Aktuálně

07. 05. 2009 / Filip Urban / aktuálně

Asi by se hodilo napsat pár řádků o naší krátké dovolené po západoevropských (dvou :) metropolích. Z Brna jsme vyjeli kolem deváté. Ve 3 odpoledne už hledám místo na zaparkování nedaleko našeho Aurora hostelu. To se mi povedlo o ulici vedle. Jdeme se ubytovat. Při dotazu na možné problémy s parkováním týpek jen mávne rukou a že to nemám řešit. Ok, neřeším. Dostáváme pokoj, kde je vše bílé, krom světla u kterého si můžete volit RGB škálu. Celý pokoj se tak zalije do barvy, jakou si nastavíte. Příjemná vychytávka, zvláštěpak pokud si každý pokoj nastaví svou oblbenou. Z venku to pak vypadá moc dobře a hostel je v super lokalitě.

Berlín je roztahané, velké město, takže pohybovat se tam pěšky je dost náročné. Buďto doporučuju půjčit si kolo, nebo lístek na U-bahn, S-bahn. Berlín je skvěle přizpůsoben pro cyklisty. Za 3 dny jsme stihli vše co šlo. Berlín toho nabízí opravdu mnoho k vidění. Všechno funguje na jedničku, lidi jsou příjemní, služby bez problémů, nikde nikdo neprudí, prostě se člověk cítí bezpečně a příjemně. Berlínští pankáči jsou k vidění všude, ale spíš mi to přišlo jako pózing než pravej punk :)

V neděli dopoledne dáváme ještě nějaké blešáky a vyrážíme směr Wolfsburg. Proč tam? Před nedávnem sem v telce viděl dokument o stavbě Phaeno Science Center, kterou tam má na svědomí Zaha Hadid. Její architektura mě fascinuje a chtěl sem si ten barák omrknout a hlavně pak vyzkoušet desítky trenažérů na kterých jsou simulovány fyzikální, optické, mechanické zákony. Je to jedno velké hřiště pro děti, ale nejen pro ně, protože i my jsme se tam s Nitkou sekli asi na 4 hodiny. Pokud někdy pojedete kolem Wolfsburgu, doporučuju se tam zastavit, protože je to bomba!

Poté sme pokračovali směr Amsterdam. Asi 40 km před městem sme to zapíchli na benzínce. Naivně sem si myslel, že přespím pěkně venku, ale byla taková kosa, že sem byl rád za sklopené křeslo v Jindřichovi. Ráno rozlámaní a použití dorážíme do Amstru. Auto sem zaparkoval na jednom z míst park and ride. Cena 6 E za den a jízdenka na šalinu tam i zpět grátis. Nejlepší a nejbezpečnější způsob parkingu v tomhle městě, protože v centru vysolíte za den i 30 éček, v horším případě vám ho prostě vyberou.

Hostel v Amsterdamu sme si vybrali na houseboatu prakticky v samotném centru města. Příjemná majitelka hostelu nám ukázala pokoj o rozměru 2x 3 metry s patrovýma postelama :) Jediné, co se v tom pokoji dalo dělat, bylo přijít pozdě v noci a usnout. Ale snídaně na palubě lodi byla příjemná i sprcha společně se záchodem v omezenén prostoru se dala zvládnout.

Až doteď nám počasí vycházelo na jedničku. V Berlíně bylo azuro od rána do večera a 25 stupňů, v Amstru zalezlo slunce, zatáhlo se a pak už jen chcalo a chcalo. Jak to tak v tomhle městě bývá. Město se dá prochodit za jeden den. Stačí se zorientovat v systému grachtů a nezabloudíte. To po jointu není už tak jednoduché ale citylosting je tou nejlepší formou pro tohle město. Už jsem ním brouzdal několikrát a stejně sem zase objevil nové místa, uličky a zákoutí. Tohle místo má prostě své kouzlo a člověk nemusí s mapou lítat po památkách. Stačí si sednout na kraj grachtu a prostě jen pozorovat život okolo. I to je velký zážitek. No nebudu se tu zbytečně rozepisovat. Mrkněte na galerku. Jedna černobílá, jedna barevná. Myslím, že obrázky mluví za vše.Co se týká praktických informací, pokud byste se chystali také vyrazit. Hostel pro dva na noc stojí cca 45-50E. V Berlíně bylo bez snídaně, v Amstru se snídaní. Najel sem 2500 km při spotřebě 7,8l/km, Brno - Berlín dáte za 6 hodin. Amsterdam - Brno za 10 hodin. Žádné mítné ani dálniční známky nepotřebujete. Dálnice ve špičkovém stavu s ohleduplnýma řidičema. Parking v Berlíně bez problému, v Amstru doporučuju P+R místa. Ceny benzínu 1,3E za natural 95. Půjčení kola 10E na den. Kafe mezi 2 - 3E. No a utrácet můžete každý podle libosti. Gram skanku od 7 - 12E :) Toliko z naší cesty.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
11. 05. 2009 / 23.31 / Dr.Mudr

Fyzika fpraxi je supr. Clovek at je sebestarsi tak si vzpomene na ty vsechny fyzikare a fyzikarky co to do nej hustili a on to pochopi az kdyz si s tim hraje. Jinak i Cechy jsou moc pekne misto na "vylet" jenom musi nastat porekadlo (ve volnem po/zne-uziti): Nevis co za krasy mas doma dokud nevyjedes ven.
Kepaso>Ale s tema kolama ve mestech a cyklocesty by se to mohlo nejak resit to zaaas jo. *14*

08. 05. 2009 / 16.17 / dzeik

hej fajná fota! radost kouknout

08. 05. 2009 / 11.59 / Johnny*

to fyzikální hřiště musí být mazec!

08. 05. 2009 / 11.46 / o.

ja chcu takyy! a treba i s mYtnym *4* .
kepaso: myslim, ze to je normalni; jedes nekam, kde to vypada jinak nez u nas, uz tim je to zajimavy a co je novy a zajimavy jeden casto bere jako lepsi, i kdyz tomu tak nemusi byt. Cesko je moc krasna zem, pane *12* .

08. 05. 2009 / 08.31 / PharmDr. Jan Jesenius

dobrej report

08. 05. 2009 / 00.01 / kepaso

Proč mi přijde, že jakmile člověk překročí hranice, vypadá to tam všechno jinak, líp?
Pořád se musim divat tady na tu fotku {odkaz} , užasná. Ani bych neřekl, že to je v Evropě.
A proč se muže všude jezdit na kole a tady ne? Neni to škoda? *7*


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské