Akce

08. 10. 2011 / Filip Urban / akce
Akce

Už před dvěma roky sem se zařekl, že na designblok nejedu. Býval sem věrným každoročním návštěvníkem a tak sem mohl sledovat trend, kudy se tenhle svátek designu ubírá. A jak sem se letos přesvědčil, ubírá se to přesně směrem, který mi je trošku proti srsti. Když po mě slečna u vstupu chtěla 250Kč, trošku se mi protočily panenky.

250 korun za to, že si projdu komerční showroomy často nadnárodních firem, které musely jistě zaplatiti nemalé peníze, za možnost vystavovat na designbloku. Já se jdu přece podívat na nové neotřelé věci, jdu omrknout mladé nadějné tvůrce, pobavit se povedenými kousky a zjistit vůbec, co je nového v téhle malé české kotlince designu.

Platit nemalé peníze musí vystavovatelé. Pro ty je to především reklama a možnost se prezentovat před publikem a pochopil bych i nějaké symbolické vstupné pro návštěvníky, ale sorry, tohle je moc.

Kdyby alespoň bylo co vidět. Hezké byť malinké prostory ve Šporkovském paláci mě dost zprudily. Tísnit se tam se skupinkami teenagerů, kteří vyrazili na výstavu místo školy a mnohým bylo upřimně jedno, jestli jsou na strojírenském veletrhu nebo designbloku, hlavně že není škola.

Prostory Futurama v Karlíně už byly o poznání lepší a hlavně větší, takže ste si věci mohli prohlídnout, aniž by se na vás někdo tlačil, nebo ste radši ani nevlezli do místnosti, protože vás lidi kolem prostě otravovali.

Věcí, které mě zaujaly bych napočítal na prstech jedné ruky. Pro mě je slovo design především o funkčnosti a jisté míře estetična, ale většina věcí co sem viděl byla buď nabubřele nepoužitelná a když už bych si nějakou věc dokázal představit doma, do kolen mě dostala cenovka. Prezentovat design na pozlaceném piedestalu, často vytrženém z reálu mi přijde mimo mísu. Často ty instalace byly o poznání lepší, než samotný vystavovaný kousek.

Abych to shrnul. Design v ČR žije. Ale nemusíte utrácet nesmyslné vstupné, abyste ho našli v Praze na designbloku. Kdyby mi bylo o 10 míň a šel bych na tuhle akci poprvé, patrně by tenhle update vyšel pozitivněji, takhle sem zíval a bolely mě jen nohy...

Pokud sem vás neodradil, tak akce probíhá do neděle. Více info na jejich webovkáchKomentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
11. 10. 2011 / 00.10 / Prochynator

Mě hlavně začíná děsit to "kdyby mi bylo o 10 míň", to že tě bolijou nohy víme dávno:)

10. 10. 2011 / 20.19 / teta šůš

kdyby tadle akce byla zadara pro navstevniky, je to oka, platit 25O za adidas, nike a nokii je mi proti srsti i kdybych mela ctyrycet padesat...minimalne

10. 10. 2011 / 13.45 / ivan

Ať to stojí klidně litr, ale ať to má i přínos pro odbornou veřejnost

10. 10. 2011 / 10.01 / lucky_man

K! : Ou, shit, nachytals mě ;-) Jsem ještě takhle po ránu neměl zaktivovanou kontrolu pravopisu :-)

10. 10. 2011 / 09.56 / [ K! ]

lucky_man - hele a kolik tam těch výrů měli, takhle v přízemí ? °;-)))

10. 10. 2011 / 07.55 / lucky_man

To abych za rok radši jel na designblok potají a v přestrojení. Jsem netušil, jak kontroverzní akcí toto může být. Ano...výřivka v přízemí Šporkovského paláce (odhadem tak za půl mega?) je vrcholem snobárny, ano, ve srovnání s code:mode je poměr cena/výkon mnohem nižší. Ale ano, prostě mi to za těch 250,-Kč asi stálo.
Pokud za rok tam nebude 80% expozic stejných, tak asi klidně pojedu znova, počmárat si ledničku u RedBullu, hledat na stěně v osmisměrkách slovíčka (5.5 designers), udivit se ceně adidasek s kostičkama nebo si v dílně u Nokie vyrobit hračkoidní mobil (nic jsem nevyráběl, tolik invence jsem v sobě nenašel). Asi to je tedy akcí pro konzumní lidi (podle článku na viceland) a nikoliv pro profíky z oblasti designu:-)

10. 10. 2011 / 00.38 / kepaso

haha, loni me pobavil a zaroven trosku nakrknul clanek {odkaz} . ale ma recht.

btw. kdyz se tady nacnul ten deisgn, na CT2 bezi fajn reality show. {odkaz}

09. 10. 2011 / 20.55 / Storm

Jako laik ze všech laiků nejlaikovatější ( jak by řekl FG úplně nejvíc nejlaikovatěší) jsem zvažoval cestu na tuto akci. Nakonec jsem naštěstí nejel. To vstupné by se mnou jeblo hned u vchodu, nebo bych žil v iluzi, že si za ty prachy možu něco vystaveného vybrat a odnést, což by skončilo přetahovačkou s nějakým zakomplexovaným IPOákem . . . .

09. 10. 2011 / 13.49 / gejša

že se na to nevyprdnete, nám to stačí vidět takhle: {odkaz} :DD

09. 10. 2011 / 00.57 / dlouhan

Já to vzdal před 3 rokama. Daleko smysluplnější mi připadnou akce typu Code:Mode, tam mám pocit oprudu mladých a nadějných tvůrců (byt se mi to nelíbí), kdežto z Desingbloku na mě dýchá už snobství. Nechci je urážet, udělali toho za ty roky pro design v ČR hodně, ale posledních pár let se mi to výrazně vzdaluje.

08. 10. 2011 / 23.05 / lucky_man

Právě jsem dorazil. Z designbloku (a DIY Karnevalu 8). Nohy bolej ukrutně jako. To byl nápad spojit tyhle 2 akce.

Hlasy, že 250,-Kč za výstavu nadnárodních značek, je fakt moc, jsem též zaslechl, nejednou. Šporkovský palác lehce přeplněn (ale ne tolik, co třeba zimní code:mode :-) ). Futurama byla mnohem lepší a pro mě zajímavější, já osobně našel věci, které mne zaujaly (a ano, někdy to byla třeba vizáž stánku než produkt jako takový).
Coby laik a "nadšenec" 250-ti korun nelituji , ikdyž je to asi na horní hranici snesitelnosti. A pokud proti tomu postavím třeba code:mode, které je zadarmo, tak je pravda, že poskytuje více "muziky" za nula peněz, o tom žádná.


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské