Aktuálně

25. 03. 2008 / Filip Urban / aktuálně

Zdravím při úterku. Prodloužený víkend utekl jako voda. Stihnul sem se i dvakrát opít. V pátek to byla lehká mojito party u Shylocka v sobotu pak v roli nosiče gydového playeru na akci ve Zlobicách na fotbalovém turnaji. Bez interesantních chvilek. Vlastně mě celkem zaujalo, co teenageři preferují za streetové značky. Zprvu to vypadalo, že ve Zlobicách vede Horsfeathers, ale pak se plac zaplnil a už dominoval Nugget :) Sekundovala Nikita a sem tem se objevil Funstorm a někde uplně na chvostu YP v podobě mikiny slavného regionálního hoblera Gyda :)

Teď mě tak napadá, každý z nás žijem ve světě značek. Zkuste mi do vzkazu napsat vašich 6 značek, se kterýma se denně konfrontujete, používáte, nosíte, vlastníte. Prostě jen strohé názvy brandů. Za sebe můžu říct: Apple, Nikon, Ford, Nokia, Vogue, Nugget :) aneb počítač, foťák, auto, mobil, brýle, hadry.

Jo taky sem si "nakreslil" novej splash. Po dlouhé době ve stavu, kdy dojdete rozjařený domů, ještě se vám nechce spát a máte strašnou potřebu vymyslet blbost :) Nonsence zkrátka.


Aktuálně

20. 03. 2008 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Stále se setkávám s dotazy na osobu Venci Chládka. Kdo je ten tajemný mužík s letadlem v ruce a nezaměnitelným úsměvem chrlícím optimismus a pohodu? Celé roky matu veřejnost nejrůznějšími historkami a mlžím jak to jen jde. S odstupem času si říkám, žeby možná nebylo od věci trochu poodkrýt roušku tajemství a seznámit vás s tímto velikánem, který podle mého skromného názoru brzy vstoupí do učebnic dějin.

Venca Chládek vlastním jménem Václav Chladný se narodil v Praze v roce 1958 v rodině státního úředníka (tehdy jiní nebyli :). Matka prodávala noviny a tabák v malé trafice naproti tramvajové zastávky YP Pavlova. Na malého Václava rodičové neměli moc času. Přihlásili jej do modelářského klubu tehdejšího svazarmu a kluk začal stavět své první modely a s kamarády ze třídy je testoval kousek za městem. Toto hobby mu vydrželo až do jeho 18ti let, kdy se poprvé komfrontoval s hnutím hippies (článek s fotografií v Mladé frontě dnes) a to jej naprosto uchvátilo. Dokonce máme nepodložené informace, že koketoval se skupinkou, která v Praze zkoušela pěstovat marihuanu. Jestli byl ovšem aktivním kuřákem, to už nevíme.

Politická situace v sedmdesátých letech u nás nebyla nejrůžovější a mladý Véna si toto uvědomoval čímdál víc. Cítil, že by měl proti tehdejšímu systému nějak vystoupit, vzepřít se, projevit svůj názor. Věděl ovšem, jaké následky to může mít. Proto se rozhodl pro menší sabotérské akce systému. Nenápadné, legální, nicméně uspokojující jeho potřebu vzdorovat.. S kamarády již tehdy poslouchali rock, nechali si narůst dlouhé vlasy a milovali vše, co bylo v angličtině.

V jednom pražském činžovním domě v Dejvicích (známe i přesnou adresu - Národní obrany 31) kde se scházeli v prázdné kočárkárně, založil klubovnu, a později spolu se svými dvěma kamarády vytvořil skupinku pod názvem Mladý primitiv (v angličtině YOUNG PRIMITIVE), což byl jakýsi protest proti tehdejším organizacím (Mladý pionýr, Lvíčata, Oddíl Marušky Kudeříkové apd.) Stalo se tak 1.4.1978. Oficiální zápis v kronice bohužel nenacházíme (stránky vytrhnuty), dozvídáme se o tomto aktu pouze z vyprávění od jednoho ze zůčastněných členů Tondy Dvořáka staršího. Informace o založení sdružení YOUNG PRIMITIVE se po Praze rychle šířila. Hnutí si získalo celou řadu sympatizantů a jejich první protirežimní manifest měl přijít brzy.

První akce tohoto druhu se odehrála na jaře roku 1978 při prvomájovém průvodu Prahou. Tehdy se skupinka pod vedením Venci Chládka, Antonína Dvořáka (pravnuk známého hudebního skladatele) a Jakub Havrana rozhodla vyjít do průvodu s vlastním transparentem ve znění: „Mléko není žádná legrace“. (Ten na fotografii bohužel nevidíte) Spolu s tímto transprentem nesla skupina dvě velká písma Y a P. Na fotografii můžeme vidět právě Vencu Chládka s písmenem Ypsilon a vpravo od něj je část postavy Tondy Dvořáka.

Jak tato manifestace dopadla a kam dále směřovali kroky původní skupiny mladých primitivů se dozvíte v některém z dalších pokračování.


Muzika

19. 03. 2008 / Filip Urban / muzika

Trošku odlehčíme od daní :) Mám nové francouzské oblíbence elektronické taneční scény (hned za daft punkem a cassiusem) Tohle duo (Gaspard Augé a Xavier de Rosnayí) vystupuje pod názvem JUSTICE.. Jejich muziku v klubu nepřeslechnete. Retro až do řiti ale přitom progresivní a inovátorské. Co je na nich nejzábavnější jsou videoklipy, které jim tvoří praví mástři v oboru.

Určitě jste už narazili někdy v minulosti na jejich klípek ke skladbě DANCE z jejich loňského alba CROSS (tolik skvělých tričkových designů nevyprodukuju já za celý život). Chlapíci tu jsou s dalším klipem z téhle desky. Je ke skladbě DVNO na svědomí ho má Yorgo Tloupas. Celý je udělán v animaci ve stylu televizních logíček 80tých let a já koukám jako blázen a zvedám všechny palce na těle. Good work! Mrkněte na něj:JUSTICE - DVNO - album CROSS


Aktuálně

18. 03. 2008 / Filip Urban / aktuálně

Rok z rokem se sešel a z ničeho nic mě po hlavě udeřila velká pěst státu s velkou bublinou: "NAVAL!". Byť sem středoškolsky vystudovaný ekonom, moc toho o ekonomice, účetnictví a daních nevím. Asi sem nedával pozor když sme to probírali nebo nevím. V každém případě teď vím, že je pozdě. Před týdnem sem položil mé účetní na stůl složku s dokladama a dělejte co umíte...Za 3 dny mi zděšená, že mám problém. Nějak sem zapoměl tvořit náklady a tak nějak se starat o účetnictví.

Když sem slyšel částku, kterou budu patrně muset vyplácnout státu, málem se mi podlomily kolena. Další problém je ten, že od listopadu sem povinnen platit DPHčko. Což sem vůbec netušil a ve Slovinsku sem to nějak neřešil. Teď musím zpětně žádat o registraci a čekám nějaké sankce, které nutně musí přijít. No zkrátka není to prdel to podnikání vám povím. Já vlastně ani podnikat nechci!

Chci si dělat svoje trička a pokud možno odvádět dobrou grafiku pro své klienty. Nic víc nechci. Nechci jezdit každý měsíc k účetní, nechci vymýšlet jak s čím vydrbat abych státu nemusel platit takové sumy a špekulovat co si kdy koupit ve stylu: radši to odezvdám někomu jinému než vyhodit peníze státu.

Myslím si, že celej daňovej systém je postavenej od základu špatně. Pokud chtějí po lidech takové nehorázné sumy, pak není divu, že se každý snaží stát odrbat, co to jde. Nevím, jestli to takhle funguje ve všech státech, ale měl by se někdo kompetentní nad tím zamyslet a přijít s nějakým rozumnějším řešením. Možná by ve výsledku stát vydělal víc peněz a lidi by měli lepší pocit, že sice státu něco zaplatili ale není to taková suma, která by jim skoro zlomila vaz. Mám pocit, že je tady něco špatně...


Aktuálně

17. 03. 2008 / Filip Urban / aktuálně

A je rozhodnuto. Kroměříž má nové logo. Byl to boj řeknu vám. Vzhledem k tomu, že sem se toho celého taky účastnil, mám jakousi přirozenou potřebu se k tomu vyjádřit. Logo Kroměříže sem dělal jako svoji bakalářskou práci na popud radnice, která ho chtěla. Svůj školní úkol sem si splnil nicméně celé to nějak vyšumělo. Byly volby, nová rada, noví lidé. Po čase se Kroměříž oficálně vyjádřila, že chce nové logo, tak sem si říkal. Logo je vpodstatě hotové (ano, z odstupem času sem se na něj díval trochu jinak a popupravil typo) Zkusím ho přihlásit do veřejné soutěže. Po nějakém čase se z vedení ozvali, že sem postoupil mezi 5 kandidátů a že se nemohou rozhodnout a proto by s náma naše návrhy rádi zkonzultovali.

Na zasedání městské rady sem svůj koncept odprezentoval. Neměl sem to lehké, protože jen při vstupu do sálu sem zasechl uštěpavou poznáku: "ááá piškvorky..." Pokusil sem se radním vysvětlit co bylo mým záměrem, z čeho sem vycházel a taky z nich vůbec dostat, co s novým logem zamýšlí. Jestli má sloužit turistům pro lehčí zapamatování si našeho města nebo by mělo být součastní jakési vznikající vizuální podoby města a mělo by sloužit při komunikaci s občany, úřady, prostě vystavět na tom logu celý jakýsi funkční systém. Laická veřejnost (a tím byla i většina zastupitelů) nemá moc představu o tom co je logo, jak může fungovat a proč je vůbec důležité. S celkem dobrým pocitem sem ze zasedání odcházel.

Pak zase vše na nějakou dobu utichlo. Radnice loga vystavila a nechala krom jiného hlasovat i lid. Dnes mi došel email, že logo města Kroměříže vyhrává sympatická partička Brňáků PORTA DESIGN. Musím říct, že toto logo je rozumný kompromis a že město vybralo dobře (mohlo vybrat líp že? třeba mě :). Ostatní 3 návrhy byly opravdu špatné (viz obrázek níže) Porta design to měla hezky naprezentované a logo (ve srovnání s mým) je nekonfliktní, snad i funkční. Jen se bojím, že tím zájem města skončí. Vítězi se vyplatí jakýsi honorář, logo se nasází na dopisní papíry, do emailů, na obálky, razítka a bude se přihazovat na plakáty kulturních akcí. V lepším případě. V horším zůstane v šuplíku.Za sebe musím říct, že sem se snažil jít trošku dál. Pracovat s logem, používat různé varianty po nejrůznější kulturní akce organizované v km, rozjet širší corporate nejen města samotného ale i zkulturnit logo městské hromadné dopravy, technických služeb, městské policie. Bohužel mé 4 křížky byly příliž "kontroverzní" a na Km asi odvážné. Navíc ten nešťastný Amsterdam :)Tady si dovolím jen malé srovnání vítězného a mého loga. Obě loga jsou čtverečky. Mé je stylizovaným půdorysem květné zahrady, Porta design zvolila půdorys náměstí (čili čtverec) Oba máme nápis MĚSTO KROMĚŘÍŽ vpravo od čtverečku. Jen to jejich písmo se mi zdá trošku nešikovné ale to jsou mé subjektivní pocity. V každém případě tu zjevná podoba je. Nikoho z ničeho neobviňuji. Výhercům gratuluju, jen asi pro příště nebudu vystavovat na internet všechno. Moje hloupost.

Nazávěr jen konstatování že klient má takové logo, jaké si zaslouží. To nové Kroměřížské je líbivé, bezkonflitkní, nenápadné a co je možná nejdůležitější - soutěž proběhla regulérně, účastnila se ji krom laiků i odborná porota a postup a průběh byl férovej a legitimní. Tak to má vypadat! Příště snad jen víc odvahy do rozhodování :)


Film

16. 03. 2008 / Filip Urban / film
Film

Včera sem mrknul na dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka - Občan Havel. Byla to závěrečná projekce Jednoho světa a údajně šlo o nějaký directors cut, jiný než šel po kinech v ČR. Nedokážu posoudit, v čem byla tahle verze jiná, protože sem tu předchozí neviděl ale hned na úvod musím říct, že Občan Havel mě bavil. Přestože byl dokument dvě a půl hodiny dlouhý, nenudil sem se. Snímek mapuje prezidentův život od prvního zvolení až po konec jeho prezidentského období.

Havla ukazuje v nejrůznějších situacích, dost často komických, kdy prostě vidíte přerostlého klučinu, který se dostal na post prezidenta a snaží se tuhle funkci vést zodpovědně podle nejlepšího svědomí. Samozřejmě je to dokument a ten se může sestříhat tak, jak se komu hodí, ale jsem přesvědčený, že Havla tu vidíme takového, jaký opravdu je. Vždy má snahu prezentovat svůj názor byť ví, že za to bude v médiích a u ostatních politiků kritizován, taky můžem sledovat jaká je politika hra a jak často záleží na každém slovíčku, které bude prezentované. Výborná scénka je při rozhovoru Havla s Milošem Zemanem, který na mě působil jako had, co se obtáčí kolem krku a pomalu utahuje :) Výborné jsou taky scénky, kdy se řeší Václav Klaus coby ještě premiér vlády. Když měl třeba přijet Bill Clinton na Jazz do Reduty a Klaus nebyl pozván. Havel to tam rozebírá že jeho slušnost mu velela ho pozvat, ale že se přemohl. Pak střih a Klaus sedí i s Havlem a Clintonem v Redutě :)

Na konci dokumentu už vidíme, jak Havla politika a prezidentování už unavuje. Jakoby rezignoval na svoji funkci a ve svém posledním volebním období se do prezidentování už trochu nutí. Je to pochopitelné. Vidět do zkulisí české politiky musí být asi pro silné povahy. Zajimavé je taky sledovat jeho porady s lidma, kterými se na ty roky obklopil. Jsou to špičky ve svém oboru jak kulturním, mediálním tak politickém a na závěr snad jen povzdechnutí, že takového prezidenta tahle země už asi nikdy mít nebude. Chlapci dávají 9 hvězdiček z 10ti.


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské