Cestujeme

27. 09. 2010 / Filip Urban / cestujeme
Cestujeme

Ještě než otevřu mail a vyvalí se na mě kopa práce, chtěl bych nějak shrnout naši "dovolenou". Předně jsem po ní utahanej jak pes a potřeboval bych další týden dovolené, abych se trošku zmátořil. Ale když já nedokážu jet někam k móřu a týden nic nedělat, tak radši nachodím desítky kiláků s foťákem na krku a jsem ochotný 24 hodin jen procestovat z bodu A do bodu B, ale už mě to taky zmáhá :) anyway Čína…

Tak předně jsem moc rád, že jsem se tam mohl podívat, udělat si vlastní obrázek na věc, vidět zase kus světa a být na místech, který sem znal jen z dějepisu, nebo z televize. Tohle hodnotím maximálně kladně a tohle jsou věci, které člověka posunují a obohatí víc, než dvoumetrová LED televize v obyváku.

Čína je obrovská země s 1.5 miliardou lidí. S histori mapovanou dva tisíce let před naším letopočtem. Světové civilizaci toho dali dost a mnohem dřív. S tímhle respektem na ně člověk musí pohlížet, ikdyž by nejradši toho cpoucího se Číňana v metru vyliskal. Kde je ten jejich cit pro krásu, když se člověk rozhlédne kolem? Na jedné straně potkáte na dálnici uprostřed ničeho chlapíka se smetákem, co intenzivně něco zametá, na druhou stranu byste nikdy nepoužili záchodky v poměrně luxusně vypadající restauraci. Když slyšíte a pak i vidíte, jak si dokážou před váma uflustnout, obrací se vám mnohdy kufr. To, že neumí skoro nikdo anglicky bych pochopil. Už ale nepochopím, že když potkají cizince, co má jakési elementární znalosti čínštiny, ve své komunikaci nepřepnout na nějaký basic level domluvy, nezpomalí. Melou si svoje, tak jako by se bavili ze svý sousedem. Ono je to totiž ani nenapadne. Aha - pozor - cizinec - asi moc nerozumí - zkusím informaci zestručnit a popsat tak aby pochopil.

Jestliže byl Čínský národ kulturně vyspělou velmocí, Maovi se povedlo to z nich dokonale vymlátit a bude to asi ještě dlouhá cesta zpět. V mnohých situacích sem si připadal jako v devadesátých letech. Veškeré výdobytky západní kultury už tu mají, jen jak jsme po pár dnech zjistili - všechno tu má tzv. čínský háček. Ale úplně všechno.

Číňani naopak jsou Evropou a západním světem fascinování a zároveň z nich cítíte obrovský mindrák a snahu se světu vyrovnat. Na zvedání seběvědomí intenzivně pracuje čínská vláda i média. Kdybyste viděli ty oslavné ódy na Expo, museli byste se prostě smát. Jakási propagandistická naivní agitka, kterou nás před léty zásobovali i komáři u nás. Je to vůbec zvláštní mix komunismu a konzumismu.

Další věc, která mě vadila byla totální lhostejnost Číňanů jeden k druhému. Nulový respekt. Nulový zájem o druhého. Když už s vámi někdo nějak komunikoval, mělo to vždycky finanční podtext. Vy ste prostě turista a ten má peníze a my ti je vezmem a přitom se na tebe budeme celou dobu usmívat a předstírat zájem. Ale tak to je asi normální a běžná věc všude. Myslet jen na sebe, znamenalo v Číně donedávna přežít.

Co bych naopak vyzvednul je pocit bezpečí, který jsem v Čině měl. Foťák sem neustále nosil v ruce i v těch nejzaplivanějších hutonzích. Ono to je možná i tím, že z těch malých Číňanů moc strach nejde. Prostě můžete bloumat nočním Pekingem křížem krážem a můžete mít prakticky jistotu, že se vám nic neztratí, nikdo vás nepřepadne. Ve srovnání s jinými zeměmi, které sem navštívil jsem se v Číně cítil fakt nejbezpečně.

Jídlo je taky kapitola sama pro sebe a taky jeden z důvodů, proč bych tam asi dlouhodobě nedokázal žít. Oni maj ty chutě prostě posunuté jinam a na těch jídlech je to znát. Nemít Heba a jít jen tak do nějaké restaurace, znamená často velké překvapení. Jídelníčky v angličtině neexistují a výhra je, když mají nějaká jídla aspoň nafocená. První dva dny sem si to užíval, další už sem se rozhlížel po něčem známém. Ono ani Mc Donald tu nechutná moc jako Mc Donald. Minimálně tam prdnou nějakou tu svou omáčku. Pekingská kachna bez intenzivní tmavé omáčky chutná uplně jalově. Nudle mají jen jako přílohu. Do značné míry je to asi o zvyku, ale moje a jejich chutě se prostě nepotkávají. Stejně tak ani Číňani nedávají české jídlo jak popisova Heb. Prostě jiný kraj, jiný mrav. Co mě ale bavilo, byly jejich čaje. Vyzkoušel sem snad všechny nabízené ledové čaje a žádnej nebyl vyloženě špatnej. Každodenní prolévání litry zeleného čaje mě bylo taky sympatické. Na dobrou kávičku v Číně ale zapomeňte. Ta se tu prostě nepije a když najdete nějakou kavárnu, chutná tak nějak po čínsku.

Čína je fenomén, o kterém budeme slyšet častěji a častěji. Dělá mílové kroky vpřed a má ambici vrátit se do čela světového lídra. Bez západní technologie a knowhow je to zatím jen továrna světa, ale to se časem změní. Obrovsky bohatne a je to tam znát. Uvidíme, čím nás do budoucna překvapí. Já jsem rád, že sem to mohl vidět, že sem si to mohlo vyfotit a že sem tu o tom mohl napsát pár subjektivních řádků.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat Hebovi a Elišce, jak skvěle se o nás postarali a jak nám pobyt zpříjemnili a v mnohém ulehčili.

A následují fotogalerky:

DUBAJ
PEKING
ŠANGHAJ
a ČÍNA jako taková :)

Uvítám jakékoliv vaše komenty, dotazy a  postřehy.



Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
30. 10. 2010 / 15.48 / Prochynator

tož Filipe, nevím co proti temu pořád máš, tady píšou, že prý to není tak špatný {odkaz}

02. 10. 2010 / 14.18 / chechet

skvele fotogalerky, skvele reporty. mna preludnene kraje moc nelakaju, ale cinu by som chcel vidiet.

01. 10. 2010 / 19.04 / Do

tak pokud budou pracovat už jako malé za méně než minimální mzdu, tak to tam dejte ještě dávku, ať jich je víc !
anebo je dej na tu školu, jak pak jdeš pracovat do prahy, tam je minimální mzda 40-50, minimálně.

01. 10. 2010 / 17.59 / efa

DO: jo zapracovali. Doufám že to budou rovnou dvojčata, aby mi postavili ten barák kua!

01. 10. 2010 / 15.45 / Do

efa, tož doufám, že jste na nějakém tom svišťovi zapracovali v tej číně ...

01. 10. 2010 / 15.13 / efa

Děti jsou naše budoucnost! :)

01. 10. 2010 / 15.10 / Do

pokrytecké je to z toho pohledu, že pro nás ("zajištěné evropany") je nepřijatelné, aby děti pracovaly a ještě za nízkou mzdu, ale nevidíme, že pro rozvojové země je nutné, aby pracovali všichni kdo můžou, brali od základu ty nejnižší mzdy, ale aspoň nějaké, protože jedině takhle se nastartuje nějaký růst, nějaká cesta od chudoby a hladu k alespoň nějakému standardu. pokrytecké je tedy zakazovat i pracovat za dolar na den, protože plno lidí nemá ani dolar. a to se nedá vyřešit tak, že jim někdo (anebo klidně oni sami) nastaví, že minimální mzda bude 10 dolar na den, když nikdo takovéto minimální vysoké náklady platit chtít nebude.
takže pokrytectví jsem viděl z tohoto úhlu. i pro západní "matky" to nevadí, protože ono lokálních zaměstnavatelů platit cokoliv moc není v rozvojových zemích a někdo to rozhejbat prostě musí....

01. 10. 2010 / 13.54 / heb

no myslim že to má být pochopeno tak, že kritizovat dětskou práci v Evropě je pokrytecké proto, že ty děcka ty věci dělají pro Evropany, kteří kdyby za ně měli platit vyšší cenu, aby ta dětská práce nutná nebyla, tak je ta chuť na kritiku přejde.
dětská práce v tomto smyslu ale není vnucena elitou, elita by taky radši viděla děcka v škole (ať už správně politicky indoktrinované, nebo ne) - formálně je tady dětská práce samozřejmě zakázána, asi jak jinde na světě.
cenzura tady samozřejmě je, ale oni se na to prostě dívají tak, že je to stejné jako když u nás omezuješ svobodu projevu směrem k třeba rasismu, nacismu atd. - svým způsobem u nich je takový stav taky výsledkem společenského diskurzu (ano je tady jedna politická strana, ale oni to berou tak, že mají vnitrostranickou demokracii, kde se prosazují ty nejlepší názory - třeba v ekonomické části to tak zdá se funguje). prostě se zakazuje mluvit o věcech, které narušují "harmonii a jednotu ve společnosti" (např. separatismus Tibetu, Taiwan atd.). samože je to zákaz daný elitou, ale která regulace není dána elitama ? aji u nás je to stejně, kdyby si lidi nastavovali veškerou regulaci sami, zajímalo by mě jak by třeba vypadaly zákony, který se spíš dotýkají menšinových skupin společnosti (romú třeba) ....
neexistuje žádná pevná dělící linie proč je zákaz propagace nacismu dobrá věc a proč je zákaz propagace separatismu špatná věc - to je jenom otázka společenského konsenzu v dané době. možná to berem tak, že ideologie, která směřuje k vyhubení jedné rasy na úkor druhé je špatná, oni to zase berou tak, že ten rozpad jejich "říše" by byl zase za cenu brutálního chaosu a obětí, jak se to za tu jejich tisíciletou historii stalo několikrát - historie Číny je prostě historií sjednocování a rozpadání a to si dycky vyžádalo oběti, proto je to pro ně citlivé téma.
tym neříkám, že všechno co dělá/dělala Čína např. v Tibetu je správné, spíš se zamýšlím nad tou povahou cenzury a nad tým, že není tak snadný říct, že my jsme úplně svobodná, zatímco oni "cenzurovaná" společnost - všichni máme svoje tabu.

01. 10. 2010 / 12.58 / romicka

tož nevim jak moc je pokrytecké kritizovat dětskou práci. Pleteš hrušky s jabkama - kuturní rozdílnost (jedení psů, brkání u jídla, snad i 12 hodinová pracovní doba) a ochranu základních práv, resp. kolektivní představu o elementárních hodnotách ve společnosti (dětská práce, cenzura) - ta ale v číně není produktem soužití a společenského diskurzu, ale je vnucena elitou. A argument nutností je z pohledu společnosti v číně nesmysl, platí jenom z pohledu toho děcka, který jinak zdechne hlady.

30. 09. 2010 / 21.28 / Do

.... tož a na to jííídlooo jsem zapoměél ! to musel být jeden z highlightů výletu ! žáby, psi, cvrčci, štíři, hadi, prostě paráda !
ryžu s čímkoliv bych dokázal žrát furt a když je to originál .... !!

30. 09. 2010 / 21.05 / Do

no me na Cine se líbí spousta vecí. především to mám furt spojené s tím Bruce-Leeho tajemným prostředím malých uliček, takže bych tam hledal zašedlé večerní sychravé čtvrti s 80letými karate-rikšaři. pak samozřejmě ta ještě starší doba, ale to člověk nenasákne esp. v Číně za 14 dní. další věcí, která by mně tam zajímala je ANO, ta propaganda a bigbrotherovské manýry, jak se skutečně dotýkají lidí, jak to berou místní, zda mají strach, či ne, asi bych trochu zaprovokoval. takže obligátní pokecat s místníma, mladýma, starýma, pokud to jde ... :) opakem toho je skutečnost, že to je nejkapitalističtější země současnosti; výkony, nasazení, vs. veřejné služby, sociální jistoty takový nepoměr nemá ani amerika si myslím. (furt si říkám, že by mohla do EvroAmerické civilizace přijít nějaká změna režimu, abychom poznali, co je to kapitalismus :))). takže zda je to doopravdy vidět na těch lidech, kteří "chytli kariéru" něco začali dělat, hrozně je to baví, baví je, že jim to funguje, to se na člověku pozná... tak zda to tam je vidět, že se tam něco děje .... čína je důkazem toho, že kritizovat z Evropy dětskou práci, 12 hodinové směny a podobné evropské odpornosti je pokrytecké a že čína je důkazem toho, že to je cesta od toho stavu té nutnosti. zajímal by mě názor "obyčejného číňana" jak se na to dívá.
... a vůbec každý 5 až 6 člověk je číňan, tak bych se na ně zajel podívat a spočítal je, dyť to je fenomén ta čína, to se musí vidět.
trošku efo nechápu, žes jel jenom na 14 dní, to je tak rozbalit lehátko a zase ho smotat ;) ale chápu, beru to však jako přitěžující okolnost volbě "svobodného" podnikání, protože odjet do Číny jen na 14 dní, to není žádná svoboda ;))) takže ono to asi není o tom mít IČ nebo být zaměstnancem...

30. 09. 2010 / 17.52 / Dr.Mudr

Me nejak cina nikdy nepritahovala. Takovy ten pocit toho ze tam nekde nad tebou visi ruka co ti jednu vlepi jakmile se trosku ozves a jeste navic jim nebudes rozumet ale videt se ma vsechno. Koupil sis nejake blbosti na iFoun kdyz to tam bylo tak lacine? Apropo ochutnal si treba psa nebo neco podobne laskovniho?

29. 09. 2010 / 12.59 / gejša

my jak už nemáme ty fejsbuky, čteme normální sajty, na kterých pomalu není na co reagovat. jedině že by člověk vedl monolog. A reporty jsou skvělé- čína sice není kraj mého srdce, je tam na mě moc všeho- jak píšeš- s háčkem, ale novostarý pohled na věc není nikdy na škodu. Díkudík

29. 09. 2010 / 08.51 / KONY

Skvele fotky i reporty, diky za ne ...

29. 09. 2010 / 08.38 / efa

Márys: děkuju. K tvému dotazu. Ceny jídla se různí. v běžné čínské restauraci se najíš klidně do stovky. Pokud půjdeš do nějaké evropské, vysolíš jen za hnusnej sendvič klidně 150kč. Ubytování v hotelích je levnější než u nás. My sme bydleli v milionovém městě (to tam nic neznamená) asi za 650 kč za pokoj pro dva. Určo se dají najít i levnější ale pak je to otázka komfortu a hygieny. Ceny za cestování. Taxík nás vozil přes půlku pekingu za 30 juanů tj. 90 kč. Rikše jsou dražší, pomalejší a nebezpečnější. Ale je to zážitek :) Metro je krásné, nové a levné. Lístek za 2 juany kamkoliv (jestli sme to pochopili správně, ale fungovalo to)

29. 09. 2010 / 08.31 / bert

Super reporty, super fotky, super video Efo. Pročetl jsem se zaujetím vše, dík & respekt. Do diskuze o nejpravicovějším komunistickém režimu na světě bych určitě leccos měl, ale nemám teď pořádně čas ani na zákl. biologické potřeby, natož na nějaké ty internety. Trochu se mi tu v Praze sesypal „time management“, status na Facebooku si neaktualizuju … a stejně si nemyslím, že bych mohl těmi třemi větami, co se tam vlezou, kohokoliv obohatit. (Ostatně celé to haló se statusy na FB mi přijde jen jako vtipná onanie egomaniaků.)

28. 09. 2010 / 23.19 / Márys

Přidám se ke komentujicím. Moc děkuji za tyhle reporty! Jsou skvělé a i když ohlas je třeba malý, myslím, že má smysl tohle psát. Díky za to, že popisuješ tak jak to citíš. Jen tak dál, Amerika / Čina tedy 1:1?:) Jak je to v Číně s cenama, jídlo, ubytování, cestování. Díky

28. 09. 2010 / 22.42 / [ K! ]

A ten Nostradamus se nemejlil jak čtu... °;-O

28. 09. 2010 / 22.22 / [ K! ]

efa - ty čaje závidím °;-)

28. 09. 2010 / 20.32 / efa

DO: všeci si aktualizují statusy na těch fejsbůkách a na normálních webech se sere na diskuse. Je to smutný ale je to tak.

28. 09. 2010 / 19.39 / Do

pěkné reporty, luxusní fotoreporty, ale podle mně nejméně komentovaná a diskutovaná záležitost, na ten svůj potenciál !
bando, čínavoe

28. 09. 2010 / 18.24 / ktynka

skvělý reporty !

28. 09. 2010 / 13.27 / miretc

tak, zase doma. Dík za příjemný výlet...)

27. 09. 2010 / 23.33 / Kazma

super počteníčko, celou dobu jsem ho sledoval a vždycky čekal až vyjde novej report. Tvoje cestopisy by jsi měl někdy vydat knižně. Si pán ... ReSpEcT

27. 09. 2010 / 16.20 / o.

živi, zdrávi, super report i ten foto. díky.

27. 09. 2010 / 14.19 / Do

efa: ok, dík za report.

27. 09. 2010 / 12.30 / efa

DO: tyjo nefotil sem uvnitř nic. Nebylo co. Jako uvnitř nic zajímavého krom fontánky a skalky v první třídě. 3 - 4 - 3 sedadla. Touch screen v každé sedačce, místa na nohy standartně málo. Letušky jako všude jinde. Jidlo hnusné. Okénko ven velké s redukci na klasické malé :) Nenapadá mě žádná jiná vychytávka, krom toho, že to uveze o moc lidí víc - tzn. delší check in a poddimenzovaný zavazadlový prostor nad hlavou.

27. 09. 2010 / 12.24 / Do

tak předně vážně nebude žádná fotka z A380 ? poprosil bych kdyžtak i jednu nepovedenou do mailu...

27. 09. 2010 / 11.47 / mdfk

super fotoreport!


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské