Aktuálně

30. 11. 2008 / Filip Urban / aktuálně

Víkend nám za chvilku končí a já si střihnu lehkou rekapitulaci. Především teda o konferenci, která proběhal v Žilině a které sem se rád zůčastnil. Už z loňského roku sem byl nadšený a letos sem chtěl opět potkat lidi, tkeré sem prakticky rok neviděl.

Letošní debatování bylo o tom, jestli ještě vůbec existuje něco jako národní design. Rukopis, podle kterého bychom poznali, že tahle věc je dělaná v něměcku, tuhle si jistě střihnul japonec a nebo jestli tenhle plakát je polská škola. Nejlépe to asi shrnul ukrajinský přednášející. K tomu, aby mohlo vzniknout něco ryze národního, musí to být buď díky izolaci nebo díky výuce. Dnes ve světě internetů a všemožných stylů se zkrátka národní rukopis vytrácí a podle mě je to dobře.

Kupé na Stanici má příjemnou atmosféru. Letos poprvé vše v angličtině. Trošku tím možná trpěla debata po přednáškách, protože ne každý měl tu odvahu si vzít mikrofon a pustit se do hlubokých filozofických úvah in english. Přednášky byly letos prokládany vtipnýma kulturníma vložkama od recitace básní by aritifician intelligence, přes remixované zpěvy bačů, prezentaci lidových regionálních hudebních unesco fujar až po mladé žilinské hiphopery :) Vše mělo hlavu a patu a krásně dotvářelo celé téma.

Večer se pak uklidily židličky a začal žůr :) Výborná polská hiphop experimentální kapela Napzyklad (například asi) potom skvělé disko v podobě výborných djs. Vůbec mám z těch Slováků pocit, že tu muziku dokáží nějak víc vnímat a užívat si ji a jsou mnohem flexibilnější a progresivnější než u nás.

Dalším velkým kladem celé akce je RUM (slovensky UM) s kofolou za přátelé 27 sk! To je bratru nějakých 22 Kč a to se pak pije samo a ty rána jsou o to bolestivější. Ale spravila to česnečka v chlebu, kofola a presíčko a šlo se na druhou půlku přednášek.

Zkrátka a dobře chlapíkům a holčinám ze Stanice dávám bod a potlesk, že pro nás vyzevlený grafiky semtam zorganizují příjemnou akci, na které se můžeme potkat, podebatovat o tom našem řemesle tak nějak šířeji :) a hlavně se pobavit a užít si dva dny. Bod a potlesk!

Jelikož sem netahal foťák, cvakal sem to iphonem. Byť mizerná kvalita, jakousi výpoveď to má :) 111 víkend v obrazech zdeKomentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
04. 12. 2008 / 13.21 / fajka

co ten hasicak ? vypada jak hasicaky u nas! zadnej novej design !

01. 12. 2008 / 15.18 / Ivan

Jo, já tu angl. chápu, ale je to takové cimrmanovské. Osobně si ale myslím, že takové malé zemičky jako ČR, SR apod. vlastně nikdy neměly něco jako národní design, možná nějaké folklorní záležitosti (hlavně oděvní design :-), ale celkově asi né. Určitě by se daly najít rozdíly mězi evropským a třeba americkým, nebo asijským.

01. 12. 2008 / 15.04 / efa

IVAN: no možná právě proto se tohle téma řešilo. a angličtina je férová pro všechny aby ti rakušáci, ukrajinci, poláci a maďaři z toho taky něco měli

01. 12. 2008 / 14.27 / Ivan

V době, ve které se nenosí slova jako: národ, vlast, atd. je hledaní národního designu spíše kuriozní a ještě k tomu v angličtině *1*

01. 12. 2008 / 13.21 / MiMA

KEPASO: docela souhlasim, jen si z toho musime ale opravdu hodne peclive vybirat. treba v pripade te architektury obzvlast. co se tyce tech obrazku, co jsi nalinkoval, tak se všemi bych uplně nesouhlasil, ale jako demonstrace ano.

01. 12. 2008 / 12.48 / kepaso

CHUANTORÉNA: ja sem chtel poukazat na tu dobu. obecne nebyly driv dostupny technologie. vsechno se delalo pres fotky a bylo treba ovladat ruzny krkolomny postupy treba pri vyrobe plakatu. tu to bylo jeste horsi v tom, ze byla ta izolace. pristup k technice, barvam apod. byl jeste slozitejsi. grafici meli velmi omezeny prostredky vuci nekomunistickym zemim. a rozhodne si nemyslim, ze driv vznikaly nejaky desy. jinde na internetech se daji najit fajn kousky z te doby.
manual k fenu {odkaz}
mydlo {odkaz}
{odkaz}
{odkaz}
{odkaz}

jeste ejdnou zduraznuju: nerikam, ze ta doba byla dobra. jen sem tim myslel to, ze se z tehdejsi grafiky, designu, architektury atd. muzeme ucit. rozhodne se nemusime stydet za to, co vznikalo v tak spatne dobe. melo to nejaky rukopis.

01. 12. 2008 / 12.18 / chuantoréna

KEPASO:to je jenom provokace ne. to nemůžeš myslet vážně.{odkaz}

01. 12. 2008 / 10.12 / efa

dreadless: no tyjo je to starost navíc kromě toho je to těžké jak hajzl a stejně vím že bcyh tam nic rozumného nevyfotil, tak zůstala doma

01. 12. 2008 / 10.10 / dreadless

uz tě omrzelo tahat s sebou dslr? ;)

30. 11. 2008 / 20.00 / kepaso

izolace - moja reč. rozhodne nevyzdvihuju minuly rezim, ale za nej nedelal čmaryky čmaryky kazdej trouba. delali to jen lidi, co k tomu meli nejaky dispozice. diky tomu nevznikaly take srance, jake muzeme videt dnes a denne. skoro kazdej ma prece doma fotošop nebo dokonce aj ilustrátor. technologie je dnes dostupna mase lidi a pak to tak vypada.
minulej tyden se s dvema kamosema na toto tema vedl debatu. jeden byl na moji strane a chteli sme tomu 3. vysvetlit, ze kdyz bylo tehdy na vyber 5 druhu kachlicek, musela se sakra hledat cesta, aby to nejak vypadalo. zdimalo sez mala maximum. dnes se zdima z kvanta hovnium.
a pravdou jsou slova Wima Crouwela v dokumentu o Helvetice - "nemuzeme tvorit lepsi design pomoci pocitacu, ale muzeme velice zrychlit svoji praci". no a vlastne Wim byl takovou ikonou pro Nizozemi :) - abych neodbocoval od toho rukopisu. jinak Wim ma krasny prace...v jednoduchosti je krasa.

30. 11. 2008 / 19.02 / Sharyk

Napszyklat jsem si nenechala ujít v úterý u nás v Pardubkách ... supr koncert ... prima kucí ... pokecali jsme, Plzničku popili ... jo a z točený kofoly byli docela hin :-) ...


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské