Soft & hardware

29. 08. 2010 / Filip Urban / soft & hardware
Soft & hardware

Napadlo mě, napsat několik postřehů po pár dnech používání iphone 4. Sofistikovaných recenzi a inetových debat jsou po internetu stovky. Já to vezmu čistě subjektivně z pohledu člověka, co měl staré 3G a může porovnávat. První věc, která vás při pohledu na nový iphone musí zaujmout je prostě nový retina display s rozlišením 640x960. Hezké vizuální srovnání se starším displayem zde na webu Apple

Přehrávání fotek, HD videí a surfování je prostě zase o level jinde. Jedním slovem paráda! Druhá věc, které jsem si nemohl nevšimnout je svižnost celého systému. S 3Gčkem se mi stávalo, že se telefon na pár sekund zasekl a pak zas vše fungovalo jak má. Ale ta interkativita někdy pokulhávala v odezvě toho, co jste po něm chtěli a za jakou dobu se to provedlo. Iphone 4 reaguje prostě fantasticky. Otvírání aplikací, zavírání, psaní, nastavování. Vše lítá perfektně a bez sebemenšího lagu. Bod a potlesk za funkčnost!

Další důležité plus pro pořízení poslední novinky od Applu je bezpochyby zdokonalený foťák a možnost natáčet ve vysokém rozlišení videa. To byla věc, která mi u 3G dost chyběla. Semtam se mi kamera v kapci hodí a stejně tak s foťákem se daj udělat hezké snímky jako s průměrným kompaktem. LED dioda na přisvícení je taky příjemná novinka. Přední kamera má VGA rozlišení a slouží na videohovory. Zatím sem neměl možnost odzkoušet, ale tahle featura mě nijak netrápí a dokázal bych se obejít i bez ní.

Celkově IOS 4 je poladěný a obsahuje hromadu šikovných drobností v celém systému. Potěšilo mě třídění pošty od stejných odesílatelů, procentní výpis stavu baterie, možnost dělat podsložky. Co mě naopak rozčiluje je zabudovaný multitasking, kterému nerozumím. Nebyl sem z řad odpůrců absence multitaskingu, protože sem ho nikdy na nic nepotřeboval. Teď se všechny ukončené aplikace přesunou do spuštěných a to mě dost znervoňuje. Už jen ten pocit, že vám běží v telefonu 20 aplikací uplně zbytečně a že to určitě stojí baterky a výkon telefonu. Proto několikrát za den otrocky aplikace ukončuju. Celá tahle věc s multitaskingem mi přijde kontraproduktivní.

Nový iphone 4 má přidaný další gyroskop a taky mě baví funkce kompasu, kterou 3G nemělo. Subjektivně se mi zdá, že GPS modul funguje a reaguje podstatně lépe. Na 3G byla někdy navigace pomocí googlemaps slušná kovbojka a tečka, znázorňující vaši pozici, si kolikrát dělala co chtěla. Teď mám pocit že vše funguje perfektně a hlavně vidím výšeč, kterým směrem se zrovna na mapě dívám. Dřív sem musel ujít několik metrů, abych zjistil, kterým směrem se v mapě divám. Takže palec nahoru!

Ještě bych se rád vyjádřil k novému designu přístroje a aféře s anténou a špatným signálem. Design iphone 4 je prostě brčko. Když sem ho viděl poprvé, moc se mi nezdál a přikláněl jsem se ke spekulacím, že jde o nějakou čínskou napodobeninu. Teď musím uznat, že je to designérská libůstka. Dvě skleněné stěny a kovový rám dávají přístroji větší eleganci, ale taky pocit, že máte v ruce strašně křehkou věc, kterou když pustíte na zem, musí se rozletět na tisíc kousků. Iphone 4 je užší a delší. Subjektivně se mi líp drží v ruce a je to určitě posun vpřed. Ještě jeden postřeh. Sklo mi přijde z jiného materiálu, než u starších verzí. Méně se zaťapává a hlavně i po delší době používání display perfektně reaguje. Hrál sem asi půl hodiny NHL 2K a virtuální joystick se dal stále perfektně používat a tlačítka na displayi reagovaly na výbornou.

Co se síly signálu týče, tam nemám ještě ujasněný názor. U mě v bytě si čárka dělá co chce. Chvilku je signál na jedné čárce, za chvilku je plnej. Když sem zkoušel chytit telefon špatně, tak síla signálu šla dolů ale při testech 3G dat a stahování sem žádný rozdíl nezaznamenal (v centru Brna) Ostatní majitelé na fórech tvrdí, že tam kde se s 3G nedovolali, nebo byl špatný singál, tak iphone 4 funguje na jedničku. Navíc mi Steve Jobs pošle obal grátis. Stačilo jen zaregistrovat seriové číslo přístroje na stránkách Apple a můžu čekat obal doručený až do domu.

Nastavení telefonu a nahrátí všech dat zpět byla uplná hračka. Krom záseku s úvodní registrací přístroje vše fungovalo na jedničku. Především proto, že využívám účet Mobile Me, takže veškeré kontakty, kalendáře, bookmarky a maily sem měl v telefonu jen po nastavení loginu k mobile me účtu. Na tuhle službu nedám dopustit. Ušetří vám tolik starostí a problému s aktualizací základních informací, které musím mít pořád u sebe.

No nebudu se tu přehnaně rozepisovat. Iphone 4 je prostě velký krok vpřed pro ty, kteří vlastní starý 3G model, nebo mají telefon jiných značek starší jak rok. Nechci tu rozpoutávat nevyřeštilený flame: iphone 4 vs zbytek světa. Mě tahle krabička přináší toliko výhod, že pro mě neexistuje alternativa a nedám na ten telefon dopustit.

Jediná věc, která mě trápí je starost o něj. Už to není Nokie za korunu, kterou necháte v hospodě a ona se vám do druhého dne vrátí (protože kdo by to kradl) nebo vás její ztráta netrápí tak, jako když ztratíte tuhle šikovnou krabičku. Ne ani snad kvůli penězum, ale hlavně ze strachu z pocitu, že bez něj jste jako bez ruky. Věřte mi. Byl sem měsíc na nějaké staré Nokii a vím o čem mluvím.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
07. 09. 2010 / 18.22 / efa

Tak je pravda že ten náskok iphonu co se ovládání týče je ten tam. Když vidím jak fungují ty samsungy je to jako by z oka vypanul iphonu ale sakumprdum. Nevím jak to mají ošetřené co se licencí týče ale ovládání hodně podobné neřku-li stejné jako na iphone.

Na druhou stranu taková diskutovatelná věc jako nemožnost flahe v prohlížeči. Viděl sem nějaký video z toho posledního galaxy tabu a když tam borec pustil video z prohlížeče, trhalo se to jak blázen a bylo to naprosto nepoužitelné ale hlavě že se můžou chlulbit tím jak je možné spustit flash na webu...

07. 09. 2010 / 17.31 / heb

no já mám něco kolem 3 let telefon s windows mobile (před tím symbian) a tam to problém nebyl (kompatibilita aplikací na různých zařízeních). celkem mě překvapuje, že u androidu tomu tak je.
já nevím, já chápu že je to ovládání rozdíl, ale jako každý pozemšťan sem si iPhone zkoušel a ne chvíli. je to OK, ale mě to prostě nedostalo tak, abych můj WM telefon s SBPmobile shellem (kterej z něj dělá normálně ovladatelný přístroj) zahodil. esli bych potřeboval víc času, nevím - JÁ tam prostě takový rozdíl nevidím a s tím, že bych teda zjistil, jaký je to obrovský rozdíl ze zkušenosti souhlasit nemůžu. a to absolutně nemám potřebu se proti iPhonu vymezovat a kdyby mi přišlo, že je to opravdu užitečná (potřebná) investice, tak bych ji dal.

spousta lidí přešla na iPhone z "normálního" telefonu a efa to popsal tak, jak je těžké žít bez iPhonu. ano, i pro mě by bylo těžké žít bez Google Maps, GPS navigace, synchronizovaného kalendáře a mailů, ladičky, Wifihotspotu, čínského slovníku atd atd, které mám na svém WM telefonu. nevím, esli sme všichni schopní rozlišovat, co z toho je iPhone a do jaké míry je to o tom, co dovedou "chytré" telefony už pěkně dlouho (ano, dříve za cenu horšího ovládání, v tom byl iPhone kdysi průkopník).

07. 09. 2010 / 16.52 / Vašucek

Naprostý souhlas s Lucasitem!

A Hebe ono to máš možná rozdíl 5% papírově, ale když si ty telefony postavíš vedle sebe a reálně na tom zkusíš pracovat tak zjistíš, že se to skoro ani procenty vyjádřit nedá. Ano, opravdu je to takový rozdíl a to mluvím z vlastní zkušenosti...

07. 09. 2010 / 12.33 / lucasito

heb: problém je v tom že telefony, které jsou měřitelné s iphonem jsou cenově rozdílné pouze o fous.. velkou nevýhodu (z roku používání htc hero) vydím právě v aplikacích pro android,. iphone je jedno zařízení na které je speciálně ušit software pro jedno (až 2 ) rozlišení. Tím že android rozběhneš na takřka čemkoliv musíš s tím u aplikací počítat. Aplikace tedy musí kontrolovat typ rozlišení, hw atd. což je samozřejmě pomalejší než když máš jasné na čem software poběží a víš co prřesně můžeš použít. A to nemluvim o politice kolem androidu a toho co plánuje oracle vs. google.. jde tam o patenty a jak to tak vypada mohlo by dojit k něčemu velmi nepříjemnému kolem této platformy,.
takže asi tak ,)

07. 09. 2010 / 11.18 / efa

heb: máš recht. Průser na tomhle celým je fakt, že jakmile přičuchneš k uživání iphonu a nejdebože ho ztratíš, jiná značka tě dostatečně neuspokojí a tak taháš z rukávu peníze, při kterých mě svědomí fackuje...

07. 09. 2010 / 08.09 / heb

s tím manažerským telefonem bych to neřešil, s iphonem se setkávám často i u lidí, kteří jsou opravdu vysoce postavení v nějakých řídících strukturách (většinou jsou to teda takoví ti tzv. šamponoví manažeři, ale to třeba jejich schopnosti nesnižuje).
osobně si myslím, že k iPhonu dnes existuje řada alternativ, které umí z 95 procent totéž a jsou výrazně levnější. především na androidu, kde můžu mít dotykáč s úplně vším, co může normální člověk potřebovat (gps, wifi, nevím co) na androidu 2.1, za 6000Kč i míň. a ta debata o tom, že se to blbě ovládá platila možná do windows 6.5 a resistentních displejů, což už dneska skoro žánej telefon nemá.
pokud bych měl na telefon 20 000, nekoupil bych si nějakýho samsunga s androidem, ale iphona (kdybych si teda za ty prachy měl koupit telefon, což bych neudělal, neb jsem přišel už o X telefonů a v kapse bych prostě mobil za 20 litrů nosit nechtěl).
je to hodně o ceně - není až tak překvapivé, že ta nejdražší věc je nejlepší. to bejvá. jenom mě těch 5 procent, co jiný (chytrý) telefony neumí (napadá mě v podstatě jenom ten software, kterýho bude na iphone určitě nejvíc) za tu dvoj (a víc) násobnou cenu zatím nestálo (dobře, taky je to trochu tou hw klávesnicí, ale bez toho bych možná přežil.) abych měnil můj stárnoucí htc touch pro.
když to shrnu - kdo chce funkce iphonu a nejde mu o image, má levnější alternativy při stejné funkčnosti. kdo peníze neřeší, nebo je pro něj design klíčovej prvek telefonu, nebo má imac a chce ci nejjednodušší synchronizaci, nebo je konzumní ovce zmasírovaná geniálním marketingem applu, ten si koupí iphone.

06. 09. 2010 / 15.45 / pios

okok, to beru a mas recht. bez jb je to v nekterych vecech naprd. jinak rychlost /nebo spise pomalost/ je problemem 3G, takze je treba pockat na 4.1 viz. {odkaz}

06. 09. 2010 / 14.06 / marty

pios, jasne to tam pisu, pokud udelam JB su vyklidneny, ale kua proc ho mam jako delat? :) ma to fungovat aj bez hacku.ja sem tedka nahral verzi 4 a zacalo to byt dost zhnile, takze me JB a downgrade stejnak nemine, a nebo testu blackberry

06. 09. 2010 / 13.33 / pios

marty: tethering je opravdu veci operatora, jak pise efa. pokud to operator nepodporuje, tak mas smulu. mam udelany jb a mimo usb a bt tethering primo od vyrobce existuje jeste aplikace, ktera ti udela z iphone wifi router. vestaveny kalendar a poznamky opravdu nic moc, ale mas spoustu alternativ za par $.
po letech hrani si s palmos, symbianem, wince uz potrebuji neco co bude fungovat a ne abych nekde na dovolene provadel hardreset pristroje. android je jiste dobra alternativa, ale aktualne mi ios prijde vychytanejsi.

04. 09. 2010 / 11.30 / m4R7y

Efa ty voe jak jako mam vymenit operatora ? :D. Nema cenu to resit pres net, tj tema k pivu. Nejsu zadny vetsi mng, spis sem psal zkusenosti s 2 rokama prace a iphonu. Neni to spatny smartphone, ale chybky ma. Po zaruce ho jailbreaknu a myslim ze bude pouzitelny, plus vyborne ovladani k nezaplaceni :)

02. 09. 2010 / 15.00 / efa

marty: tethering funguje. Vyměň operátora. Ical funguje bezvadně. synchronizuje se mi s mým icalem v kompu bez nutnosti připojení ke kompu takže uplná spokojenost. alerty mi chodí z mailu rovnou do kalendáře a emailem do telefonu. Nevím co by to mělo umět víc. ale budíž. Asi seš větší manažer což chápu. Na ty moje deadliny to stačí až až. Jinak hezkej článek o názoru, že iphone není manažerský telefon. {odkaz}

02. 09. 2010 / 11.41 / marty

efick kua cotomeles, mam o2 a tethering nefunguje od nejake prahistoricke verze.kalendar ja nechcu kupovat, ma byt soucasti telefonu, kery nepodrporuje multykulty, takze je mi nejaky soft - kalendar uplne na prd..ty voe vetsi lamerinu nez zobraazeni poznamky a po odemknuti zmizi, lol neda se posunout neda se s ni nic delat...lamy sou to...vydrz baterky..mno a muzu pokracovat, proste iphone neni telefon pro praci..je pro zabavu..abych ale nebyl hnidopich, su moooc spokojeny s online vecma na tomto telefonu pro zabavu ":) vychytany rpehravac, browser, super ovladani, synator na tom pari hry, super :)

paya neni pravda, ja proste potrebuju smartfon pro praci, nokie je pekloo, az odejde iphone, poresim z prace blackberry, uvidime :)

02. 09. 2010 / 10.24 / efa

Paya: vidíš.... taky řešíš :)

02. 09. 2010 / 10.12 / Paya

Me jenom udivuje jak tohle zarizeni vzbuzuje nekonecny debaty vsude na webu, to je fakt fenomen soucasny doby. Nechapu ze to lidi stale bavi resit, nikde se tak casto neresi jestli auto A je lepsi nez auto B nebo televize X je lepsi nez televize Y, jako iphone vs. zbytek sveta. Fakt me fascinuje ze tenhle kus spotrebniho zbozi zpusobuje takovou "histerii" a ze lidi maji potrebu to resit. Prece je jedno jakej telefon nebo cokoliv jinyho mam, stejne vsechno skonci jako prach v propadlisti dejin.

02. 09. 2010 / 08.12 / efa

marty: ty voe :) o všem co říkáš se dá vyřešit. iphone přes tethering funguje uplně vpohodě jako modem buďto přes usb kabel nebo bluetooth a funguje to výborně (několikrát sem využil) kalendář mi vyhovuje nicméně existuje řada alternativ jako třeba skvělé things. Nějaké další nedostatky?

02. 09. 2010 / 07.03 / [ K! ]

Apple oznámil nový firmware pro iPhone... ...bude možné využít sociální síť Ping.

Monty Python franšíza?

PEENG!

01. 09. 2010 / 21.26 / m4R7y

Pios je jedno jak tomu reknes, absence pripojeni telefonu jako modemu u ntb, vizitek, poradneho kalendare a mohl bych pokracovat dal :) se mi zda jako dost na nic ( mam O2 a zizu vcr) mimo evropu to bude lepsi, ale musis hodne priplacet a nebo jail :)

01. 09. 2010 / 17.02 / tequil

iP je uplne nejlepsi a kdo rika, ze ne, toho zabiju nebo mu ukradnu dusi

01. 09. 2010 / 16.52 / pios

je otazka co je manazersky telefon :) vzhledem k nabidce aplikaci na appstore se do iphone da nahrat cokoli. ze tam neni hw klavesnicka? dotykova mi staci a pokud bych potreboval psat neco delsiho, tak je stejne BT klaveska lepsi. a kdyz k tomu pripoctu vychytany system, tak iphone v klidu obstoji i jako manazersky telefon :)

01. 09. 2010 / 16.31 / marty

mohl bych se tu rozepsat, ale kazdy potrebuje telefon na neco jineho, jenom musim uznat ze iphone neni manazersky telefon :), da se to s nim nejak udelat, ale pokud bych mel byt narocny, uz davno leti z okna :)

01. 09. 2010 / 10.58 / efa

To je pravda kua :( sem vlastně takový iphonový panic :)

01. 09. 2010 / 10.46 / Gyd

skoda, ze ty cisla jsou za cely zivot, Efa jinac za posledni tri roky moc neskoroval :-P

01. 09. 2010 / 10.13 / efa

Tommy: S tím musím souhlasit :))))

01. 09. 2010 / 10.07 / Tommy H. Owinday

{odkaz}

31. 08. 2010 / 13.54 / efa

lucasito: tak určitě to tak spousta lidí má. Já tohle celé celkem intenzivně sleduju a nemyslím si že jsem jen tupá ovce co ho chce za každou cenu. Neztratit 3G tak bych nic neřešil. Bohužel, nebo teď bohudík se to tak sešlo že ho mám a můžu porovnávat a tohle video je pičovina :)

31. 08. 2010 / 13.34 / lucasito

ne že bych ho nechtěl strašně moc,. ale trochu sebekritiky neuškodí :D
{odkaz}

31. 08. 2010 / 13.04 / Gyd

efa: k tomu zkouseni by se urcite oplatilo rict, kterou platformu jak dlouho a jestli to byly stroje srovnatelne dobou uvedeni na trh. Ale nejsme tu spotrebitelskej magazin:) Vetsina kupujicich se ridi subjektivni dojmy, to jen internetove diskuse jsou plne geeku, co si meri velikost displeju a ramek :-D

31. 08. 2010 / 12.42 / efa

Killer: tak samsung má technologii, má moderní továrny po světě a samozřejmě vyvynuté technologie vyrábí. Tady nejde ani tak o železo ale o ten obsah a formu ovládání a ta je prostě u iphonu bezkonkurenční. A to říkám s plným vědomím toho, že sem měl možnost vyzkoušet windows mobile, andorida na htcčku sony ericson i nokii. Prostě borci jsou ve vývoji a technologiích nejdál. Zbytek se veze...

31. 08. 2010 / 12.34 / Killer

Gyd: jj. Ja to spis vidim tak, ze se dalsim vyrobcum samozrejme nelibi zavislost na dodavkach komponent od konkurence. A to je duvod proc Samsung hani.

31. 08. 2010 / 10.55 / smiley

:) Ze se vuuubec ptam.. No jsem zvedavy az to budu mit v ruce. Prijed.. dej si to tu nabijet.. Nic se tomu nestane ;-)

31. 08. 2010 / 10.26 / efa

Sodovku uplně ne ale je tam hezkej bublifuk

31. 08. 2010 / 10.15 / smiley

No pekné no. Ifon. A umí to dělat sodovku? :)

31. 08. 2010 / 09.35 / Gyd

Killer: vzdyt to tu padlo, u CPU je Samsung pouhym nadenikem, R&D se odehralo jinde. Ja to nebyl, kdo tvrdil, ze bez Samsungu by nebyl I4 :-P
Dal dodava RAM, kterou prodava kde komu, jak uz to vyrobni firmy delaji :-)

31. 08. 2010 / 09.22 / Tommy H. Owinday

bych se ani nedivil,kdyby nejakou soucastku do IP4 dodavala i nokia :D

31. 08. 2010 / 09.18 / Killer

Gyd: no dyt AMOLED display je patent Samsungu. Co na tom, ze je nedavaji jinym vyrobcum a zasobi hlavne sebe? Vim, ze pro I4 to je LG, ale co zybtek zeleza? Procak atd...

31. 08. 2010 / 08.34 / Gyd

Killer: ja myslim, ze aktualne se pletes ty. Co Samsung nestiha dodavat, jsou AMOLOED displeje (napr. pro HTC Desire nebo Nexus), ty lifruje to svych mobilu a proto jsou v novych davkach uvedenych HTC nahrazeny jinym displejem.

Vyrobcem displeje pro I4 je LG.

31. 08. 2010 / 08.24 / Killer

Efo: mas trosku zkreslene informace. Je to prave naopak samsung ma technologie, ale nechce je uvolnit dalsim vyrobcum a ti samozrejme prskaji. Nebyt samsungu nemas Iphon.

30. 08. 2010 / 22.06 / baara

– Is there an app for kissing my shiny metal ass?
– Several!
:-)

30. 08. 2010 / 15.06 / Dr.Mudr

Efa: neni dulezite mit mozky ve vyvoji bo vetsina lidi ani nevi kdo to ci ono vymyslel pac po par mesicich to maji vsichni. Dobre Applousi jsou mozky ale to v dnesni dobe nakup/obslehnuti-prodej-slava uz moc neznamena... Muzes to treba nazyvat ze Applousi delaji outsourcing pro Samšung.

30. 08. 2010 / 13.04 / tequil

ja bych jenom dodal, ze iP 3 taky lital jak po masle, kdyz byl novy ;)

30. 08. 2010 / 09.50 / efa

Tommy: The Apple A4 is a package on package (PoP) system-on-a-chip (SoC) designed by Apple and manufactured by Samsung.

30. 08. 2010 / 09.42 / Galantní Jelen

já mám samsung s diodou už dva roky jako jako ,))

30. 08. 2010 / 09.38 / Tommy H. Owinday

efa: no hlavne ze ti v iphonu tepe procesor od samsungu ;) (teda aspon jsem to nekde cetl,ze je pro apple vyrabi)

30. 08. 2010 / 09.07 / efa

Killer: hele samsung tu vůbec nezmiňuj. To je firma co parazituje na všech ostatních značkách, které investují do vývoje. Ona pak jen používá vymyšlené technologie a kopíruje od ostatních víc nž je zdrávo. Ten samsung galaxy S to je iphone 3G ale sevším všudy včetně obšlahlých ikonek.

30. 08. 2010 / 08.44 / Killer

Jojo, asi je to dobra hracka, ale to co popisujes umely i telefony rok stare. Treba preharavani a nataceni HD videa umi samsungy uz davno. Navic treba umi i takove vychytavky jako TV vystup, coz u applu asi nehrozi. Ale urcite je 4ka nejvic nejlepsesji tydlifon.


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské