Iphone 11 PRO

23. 10. 2019 / Filip Urban / soft & hardware
Iphone 11 PRO

No jo. Tak sem si ho koupil. Ale než jsem tak udělal, poctivě jsem si nastudoval desítky recenzí, testů, porovnávání atp. Přecházel jsem z Iphone X. Dvě generace starší telefon. Proč jsem přešel? Jednak to tak nějak po dvou letech točím, druhak mě nalákaly ty 3 objektivy, protože ten telefon často používám jako takové záznamové zařízení, když zrovna nemám na krku zrcadlovku a podle všeho by ten telefon měl být nejdál co se focení týče.

Takže předně si řekněme, že telefony ještě dlouho, ale fakt dlouho nenahradí žádnej foťák. Ať už nějakej mirrorless nebo zrcadlovku. Prostě hardware softwarem neojebeš, byť se poslední iphone snaží sebevíc. Jak asi víte, nově přibyl širokáč, poladili klasický wide a teláč by měl umět zase o cosi líp bokeh. Jaká je realita? Výstup širokáče je fakt mizernej. Dá se použít jen za ideálních světelných podmínek. Kresba je děsivá. Deformace podle mě dost softem natažená. Teleobjektiv na tom není o moc líp. Softwarový bokeh je pořád trošku dementní a často rozmazává, co nemá. Ono na telefonu to všechno ještě vypadá jakštakš, ale v momentě, kdy to promítnete na 27 palcovém iMacu, tak musí jít iphone s pravdou ven. 12megapixelů je mizérie. Chápu, že ty bláznivé výpočty a expozice, které tam probíhají, když zmáčknete spoušť, zaměstnávají procesor maximálně, ale stejně. Byt tam 16megapixelů, zas by to bylo zajímavější.

Co teda musím vyzdvyhnout je klasickej wide objektiv. Ten ze všech tří vyčnivá o několik řad. Ale jak píšu, všechno je to softwarově nahoněné. Dynamický rozsah je skládaný z desítek fotek. Taky to jde poznat. HDRka jsou fakt brutální, pleťovka na slunci podivná. Nepřirozená. Na druhou stranu, pokud to celé proženete nějakým VSCO, tak to dostane trošku rozumnej look. Kresba je dobrá, na můj vkus teda vše trošku přeostřené (hlavně oči a obličeje) ale na oledu mobilu to vypadá prostě dobře. A o tom to asi je :)

Co musím vyzvednout je nightmode. Noční fotky z toho lezou teda parádní. Jakýkoliv předchozí iphone byl prakticky po západu slunce nepoužitelný. Tady po setmění z toho mobilu lezou hezké noční fotky. Dělá to tak nějak inteligentně. Nepřehání to, ale vytáhne co je potřeba a co by mělo zůstat tmavé, je tmavé. Kontrasty jsou zvládnuté skvěle, navíc to celé udržíte z ruky. Nejdelší čas jsou 3 sekundy a díky stabilizaci obrazu je to v cajku. Takže palec nahoru za noční fotky!

Kde iphone kraluje je video. To teda klobouk dolů, to je paráda. 4K je prostě úžasný a stabilizace obrazu bezvadná. Žádné utřepané záběry. Iphone se směle může měřit s Go Pro.

Abych nezůstal jen u foťáku, novej bionic A13 je prostě dělo. Už tak svižné Xko tenhle 11 pro trumfuje o řád. Jakože na Xku jsem s ničím neměl problém, tady už vůbec ne. Vlastně pokud ten telefon neotočíte zezadu, tak ani nepoznáte, že máte 11 pro. Vše se tváří a funguje naprosto stejně. Žádnej novej feeling nepřišel. To spíš změny v iOS 13 jsou markantnější, ale to už sem pozoroval i u iphone Xka.

Co mě potěšilo je minimálně o hodinu delší výdrž baterie. Při zapnutém černém zobrazení ten Oled tu černou opravdu vypne a výdrž se zvedne ještě o řád. To palec nahoru.

Face ID a odemykání telefonu je výrazně rychlejší a prakticky se nesplete. To kvituju. Celkově je to prostě další krok evoluce iphonu. Nic převratného a nic bez čeho byste nedokázali žít. Takže pokud jste majitelé Xka nebo Xs, přechod na nejnovější Pro výrazně nepoznáte. Uvidíme, s čím příjde Apple za rok.

Tady na tomto odkazu jsem nahrál fotky z dnešní procházky v surovém stavu bez úprav. Jsou tam záběry ultraširokáče, širokáče i teláče, videoukázka se stabilizací i slowmo. Mrkněte se na monitoru a posuďte sami.


4k Apple TV má smysl?

19. 03. 2018 / Filip Urban / soft & hardware
4k Apple TV má smysl?

Apple TV jsem vlastnil před pár lety. Udělalo mi to částečně chytrou televizi se starého Samsungu, ale využití veškeré žádné jsem pro ni nakonec nenašel. Proto jsem tuhle černou krabičku zavrhnul. Nicméně s uvedením nové generace s výkoným procákem a hlavně překopaným tvOS už mi to začalo dávat smysl. Možnost instalovat appky byla klíčovou featurou. Tak jsem se rozhodl, že ji koupím a otestuju a navrch jsem přihodil bezdrátový bluetooth gamepad NIMBUS.

V sobotu mi to dovezl kurýr domů a do večera jsem měl o zábavu postaráno. Instalace je uplně triviální. Stačí být na blízku s iphonem a vše se spáruje, propojí, nastaví. Vlastně jen vrazíte do krabičky lan kabel a hdmi. To je celé. Bluetooth ovladač se spáruje bez problémů a dá se s ním ovládat celý systém velice přijemně a intuitivně.

Gamepad podporuje celou řadu skvělých herních titulů. Od stříleček, závodních aut, hopsaček všeho druhu. Je to takový základní gaming u TV. Nic pro hardcore hráče, ale skákat s kuřátkem před projíždějícími kamiony a z klády na kládu je dost chill zábava s Ferdou. Mám už celkem inteligentní samsung TV s možností instalací appek jako youtube, spotify, vimeo atp., ale apple tv jde dál. Mezi hlavní výhody vidím:

přístup k celé fotogalerii v cloudu
streamování obsahu telefonu na telku jedním kliknutím
přístup ke kompletní sbírce v itunes
obsáhlá videotéka a slušný obsah i českých titulů nebo pixarovek v češtině
skvělá spolupráce s reprákem s technologii AIRPLAY
flickr appka s fotkama
hub pro chytrou domácnost a řešení Apple homekitu (doteď jsem musel mít neustále zaplý ipad)
spousta titulů na hraní, relax, konzum obsahu
perfektní rozlišení a výkon
nádherné screensaver záběry ve 4K

Nevýhody:

není a nebude appka SPOTIFY :(((
další ovladač v domácnosti
nutnost připojení kabelem pro rozumný stream a provoz


Iphone X - měsíc zkušeností za mnou

10. 01. 2018 / Filip Urban / soft & hardware
Iphone X - měsíc zkušeností za mnou

Tak jo. Já vím že jsem říkal že X nepotřebuju a že 30.000,- za telefon NIKDY nedám. Tak jsem dal no. Měsíc ho nosím v kapse a musím říct, že vlastně nelituju. Ano. Jsem lehce vzrušivý a ano, jsem fanoušek Apple produktů. Navíc točím telefony ve dvouletém cyklu a mé předchozí 6S plus už se nepříjemně zadýchávalo a taky s tou velikostí sem se prostě nezžil uplně. Nitka mi musela do všech slim kalhot všívat hlubší kapsu, aby se mi tam vůbec vlezl :)

Takže primární důvod ke koupi: pomalej starej (ikdyž jsem měnil baterku :), velikost pluska je moc, lepší foťák se vždycky hodí.

Rychlost X je prostě úžasná. Taky ještě aby ne. Je to beast! Někde jsem četl, že výkonově je na tom líp než základní řada Macbooku PRO. Vše kmitá jak má. Na nic se nečeká. Tak to mám rád. Foťák je zase o level dál než u 6s Pluska. Baví mě i funkce portrét. Musí se s tím umět a vědět kdy a na co, ale dokážete z toho dostat krásnou fotku ala zrcadlovka. Mám rád focení a telefon mám pořád v kapse, takže mi dává smysl mít ten moment uložený kvalitně. Velikost telefon je přesně taková, jakou potřebuju. Ani ne velký jako plusko, o něco větší než 6,7,8 iphone. Ergonomie ideál pro mě.

Co se týče touch ID vs face ID. Zvyknul jsem si velice rychle a nemám s tím žádný problém. Touch ID fungovalo dobře, ale stačilo mít vlhké prsty nebo spocené nebo mastné a telefon se neodemknul. U face ID se tohle neřeší. Kouknu na něj a šup! Odemknuto. Zatím mě to nijak nevypeklo ani ve tmě ani v jiných situacích. Takže palec nahoru! Baví mě odemykání aplikací pohledem, vyplňování loginů pohledem, případně rozbalení notifikací pohledem. Super nápad!

Baterka vydrží i dva dny fungování, display a barvy jsou nádherné. Zatím ho mám bez obalu a tak si užívám krásnej kus hardwaru. Snad mi dlouho vydrží bez újmy.

Shrnutí? Pokud máte love a v kapci starý kousek (6, 6S) má smysl update. Pokud máte 7 nebo je vám líto peněz, kupte si klidně 8. Ta je taky výborná a zásadní rozdíl tam není. V každém případě je to stále to nejlepší co na trhu existuje a je to má každodenní hračka do ruky pro zábavu i pro práci. Osobní počítač v kapse a ty prachy mi za to stojí.


Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

28. 01. 2016 / Filip Urban / soft & hardware
Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

"Už to tak nejde, rodina se dusí, musíš začít chodit normálně do práce do kanceláře" řekla manželka a já se od nového roku vypakoval z domu i se stolním kompem a jezdím do Řečkovic. Má to své plusy i mínusy. Už nemůžu sedět u počítače v trenýrkách. Na druhou stranu sem oddělil pracovní a soukromý život. Jedno velké mínus tu ale bylo. Nedělní Battlefield 4 s kamarády. Jezdit v neděli večer do kanclu kvůli hraní, to se mi nechtělo. Doma jsem byl navíc odsouzen jen k tabletu a telefonu a přecijenom někdy by se mi hodilo něco přeuložit, upravit, odeslat. A tak se objevila myšlenka notebooku. Jaký jiný, než od Applu. Mohl jsem si vybrat z 12 palcového Macbooku, který je sice krásný, ale nemá výkon, 13 palcového Airu, který má mizerný display a rozlišení, nebo Macbooku Pro 13 či 15 palců. 15 palců už není mobilní a stojí vskutku nekřesťanský peníz.

Volba tedy padla na 13 Macbook Pro. Přihodil jsem si větší disk a víc paměti. Jediné vrásky mi dělala integrovaná grafika Intel Iris 6100. Googloval jsem videa, jestli se na tom dají hrát nějaké hry a borci tam BF4 rozjeli. Sice na minimální detaily a v 1024x768 ale jelo to...

Po 3 týdnech s kompem můžu napsat lehkou recenzi. Když tak pátrám v paměti, má první konfrontace s jabkem byla právě s Macbookem Pro. A nebylo to setkání uplně idylické. Vlastně sem na ten stroj dost nadával a někdy i proklínal, než jsem srazil paty a začal poslouchat. Pak mi odešla základní deska (naštěstí vyměněna zdarma v rámci celosvětové chybky Applu). Dal sem Macbooku Pro druhou šanci a upřímně jsem trošku rozčarovaný.

1) Notebook je ve srovnání s Airem o poznání těžší, byť rozměry je menší. Air se dá krásně držet jednou rukou, je fakt ultramobilní. Macbook Pro je sice krásně tenký, ale už se v ruce pronese.

2) Display je skvělej. To jako palec nahoru. Používám ho na úpravu fotek, ale ve srovnání s iMacem, je to jinej level. 13 palců na fotky není. Navíc v Lightroomu se o poznání víc zadýchává než iMac. Při exportu se už ozvou i větráčky a čekání na provedené úpravy a doostření do fullres prostě trvá. To rozlišení je prostě asi příliš na výkon procesoru a hlavně grafiky teda.

3) S tím souvisí celkový pocit z výkonu kompu. Battlefield 4 jsem sice rozjel, ale po 5 minutách hraní se větráčky rozjedou na plné pecky, takže když jedu v tanku, mám pocit, že opravdu sedím v reálném kokpitu. Hukot je brutální a já mám o ten počítač strach, že mi do půl hodinky shoří. Komp to nese fakt těžce a po 3 mapě hra většinou padá, z důvodu přehřátí mašiny. Ten výsměch spoluhráčů mě bude provázet nadosmrti. Takže Macbook Pro na hry opravdu ne!

4) Výdrž baterky uvádí nějakých 10 hodin práce. Na tuhle hranici sem se teda nedostal a mám pocit, že při intenzivní práci v photoshopu, ilustratoru nebo lighroomu komp vybiju za dopoledne. Oproti Macbook Airu je výdrž citelně slabší.

5) Forcefeedback trackpad má být vychytávkou nové mašiny. Ok. Kliká moc sexy, o tom žádná, ale funkci 3D touch sem si vypl, protože jsem nedokázal přesunovat soubory při držení trackpadu. Dost mě to sralo, při práci v systému se soubory, takže sem si ho vypnul. Ouch :)

6) Abych jen nekritizoval, komp jako pracovní nástroj je naprosto dostačující. Stříhat video se na něm dá, upravovat fotky taky, ale jsem rozmazlený z 27 palců. Na nějaké hořáky v práci uplně dostačující výkon. Znovu vychvaluju display a rolišení. Krása pohledět. Jako záložní pracovní stanice splnil svůj účel i ten nedělní Battlefield se s ním dá zvládnout, ale požitek to teda není.

7) Poměr cena / výkon je v tomto případě tragický. 54.000,- za 256GB disk a 16GB RAM je moc. V základu se dá sehnat za 43.000,- ale i tak je to dost peněz. Jenže co mi zbývá, když jsem Applem lapená ovce a ten systém my tak vyhovuje a to šasi se mi tak líbí :)


Iphone 6s plus - aneb telefon větší než můj penis

09. 11. 2015 / Filip Urban / soft & hardware

Po roce Apple opět přišel s novým modelem telefonu. Jako každoročně v mezidobí přichází varianta S jak pro menší 4,7 palce tak pro větší 5,5. Před rokem jsem šel do menší verze. Letos jsem si říkal, že bych prubnul už tu větší.

Důvodů pro koupi nového většího bylo hned několik. Manželčina pětka se už zadýchávala, Sko má 3D touch, více megapixelů a v případě pluska i větší display, baterku a optickou stabiliziaci obrazu. Říkal sem si když změna tak i ve velikosti. Objednal jsem na apple.cz v den uvedení 64gb černou verzi pluska. Dodací doba 14 dnů!

Čekání bylo dlouhé, ale dočkal jsem se. Zajímavé bylo, že telefon odcházel letecky přímo z činské továrny Foxconu. Dřívější iphony mi chodily z Irska.

Po týdnu užívání napíšu pár postřehů. Tak předně telefon je velký. Je velký jako kráva. Když teď vezmu menší šestku do ruky, je to jako telefon pro panenky. Mám poměrně velkou ruku a dlouhé prsty, takže jsem si na větší rozměry zvyknul rychle. Řekl bych, že plusko je takový telefon pro důchodce. Obraz je větší, texty jsou větší, klávesnice na trefování písmenek je už parádní. Žádné šudlání a překlepy. To mi vyhovuje. Telefon se mi vleze do slim kalhot. Jen teda obrys v kalhotech je zase o trošku větší. Manželka to už glosovala hláškou že mám větší telefon než penis...

Jak mě baví nové funkce? Tak předně 3D touch. No. Chvilku mi trvalo, než sem pochopil jak moc zatlačit do obrazovky. Po pár dnech už víte. Přínos to má u přesunu kurzoru v textu, super jsou náhledy odkazů. Funkce praktická, jen si musíte uvědomit že ji máte a začít ji využívat :)

Více megapixelu nevím jestli fotce pomohly nebo ublížily. Fotky jsou ostré, brutálně ostré až přeostřené. Poměr mezi snímačem a megapixely už je trošku kontraproduktivní. Měli tam nacpat i větší snímač, pak by více pixelů dávalo smysl. Takhle je to marketingový tah a reakce na konkurenci. Navíc fotky jsou softwarově vyžehlovány od šumu. Raději bych asi větší šum než vyžehlené plochy.

Na ukázku galerka několika fotek bez úprav v plném rozlišení u mě na FLICKRU

V každém případě co chválím je dynamický rozsah fotek. Zrcadlovka to nebude nikdy, ale už se s kontrastem parádně popere. Velké plus je pak optická stabilizace, která vám hodně pomůže v šeru a u videa je to kruté. Záběry jako ze steadycamu.

4k video jsem ještě ani nezkoušel. Nevím kde bych se na něm díval a taky ta datová náročnost je obrovská.

Live photos je kravina. Zaznamená to sekundu před a sekundu po stisknutí spouště. Ok. U fotek dětí a zvířat dobré, jinak nevidím využití takže defaultně off

Výdrž baterky je super. Tím jak je telefon velký, je tam skoro jednou tak velká baterka co v šestce. Samo větší display, takže to drancuje baterku hodně ale subjektivně mobil vydrží o půl dne víc. Takže 2 dny lehkého provozu jsou vpohodě. Ale vystřílíte to bezproblémů i za den.

Nevím jestli do toho montují nějaké jiné bluetooth, ale při sdílení mi naskakuje funkce airdrop okamžitě. V autě se telefon spáruje o poznání rychlejí než šestka, což kvituju s povděkem.

IOS 9 je upravený pro větší iphone, takže většina nativních aplikací zvládá horizontální layout. Což je paráda zvlášť když mám telefon třeba v autě na držáku. Ale třeba aplikace kontakty nebo telefon už na délku upravené nejsou. Nechápu proč už to Apple nemá poladěné u všech svých aplikací. Na tomhle by ještě mohli borci zapracovat.

Rychlost telefonu je neskutečná! Všechno švihá tak plynule že plynulejc už to asi ani nejde :) Inženýři přidali 2gb ramky a tak návrat k dva dny pauzlé aplikaci je prakticky okamžitý. Stejně tak u velkých náročných her. Bod a potlesk!

Touch ID je uber rychlé! Nestačím si ani přečíst notifikaci když přiložím palec ke skenru palce. Už to vůbec neobtěžuje. Naopak. Přibývá aplikací, které touch id podporují a je to komfort. Dropbox, paypal a další. Super featura.

Takže nějaké srhnutí? Rozhodnutí pořídit větší uhlopříčku nelituju. Zvykl jsem si rychle. Nošení v kapsi mě nijak neobtěžuje. Zdá se mi, že trošku plusko zazdilo můj ipad, který je najednou velký a pomalý a vždy dál od ruky než telefon :) Prostě konzumování obsahu už je na téhle uhlopříčce příjemné a je to fakt kapesní komp na kterém pořešíte operativně spoustu věcí a komfortně.

Počítám, že tenhle kousek mi nějaký ten pátek vydrží. Snad ho neztratím, nerozbiju ani neutopím. Nevím co by musel umět iphone 7, abych do něj šel. Tohle je prostě nabušenej mobil bez kompromisu. Tak to mám rád :)


Iphone 6 - zase nejdál

17. 11. 2014 / Filip Urban / soft & hardware
Iphone 6 - zase nejdál

Ok. Dlouho jsem tu už zase nepostnul žádný příspěvek, opěvující Apple. Po týdnu používání iphone 6 se mi ale hlavou honí pár postřehů, takže se tu o ně s vámi podělím. Jelikož mě řada známých řadí do kategorie "apple addicted", berte to asi z rezervou, nicméně se pokusím objektivně referovat.

Iphone měním každé dva roky už od dob prvního 3G. Tenkrát to pro mě bylo doslova zjevení a dost to vylepšilo můj názor o Applu jako značce, protože první zkušenosti s Macbookem pro nebyly po switchnutí uplně pozitivní.

I letos jsem šáhnul po novince. Konkrétně Iphone 6, 64gb, černá verze. Objednával jsem přímo na apple.cz a napřed bílou variantu. Pak jsem se ale šel podívat na reálný telefon do istyle a zjistil, že černá varianta je prostě hezčí. Zvláštěpak, když si nastavíte na telefonu černé pozadí a ono krásně přechází až do krajů, díky černočernému LCD, kde nepozorujete ty boční hrany. Vypadá to prostě úžasně a musím říct, že až na živo jsem toho Johnatana pochopil, proč to vypadá, jak to vypadá. Je to krásný kus hardwaru, byť ty zadní pruhy mě tam prostě nesedí. Ale věřím, že kdyby tam být nemusely, určitě by je tam nedali :) Navíc v reálu nejsou tak kontrastní, jako na řadě renderů všude na internetu.

Poprvé jsem šel taky do 64gb verze. 16 je fakt kompromis a už na pětce jsem dost bojoval s místem. Teď se můžu fakt rozšoupnout a neřeším co kolik zabírá místa a jestli tu appku fakt potřebuju. Tuny muziky v offline modu se taky pořád ještě hodí, díky špatnému pokrytí 3G, potažmo LTE v ČR.

Co mě trošku prudilo, byla cena. S 64gb verzí jste na nějakých 22 tisících korunách, což už je fakt ranec. Naštěstí si to tričkobaron může dovolit že, ale i tak sem s tím měl trošku morální problém. No ale co se dá dělat že. Fajn vlastnot u iphonů je, že za dva roky ho prodám třeba za 16.000,-. Stejně tak jsem pořizoval iphone 5 za 13.000,- a teď ho prodal za 8.000,- Dva roky jetý telefon. Majitelům Samsungu by se o něčem takovém mohlo jen zdát.

Proč jsem šel vlastně z pětky do šestky? Větší display je určitě benefit no. 1. Navíc ten obraz je fakt krásnej a konzumování obsahu zase zábavnější a příjemnější. 2. sken otisku prstu je tak pohodlná a vyladěná věc na odemykání telefonu a pořizování appek, že už teď zkouším skenovat palec na svém ipadu a jsem rozčílený, že se nic neděje. 3. Foťák je zase o level dál než u pětky. Autofocus je neskutečně rychlý a video při 240 snímcích za sekundu je prostě paráda. Možná škoda, že tam borci prostě nešupli víc megapixelů, byť jsem si vědom všech zásad fyziky a optiky... ale stejně. 12 megapixelů by fotkám slušelo víc, alespoň co se týká prohlížení na mém imacu 27. Ale chápu jejich strategii a nezbývá mi než respektovat. Fotky z telefonu jsou určené pro telefon a pro tablet. Na ostatní věci jsou tu zrcadlovky.

Poslední věc - baterka. Ta vydrží výrazně více než u mého staršího iphonu 5. Otázka jestli to je benefit. U pětky jsem byl zvyklý ho prostě po celém dni šupnout na dobíječku a ráno odcházet se 100%. Teď den končím s 40 - 50% a je mi líto ho dávat na nabíječku, takže ten druhý den s tím zkouším vyžít, nicméně baterka vás zradí přesně v momentu, kdy ho nejvíc potřebujete. Takže ideal by bylo aby vydržel celé dva dny provozu. Zase ale je fakt že teď ten telefon zaměstnávám podstatně více, než dřív, protože instaluju, fotím, testuju, špekuluju. Takže při běžném používání si myslím, že dva dny provozu s ním zvládnete.

A poslední věc: Ne, ještě jsem ho neohnul a ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést. Nosím ho jako vždy v levé přední kapsy slim fit kalhot a není to žádný větší rozdíl oproti pětce. Díky zaobleným hranám se telefon lépe drží a je příjemnější do ruky. A pořád ho dokážu obhospodařit jednou rukou. Funkci dvojitého poklepání na tlačítko a sjetí horní lišty do prostřed obrazovky jsem použil snad jednou a to jen na vyzkoušení.

Takže na závěr lehké zhrnutí. Iphone 6 mě baví moc. Je to podle mě to nejlepší, co můžete v kapse aktuálně mít. Výkon je obrovský a plynulost a reakce telefonu bez sebemenšího zapřemýšlení. User experience je prostě skvělá. Dokonce nemám ani žádný trabl s aktuálním ios 8.1. Žádné záseky, restarty atp. Vše šlape k plné spokojenosti. Takže závěrem chlapci dávají 9,5 hvězdiček z 10.

A teď se do mě můžete pustit :)


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské