Dalších pár řádků o Pekingu. S bedekrem v ruce vyrážíme na Tiananmen. - náměstí nebeského klidu. Největší náměstí na světě a klidu si tam moc neužijete. Jeden autobus za druhým vyhazují skupinky oceněných vesničanů, kteří dostali výlet do Pekingu za odměnu. NIc extrovního na té ploše není. Dvě obří plasmy se smyčkou o dokonalé Číně. Samej voják v pozoru. Kamery na každém kroku a desítky fotografů s kompaktem na krku a tiskárnou v kabele.
Odud je jenom kousek k Zakázanému městu. Tady nás před frontou na lístky odchytává mladá studentka, která nám chce ukázat jejich školní výstavu obrazů a kaligrafie. Je to prej zadarmo. Tak v dobré víře si to necháváme ukázat. Studentka popisuje co dělala ona, co její učitelé. Co jaké znaky v čínštině znamenají. No nebudu to protahovat. Nakonec nám napsala naše jména v jejich znacích. Mě to stálo 100 junáků a šli sme. Na další stránce v bedekru nalézáme varování před podobnými výstavami studentů :) Oka. 1:0 pro Číňany, ale suvenýr je to hezkej, tož si to třeba někde někdy pověsím.
Tady trošku odbočím. Číňani jsou hrozní šméčkaři. Vidí bělocha a automaticky je vše o 300% dražší. Naučí vás to tu smlouvat o cenách. Levno tu může být, ale musíte se snažit. Nijak jim to nevyčítám a celkem i chápu. Všude kde jsem byl jsou koumáci, co se snaží hojit na turistech. Paradoxně jediní, kteří mi zatím účtovali fér jsou taxíkáři. Přejedete tu přes půl Pekingu a zaplatíte 30 junáků (90kč). To je stejně jako ze Sladů dom :) Stejně tak metro odkudkoliv kamkoliv za 2 junáky (6kč). Voda stojí 1 - 3 juany. Plechovku koly tu koupíte za 9 Kč. Dobré jídlo pro 4 lidi pořídíte do 200 Kč. Obecně tu platí že co je čínské je levné. Cokoliv se tváří evropsky, nebo světově je podstatně dražší. Koupíte tu Nike boty za 300 kč, Tommy Hilfiger pólo za 210 kč, cestovní kufr Samsonite za 700 kč. Kopírky samozřejmě. Nechal sem si tu ušít sako na míru z luxusní látky a moderního střihu za 2500,- Na druhý den bylo hotové. Co se týká elektroniky, takové ty neznačkové věci tu pořídíte za hubičku, ale originální kousky jsou drahé stejně jako u nás, ne-li dražší. Stejně tak originální značkové oblečení je cenově srovnatelné. Tak to jen pro představu.
Kde jsem to skončil. Jo. Zakázané město. Frontička na lístky no a pak ve špalíru Číňanů procházíte obrovskou plochou plnou červených domečků typické architektury. Kouzlo by to asi mělo, kdyby byl člověk v tom areálu sám a padla by na něj ta velikost a stáří budov ale takhle se jen chráníte, aby vám někdo nevypichnul oko deštníkem nebo kde komu vlezete do záběru. Ale vidět se to muselo, když už jsme tady :) Pokračovat budeme zítra, vyrážíme do štrýtu!
psycho.
studie do duse china-cenzora: checkni zda v cine jedou zasadni pornoweby
(co na to hebuv router, velvyslanectvi apod.. na to si pockam ve zpravach ;-)
祝福中国
Internet je bída. Rychlost asi jako u nás v roce 2002. Nejedou zásadní weby: facebook, twitter, youtube. Cokoliv z evropských nebo amerických serverů je tooo lazy. Ale možná je to tím divným hebovým routerem. Ale žit bych tu nechtěl. Cenzurovanej internet s tím se nedá pořádně dýchat.
Ty originaly jsou drahe, protoze je musi do ciny pasovat ;-)
Co internet - jak funguje cenzura?
Galantní jelen - Šak aj to záhlaví příspěvku je beztak sken z pohledu )))
to je namalovane..to mu urcite koupil Prochazka, jak byl onehda v Sape.]]
Málá strana ...