Aktuálně

18. 08. 2009 / Filip Urban / aktuálně

Mám tu další update z kategorie Jakej je Efa Miloš :) V neděli mi došla smska od pronajímatele bytu, že od února mu nedošly peníze za nájem ať se na to mrknu. A taky že jo. Půl roku sem neplatil nájem a vůbec sem to netušil. Problém byl v trvalém příkazu, který sem před půldruhým rokem asi nastavil jenom na rok a žil v tom, že se mi každého desáteho strhne deset klacků a pošlou se majiteli bytu. Hromadění peněz na účtě sem si nějak nevšiml. Když sem pak v neděli vyplňoval chlíveček s cifrou 63.000,- Kč bylo mi úzko :) Celkem silný argument pro to, začít nějak aktivněji řešit vlastní bydlení.

Když vám zmizí měsíčně desítka z účtu není to taková darda, jako pak odeslat to za půl roku najednou žejo. Vím, že bych ty peníze neměl tak jako tak, ale když žijete v představě že nájem platíte a pak musíte uvalit šedesátku, chtě nechtě musíte mít pocit, že sem ty prachy vyhodil z okna. Nevermind. Ještě můžu být rád, že chlapík je vklidu a neřeší penále a podobné sračky. V každém případě otázka vlastního bydlení je zase o poznání aktuálnější.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
21. 08. 2009 / 12.50 / Flako

Litam v tom natvrdo uz nekolik let,..ufff. Dokonce to resim tak, ze platim hypoteku, ale stale bydlim v centru v cizim za mesicni poplatek. Decka nechteji z centra ven a ja se v tom placam. Nicmene, jako investice, se mi ta hypoteka zcela vyplati, protoze pokud to dnes prodam, zcela urcite dostanu vice nez jsem do toho dal a muzu klidne pripocitat najem ve meste. Gyd a Gejša to vidi nejlepe.
Cosa: tvuj bracha je statni zamestnanec a jako takovy ma urcite jine vstupni podminky nez radovy YP, ...si teda myslim.

21. 08. 2009 / 09.19 / [ K! ]

Ad Gejša+Gyd - taky jsem reko+odkup řešil úvěrama ze stavebka, naštěstí už to mám splacený *4*

20. 08. 2009 / 15.51 / martin

co zlín? :)

20. 08. 2009 / 14.06 / gejša

Ale souhlasim s Gydem, ze uvery ze stavebka jsou asi to nejlepsi z financniho hlediska,co muzes na vlastni bydleni pouzit. Anebo je fajn hypoteka,kdy dostanes sto procent hodnoty zastavene nemovitosti, ktera nemusi byt tvoje.Tzn.vasi reknou jo Filo,tady si nechame zastavit barak a az ty prachy dostanes a koupis svuj vlastni byt, nebo postavis vlastni barak,v te chvili presoupnem zastavu na ten tvuj krcálek a sme z toho venku. Toz tak.

20. 08. 2009 / 14.01 / gejša

Efa: proc si myslis ze bys jako OSVČ nedostal hypoteku? kdyz se udela kombinace hypoteka+preklenovaci uver,projdou i ti mene zdatni;) cumel bys jakym pripadum tady ty veci vyrizuju...

20. 08. 2009 / 09.21 / [ K! ]

VĚRO, je to tak, že je vám přidělen byt, většinou 4. kategorie a vy sepíšete s ouřadem nájemní smlouvu na 3 nebo 6 měsíců, podle rozsahu rekonstrukčních prací vlastním nákladem. Až je hotovo, ouřad zkontroluje a vydá povel k uzavření nové nájemní smlouvy na jeden rok. Pokud je po celý tento rok vaše platební morálka 100 a víceprocentní, je uzavřena další roční, případně na dobu neurčitou (zde si nejsem jist), během níž jsou umořovány peníze vložené do opravy (ale nikoli 100%! ouřad má tabulky, že za umyvadlo odpočítávají, střelím, litr, i když jste si pořídila umyvadlo za dva milióny z jednoho kusu diamantu) formou slevy z nájemného, která se počítá z nějakého složitého vzorečku, v tuto chvíli nepodstatného.

No a za nějakou dobu se může stát, že přijde nabídka ouřadu, jestli třeba nechcete koupit dům, dům, nikoli byt! Město je totiž po předchozích špatných zkušenostech s prodejem jednotlivých bytů ochotno prodat pouze celý dům pouze bytovému družstvu (což je od nich pěknej poser - kdyby si družstevníci mohli místo družstva založit společenství vlastníků, ušetřili by na ouředních polatcích). A je jen na vás, zda se se sousedy domluvíte, zda koupit hned a platit v hotovosti (což zaručuje nejnižší cenu + refundaci části částky formou platby faktur/-y za opravy/rekonstrukce celého domu, tj. výměna všech oken / výměna střechy / nová fasáda ap.) nebo až někdy později třeba a taky kdo a jak zaplatí za ty co nechcou koupit a tak po odkupu zůstanou nájemci, ale ne ouřadu, alébrž bytového družstva.

Tož takový to je.

19. 08. 2009 / 18.12 / Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

[ K! ] Prosímtě ještě mi vysvětli v jakém vztahu jsi k tomu bytu... píšeš "dostat byt" znamená to tedy že si ho od města koupíš do osobního vlastnictví a na vlastní náklady opravíš?

19. 08. 2009 / 15.31 / [ K! ]

Jo a dělení do vět není moje silná stránka *10*

19. 08. 2009 / 15.31 / [ K! ]

KILLER - tak to je pro mě novinka, pokud to ovšem nejsou smrtelníci bez kačky a trvalého pracovního poměru, člověk který přijde s tím, že má HPP a něco (50 - 100 K) na účtě by neměl mít problém dostat byt... pokud samo nechce 3+1 na Kobližné, žeano. Více info na Dominikánská 2, severní budova, 1.patro, dveře téměř naproti schodům (hned vedle je nástěnka, kde je napsáno kdo co kdy kde jak čím proč). Každej uchazeč (a teď už víceméně fabuluju) má nějakou kolonku a tam jsou mu psaný body plusový (když máš na účtě pakl, když bereš třeba 20-30 čistýho za měsíc...) a mínusový (odmítnutí nabízeného bytu[zjednodušuju], ztráta zaměstnání ...) a tak, přesně jako u mne, když máš určitý počet bodů a o byt není jiný zájemce, popř, je, ale má míň bodů než ty, nedojde ti za 14 dní od ukončení období podání žádostí bílá obálka, ale dojde ti s modrým/červeným/teďsinejsem jist pruhem a můžeš začít shánět řemeslníky a podobně...

19. 08. 2009 / 13.33 / Gyd

FANTOMAS: ve druhym ploleti 2005 byl u nas prumerny urok hypo sazby 3,6 procenta, za kolik by dostala v Dansku hypoteku ted? graf vyvoje uroku u hypotek: {odkaz} Fixace je u hypotek asi standard, vem si uver ze stavebka, ta mas urok fixni po celou dobu Aneb moznosti jsou.

19. 08. 2009 / 12.17 / Killer

K!: no nevim, kde cerpas informace, ale pro normalni smrtelniky je pristup k temto bytum nemozny.

19. 08. 2009 / 12.11 / [ K! ]

VĚRO, ouřad je majitelem jistého množství domů, jejichž části alias byty se dají koupit za cenu kterou dokáže splatit i kancelářská krysa aniž by se musela zadlužit až do smrti (když to tročku přeženu). Proč platit soukromníkovi pět i víckrát více?

19. 08. 2009 / 12.10 / Fantomas

GYD: Chapu, ze kdyz nekomu pujcujes 2 melouny, tak chces zpet nejaky to procento. Ale nechapu, proc cesky banky chteji cca 5% p.a., ktery ti muzou podle smlouvy jeste zvysit-viz fixace.
Mam sestrenici v Dansku, ktera tam zije, brala si tam hypoteku na dum = 3%. Proc ? A to ma plat 4x prumer v ČR.
Ale to posouvame uz tuhle diskuzi jinam... *4*

19. 08. 2009 / 11.57 / efa

PEPI: jo nemůžu si stěžovat. Vůbec se o nás nestará, nekontroluje, neprudí. Tak je to vždycky o důvěře a my si věříme :)

19. 08. 2009 / 11.39 / pépi

Každopádně majitel je těžkej pohodář, když to, že mu půl roku nepřišel nájem řeší jednou sms. Chci taky takovýho pana domácího.

19. 08. 2009 / 10.57 / Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

[ K! ] Hmmmm takže to máme 7let shánění, zaplacení 200 tyček, potom ještě postupně splatit svou část 1,6 mil. úvěru, to zní skvěle. Jen nerozumím tomu k čemu je tam dobrý ten ouřad? Tohle si snad svéprávný člověk nedokáže vyřídit samostatně bez pomoci bab z úřadu?! *6*

19. 08. 2009 / 09.54 / [ K! ]

Jediný zádrhel je ovšem magistrátní potřeba hlavního pracovního poměru uchazeče vyvolaná zkušenostmi se spekulanty...

19. 08. 2009 / 09.52 / [ K! ]

Milá VĚRO POHLOVÁ, 72 LET, DŮCHODKYNĚ - samotná myšlenka že stát potažmo obec zařizuje komukoliv bydlení z našich daní je, a to i vzhledem k vašim pravděpodobně bohatým zkušenostem, naprosto zcestná.
Jediný kačky, který stát potažmo obec utratí jsou za úředníky a papíry a rozhodně je to méně, než utratí jedinec po bytu toužící. COSAuv brácha měl štěstí, mě to trvalo 7 let (2 roky chození do kanclu, kam baby chodily do práce a ne pracovat + 4,5 let prohlídek) a stálo cca těch 200 tyček, teď ještě postupně splatit svou část 1,6 mil. úvěru na opravu střechy a fasády a su na svým. Nevím, jestli bydlení v obecním bytě je skutečně '...nejlepsi cesta k bytu' ale je to cesta dosti jednoduchá (máte-li možnost utratit cca 1/4 milionu Kč) *4*

19. 08. 2009 / 08.19 / Gyd

Najem sice umoznuje nejakou mobilitu, ale na konci ti zustane kulovy. A uroky u hypoteky, ze jsou vyhazovani penez, jak zaznelo niz? Vy byste nekomu pujcili 2 miliony a nic za to nechteli?:)

19. 08. 2009 / 07.49 / efa

Enter: no prááávě. přesně jak říkáš. V kromclu může přežívat pouze "kreativec" co vyrobí svatební oznámení, nafotí na občanku, umí kopírovat na kopírce a do toho si střihne webové stránky. takovej ten lokal brouk pytlík, který umí vše a nic a pak to tak vypadá. Takhle bych dopadnout nechtěl no :( Jéééj to je tak těžký...

19. 08. 2009 / 06.08 / enter

Bydlení v KM je pro kreativního OSVČ cesta do pekel, respektive na pracák.Já dělám v médiích (ve dvou) a přítelkyně se shaží lektorovat efektivní rodičovství, nebo co to je. V Kroměříži je zvláštní sorta lidí,, která prostě vydělat nedá. Nicméně bydlím ve vlastním, že. Takže se každý ráno ve čtyři zvednu, jedu do Olomouce, tam popracuju, zvednu se a ve 14 jedu do Prostějova. Tam opět popracuju, no a (jako včera) jsem v 18:30 doma jak na koni. Už to objíždím autem, protože udělat každej den smyčku celkem 6ti vlaky s neustálými spožděními je prostě na picnutí. Řešením asi je mít v KM byt, ten pronajmout a bydlet v místě práce. Tak to chci udělat aspoň já.

18. 08. 2009 / 22.11 / Pepina

no joo, hypotéka to je závazek jako prase, to je fuckt!Navíc v týhle zlý době. Ale zase na druhou stranu....při koupi vlastního je pak byt "tvůj" a říká ti pane! a nemusíš se s majitelem dohadovat, že jste vymalovali na moc sytou barvu a nemůžete mít v bytě žádný živý zvíře atd.atd.... No a když se dostaneš do platební neschopnosti tak byt začneš pronajímat... No zní to jednoduše, ale je to risk...nebo zisk *4* jako u mnoha věcí. Tož se mějte...čaaau mňaau!!!

18. 08. 2009 / 21.48 / Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

Já osobně mám hypotéku už šestým rokem na barák s pozemkem 750m2, už mám splaceno 40% z celkové částky a za splátky platím měsíčně menší peníze co EFA za nájem v cizím bytě. Beru to jako investici do budoucna - sice penzijní připojištění mám taky ale kdo ví... Barák je určitá jistota.

18. 08. 2009 / 21.05 / kure

A co inflace, ktera se soucansou zadluzenosti muze prijit a da zahoret usporum i dluhum? Nekteri ekonomove predvidaji dokonce hyperinflaci a v takovem pripade je uricte lepsi mit hypoteku.

18. 08. 2009 / 19.58 / Fantomas

Jak uz bylo nize napsano - musis si porovnat splatky hypoteky vs.najem. Pozor jeste na to, ze ty splatky hypoteky jsou zatizeny splatkou uroku (cca 4-5% a vice), ktery jsou podle me vyhazovani penez oknem jako za najem. Pokud jsou vetsi tak se vyplati vyhazovat mene oknem za najem. Najem je jeste z pohledu mladsich vic flexibilni, kdezto hypoteka te vicemene uvaze na to misto.
Jinak je predikce, ze ceny bytu budou stagnovat nebo malo klesat a zalezi na lokalite. KM a okoli klesa, lokality o ktere je zajem se drzi (Brno, Praha).
Taky jsem resil jestli zustat v KM nebo jit mimo. Zkusil jsem denne dojizdet a je to vopruz....takze v KM dobijim baterky,ale pracovat musim v preurbanizovanem svete... *13*
Mozna reseni by bylo bydlet v KM + home office v KM pokud na to zam.pristoupi a sem tam dojizdet - hlavne ne denne !

18. 08. 2009 / 17.10 / kepaso

K!: já čekám na byt na Cejlu, je to tam pohodička *13*

18. 08. 2009 / 15.59 / Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

Hmm nevím jestli bydlení v obecním bytě je skutečně '...nejlepsi cesta k bytu'. Osobně mi vadí samotná myšlenka že stát potažmo obec zařizuje komukoliv bydlení z našich daní.
Jestli je někdo sociálně potřebný, má nárok na příspěvek na bydlení. Proč by ale měl bydlet v obecním?!
Navíc jakou tam máte jistotu? Dovedu si představit že někdo stráví v obecním bydlení celý život, peníze prožere nebo rozfofruje za prostopášnosti, pak to ke stáru nějak neklapne a bude si stěžovat jak je z něj bezdomovec a jak je ten svět nespravedlivej.

18. 08. 2009 / 14.31 / cosa

Efo, [ K! ] ma pravdu. Je to nejlepsi cesta k bytu v Brne. Napises zadost na magistrat casti v ktere ted bydlis. Nech si od nekoho opravit hrubky at hned nespadnes do kategorie BLB. :-). Jinde nemas narok. Pak ti zacnou chodit nabidky na jednotlive byty. Jdes na prohlidku a pak znovu pises zadost na uz konkretni byt. Vypada to jako pakarna ale neni to tak zdaleka tak hrozny jako platit Hypo. Jsou to byty po neplaticich takze jim jde predevsim o to abys mel prijem. Bracha ted jeden takovej dostal a netrvalo to ani rok. Zkus to.

18. 08. 2009 / 12.23 / Gyd

EFA: mozna bys jako OSVC hypo nekdy dostat mohl, to by ale to podnikani muselo koncit jinymi vysledky z pohledu prijemce tvych dani ;-) tvuj kamos z prdele okolo

18. 08. 2009 / 11.18 / [ K! ]

Efo, na hypotéku se vys... magistrát má furt volný byty...

18. 08. 2009 / 11.03 / Killer

Rozumim, chapu. Z techto duvodu odmitam prac. nabidky v praze a jinych preurbanizovanych mestech.

18. 08. 2009 / 10.42 / efa

Killer: neřeším hypotéku.Tu mi nikdo nedá. řeším základní věc jestli zůstat v Brně nebo v Km kde mám přecijenom zázemí i co se bydlení týče, ale zase kulturní život a klientela bídná + kámoši odstehovaní do všech prdelí okolo. Zvažuju všechna pro a proti a tak no. A tohle extempore bylo jen přidání závažíčka pro variantu Km.

18. 08. 2009 / 10.39 / Killer

:) nechtel jsem nejak rypat. Ale v soucasnosti si porizovat hypoteku je opravdu nevyhodne, predevsim, ze splatky + fond oprav s inkasy je mnohem vyssi nez najem. A to o dost. Trochu jsem patral a daval si veci do souvislosti....

18. 08. 2009 / 10.19 / efa

Killer: platím to z podnikatelskýho účtu. chodí mi tam různý platby a cifry mi tam lítaj nahoru dolů. Nějak sem to nepozoroval no...a souvislost neplacení a vlastního bydlení je jednoduchá. Těch 60 co sem odevzdal mohlo padnout na několik splátek hypotéku (kterou mi samo jako OSVČ mikdo nedá) Takže vlastně nic neřeším :)

18. 08. 2009 / 10.05 / Killer

Sorry, ale nechapu souvislost s neplacenim najmu a nutnosti vlastniho bydleni. V soucasnosti je najem idealni reseni, hypoteky jsou nyni nevyhodne a ceny nem. jeste o kousek klesnou. Kazdopadne jses kokos, ze nepoznas, ze ti koncem mesice zbyde na uctu o desitku vic. To ja bych poznal i par tisicoveka a hledel bych je dal rozmnozit...


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské