Kuba 06 Resumé

04. 03. 2013 / Filip Urban / cestujeme

Tak asi základní otázka. Jet nebo nejet? Za sebe říkám určitě jet! Pokud rádi cestujete a naplňuje vás poznávání nových míst, pak Kuba stojí za návštěvu. Osobně si myslím, že moc podobných míst na světě už není. Velké plus pro Kubu je bezpečnost. Latinská Amerika není úplně pohodové místo na bloudění uličkami velkých měst a focení místňáků. V Brazilii jsem měl celkem strach, nosit foťák na krku, takže vyfotit dobrou momentku bylo o tom včas vytáhnout foťák a ten po vyfocení zase radši schovat. Ideálně do nenápadné kabele. Tady jsem nosil foťák permamentně v ruce a nemusel sem se moc strachovat. V tomhle je ten jejich systém drží skrátka a nikdo si tam nelajzne okrádat turisty, protože by ztrávil významnou část svého života v chládku.

Pokud jste ale typ turistů, co dokáží proležet týden bez hnutí u vody, Kuba je pro vás zbytečně daleko a příliš chudé místo, kde byste se jenom zbytečně rozčilovali. Co se týká ceny takového zájedu, není to popravdě uplně levná záležitost. Dávám pro představu nějaké orientační ceny:

Letenka pro jednoho 20 - 25.000,-
Půjčení auta na den cca 1.600,-
Litr benzínu něco kolem 20,-
Noc v hotelu od 400,- (v ceně je prakticky vždy snídaně)
Noc u Kubánců od 200,- + příplatek za snídani
Denní útrata v průměru do 1000,- (oběd, vstupné, úplatky, kafíčka, vody, ovoce atp.)
Průměrny oběd pro dva turisty 400,-
Vízum na osobu 500,-
Poplatek za opuštění Kuby 500,-
Pojištění individuální

Co se týká délky pobytu, za sebe si myslím, že během 14ti dnů se dá Kuba projet a užít tak, abyste se nenudili a využili každý den k nějaké zajímavosti. Déle imho nemá cenu, pokud nejste vášnivý milovník Kubánců :) Ideálním obdobím je právě únor, březen. To jsou rozumné teploty na cestování a moc neprší. I tak je tam ta vlhkost celkem otravná. Azuro po celou dobu pobytu nečekejte. Mráčky se honí po obloze pořád. A do báglu si určitě vemte i mikinu.

Kdybych tam ještě někdy jel, asi bych se uplně vyhnul hotelům a řešil bydlení přímo u Kubánců. Dost důležitá věc je pak znalost španělštiny. My se snažili 2 měsíce před cestou do sebe dostat nějaké základy, takže jsme tam fungovali na provni první lekce španělštiny. Uplně jiné to musí být, pokud mluvíte španělsky dobře. Jednak se toho mnohem víc dozvíte, druhak můžete otravného Kubánce odpálkovat hezky "ponašimu" a taky se těm lidem dostanete blíže než my, prašiví turisté :) Ještě jedna praktická informace. Nezapomeňte si vzít redukci na americké zásuvky. Jedou tam na 110V a vše se dýl nabíjí a fén nefénuje tak rychle jako doma :) Taky si přibalte do batohu hromadu musli tyčinek. Ty se nám dost osvědčily a dokázaly zahnat na pár hodin hlad. Vodu píjte balenou a s ledem to nepřehánějte. Očkování není potřeba. Nemocnice tam fungují, nicméně ošetření je dost drahé, takže bez pojistky nevyjíždějte. Velkou službu nám udělaly vlhčené hygienické ubrousky a já objevil kouzlo pudru!. Protože, jestli hodláte nachodit x kilometrů v tom vlhku a horku, vlk v kalhotech vás dožene velice rychle a dokáže dost otrávit zbytek dne. Žaludek pravidelně dezinfikujte panákem rumu (což nebude problém). Problém může být průjem a hlavně jeho řešení někde nečekaně ve městě, kde veřejné záchodky prakticky neexistují a existují-li ten zážitek bych vám nepřál :) Toliko asi z praktických informací. Jakékoliv dotazy (pokud je budu vědě) rád zodpovím v komentářích, takže se nebojte zeptat.

No a na závěr velké poděkování našim kamarádům, za skvělý svatební dárek, který jsme si užili. S tím souvisí i klíčová věc a to je moje manželka, která je prostě báječná. Má to nastavené uplně stejně, celou dobu poctivě nosila batoh s důležitýma věcma, škaredým pohledem zaháněla otravné pobudy, orientovala se ve městech líp než já, snažila se mi nevstupovat do záběrů, poctivě mě mazala opalovacím krémem, odchodila semnou každou uličku, trpělivě počkala než jsem dostal do záběru, co jsem potřeboval (a že to byla někdy otrava :) Prostě byla báječná a já si uvědomil, jak jsem si dobře vybral a že je to člověk, se kterým se nebudu bát projít i temnýma chvilkama společného života. Děkuju! Viva Cuba! Poslední černobílá galerka a video z mobilu pro naše kamarády.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
08. 03. 2013 / 08.43 / jmby

Pěkné video, perfektní načasování hudby a posledního šplouchnutí do vody.
PS: zbývá jen opravit "Stav/marital status" v tvém CV :)

06. 03. 2013 / 20.46 / o.

děcka super!

06. 03. 2013 / 11.37 / jairka

500 za opuštění Kuby je po zhlédnutí videa s raketou, tankem a letadlem v podstatě za hubičku

05. 03. 2013 / 15.47 / Lukes

Kubánci umí dobře tahat z turistů peníze asi líp než Češi... Je třeba si dávat bacha a vše dohadovat PŘEDEM jinak pak už neusmlouváš nic... Před dvěma lety jsme pořešili vše za polovic a vstupní ceny byly stejné jak uvádíš... Prostě smlouvat smlouvat smlouvat.... Mojí největší chybou bylo na kubě Varadero a to jen díky tomu že si nikdy dopředu nebukuji bydlení jsem tam strávil hodinu a stačilo.. Bydleli jste u domorodců vůbec? Využívali jste jineteros? (Sice byli obtížní když chtěl člověk klid ale uměli sehnat - dohodit zajímavý zážitek, exkurzi, bydlení nebo zboží akorát opět bylo třeba nekompromisně smlouvat)0

05. 03. 2013 / 10.12 / blntd

wolfuv revir to je previt

05. 03. 2013 / 00.35 / Bobikus

Vyborná dokumentace, video jako vždy bezva ,) a fotky nejlepší ,)

04. 03. 2013 / 19.18 / masta

tož a kolik galonu teho kubánského benzínu sis dovezl?

04. 03. 2013 / 16.19 / Granko

Super report!

04. 03. 2013 / 15.19 / thea

nu nu, vy jste roztomily, ten posledni odstavec me dojal! :)

04. 03. 2013 / 14.56 / [ K! ]

Tož je z tebja indián, rudokožec... °;-/


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské