ziskanou inteligenci..poznatky o zdravi a hygiene a tak..ale zajima me jestli je to prirozene..tedy podle toho, do jakych mezi Priroda vlozila delku lidskeho zivota..zname delku zivota mnoha zivocisnych druhu a ta se podle me nezmenila od toho ,co dany druh vznikl..krome cloveka a zdomacnelych zvirat..ptam se jestli to neni naky "ojeb" na Prirodu..neco jak Darbujan a Pandrhola..kdyz Hrusinsky zavrel Smrtaka do skrine:)..snad ne no:)..

..jinak Buffalo Bill´s pawn shop je taky dobry ojeb:)..

01. 06. 2010 / 18.53 / Jarmil Prdel

Mimozemštané, kteří jsou ve vývoji o stovky miliónů let vpředu mají energetiku zmáklou do posledního puntíku. Vlastně nemají už ani co objevovat a jejich energetické nároky jsou menší, než se opičkám, které sotva začínají s technickým vývojem může zdát. Vyspělost civilizace se ale neměří stavem ovládnutí techniky. To je jaksi samosebou, že mít zvládnuté své okolí patří k dobému vychování. :-) Co se opravdu počítá, je mít zvládnutého sebe. Viděno touhle optikou je náš technický vývoj ještě docela uspokojivý.

01. 06. 2010 / 09.18 / jano

dobre poctenicko!

31. 05. 2010 / 17.37 / chechet

kurnik, Kardasevova stupnica vyspelosti civilizacii je tez pecka!

31. 05. 2010 / 14.55 / bobikus

super, dobře se to čte

31. 05. 2010 / 12.09 / chechet

velmi zaujmava myslienka o energetickych narokoch civilizacii schopnych prekonat vesmir az k nam. je fakt, ze myslienkami o svojej vyspelosti si asi dost fandime :)

31. 05. 2010 / 08.19 / efa

Hezkej čas pastnutí příspěvku :)

31. 05. 2010 / 00.11 / wolf

trošku delší to mám, omlouvám se, pokud zahlcuju...zase je to ale úderem půlnoci:)...Připojuji báseň Shermana Alexieho, současného amerického básníka z kmene Spokane, o zastavárně Buffalo Billa:

Evolution

Buffalo Bill opens a pawn shop on the reservation
right across the border from the liquor store
and he stays open 24 hours a day,7 days a week

and the Indians come running in with jewelry
television sets, a VCR, a full-lenght beaded buckskin outfit
it took Inez Muse 12 years to finish. Buffalo Bill

takes everything the Indians have to offer, keeps it
all catalogues and filed in a storage room. The Indians
pawn their hands, saving the thumbs for last, they pawn

their skeletons, falling endlessly from the skin
and when the last Indian has pawned everything
but his heart, Buffalo Bill takes that for twenty bucks

closes up the pawn shop, paints a new sign over the old
calls his venture THE MUSEUM OF NATIVE AMERICAN CULTURES
charges the Indians five bucks a head to enter.


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské