Kuba 03 - půjčení auta a Viňales

28. 02. 2013 / Filip Urban / cestujeme
Kuba 03 - půjčení auta a Viňales

V pondělí ráno jsme se sbalili, odhlásili z hotelu a šli si do půjčovny pro auto. Čekalo nás 10 dnů strávených za volantem auta značky Geely. Nějaká čínská potvora posbíraná z různých značek, které se v Číně montují. Něco mezi žigulem a fábkou :) Sedan samozřejmě. Praktické informace k půjčení auta. Je to nejdražší způsob, jak se po Kubě pohybovat, ale zato nejsvobodnější a bez omezení. My měli auto té nejnižší třídy, kde v ceně je už i pojištění, které se teda nevztahuje na kola, stěrače a takové ty věci, které vám přes noc můžou odmontovat :) Na nějaký ten šrám na kapotě se tu nehraje. U smouvy s půjčovnou je potřeba si pohlídat místo a čas odevzdání vozu, jinak vám účtují slušné poplatky za drop off. My na to naštěstí byli upozorněni cestovkou, ale určitě spousta jiných nešťastníků prodělá kalhoty. Taky se skládá deposit 150 CUC. Je lepší si to nechat zablokovat na kartě, než pak na konci cesty dostat 150 CUC a nevědět co s nima.

Benzínek je po Kubě dost, takže se nemusíte bát, že byste nedojeli. Popisky jako Natural nebo Special nehledejte. Je to bud Gasolina nebo Diesel. Samozřejmě obsluha benzínky vás vždycky navede k tomu vysokooktanovému, který je i logicky dražší. Načepovat vás samotného nenechají, protože když vám načepují oni, zaplatíte ještě manipulační poplatek :) Klíčové je hlídat si, aby vám načepoval tolik, kolik chcete.

Cest na Kubě moc není. Respektive sjízdných. Je tu jedna klíčová autopista nacionale, která spojuje východ se západem. Má někdy výpadky a na díru jako hrob narazíte taky, ale dá se po ní jet stovkou celkem bez obtíží. To, že v rychlém pruhu zničehonic v protisměru potkáte borce s koněm a přívěsem, na to si rychle zvyknete a jedete fakt opatrně. Pak jsou silnice první třídy, kde už je to horší, ale pořád se to dá, no a pak jsou 2 třídy a ty už jsou nejisté a děr je v nich jako v ementálu. Auto dostávalo slušně zabrat a tlumiče už snad ani nemělo. Dopravní značení je katastrofa. To, že se na cestě něco děje, zjistíte od protijedoucích aut, která blikají jako vyšinutá. Naše velká záchrana byla navigace v mobilu díky stažení offline mapy Kuby. Ta je teda mimochodem na Kubě zakázaná a pokud by vás s ní načapal policajt, jste bez mobilu. Pokud bychom se měli orientovat podle značek, nebo rad Kubánců, bloudíme tam ještě dnes :)

Další věc jsou Kubánci, kteří vám kolikrát doslova skáčou pod kola, ve snaze zastavit vás a dožadují se svezení. Vzhledem k tragické dopravní situaci je tu autostop nejrozšířenější formou přepravy. Někdy vám prostě Kubánec vleze do cesty a řekne, že tudy to nepůjde, že musíte jet jinudy a jestli ho nesvezete. My stopaře nebrali, ale výčitky jsme z toho měli :/ Když vidíte ty nešťastníky uprostřed ničeho, jak se snaží někam dopravit, je jich vám líto, ale španělsky jsme neuměli a řešit se nám to prostě nechtělo. Pro někoho, kdo se domluví to může být zajímavá sonda do společnosti a stopaře berte. Jsou neškodní.

No a v neposlední řadě určitě dojde i na kontakt s policií. Vzhledem k tomu, že všechna auta, která řídí turisti, mají červenou SPZ, jste pro policii vyhledávaným cílem. Policajtů je u cest celkem dost a údajně už mají i radary. Nás zastavovali 2x. Nejlepší je dělat, že neumíte ani slovo a blbě se usmívat. Oni zjistí, že z vás nic nevypadne a nechají vás jet, pokud teda neuděláte nějaký přestupek. Pak je to za 60 CUCků. Neplatíte na místě ale až při vrácení auta. Samo se dá policajt podmáznout za polovic. Prej :) Jo a pozor na přebíhající zvěř přes cestu. Krávy se tam promenádují bez respektu a pséci před autem hodně vlažně přidaji v kroku. Taky sme jich několik sražených u cest potkali. Mimochodem za sražení krávy je 20 let natvrdo, tak opatrně.

Poslední věc, na co si musíte dávat pozor, je parkování. Auto není dobré nechávat stát někde bez dozoru. Většinou vám ale hned někdo nabídne pohlídání auta gestem ukazujícím si na oči a na vaše auto :) Před odjezdem mu vražte nějakej drobák a všichni budou spokojeni. Nám i přesto auto jednou vykradli. Nechal sem tam na palubovce sluneční brýle. Auto stálo dva dny před hotelem (pravda u nádraží) bylo zamklé a přesto se do něj dostali, vzali si brýle a zase ho zamkli :) Takže v autě nenechávejte nikdy nic!

Za tu dobu jsme stihli najet něco přes 2000km a viděli Kubu od západu skoro až po východ. Do Sanitaga de Cuba se nemohlo, protože po hurikánu, který tam proběhl, tam maj choleru a turisti tam maj zákaz vstupu. Z Havany jsme to vzali napřed na východ do oblasti Viňales. Taková hornatá lokalitka s krásnýma kopcema a přírodou. Taky se tam pěstuje ten nejlepší tabák. Půjčili sme si dva koně. No koně. Jitka ještě jakžtakž koně měla. Já jel na něčem co vypadalo jako koza zkřížená s oslem. S průvodcem jsme sešli do údolí a navštívili jednu zapadlou tabákovou farmičku. Celkem zážitek. Jestli jsou ve městech chudí, pak na vesnicích už nemají prakticky vůbec nic. Chlapík nám ukázal, jak se suší tabák, pozval nás na kafčo, banán a umotal pár doutníků se španělským výkladem. My sme se jen usmívali a přikyvovali. Pak sme si spolu odpálili jeden doutníček, vypouštěli dým a poplácavali se po ramenou.

Ubytování přímo ve Viňales se nám najít nepodařilo, byť jsme měli vouchery na 3 hotely v té oblasti. Další výjeb. Dojdete do hotelu, že chcete ubytovat (to že máme voucher sme neříkali, protože to by nás poslali k šípku hned) Borec se na vás usměje a řekne FULL! Sorry. A vy na něj hledíte a jste uplně bezradní. Ok. Jedete do druhého hotelu. Tam ta samá scénka. Ve třetím to samé s tím, že teda José má bratrance, který nás za slušnej peníz ubytuje u něho. To už jste fakt vypruzení, protože máte zaplacené ubytko a stejně je vám to k hovnu. Hotely jsou státní a borcům na recepci je to uplně salam. Funguje tedy menší uplatek ve formě USB flashky nebo nějakých peněz (Pořád tady ještě někdo pochybuje, že za komunistů bylo líp?). Nakonec nám pomohl delegát z cestovky, obvolal pár hotelů a my se ubytovali v městečku Pinal de Rio.

Kuba je úžasná v tom, jak vám dokáže měnit náladu. Jednou jedete a jste nadšeni z každé věci co vidíte, abyste za pět minut proklínali Kubánce a celej tenhle zasranej ostrov! :) Pokračování zase zítra děcka...

FOTOGALERIE - VIŇALES & PINAL DE RIOKomentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
01. 01. 2016 / 16.43 / Pedro

zdar budem cestovat v unoru .Už po třetí ,takže si na nás moc nepříjdou.Jenom se chci zeptat kde se dají sehnat hotelový vouchery ?

17. 12. 2015 / 18.38 / Slávek

Je vidět, že se toho od roku 2013 moc nezměnilo, byli jsme tam v lednu 2015 a vše souhlasí.

01. 03. 2013 / 09.10 / KONY

V byvale firme jsme prodavali motorky znacky Geely (napodobenina Hondy Foresight 250, meli na to licenci, ale mohli vyrabet pouze obsah 150). Bylo to levne, ale nevim, zda bych si to koupil :) No a pak najednou cinsti kluci z Geely koupili svedske Volvo. Takze pozor, Efo! :)

28. 02. 2013 / 21.15 / efa

1 Euro - 1,23 CUC

28. 02. 2013 / 20.52 / Do

furt asi nikdo nevíme, kolik je ten CUC ? anebo CUP, když ten CUC není convertible


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské