Bitcoiny - budoucí celosvětová měna?

04. 04. 2013 / Filip Urban / aktuálně

Přesně si vybavuju, když jsem poprvé zaregistroval slovo internet. Čůrám slušně navátej s Ondrou Korbelem u plotu a on mi říká: "Ty vole! Slyšel si už o internetu?" Přesně takhle to bylo. Střih. Pátek večer u Safika po brčku: "Ty vole! Slyšel si už o bitcoinech?". A já říkám ne, povídej...

Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Je to nový druh peněz. Fascinuje mě na ní pár věcí. Předně tahle měna nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku. Peníze se posílají přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností a podobných příživníků. Bitcoiny můžete okamžitě poslat na druhý konec světa. Bitcoiny bez problémů směníte za jakoukoli jinou měnu na světě. Projekt má zcela veřejné a otevřené zdrojové kódy, každý se může podívat a zkontrolovat přesné vnitřní fungování. A hlavně! Vymyslel to jeden Japonec a já tvrdím, že co je Japonské, je dobré a já tomu věřím.

Trošku sem do toho zafáral a zjišťoval, jak se k bitcoinům dostat. V jednoduchosti. Buďto je těžíte pomocí svého kompu, který počítá nějaké úlohy. Je to náročné jak na výkon tak na čas, proto se lidé organizují do skupin a těží společně, nebo si je normálně nakoupíte na bitcoinové burze.

Bitcoiny už se dá platit v některých restauracích, na eshopech, kupovat různé hry, aplikace. Fascinuje mě ta myšlenka, protože když člověk vidí, jak dnes finance celosvětově nefungují (viz Řecko, Kypr, Španělsko, atd.) tohle mi dává smysl a snad i naději. Stejně tak, jako internet změnil svět, tahle virtuální měna by mohla změnit zažité finanční praktiky.

Celé to ale také může být velká nafouklá bublina. A mnozí tvrdí, že za chvíli praskne a po bitcoinech neštěkne ani pes. Tak třeba v listopadu byl kurz 10 dolarů za bitcoin. Dnes je to bezmála 134 dolarů. Já dnes koupil 2 bitcoiny a uvidíme :) V každém případě je to zajímavý fenomén, který by vám neměl uniknout :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
14. 04. 2013 / 11.57 / efa

Mrkni sem: {odkaz} hezkej web v češtině. Nakoupíš za eura bitcoiny a obchoduješ. Akorát je to teda v těhle dnech dost divoké s kurzem. Nicméně ideální doba na nákup!

12. 04. 2013 / 11.11 / a

Ke se daji bitcoiny nakoupit? Funguje kolem toho nejaka jednoducha burza, kterou by mohl obsluhovat i smrtelnik jako ja ci ty?

09. 04. 2013 / 02.08 / dreadless

ja bitcoiny poprve zaznamenal v tomto velmi zajimavem clanku: {odkaz}

05. 04. 2013 / 22.45 / Morgan

Tak jenom pro ůplnost, mimo bitcoiny jsou tu i další alternativní-krypto měny.
{odkaz}

05. 04. 2013 / 15.10 / Safirus

grafika k tématu:
{odkaz}
"Polovina počtu bitcoinů byla vytěžena během prvních čtyř let, vytěžit druhou polovinu ale bude trvat dalších 127 let."

05. 04. 2013 / 14.38 / cosa

Jediné co udržuje libovolnou měnu v její zdánlivé hodnotě je důvěra v její směnitelnost za reálné hodnoty a to u bitcoinu začíná být už skutečně zajímavé. Systém těžby a kontroly množství vytěžené měny je prozatím nerozlomitelný... podle mně docela slibné řešení jak alespoň částečně vymrdat s FEDem apod.

05. 04. 2013 / 09.40 / efa

KONY: na japonské sem neměl bohužel :)

05. 04. 2013 / 08.18 / KONY

"...a já tvrdím, že co je Japonské, je dobré a já tomu věřím..." a proto sis koupil korejske auto? :) Delam si prdel, ale tohle me hned napadlo :)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské