Fejeton

21. 12. 2011 / ? / fejeton
Fejeton

Kdyby Češi Havla neměli, museli by si ho vymyslet.

Hledat na úmrtí kohokoli něco „dobrého“ je zřejmě totální zvrácenost. Přesto si nemůžu pomoct a napíšu těchto pár řádků.

Jako Češi nemáme své hrdiny – něco se nám honí hlavou o Žižkovi zmatečně portrétovaném komunistickou propagandou a Vávrovými opusy. A něco v nás možná zbylo v čítankách o Husovi….. jenže nakonec jestli měla být církev v patnáctém století reformována nebo ne a jestli za to nakonec měl někdo uhořet? Ehm, to je trochu moc daleko – jak věcně, tak časově.

Do první války jsme byly jaksi nechtěně omylem zahnáni, navíc se nás netýkala a jak měla dopadnout nám bylo v podstatě jedno. Ve druhé válce jsme nebojovali a těch několik pilotů se nám vlastními silami podařilo zlikvidovat. A ti co přišli s Rusy možná mohli zůstat za Uralem.

A tak nám zůstává Švejk. „Ono se to nějak udělá“, vždyť se „nakonec vždycky nějak domluvíme.“ Jo, Švejk je fajn. A začíná být ještě lepší tam, kde končí filmová „komedie“. Některé jeho pasáže umím doteď nazpaměť. Jenže Švejk je pro jeden národ, byť malý, trochu málo.

Jo a taky máme Jágra a toho chlapíka, co si umí odmotat žvýkačku.

President Havel je hrdina, kterého Češi potřebují, protože kdybychom ho neměli, museli bychom si jej už konečně vymyslet. Přece není na světě jiný národ, který by se hrdě hlásil k odkazu švejkovství a protloukal se už skoro čtyři století Evropou jen tak, bez vlastního názoru, bez vlastní definice zájmů, bez velkých (a třeba i směšných) ideálů, které jsou ale „larger than life“.

A ještě si z toho dělal svůj brand.  

Havlovo poselství je globální, vím, ale přesto jej čtu i takto: Havel nám všem dokázal, že každý - z nás Čechů - může žít v souladu se svým svědomím, ve slušnosti a pravdě a v „zásadních“ věcech kompromisy nedělat. A to bez ohledu na to, v jakém systému žije. Bez ohledu na to, co se kolem něj děje.

Protože teď zemřel, může konečně „vstoupit do učebnic“ (živým se chyby neodpouštějí a jako každý smrtelník i on chyboval) a hned potom do naší „národní mytologie“. A odtamtud přímo do toho všeho, čím jako národ – ať chceme nebo nechceme - jsme. V tom je jeho úloha - teď více než jindy - nesmírně důležitá.

Jen mě mrzí, že už za to panu presidentovi nemůže nikdo z nás poděkovat.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
30. 12. 2011 / 17.37 / gejša

flako: Převzato: Dramaturgyne ze Srbska, Jelica Zupanc, v souvislosti s kritizovanim Vaclava Havla z duvodu podporovani NATO intervence na Kosovu a v Srbsku (original v srbstine v priloze): "Zadost o bombardovani podepsala rada mistnich osobnosti z verejneho zivota, kteri jsou dnes uctihodnymi predstaviteli naseho kulturniho a verejneho zivota, horsi nez samotne bombadrovani, bolestivejsi a vic sklicujici ale je, ze jsme se skutecne podileli na provokovani valek a valceni v byvale Jugoslavii a fakt, ze to nikdy nikdo z demokraticke vlady neuznal v Narodnim shromazdeni po 5. rijnu 2000 za chybu, takto vyridil ucty s prevazujicimi bludy a timto osvobodil sve obcany ze zajeti kolektivni viny, ale zaroven polozil zodpovednost za podileni se na budoucim politickem zivote na kazdeho sveho obcana jednotlive." {odkaz}

23. 12. 2011 / 09.19 / Toyak

pitris: 2:05
heb: Přesně tak!

23. 12. 2011 / 03.15 / heb

efa: už se to nese!
pitris: boj se nic, už brzo budou zprávy zase o tom, komu Kalousek nafackoval a jakou si Agáta Hanychová koupila čepicu :).

22. 12. 2011 / 20.22 / pitris

Toyak: nechápu, popostrč mě

22. 12. 2011 / 17.38 / peca

Právě jsem se vrátil z hradu. Sice dvě hodiny, ale na mezičase točí hradní stráž horkej čaj a tode. Kytka položena a beze slova poděkováno. Vladislavský sál zážitek.

22. 12. 2011 / 16.49 / Toyak

pitris: Abys nezapomněl: {odkaz}

22. 12. 2011 / 15.29 / pitris

Pustím si TV - Havel, otevřu noviny - Havel, pustím si rádio - Havel, mrknu na YP - Havel.....se bojím otevřít konzervu.

22. 12. 2011 / 12.09 / efa

Já odlehčím ještě víc. Hebe! Jak to vypadá s těma plackama s Vaškem? Už to ti Číňani natiskli a poslali? Přiobjedné mi tam ještě 2000 triček s nápisem Venca! Dík

22. 12. 2011 / 11.57 / lucky_man

Dobrá poznámka od Pedra:" ...a na koho z nás si vzpomene tolik lidí? ". A trochu to přetransformuju: "Kdo další bude mít u sochy Sv.Václava (či jinde) tolik svíček?" Samozřejmě, nejde o počet svíček. A nechci tím nikoho posílat do hrobu. Jen mě nenapadá nikdo další, kdo bude mít u národa takovou úctu . Uznávám, že mě dojalo, když včera v 8 večer bylo na Václaváku celkem plno a těch svíček, květin, dárečků bylo opravdu hodně. Tak jsem tam taky přidal. Svíčku, úctu, vzpomínku.

A trochu odlehčím: Až teď mě napadlo, jak příhodné bylo mé včerejší YP tričko "Venca" na koncertě Navigators v Lucerně. Nebyl to vůbec úmysl..a přitom se to vlastně hodilo (teda doufám, že se to hodilo). Jo a i tam se držela minuta ticha...a vcelku poctivě.

22. 12. 2011 / 10.58 / Pedro

Souhlasím s Hebem, v dnešní rychlé době zaměřené na spotřebu, bychom neměli plýtvat takovými možnostmi jaká se nám nyní nabízí. Je třeba se na chvíli zastavit a uvědomit si co nám tento člověk do života přinesl, a je jedno jestli to byla jeho osobní zásluha nebo zásluha kolektivní, hrdina je vždy jen jeden, i mezi mušketýry byl jeden nej... Různě na netu narážím na stížnosti, že už je toho moc a nemá se to přehánět a že je to všude... Mám pocit, že je to tak v pořádku vždyť velikost těchto okamžiků se ukáže až časem, stejně jako se dnes s respektem můžeme dívat na archivní záběry pohřbu TGM a z dálky cítit tu velikost, která tam tehdy byla.
Myslím, že událost takového světového významu by se měla odlišit od běžných mediálních kauz, které nám zpestřují každodenní život (však si každý něco vybaví), jak formou tak i velikostí obsahu, a dle mého se toto daří celkem dobře naplňovat.
Vždyť další takovou příležitost oslavy člověka, který nás, český národ, historicky někam posunul, většina z nás již mít nebude.
Myslím, že tento necelý týden věnovaný vzpomínce na VH se dá využít daleko prospěšněji než nadávat na FB, že už je toho dost... minimálně si každý může udělat inventuru ve své vlastní hlavě, protože nikdo neví kdy ho to čeká ale jistě to přijde, a na koho z nás si vzpomene tolik lidí?
S pokorou děkuji pane Václave Havle, byl to s Vámi určitě zážitek, který bych rád vyprávěl svým vnukům i s jeho smutným ale důstojným koncem.

22. 12. 2011 / 10.35 / Do

no pro mě jednoznačně jediný čech na kterého jsem/můžu být hrdý. Všechny ty moralistické a lidskoprávní kecy nejenom kázal, ale hlavně žil. Neobyčejně obyčejný člověk, kterého bych chtěl za otce národa i současného TGM.

22. 12. 2011 / 09.37 / heb

ivan: vidíš a já si právě myslím, že přesně to je zapotřebí a to možná i bez ohledu na skutečné (reálné zásluhy) a to právě proto, co jsem napsal viz výše. samože to ale každý může vidět jinak.

22. 12. 2011 / 08.05 / ivan

RIP, ale jinak v klidu, nezveličovat, nedělat z něho hrdinu, otce národa, zachránce od komunismu, přirovnávat k TGM.

22. 12. 2011 / 01.39 / flako

Tequile, tady u Efy v kuchyni je to o necem jinem,...Heb to taky mysli dobre,... no... Ale jestli te opravdu zajima, jak jsem to "videl" okolo roku 77 a jak to vidim s odstupem casu dnes,rad se vymacknu : )

21. 12. 2011 / 22.51 / tequil

Male pripomenuti zde: {odkaz}

21. 12. 2011 / 22.47 / tequil

flako, uz to nehul

21. 12. 2011 / 20.12 / flako

Toyak: Tema je Havel, proto ta poznamka. Jinak nastolene rezimy jsou jen odrazem snazeni obycejnych lidi porvat se s dennodeni nutnosti nasytit aspon sve nezletile deti a platit slozenky,....pokud mas stesti,.....a klikou pokrivenych charakteru, kteri ale taky maji za svuj cil nacpat svym deckam vic, viiic,VÍÍÍC.
Cenu zname. Ale nechame toho,..vanoce za dvermi. :mrk:

21. 12. 2011 / 18.31 / Toyak

Flako: Čekal jsem to od tebe. Btw...a ty jsi souhlasil s Milosevicovym rezimem??

21. 12. 2011 / 17.54 / flako

Mno,...rika se O mrtvych jen dobre...Ale...neuskodi si pamatovat aspon toto. Za toto mu tleskala Bushova klika, ale ti rozsekani na sracku urcite ne.
{odkaz}


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské