Aktuálně

02. 02. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

K tomuhle je potřeba se prostě vyjádřit. Celkem tím žiju a jak je vidno i dost lidí kolem. Už je to nějaký ten pátek co se objevil internet. Pole neorané, nezpoutané jakýmikoliv pravidly, zákony. Jako na divokém Klondajku tu lidé dostali znovuzískanou svobodu slova, svobodu informací, v řadě případů přerůstající do totální anarchie. Jak se internet komercializoval a začalo jít o velké peníze, přirozeně se "někdo" snažil ho sešněrovat, nastavit jakási pravidla, v mnoha případech vymahatelná právem. To je určitě vpořádku. Tohle nespoutané médium dostalo opratě a plot.

Celý ten problém s ACTA je o tom, že někdo se starým myšlením se snaží lobovat za své zaběhnuté jistoty a nehodlá se smířit s přirozeným vývojem. Proto se vymýšlí nesmyslné, šikanózní zákony, pravidla, která omezují svobodu každého z nás ve prospěch malé skupinky, která z toho má prospěch. ACTA schválila většina států v EU koncem loňského roku, když byla zařazena do jednání týkajících se rybolovu a zemědělství, a to ještě těsně před vánočními svátky. Už jen tenhle způsob mi v hlavě spouští majáček a říká mi: "Pozor! Tady je něco v nepořádku!"

V médiích se objevují vděčné zprávy o tom, jak nějací anonymous přetěžují servery vládních organizací bez dalšího vysvětlení, proč tak dělají a proti čemu tak demonstrují. Válka o svobodu se přesunuje na internet, kam celá řada běžných lidí ještě nepronikla a proto tenhle problém tak nějak ignorují a neřeší, protože jak víme, co se netýká přímo mě, po tom je mi prd.

Já schvaluju boj za autorská práva a rozhodně není dobře, že se u nás stalo jakousi normou za nic neplatit. Všechny ty filmy, hudbu, seriály, fotky získávat za pár sekund zdarma z osvědčených zdrojů. Nebudu tvrdit, že jsem nějaká vyjímka. Nastahoval sem toho za svůj život kvanta, ale do značné míry proto, že nebyl jiný možný zdroj, jak se k těm věcem dostat. Ne. Opravdu po mě nechtějte, abych se zvedl a šel si do Bontonlandu poslechnout nové CD a pak si ho tam koupil. Sem líný. Chci kliknout a poslouchat. Tuhle potřebu velcí distributoři a nakladatelství podcenili a teď kopou kolem sebe a vymýšlí zákony, které můžou nešťastnému konzumentovi obsahu zničit celý život. A to je prostě špatně!

Asi nikdo z vás ACTA nečetl. Na internetu se objevují čitelné, probrané části. Najdete i kompletní znění v angličtině. Záleží jen na vás, jak se vás tahle problematika týká. Pro mého tatínka a lidi podobně nezasvěcené včera ČT odvysílala výborný Hydepark s předsedou České pirátské strany. Tati. TADY SI KLIKNI

Protože čím více lidí o tom bude mít nějaké informace, tím víc se dá celá věc ovlivnit. Snad to s námi smrtelníky dopadne dobře a zvítězí rozum nad chamtivostí a zaseklou formou myšlení...Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
15. 02. 2012 / 04.20 / heb

pokud si stáhneš (místo toho aby sis koupil) film, nebo hudbu, kterou někdo vytvořil, vzniká tomu někomu škoda - ne v tom právním smyslu, že by ti mohl žalovat o její náhradu, ale v tom ekonomickém (že ti to mohl jinak prodat).

možná to z hlediska práva porušení autorských práv není (pokud ty věci i neuploaduješ), ale minimálně z morálního pohledu je takové jednání sporné (před závorku vytýkám, že samozřejmě stahuju jak o život).

13. 02. 2012 / 14.31 / chechet

pre mna ma slovo kradez uplne iny vyznam, nez cim sa ohanaji pandrlaci, ktorym vznika nejaka pofiderna skoda.

12. 02. 2012 / 12.19 / heb

jo ale ta acta se nevyjednávala rychle (pamatuju si, že se to na poradách sekce řešilo už v roce 2008), ani tajně - spíš to nikoho nezajímalo.

jak říkám, nevím přesně, jak se to bude muset implementovat a jaké faktické změny to bude představovat. na druhou stranu - pokud někdo podniká tak, jako to třeba dělá(l) megaupload, nebo rapidshare, nebo u nás uloz.to, tak je v podstatě celý jeho business založen na krádeži (navíc krade na úkor umělců, kteří finanční podporu potřebují jako nikdo jinej, jináč to pude s celou společností do háje - zvláště to platí to například české hudbě) a já nějak nemám chuť za jeho práva na obchodní tajemství bojovat.

11. 02. 2012 / 15.53 / Gejša

Hebe o tomhle přesně mluvím, všechno to bylo rychle a polotajně, když odhlédnu od toho, že je to donebevolající lobby, tak ta smlouva vyloženě špatná není, ale dává velkou možnost manipulace, šikany atd., někdo, kdo v rámci svého podnikání funguje na netu, zákonitě chce vědět co se na něj chystá a co ho nemine a co mu muze dost znepříjemnit život. Pokud si představím, že mi nějakej technik kontroluje věci chráněný obchodním tajemstvíum, nebo dodatkem o mlčenlivosti, tak mi z toho do zpěvu není a zákonitě se mi to prostě nelíbí. Nemám právnické vzdělání, ale to je v tomto případě myslím irelevantní. ať je ta smlouva jakkoliv dobře napsaná, dává prostor pro odpojování lidí z netu atd. Už tak je internet jeden velký reklamní prostor a já prostě fakt kašlu na to, že nějaká OSA chce generovat zisk, pár farmaceutickejch firem chce mít výsadni postavení na trhu a tomu podobně.

11. 02. 2012 / 15.22 / heb

když se na MPO vyjednávala ACTA zrovna sem tam pracoval - měl to na starosti kamarád, jako jednu z milionu obchodních smluv. vubec to není o tom, že to nějak smrdělo, prostě nebyl čas (zdroje, expertíza) na to tu věc analyzovat, stejně tak jako řadu dalších nařízení/regulací jejiž dopad může být imho stejný, ne li větší.

přiznám se, že k tomu nejsem schopen cokoli říct bez toho, aniž bych tomu věnoval mega času a celé si to (znovu) nastudoval a to přesto, že jsem měl jako ředitel odboru na MPO na starosti zákon o službách informační společnosti, který právě tyto věci reguluje (ale už je to X let).

11. 02. 2012 / 15.11 / Gejša

Mne jako nejvetsi pruser pripada to, ze ti provider bude muset lustrovat, co za data odesilas/sdilis. Ale na ministerstvu prumyslua obchodu to evidentne nikoho netrapi, protoze ani treba pravnici co to maj na starosti, o tehle veci nevedeli a az pote, co jsme kamosovi nahuceli do hlavy, ze by to s nema mel projednat nejaky odbornik, tak byla ratifikace pozastavena a snad se to bude este projednavat. jako cely to hodne smrdi. A odstoupit lze samozrejme, ale nikdo to neudela, protoze maj za to, ze ta smlouva je v poradku a vlastne tyto zakony uz davno mame. To je sice pravda, ale pokud budou mit nadnarodni kokncerny vetsi pravomoce, nez policie, ritime se do riadnej pice a to bez pardonu.

10. 02. 2012 / 10.42 / [ K! ]

Další info - mj. od ACTA jde i odstoupit {odkaz}

09. 02. 2012 / 15.15 / Tommy H. Owinday

U Spotify me odradila povinnost instalace. Kazdy den pouzivam Groovshark, sem tam zaplatim plus verzi a momentalne jedu 3mesice gratis GS:Anywhere (GS v mobilu) - rozdavali to na vanoce. Co se meho hudebniho zaberu tyce,tak tam najdu vse a tech par vyjimek jsem si sam uploadoval. Prekvapilo ale,ze tam nejsou Floydi, Smashing Pumpkins,nebo Oasis... asi nejaky autorsky tahanice.

09. 02. 2012 / 11.11 / dreadless

máte někdo zkušenost se Spotify?
btw dnes celkem zajímavý článek na toto téma v Reflexu, obvzlášť mě pobavilo rozdělení uživatelů :) (jsem konvertita...)

07. 02. 2012 / 11.24 / [ K! ]

Tak teď jen jestli Nečas nekecá: {odkaz}

03. 02. 2012 / 23.29 / storm

Zatím jsem ACTA nečetl a ani mě (zatím) netrápí. Spíš mě serou spolky typu OSA a jejich dost nelogická politika výběru poplatků. Ale holt to musel někdo posvětit. Tak uvidíme a necháme se překvapit.

03. 02. 2012 / 09.18 / efa

kepaso: přesně o tom sem mluvil. ty zprávy přežvíkané pro masy jsou šilené. Vbec se neřeší podstata, jen bláboly a strašení běžných Nováků...

03. 02. 2012 / 09.11 / awsick

kradlo se a krast se bude porad s tim nic nenadelaji zadnym zakonem. jedine v cem jdou proti lidem je ze neposkytnou vsechno online za pausal.

03. 02. 2012 / 08.55 / kepaso

„V médiích se objevují vděčné zprávy o tom...“ — jak kde. Včera jsem byl v šoku, když jsem si přečetl článek (kdo nechce číst, tak si ho přehraje) {odkaz} . Já si říkám, nemělo by být předkládání lží, polopravda a nepravd tady těma rádoby médiama, protizákoný??? Jakože WTF, co to je **** za lidi???

02. 02. 2012 / 14.09 / [ K! ]

Stručně {odkaz} - a je to spíš tak, že pokud projde, bude jebat - dnes si v ČR můžete legálně pořídit kopii svého vlastního DVD s filmem, případně tento film převést do formátu, v němž se dá přehrát na počítači, aniž byste do něj museli disk zastrčit. Po zavedení ACTA to bude protizákonné.

Problémem je vše se „peče“ za zavřenými dveřmi a v tajnosti. Že jde o obchodní dohodu, místo o řádný legislativní proces – což způsobuje, že přípravu takto zásadních a hlubokých změn nemohou vůbec ovlivnit zainteresované strany (na které ale dohoda tvrdě dopadne). Neboli - pirátům ACTA neublíží, běžným spotřebitelům ano. Oslabí totiž jejich pozici na trhu ve prospěch výrobců a prodejců všeho, co souvisí s duševním vlastnictvím.

Petice {odkaz}

Zdroje: {odkaz} {odkaz}

02. 02. 2012 / 13.56 / Zdenal_CZ

2 vcelku vystizny clanky na PCTuningu

Megaupload
{odkaz}

ACTA
{odkaz}

02. 02. 2012 / 13.54 / Toyak

Bohužel v Apple to jako jedni z mála vzali za správný konec, ale nezapomínejte, že ne všude na světě jedou iTunes (jak víme z vlastní ještě čerstvé zkušenosti).

02. 02. 2012 / 13.15 / efa

Granko, Tommy: přesně. Dnes na itunes nová deska Coldplay za 176 Kč. Jednou navždy. Stáhnout můžu kolikrát chci do pěti autorizovaných kompů. Značka ideal!

02. 02. 2012 / 12.27 / Tommy H. Owinday

Co se distribuce multimedii tyce, libil by se mi system typu: Skupina vyda CD, chces ho hned? Kup si ho na nosici,stahni z iTunes atd. Vse legalne. Po uplynuti urcite doby, rekneme 2-3roky,jsou vynosy z prodeje onoho cd uz minimalni + hrajou to vsude v radiich,nebo tv a vydavatelstvi by ho na svych strankach poskytovali zdarma(a porad na tom budou vydelavat z reklamy).

02. 02. 2012 / 11.50 / Granko

Internet by měl zůstat svobodný. Nesešněrovaný. Stahování by se mělo omezit. Cena mp3 a filmu by měla být do 170,- Kč


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské