Aktuálně

19. 07. 2004 / Filip Urban / aktuálně

Rozhodnutí vynechat Pohodu a udělat si radši výlet do Krakowa hodnotím jako jednoznačně správné rozhodnutí. Krakow je krásné město! Byla to vůbec má první návštěva Polska, takže možnost srovnávání, pozorování, hledání rozdílů, výhod, nevýhod. Tohle mě na tom cestování baví. Když pominu focení samo.

K těm záporům? Tak na prvním místě polské cesty! Katastrofa! Nejčastější značku tu maj trojúhelník s dvěma hrby, vyjeté stopy od kamiónů a všudypřátomné díry ideální tak na urvání kola. Neexistují parkovací automaty ale zaplaceno mít musíte. Co to znamená? Jezdit po městě a najít borca ve žluté kamizolce, ten vám vypíše lísteček a vy můžete začít hledat místo na zaparkování :) Drahé pivo! Jediná propagováná značka je jakýsi Žywec. 0,5l tu dostanete za 9 zlotých (1 zloty cca 7kč). Chuťově žádná sláva a za ty prachy se to nehodilo pít. Další věc, kterou sem, coby student grafického designu, sledoval byly plakáty, billboardy, cedule a tak vůbec - děs a hrůza! Myslel sem, že je to tak špatné jen u nás ale Poláci v tomhle hrají prim! Přeplácáné, nevkusné cedule na každém rohu. Každý se snaží oslovit co možná nejagresivnějším způsobem a pak to tak kolem vypadá.

No ale abych tu jen nehanil. Krakow je nádherné historické město s desítkami kostelů (Poláci jsou neskutečně pobožní lidé). Upravené památky, čisté město. Celá řada příjemných zahrádek. Slušní žebráci, kejklíři, performeři, tanečníci. Na vše dohlížející policisté. Poláci jsou rození obchodníci a tak stánky s kdejakou pytlovinou na každém kroku. V parcích jde cítit tráva, po cestě se prohání stále obrovské množství malochů a Polská omladina se shlédla v hiphopu. Kdo nemá na tričku nosorožce je out :) Polky šikovné.

Spali sme v autu, kousek od centra. Večerní siesta s vínkem u břehu Wisly, noční procházka městem, máslení na zašitých zahrádkách, focení. Příjemné to bylo a já můžu Krakow, jako cíl víkendového výletu jen doporučit! Jak budou fotky, něco nahodím.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské