Iphone 6s plus - aneb telefon větší než můj penis

09. 11. 2015 / Filip Urban / soft & hardware

Po roce Apple opět přišel s novým modelem telefonu. Jako každoročně v mezidobí přichází varianta S jak pro menší 4,7 palce tak pro větší 5,5. Před rokem jsem šel do menší verze. Letos jsem si říkal, že bych prubnul už tu větší.

Důvodů pro koupi nového většího bylo hned několik. Manželčina pětka se už zadýchávala, Sko má 3D touch, více megapixelů a v případě pluska i větší display, baterku a optickou stabiliziaci obrazu. Říkal sem si když změna tak i ve velikosti. Objednal jsem na apple.cz v den uvedení 64gb černou verzi pluska. Dodací doba 14 dnů!

Čekání bylo dlouhé, ale dočkal jsem se. Zajímavé bylo, že telefon odcházel letecky přímo z činské továrny Foxconu. Dřívější iphony mi chodily z Irska.

Po týdnu užívání napíšu pár postřehů. Tak předně telefon je velký. Je velký jako kráva. Když teď vezmu menší šestku do ruky, je to jako telefon pro panenky. Mám poměrně velkou ruku a dlouhé prsty, takže jsem si na větší rozměry zvyknul rychle. Řekl bych, že plusko je takový telefon pro důchodce. Obraz je větší, texty jsou větší, klávesnice na trefování písmenek je už parádní. Žádné šudlání a překlepy. To mi vyhovuje. Telefon se mi vleze do slim kalhot. Jen teda obrys v kalhotech je zase o trošku větší. Manželka to už glosovala hláškou že mám větší telefon než penis...

Jak mě baví nové funkce? Tak předně 3D touch. No. Chvilku mi trvalo, než sem pochopil jak moc zatlačit do obrazovky. Po pár dnech už víte. Přínos to má u přesunu kurzoru v textu, super jsou náhledy odkazů. Funkce praktická, jen si musíte uvědomit že ji máte a začít ji využívat :)

Více megapixelu nevím jestli fotce pomohly nebo ublížily. Fotky jsou ostré, brutálně ostré až přeostřené. Poměr mezi snímačem a megapixely už je trošku kontraproduktivní. Měli tam nacpat i větší snímač, pak by více pixelů dávalo smysl. Takhle je to marketingový tah a reakce na konkurenci. Navíc fotky jsou softwarově vyžehlovány od šumu. Raději bych asi větší šum než vyžehlené plochy.

Na ukázku galerka několika fotek bez úprav v plném rozlišení u mě na FLICKRU

V každém případě co chválím je dynamický rozsah fotek. Zrcadlovka to nebude nikdy, ale už se s kontrastem parádně popere. Velké plus je pak optická stabilizace, která vám hodně pomůže v šeru a u videa je to kruté. Záběry jako ze steadycamu.

4k video jsem ještě ani nezkoušel. Nevím kde bych se na něm díval a taky ta datová náročnost je obrovská.

Live photos je kravina. Zaznamená to sekundu před a sekundu po stisknutí spouště. Ok. U fotek dětí a zvířat dobré, jinak nevidím využití takže defaultně off

Výdrž baterky je super. Tím jak je telefon velký, je tam skoro jednou tak velká baterka co v šestce. Samo větší display, takže to drancuje baterku hodně ale subjektivně mobil vydrží o půl dne víc. Takže 2 dny lehkého provozu jsou vpohodě. Ale vystřílíte to bezproblémů i za den.

Nevím jestli do toho montují nějaké jiné bluetooth, ale při sdílení mi naskakuje funkce airdrop okamžitě. V autě se telefon spáruje o poznání rychlejí než šestka, což kvituju s povděkem.

IOS 9 je upravený pro větší iphone, takže většina nativních aplikací zvládá horizontální layout. Což je paráda zvlášť když mám telefon třeba v autě na držáku. Ale třeba aplikace kontakty nebo telefon už na délku upravené nejsou. Nechápu proč už to Apple nemá poladěné u všech svých aplikací. Na tomhle by ještě mohli borci zapracovat.

Rychlost telefonu je neskutečná! Všechno švihá tak plynule že plynulejc už to asi ani nejde :) Inženýři přidali 2gb ramky a tak návrat k dva dny pauzlé aplikaci je prakticky okamžitý. Stejně tak u velkých náročných her. Bod a potlesk!

Touch ID je uber rychlé! Nestačím si ani přečíst notifikaci když přiložím palec ke skenru palce. Už to vůbec neobtěžuje. Naopak. Přibývá aplikací, které touch id podporují a je to komfort. Dropbox, paypal a další. Super featura.

Takže nějaké srhnutí? Rozhodnutí pořídit větší uhlopříčku nelituju. Zvykl jsem si rychle. Nošení v kapsi mě nijak neobtěžuje. Zdá se mi, že trošku plusko zazdilo můj ipad, který je najednou velký a pomalý a vždy dál od ruky než telefon :) Prostě konzumování obsahu už je na téhle uhlopříčce příjemné a je to fakt kapesní komp na kterém pořešíte operativně spoustu věcí a komfortně.

Počítám, že tenhle kousek mi nějaký ten pátek vydrží. Snad ho neztratím, nerozbiju ani neutopím. Nevím co by musel umět iphone 7, abych do něj šel. Tohle je prostě nabušenej mobil bez kompromisu. Tak to mám rád :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
19. 12. 2015 / 09.19 / [K!]

Jo a píše se v kapci :-)

19. 12. 2015 / 09.11 / [K!]

{odkaz} zajímavý doplněk

09. 11. 2015 / 22.00 / [K!]

Koukám teď na nový androidy co jsou (aktuální párkrát spadl, není to nejnovější model, tak chci být připraven) a nechápu to 5"+... ale zase nejsem typickej uživatel :)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské