Reportážní workshop se Šibíkem

07. 04. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Reportážní workshop se Šibíkem

Na vánoce jsem dostal od Nitky dárkový poukaz na jednodenní workshop s fotografem Janem Šibíkem (odkaz kdyby někdo nedejbože neznal). Musím říct, že mě to upřímně potěšilo a byl to přesně ten dárek, který by si člověk asi sám nekoupil. Nicméně setkat se s tímhle mástrem české reportážní fotky byl vždycky můj sen. O Šíbíkovi vím od doby, kdy sem nějak pravidelně začal číst Reflex a miloval sem jeho fotoreporty z celého světa. Je to přesně ten typ fotek, které mě fascinují.

Reportážní fotka je podle mě královnou fotografických disciplín. Má i největší hodnotu. V reportážní fotce hraje daný okamžik klíčovou roli a vy ji buď stihnete, nebo vám uteče. Být přesně v daný čas na daném místě a zachytit tu jedinečnou událost, která už se nemusí opakovat. To je prostě nejvíc. Reportáž je taky často spojena s focením lidí a to je disciplína sama o sobě. Já s tím bojuju od začátku, co sem nějak propadnul kouzlu focení. Fotit krajinky, objekty, zvířata nebo architekturu je fajn, ale nic mě nenaplní víc, než vyfocená momentka, ve které nezasvěcený člověk najde příběh, který chci sdělit. V tomhle je Šibík mistr oboru a já k němu vzhlížím s nebetyčným respektem.

No ale zpátky k workshopu. Na sobotu ráno se nás sešlo 12 lidí. Seskupení pestré. Ženské, chlapy, mladí, starší. Foťáky od levných zrcadlovek se setovými objektivy až po fullframe s řádnýma sklama. Šibík povykládal nějaké zásady, ukázal pár svých fotek, kde nám popsal o co mu jde a o co se máme snažit a vyrazili jsme na Václavák. Místo chápu. Kde jinde v omezeném časovém úseku můžete potkat v Praze více roztodivných lidí a situací. Utvořili jsme dvojice a mistr se každé dvojici věnoval 20 minut. Pak následovalo bláznivé lovení čehokoliv, co by připomínalo reportážní fotku. Bohužel, tohle mi nejde uplně na povel a hned. Musím chvíli chodit, sledovat, čekat. Hodinka strávená na Václaváku byla pro mě trošku depka, protože jednak mi ještě nebylo uplně hej z předchozího večera, druhak byla nepříjemná zima a zataženo. No docela bída. Snaha ulovit alespoň něco mě fakt hodně stresovala.

Po hodině bloumání po Václaváku jsme dali oběd. Pokecali s mistrem o focení, jeho cestách, o mizerné finanční situaci v českých časopisech a šlo se na Karlův most lovit další momentky. Opět 20 osobích minut, pak chození tam a zpět a sledování situací a lovení záběrů. Poté přesun zpět na základnu, kde sme fotky stáhli do počítače, bez nějakých větších úprav vybrali 15 kousků a společně si je promítli.

Se vším, co mi k nim Honza Šibík řekl, jsem souhlasil a uvědomoval si ty chyby a debata to byla i celkem přínosná. Pokud už máte nějaký fotografický skill a víte o čem focení je, pak vypíchnu pár základních pravidel:

1. pořiďte si širokáč 2. nenasazujte zpět krytku 3. neptejte se před fotkou 4. poděkujte po vyfocení 5. udělejte víc fotek než jednu 6. nepoužívejte sekvenční focení 7. foťte na plnej manual 8. nebuďte při focení podezřelí 9. neřešte kvaltu foťáků, ale obsah fotek, které vyfotíte 10. buďte víc sebekritičtí

Dnešní profesionální fotografové to nemají lehké. Časopisům padá strmě inzerce, každej pitomec má na krku zrcadlovku a myslí si že umí fotit, ceny focení dramaticky poklesly. Proto musí i tihle mástři fotit svatby a organizovat workshopy. Společnost se mění a ikona fotografa dostává na frak. Nicméně pan Šibík je borec s velkým B a já jsem vděčný, že jsem s touhle ikonou české fotky mohl strávit jeden den.

Na závěr přikládám Galerku ze sobotního workshopu. Zkuste si někdy vyhradit 4 hodinky času, dejte si Václavák a Karlův most a večer si prohlédněte, co se vám podařilo ulovit. Uvidíte, že to není uplně prdel :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
17. 04. 2013 / 14.18 / efa

Ondra: bylo zataženo, nevlídno, žádné barvy. Zkusil sem to černobíle no.

17. 04. 2013 / 13.24 / Ondra

Proc prave cernobila fotka?

15. 04. 2013 / 15.57 / jaj

skvely darek! a myslim, ze ty nam tu uz leta dokazujes, ze reportaz umis skvele. Treba cela 'Kuba' serie je dechberouci. Jen tak dal...

09. 04. 2013 / 12.30 / baara

Právě zachycování lidí na reportážních fotkách nejvíc obdivuju... a i když s tím možná bojuješ /jak říkáš/, tak to rozhodně umíš :) Galerie je skvělá.

09. 04. 2013 / 09.58 / efa

Daniel: člověk nemá moc kontrolu nad tím co vyfotí. Já s tím mám obvykle špatné zkušenosti, protože přesně ten moment, kterej sem si vysnil, se nepovedlo zachytit. Víc věřím svému prstu na spoušti než sekačce. Samozřejmě tahle funkce je dobrá pro jiné příležitosti, ale momentku se mi s tím dobrou chytit nepovedlo.

08. 04. 2013 / 23.58 / daniel

Proc ne sekvencni foceni?

08. 04. 2013 / 22.22 / o.

kvalitní zážitek. a fotky pěkný skoro všecky!:)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské