21. 09. 2021 / gamesky

Děti a tablety - tipy pro vaše dítko

Už se na to chystám nějaký ten pátek, protože dost lidí mi komentuje storiečka na mém instagramu a ptají se co to borci hrají. Tak to vezmu trošku do hloubky.


17. 07. 2021 / soft & hardware

Jak jsem přešel na bezzrcadlovku Nikon Z6 II

Jak asi většina z vás ví, foťáky jsou má vášeň už dlouhá léta. Focení je pro mě relax, práce a obří dávka kreativity v jednom. Focení miluju. Naplňuje mě a dává mi v životě smysl. Za ty roky, co se focením bavím, mi rukama prošla už slušná řádka foťáků. Olympus, Canon, Sony, Nikon, Fujifilm, Flexareta, nejrůznější lomofoťáky a co já vím co ještě. Myslím, že můžu říct, že NIKON je moje srdcovka už řadu let. Za tu dobu jsem se dopracoval až k jejich vrcholnému foťáku D850. Jenže doba se mění a zrcadlovkám zvoní umíráček. Sony změnilo kompletně přístup k focení svými bezzrcadlovkami. Jsou lehké, rychlé, tiché, mají stabilizaci přímo na čipu a jejich ostření je prostě famózní. Konkurence zaspala a třeba Nikon byl prakticky před krachem. Kompletně překopal svůj byznys model a se slušným zpožděním přišel s odpovědí ve formě řady Z. Nový větší bajonet a řada bezzrcadlovek od Z50 (DX velikost čipu), Z5, Z6 a Z7 (fullframe). I ty měly své mouchy a tak přispěchal s posledním updatem ve formě Z6II a Z7II.


16. 06. 2021 / soft & hardware

iMac 24 jako pracovní stroj?

Jak asi většina tuší, jako Apple fanoušek pracuju na jejich počítačích u pěknou řádku let. Můj hlavní pracovní stroj byl vždycky imac ve verzi 27 palců. Rukama mi jich prošlo opravdu dost a proto jsem se těšil, s čím inženýři z Cuppertina dojdou letos, protože vizuál imaců se nezměnil snad 10 let. Ono jedno zlaté pořekadlo říká neměň nic co funguje. Imac pořád vypadal vedle běžného PC jako král, ale tak stejně. Chtělo by to změnu. Ta nastala letos na jaře s příchodem zbrusu nového imacu 24 palců. Ten vystřídal entry level imac 21 palců, který byl pro běžnou práci prakticky nepoužitelný. A já doufal, že stejně tak imac 27 nahradí novým imacem 32. To se ale zatím nestalo, takže jsem řešil dilema. Koupit mnohem výkonější nový imac 24 s menší obrazovkou, nebo si nechat starší imac z roku 2017, který se už pravda trošku zadýchával.


18. 05. 2021 / aktuálně

Lego Mindstorms 2020

Ferdu čekala oslava 6 narozenin a já řešil jaký dárek by mu udělal upřímnou radost. Hračku, která ho zase může trošku posunout, hračku, kterou složí a bude se k ní vracet a hrát si s ní. Asi víte, že si jede v Legu Technic. Všechny ty ozubená kola, diferáky, zubatky pastorky, převodovky, motory, hydraulika, mechanika, fyzika v praxi. Taky ve svém věku už zvládne něco spočítat a něco málo i přečíst. Proto jsem pátral co dál. Obecně edice Lega Technic je víceméně o různých autíčkách víc nebo míň promakaných. Auta ho vlastně vůbec nezajímají. Ferdu zajímá co je ukryto pod kapotou. Taky cenovky těch stavebnic jsou šílené. Slušná stavebnice auta začíná na 4.000,- a vím jak to dopadne. Auto bude 2 dny skládat, pak bude stát na stole, než ho objeví Vincek a rozseká ho na tisíc dílečků, které už nikdy nedáme dohromady. Což o to, dílků Technic není nikdy dost, ale přišlo mi to škoda.


19. 02. 2021 / aktuálně

Jak jsme kupovali matrace Tempur

Dnes bych tu chtěl napsat pár řádků o nových matracích, které jsme si s Nitkou pořídili. Začnu trošku ze široka. Téma kvalitního spánku je fakt velké. Nemálo lidí to řeší a nemálo firem se na tom snaží vydělat. Vzhledem k tomu, že 25 let z našeho života prospíme, je kvalitní spánek fakt důležitej. A čím sem starší, tím víc si to uvědomuju. Léta jsem to fakt neřešil. Když si vzpomenu, na čem jsem dokázal ještě na studiích spávat. Proležené, stoleté matrace. Vůbec jsem to neřešil. Až se blížila třicítka, začal jsem zjišťovat, že se budím s bolavými zády. Aha. Už nejsem nesmrtelný podle všeho. Na zemi už se mi taky spát nechtělo. Začali jsme s Nitkou pátrat po nějakém řešení.


17. 02. 2021 / aktuálně

Jak jsem neunikl Covidu

Je to přesně rok, co se Covid objevil jako téma č.1 i u nás v republice. Jak se říká do roka a do dne zaklepal i na dveře našeho bytu. Respektive kanceláře. Ano. Je to tak. Covid kompletně pokosil naši firmu. Jedna naše švadlenka s ním nic netušíc přišla do práce a během týdne jsme padli všichni. Hned při prvním podezření jsme běželi na antigenní testy, které nic neprokázaly a trošku nás uklidnili, jak se později ukázalo, mylně...


07. 02. 2021 / gamesky

Half-life ALYX

Schválně se teď zkuste zamyslet, jaká hra s vámi naposledy skutečně zacloumala. Myslím kdy jste zažili něco opravdu velkého u hraní her. Mě se to nestalo pěkných pár let. Neskromně můžu říct, že jsem byl u zrodu počítačových her :) Opravdu jsem začínal na space invaders, abych se dnes dostal k VR a titulu Half-life Alyx. Tahle legenda (myslím HL) mě fascinovala od prvního dílu. Byla to hra s neskutečnou atmosférou, chytrýma protivníkama, skvělým míxem střílení a řešení logických hádanek. Ano. Tohle byla hra, u které jsem cítil velké emoce. Pak se objevilo ještě pár titulů, které stály za ty prosezené hodiny u počítače, ale posledních troufnu si říct 10 let semnou už hry nic nedělaly. Až do minulého týdne, kdy jsem si připojil Oculus quest 2 k windows a koupil si právě Alyx.


05. 01. 2021 / soft & hardware

Oculus quest 2

Rád testuju nové věci a manželka mě má za totálního geeka, takže ji ani neudivilo, že sem si pod stromečkem rozbalil helmu pro virtuální realitu. Ne že bych se s ní v domácnosti nudil, ale měl jsem možnost vyzkoušet si tuhle hračku u kamaráda Pausera a celkem mě to oslovilo. V říjnu vyšel Oculus Quest 2. Tuhle společnost koupil před nějakou dobou facebook, protože mu je asi jasné, kam to spěje. Zvlášť v téhle době. Takže bez facebook účtu si nezahrajete btw :)


31. 10. 2020 / soft & hardware

Robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 Pure

Když sem u toho "recenzování" napíšu pár řádků i novém pomocníkovi v naší domácnosti. Robotické vysavače už tu nějaký ten rok fungují. My se tomu doteď bránili. Ani ne tak já, jako Nitka, která ty peníze raději dá jednou týdně šikovné paní uklizečce, která krom vysátí, vyřeší dalších x věcí. Seems legit for me :) Takže sme neřešili. No ale paní přestala chodit, dvě malé děti dokáží udělat na podlaze paseku denně a nakonec ji změnily názor i kamarádky na chatě. Příkaz zněl tedy jasně. Kup to!


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské