Cestujeme

24. 09. 2010 / Filip Urban / cestujeme
Cestujeme

Pátek! Thx god :) Náš čtrnáctidenní poznávací pobyt v Číně končí. O půlnoci odlétáme zpět domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny… Od posledního updatu jsme toho stihli poměrně hodně. Především autovýlet z Pekingu do Šanghaje byl velkým zážitkem, který bych už asi neabsolvoval. Dopravní infrastrukturu by jim mohl závidět kdejaký evropský stát, včetně ČR. Dálnice jako ve Švýcarsku, jen by po nich nesměli jezdit Číňani. Ve městech je jejich styl jízdy spíše zábavný, na dálnici je to boj o přežití. Přetížené obrovské náklaďáky neustále v rychlém pruhu. Že by si ti magoři mohli v totální průtrži mračen alespoň rozsvítit světla, to je ani nenapadne. Naopak na vás blikají, když si světla zapnete. Světla se tu zapínají až opravdu za velké tmy, nejlépe pak jen dálkové a vidět náklaďák, kterému fungují koncová světla je malý zázrak. Po cestě sme potkali několik nešťastníků vysypaných ve škarpě nebo zaseklých ve středovém pásu. Není vyjímka, že potkáte auto v protisměru nebo vidíte couvat auto, které projelo odbočku…

Těch 1200 km tam a 1200 nazpět se nám podařilo přežít ve zdraví a Heb si zaslouží velký respekt! Teď už k Šanghaji. Musím říct, že to byl pro mě highlight celého pobytu tady v Číně. Zásah evropanů je tu cítit víc, než kdekoliv jinde. Cesty tu mají na patra, mrakodrapy se tu předhání ve výšce a vládne tu o poznání svobodnější atmosféra než třeba v Pekingu. Takové byly mé subjektivní pocity. Eliška vychytala levný hostel v samotném centru města. Následující den sme strávili celý na Expu, kterým město, stejně jako Čína, žije.

Oproti běžným čínským smrtelníkům sme měli domluvené VIP vstupy na několik pavilónů. Bez této výhody si návštěvu Expa nedokážu představit. Fronty do jednotlivých pavilonů byly nechutné. V tom horku, které panovalo to bylo o zdraví. Díky téhle výhodě sme tak mohli vidět 8 pavilónů. Jednoznačným vítězem je pro mě anglická expozice. Jak konceptem, tak vizuálním ztvárněním. Prostě bomba! Žádné machrování, čeho kdy Angličani dosáhli a co uvidíte, když dojedete do Londýna na dovolenou. Celý pavilon byla celosvětová banka semínek nejrůznějších rostlin zalitých v pryskyřici. Ven pak z kostky čouhaly jednotlivé pruty a vypadalo to jako ježek. Prostě fantastické!

Snad jediný pavilon, u kterého se nestála fronta, byl pavilon český…a hned vedle slovenský. Musím říct, že česká prezentace mě dost zklamala. Dali sme si ji i s průvodkyní, která nám byla přidělena. U většiny vystavených věcí jste si museli vyslechnout 10ti minutový výklad abyste pochopili záměr autorů, což u běžného návštěvníka prostě nemůže fungovat. Navíc u Číňanů, kterých tam bylo 98%. Český pavilon vypadá jako sklad osázený puky (to asi proto, že jsme kdysi vyhráli nějakou olympiádu v Naganu). Uvnitř si může Číňan strčit hlavu do figuríny hokejisty a vyfotit se, což dělali všichni. Pak si můžou sáhnout na desku z Karlova mostu u kopie sochy Jana Nepomuckého s krásným záběrem na papundeklové Hradčany. 3 podivné instalace od Jakuba Nepraše (kde se vzal tenhle člověk?) pak pár odlitých zvířátek z porcelánu, u kterých nás průvodkyně upozornila že je na nich pozoruhodné právě to, že vypadají jako živá. Bezúčelná zlatá kapka za sklem + jakási laboratoř, kde VIP návštěvníkům namíchají lahvičku parfému podle jeho aktuální nálady (šarlatáni). Projekce českých pohádek - ideální místo odpočinku unavených Číňanů, kteří usínají okamžitě jak jen mohou. No zkrátka a dobře to byl podivný bastl věcí, které o nás nic neprozradí a Číňani tam lezli jen proto, že před pavilonem nestála kilometrová fronta.

Vůbec model Expa mi v dnešní době přijde přežitý. Dnes, kdy můžete být za rozumný peníz kdekoliv na planetě, za pár hodin, je chození po nějakých pavilonech asi mimo. Možná snad ještě v té Číně to padlo na úrodnou půdu, protože spousta Číňanů nebyla nikdy dál než pár kiláků za svým domem a pro ně je to určitě velký zážitek a hlavně možnost, jak se můžou dozvědět, že existuje nějaká Evropa a další kontinenty.

Toliko asi k Expu ze kterého sem si krom několika zážitků odnesl i slušnou rýmečku, protože přecházet ze 40ti stupňů do klimatizací vymrzlých pavilonů je prostě o zdraví.

V Šanghaji jsme strávili dva dny a poté se přesunuli autem do Suzhou. Heb lákal na "Čínské benátky" a tak se jelo. Město je asi 120 km od Šanghaje. Ubytování se podařilo vychytat za slušný peníz v Holiday Inn. Prošli jsme zenové zahrady, vyšlápli nejvyšší pagodu a večer si dali projížďku po kanále. To už sem věděl, že je semnou zle a rýmečka udeřila v plné síle. Proto jsme se druhý den rozhodli přesunout zpět do Pekingu a dali si 12ti hodinové dobrodružství autem.

Včera jsem se ještě vyhecoval na návštěvu města Tijanjin, do kterého jezdí z Pekingu rychlovlak. 330 km/h je slušná rychlost, jen mi chyběla pravidelná rytmika pražců :) V 11ti miliónovém Tijanjinu jsme zjistili, že vlastně není co vidět:). Krom jejich vybetonovaných ploch a nezajímavé architektury. Nakonec jsme našli koloniální italskou čtvrť, kam se jezdí fotit Číňani, pro pocit, že takhle asi nějak to vypadá v té Evropě.

No. To by pro dnešek stačilo. Finální result našeho tripu si nechám až na doma. Je potřeba se na to celé podívat trochu s odstupem :) Teď jen přežít tu celodenní cestu domů. Sílu mi dodává vize rychlého necenzurovaného internetu a představa nedělního řízku s bramborovým salátem…Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
28. 09. 2010 / 22.49 / [ K! ]

Ofiko promo EXPA

„Dnes je EXPO ekonomickou a kulturní olympiádou světa, soutěží národů i vystavovatelů ze soukromého sektoru na dané téma. Současně jde o marketing zemí na mezinárodním poli. Výstavy první kategorie trvají maximálně 6 měsíců a mohou se odehrávat na neomezeně velké ploše. V době, kdy informace i zboží lze rychle a pohodlně získávat prostřednictvím internetu a dalších technologií, zůstávají místem osobních setkání a autentických prožitků.“

mi paradoxně souzní s Tvým názorem, že je EXPO přežitek, IMHO kdyby to bylo v 3-D v komplu, tak to úplně stačí

27. 09. 2010 / 20.18 / efa

no i kdyby to nebylo kvůli naganu. co je to za informaci že sme jedni z největších výrobců puků na světě. to je jako kdyby se švédi chlubily že jejich sobové vyserou nejvíc tun hoven tož to dáme na fasádu ať to všichni vidí. Nevím. je to mimo

27. 09. 2010 / 16.22 / prdola

ja vim, ze sport tu neni bran prilis vazne..ale ehm, ty puky tam nejsou kvuli Naganu, ale tomu...ze jsme jedni z nejvetsich vyrobcu puku na svete, to jen tak informacne (nic jsem negoogloval, proste jsem to nekdy nekde cetl)..ale jinak nice trip.

25. 09. 2010 / 11.27 / o.

supa report!
jsem rád, že jste přežili ve zdraví (rýmečka je zákeřnost, víme, ale v tom našem mírném středoevropském pásmu, to rychle přejde:)) a těším se na zhodnocení a fota. šťastný let domů!

24. 09. 2010 / 19.36 / bobikus

řízek s bramborovým salátem ,) zní to trochu vtipně ale není řízek jako řízek.Každopadně jsem si taky parkrat vzpomněl na řízek když jsem byl někde mimo..těším se na foto

24. 09. 2010 / 14.25 / jaj

hezky update :)

24. 09. 2010 / 10.49 / tequil

sakra, ted sem si vzpomel, ze sem si mohl nechat dovezt nejake Shanghaje :D (svitkovy film cinske provenience)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské