Literatura

03. 07. 2010 / ? / literatura

Bohatství je jakýkoli příjem, který je alespoň o málo vyšší, než plat manžela sestry vaší manželky. Přibližně takto zní názor amerického satirika H.L.Menckena, který v článku věnovanému darwinismu citoval The Economist. Žijeme v dynamickém a soutěživém systému, kde mít „dost peněz“ je relativní. Na anketní otázku, která byla součástí širšího výzkumu v USA, zda je lepší vydělávat 100 tisíc, když přátelé vydělávají 50, nebo 150 tisíc, když ostatní vydělávají 300, respondenti volili první možnost (tedy mít více, než mají přátelé, i když celkově méně). Přičemž mnozí nepochybně přemýšlejí nad tím, jak vydělat 300, když všichni kolem vydělávají 50.

V Británii stále velmi populární Karl Marx (před pár lety s přehledem vyhrál soutěž BBC o nejlepšího filozofa), jehož podobiznu u nás známe hlavně z vojenských přehlídek na Rudém náměstí, je spolu s Engelsem (taky známe) autorem Komunistického manifestu, kde se mimo jiné můžeme dočíst, že buržoazie „proměnila osobní důstojnost člověka ve směnnou hodnotu a namísto nesčetně propůjčených a řádně nabytých svobod postavila jedinou bezohledně chladnou svobodu obchodu. Zkrátka, vykořisťování zastřené náboženskými a politickými iluzemi nahradila vykořisťováním otevřeným, nestoudným, přímým a bezcitným.Buržoazie zbavila všechny dosud ctihodné a s posvátným ostychem uctívané obory činnosti jejich svatozáře. Proměnila lékaře, právníka, pátera, básníka a muže vědy ve své placené námezdní pracovníky.Buržoazie strhla z rodinných vztahů jejich dojemně sentimentální závoj a převedla je na vztahy ryze peněžní.“

Marx byl přesvědčen, že kapitalismus je pouze dočasný (stejně jako jiná společenská zřízení před ním) a že zanikne ve chvíli, kdy ze světa zmizí strádání a nedostatek a všichni budou mít všeho dost.Vývoj nicméně ukazuje, že kapitalismus je jako systém velmi odolný, a to zejména díky své schopnosti přeměňovat luxus v potřebu. To, co ještě nedávno bylo dostupné pouze některým, dnes chtějí (a musí) mít všichni: Jakkoli se již týden velmi raduji svému (ano, už je můj) novému Gillette Fusion s pěti břity pro výjimečný komfort, snažím se hledět vpřed a musím přiznat, že mě víc a víc štve, že to není ten Fusion Power poháněný tužkovou baterií, který vysílá „jemné mikropulsy pro ještě větší požitek z holení.“

Nedávno někde psali, jak málo výroba břitů stojí, jak obrovské má společnost zisky, jak v reklamě nestačí už jeden vynikající sportovec, ale musí být hned tři, jak tu reklamu vlastně hradí spotřebitelé atd. Určitě se najde spousta takových, kteří si zakládají na tom, že oni se holí Astrou a místo gelu používají obyčejné mýdlo (a pochopitelně žádný after shave), nebo se neholí vůbec a stojí mimo kapitalistický systém, nebo jej svou proklamovanou střídmostí a uvědomělostí podkopávají.

Marketingové masáži a touze po nových pěkných věcech se těžko odolává, na druhou stranu argumenty protistrany mají také svou přitažlivost. Obrázek Sarumana, který je rozhodnut zničit všechnu zeleň, pokácet a spálit všechny stromy, aby v pecích přetavil vše v ostré břity, si myslím hned tak cestu na obaly s holicími strojky nenajde. Přitom lze vytušit, že suroviny nejsou nekonečné, zdroje energie pravděpodobně dojdou a nepřetržitá výroba hrozí přetvořením planety v produkty.

Cormac McCarthy (autor The Road), v rozhovoru pro Wall Street Journal vykládá o tom, jak si často telefonuje se svým bratrem a jak obvykle diskutují o katastrofických scénářích zániku světa. Dodává ovšem, že se vždy nakonec sami sobě zasmějí, přestože kdyby je někdo poslouchal, řekl by jim nejspíš, ať jdou domů, napustí si do vany horkou vodu a podřežou si žíly. Když už nemůže být člověk zcela šťastný, může si alespoň ulehčit osvobozujícím smíchem a sebeironií, a to i v nejvážnějších okamžicích. Filozof Jan Patočka v eseji s názvem Mají dějiny smysl? hovoří o tom, že důsledně skeptický člověk musí být zákonitě skeptický i ke skepsi samotné.

Ivan, jeden z Dostojevského bratrů Karamazových, zmiňuje vlastní příběh (báseň), kterou nazval Velký inkvizitor. Tento církevní „vládce světa“ podobně jako buržoazie v Marxově pojetí říká, že:„Svoboda, svobodný rozum a věda je (lidi) zavedou do takových bludišť a postaví je tváří v tvář takovým divům a nerozluštitelným záhadám, že někteří z nich, nepoddajní a urputní, se sami zničí, jiní, nepoddajní, ale slabí, se zničí navzájem a zbývající slabí a nešťastní se připlazí k našim nohám a úpěnlivě k nám zvolají: Ano, měli jste pravdu, jedině vy znáte Jeho tajemství a vracíme se k vám. Zachraňte nás před námi samými!“ a vzápětí odhalí skutečnou podobu onoho tajemství: „Tiše zemřou, tiše hasnou ve Tvém jménu a za hrobem nenajdou nic než smrt. Ale my tajemství zachováme a pro jejich štěstí je budeme lákat věčnou nebeskou odměnou. Neboť i kdyby na onom světě něco bylo, zajisté ne pro takové jako oni.“

Moderní (post-křesťanská) doba zdá se dokládat, že svobodná - nebo přinejmenším demokratická - společnost je prosta konspiračních tajemství a pravd a umožňuje každému jednotlivci, aby dosáhl spokojenosti a aby si své společenské postavení vybudoval svým vlastním úsilím, a to bez proletářských revolucí a zahořklého fanatismu. Přestože již déle nemá smysl a nelze (pokud to vůbec někdy bylo možné) rozlišovat mezi člověkem konzumním a duchovním, není zdravé příliš propadnout ani jednomu z těchto směřování, nezapomínat na občasnou sebeironii, nevěřit těm, kdo tvrdí, abychom ničemu nevěřili (Proč bychom to tedy měli věřit jim?), a nebrat pochopení smyslu toho všeho jako něco, s čím člověk jednoho večera usne, a své chápání už po zbytek života nezmění.



Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
13. 07. 2010 / 17.20 / cosa

... to nechápu, jak jsi vyvodil, že si myslím, že člověk je největší vrchol všeho

no jak? vymyslel jsem si to :-)

10. 07. 2010 / 17.39 / Do

no fajn, tak že si myslím, že kapitalismus nikdo nevymyslel, že "se k němu" tak nějak došlo .... to nechápu, jak jsi vyvodil, že si myslím, že člověk je největší vrchol všeho a že není jiné inteligence, jiného bytí nebo jak si to vlastně o mně myslíš :)
ano, přestože si to myslím, nejsem jim nějak posedlý tak, aby mi to bránilo uvažovat v jiných souvislostech. takže si myslím, že jsi úpně mimo ;)

10. 07. 2010 / 16.27 / cosa

vydedukoval jsem to z této věty:
"kapitalismus nikdo nevymyslel, ten se vyvinul naprosto přirozeně ... jako všechno ..."

se zvláštním důrazem na slovo "přirozeně" které pak chápu jako "samoseto"
ale jestli jsem úplně mimo tak to víš jen ty sám :-)

10. 07. 2010 / 11.14 / Do

cosa: to netuším, jaxi vydedukoval z mojich komentů, ale tak tady asi argumentace končí, no ;)

09. 07. 2010 / 15.27 / cosa

Do: jo jo přesně takhle to funguje ale samozřejmě chápu proč ti to připadne nesmyslné, ty totiž pořád věříš tomu, že život je v nekonečném vesmíru pouze na planetě zemi a člověk je na vrcholu toho všeho. :-) první a jediný průkopník živé inteligence :-))

09. 07. 2010 / 13.37 / Do

dreadless: máš pravdu, to co je v Evropě, to je ve srovnání s čínou totální komunismus.
Čína je mnohem kapitalističtější, než kterákoliv evropská země. Mají totálně výkonnou ekonomiku, ale nepřerozděluje v tom poměru vůbec nic. Lidi nemají nárok na nic, natož na práci. U nás, když lidi nemají práci, vždycky za to může někdo jiný, nikdy oni. Svým pocitem, že podnikatelé a pracháči jsou ti hajzli je pak brzdí, aby jim tu práci dali.
Ale evropský neopostsocikapitalismus má svoje opodstatnění, protože sociální štědrost a jakási stabilita vede k jisté spokojenosti a pak k vyšším výkonům (až na některé řecké výjimky). je to hodně křehká rovnováha, ale ani zrušení otroctví není vítězství humanity, je to jen kalkul nad tím, že když lidem budu za práci platit (ne celou přidanou hodnotu, jak by to 90 % dělníků viděla), budou možná někteří tu práci dělat raději a tedy efektivněji.

... uznávám, že je to extrémní pohled těžce zkoušeného kapitalisty :-DD ale oponujte mi, že to modelově takto není. Tím nezatracuji úvahy o rovnoprávnosti a solidaritě, je třeba uvažovat i v těchto ohledech, ale spíše jako okolnosti a souvislosti, než hlavní téma.

09. 07. 2010 / 13.28 / Do

cosa: jasně, nejdříve někdo vymyslel prvobytně pospolnou společnost, pak ji lidi začali žít, pak někdo vymyslel panovníka, pak se jím někdo stal, teď někdo vymyslel, že se lidi mají starat o svůj majetek, pak to na povel začali lidi nepřirozeně dělat ;))

09. 07. 2010 / 12.19 / cosa

Do: pleteš se, kapitalismus stejně jako všechno ostatní někdo nejdřív vymyslel

09. 07. 2010 / 12.08 / dreadless

imho už dnes nemáme kapitalismus. Ale co máme? Postkapitalistický neosocialismus? Sociální kapitalismus? :)) to mě napadají samé ptákoviny... asi to bude tím pátkem

K! - nevím, jestli vždy nejslabší. A záleží, jak na kterém rádiu :)

Dr.Mudr: tak to já mám jinak - jdu do déemka a tam si koupim tu jejich déemkovou značku. A to včetně žiletek. Zajímavý poznatek: zatímco ty dm- Balea jsou za poloviční cenu než Gilette, jsou made in usa, a ty žileťácký jsou tuším čajna. Jak je to možné? Tady bude něco v nepořádku s nenasytností gigantů a s jejich nepřiměřeně vysokými marketingovými výdaji. A poznatek další: ty dm vydrží déle ostré (a břitů mají taky nespočet :)))

09. 07. 2010 / 10.18 / Do

třeba se po kapitalismu přestane řešit název kapitalismus, ale zůstane to tak, jak to je ... kapitalismus nikdo nevymyslel, ten se vyvinul naprosto přirozeně ... jako všechno ...

09. 07. 2010 / 07.50 / ivan

Po kapitalismu zas bude prvobytně pospolná společnost a otroctví. V některých částech světa anarchie. Prostě zas bude retro

08. 07. 2010 / 22.16 / Dr.Mudr

K!-Telka je pekelna skrinka ja vim ale ty filmy v HD se na tom divaji mnohem lepe =)

08. 07. 2010 / 21.17 / granko

Líbí se mi ten text. Ale nevim co přijde po kapitalismu. Ale je to pro mě o důvod víc proč si užívat, cestovat a bejt šťastnej. Protože po tom kapitalismu asi nebudeme mít takovou svobodu jako teď.

08. 07. 2010 / 19.00 / [ K! ]

Dr.Mudr - s tou pěnou...

08. 07. 2010 / 19.00 / [ K! ]

Dr.Mudr - to máš z teho, že máš telku °;-)

08. 07. 2010 / 18.59 / [ K! ]

Ad Do, misi, dreadless - já mám takovou zkušenost, že věci, co dávaj v rádiu (nebo bych měl spíš použít minulej čas, teď už jen FM4) bývají většinou IMHO nejslabší z celýho alba. Ale najdou se i výjimky, co tohle pravidlo potvrzují - Dead Weather a I Cut Like A Buffalo ;-)

08. 07. 2010 / 15.43 / Dr.Mudr

Dneska kazdy nasleduje mainstreem. Kdysi davno bylo noseni YP trika skoro jak vstoupit do VIP klubu a dneska... Neci rikat ze ho ma kazdy ale jedinecnost se uz pomalu vytraci =op
Me se ale libi lide co tvrdi ze na ne marketing nema zadny vliv a ze kupujou to co oni chteji. Ja sem se taky dlouhou dobu za jedno z takovych lidi povazoval ale opak je pravdou. Nerikam ze co vidim v televizi utikam okamzite koupit avsak kdyz si jdu kupovat holici penu tak jedinne Gillete protoze ji stale nekde vidim v telce.

Dreadless: Lidi nikdy nemeli v lasce zmeny, nove veci. Proc to menit kdyz to funguje a cim vice dedkovatime tim vice to bude prichazet i na tu 'nasi' generaci.

Nejlepsi duchovno je sekta Astara Serana a jeho duchovni lide. lol

08. 07. 2010 / 10.16 / dreadless

DO: to je hrozný zlo, když ti rádia znechutí tvou oblíbenou píseň. To znám.
A to s tím vymezováním se vůči okolí, s tím máš hroznou pravdu. Sice se to netýká jen 'esoteriků', ale i jiných lidí, co dělají věci správně, zatímco všichni ostatní to dělají špatně. Lidi tu jsou málo otevření vůči novým myšlenkám, nechtějí o nich vůbec přemýšlet. Snad se to s naší generací a těmi mladšími trošku bude zlepšovat.

07. 07. 2010 / 22.40 / misi

fajn čtení navečer. Štve mě, že některé věty musím číst dvakrát až třikrát, abych se dokázal soustředit na to, co chtěl kdo říct a ne jen v článku ale i v komentech. Když slyšíš i dobrý song 30x, znechutí se ti. Znám to i ze studia... někdo příjde s dobrou peckou a jak ji nahrává a slyší 300x každou variaci a akaždý nástroj, druhé a třetí hlasy, pak u stříhání zase a zase ..... je to najednou nuda... opruz. Přestává se to líbit i autorovi. Než někdo přide, slyší to poprvé a řekne... tywoe... pecka.. dělo... jak jste to .. sakraa! no ale o tom jsem nechtěů psát... jdu spát 6. Jo a Do ...GRATULUJU.

07. 07. 2010 / 22.11 / Do

dreadless: no hele za prvé si pamatuju např. na to, jaxem nadával, že v těch komerčních rádiích hrajou samé sračky a když tam začaly dávat trochu aspoň lehce maličko normální hudby co snad zpívají proto, že chcou něco málo říct, tak se mi totálně znechutily všichni ti saporti, wanastovky apod. (to jako dříve). takže masovost zničí naprosto všechno se bojím (i když snad ne).
k těm hltačům duchovna (, vizuálna :) a ezoteriky. přesně jak říkáš, plno lidí se tomu nejdříve věnovalo díky té exkluzivitě, vyjímečnosti. Většině lidí totiž stačí být vyjímečný, nebo se nějak odlišovat, aby se našli. když to spadne do masovosti, tak utečou, řeknou že to není co to bývalo a hledají něco nového. to by v podstatě až tak nevadilo, kdyby to šlo trochu do hloubky (a trošku ten matroš rozvinulo) a neklouzalo to po povrchu narcisu a sebestřednosti založené na vymezování se proti ostatním.
pak je tu druhá sorta těch co se na to vrhnou až po té první vlně těch štýlkařů, což by taky samo o sobě nevadilo pokud by opět u toho někdo zajímavý zůstal. zůstávají však pouze ztracenci, kterým stačí se schovat do davu a něco jako esoterikovt na karimatce anebo fanatici, kteří studují bádají, obestavují se neprostupnými hradbami a skončí stejně většinou opět vymezováním se proti okolí a bulšitováním nesmyslných pseudoteorií a modelů (jíst jenom něco anebo nejíst nejrači nic - nic proti přínosu občasného půstu apod. - ale kritizuju tyto věci jako životní styl a né doplněk).
Máš pravdu že znám málo takových, kteří si občas zakarimatkujou, občas zadetoxjou, zapůstujou, ale s nadhledem a třeba kritickým pohledem na vše, včetně sebe.
Duchovno jsem jako mladý fakan bral kdysi jako nedossažitelný tajemný cíl, nad který už nic není. Dnes už vím, že je kam jít dál, při využití všeho zajímavého, co se člověk dozví. Věřím, že se dá psychikou ovlivnit mnohé, ale to neznamená, že přestanu pracovat a začnu spolčit s komunitama podobných frustráků a looserů, co brečí když něco není po jejich a obviňují ty druhé.
a pokud by přece jen bylo něco co jsem nezažil 10 let meditujíc na hřebících bez lidí, jídla a vody, což nevylučuji, myslím, že na to ještě budu mít dost času, že jsou zajímavější zážitky a pocity.

.... já tak rád píšu u fotbalu s lahváčem !

07. 07. 2010 / 15.50 / dreadless

krásně napsáno!
k poslednímu odstavci, aby byl Do spokojen, že tu nekdo diskutuje :)) (a nebudu s napsaným nesouhlasit, jen doplním a zeptám se na vaše zkušenosti): dnešní uspěchaná doba nám stvořila i konzumenty duchovna a z duchovna se nám tak stala komoita obchodovatelná (což sice do určité míry bylo i dříve, ale rozhodně ne v tak komerční míře jako dnes). Máte kolem sebe také takové lidi? Hltají esoterickou literaturu, hledají tu i tam, ale jsou věčně nespokojeni a neschopni "duchovně" zakotvit?

05. 07. 2010 / 23.05 / Do

paráda ! ten poslení odstavec napsal dostojevský, mccormac nebo vlk ?
btw. je nahovno psát dobré příspěvky, to pak nezbývá než souhlasit a pak se nediskutuje :-/ :-D chce to něco pořádně konfliktního !

04. 07. 2010 / 17.24 / [ K! ]

Thumbs Up!


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské