Aktuálně

02. 03. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

K příspěvku níže tu mám aktuálně pár postřehů. Byl sem v úterý na Brněnské Pecha Kucha night a musím trochu z úlevou říct, že je mezi náma řada aktivních kverulantů. To znamená těch, kteří kromě kecání nad nedopitým pivem i nějak proti současným věcem bojují a snaží se něco vyřešit. Za to jim patří velký respekt a alespoň support v podobě tohohle updatu.

Zkuste si uložit do hlavy název: Ekologický Právní Servis. Možná se vám bude někdy hodit. Cituju z jejich webu: "Problémy naší země nejsou jen vinou zkorumpovaných činitelů, ale především systému, který jim umožňuje jej zneužívat. Věříme, že současný stav lze zlepšit nastavením pravidel — neprůstřelné legislativy. Jsme právníci a nebojíme se toho využít." Ano. Skupina mladých právníků, kteří se snaží šlapat po krku těm, kteří se snaží využít veřejných peněz k prosazení svých zájmů, kteří hledají kličky v zákoně a všem těm, kteří rozkrádají majetek tohohle státu. Jak říkali na přednášce, zajímejte se. Protože tam kde se nikdo o nic nezajímá, probíhají ty největší zvěrstva. Pokud máte na víc, než si stěžovat v hospodě, PODPOŘTE JE!. Já dávám ještě palec nahoru za moc hezkej a přehlednej web!

Další, do nebe volající věc. Od 1. ledna 2012 platí zákon o loteriích v novelizované podobě. Ze zákona vyndali zákonodárci větu, že v sousedství škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, budov státních orgánů a církví nesmí být povolen hazardní přístroj. Ze zákona tak vypadla jediná plošná regulace automatů, od nového roku je legální povolit hazard kdekoliv. U hazardních přístrojů povolených do konce roku 2011 však stále platí, že byly povoleny v rozporu se zákonem. Aktuálně je v ČR 2909 heren, které porušují zákon! Nic se s tím neděje. Vzniknul projekt www.mapyhazardu.cz který ukazuje na mapě místa heren, která jsou v rozporu se zákonem. Jak vidíte očividné porušování zákona, které hraje do karet at už obcím, které z automatů profitují, nebo ministerstvu financí, které tohle neřeší. Snad tahle iniciativa něčemu pomůže.

Třetí projekt, který stojí za vaši pozornost (ideálně pokud jste z Brna) je Brněnský architektonický manuál. Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna díky finanční podpoře Evropských fondů pro regionální rozvoj. Od září roku 2011 je tak pro všechny zájemce k dispozici Brněnský architektonický manuál (BAM): za pomoci volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Určitě záslušná aktivita a pro mě konkrétně výborný pomocník při plánování víkendových výletů. Dokonce je tu i náš současný dům, ve kterém bydlíme.


A když sme u té meziválečné brněnské architektury, určitě vám neunikla zpráva, že vila Tugendhat je kompletně zrekonstruovaná a otevřená veřejnosti. Tenhle světový symbol funkcionalismu by měl být u vás v kolonce "MUST SEE".Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
10. 03. 2012 / 11.14 / ivan

No to je přesne ono, natočíme srdcervoucí dokument o chudáčcích v africe (kde je tohle normal - this is africa) a zameteme pod koberec domácí problémy. Kua nedávno jsem viděl dokument z gheta v LA a kdybych se na to nedíval od začátku, tak bych si myslel, že to je někde z Ghany.

10. 03. 2012 / 00.41 / flako

Dr.Mudr:se mi líbila tato věta........a donutit US Army aby zakrocila razneji. Hmmmm. A tak světonázor /+vysoká nezaměstnanost/ vyprovokoval dalších pár desítek tisíc chudáků "kulhavých na čelo", aby neváhali a vstoupili do řad žoldnéřů, kteří si v uniformě US army můžou hrát na světopolicajta a za nicotný žold riskují až moc, nebo být nenáviděn místními pozůstalými.Paradoxně v zemi,v mnoha případech, svých předků - černé Africe. .....co by na to asi řekli Buffalo Soldiers?
I'm just a Buffalo Soldier
In the heart of America
Stolen from Africa, brought to America

08. 03. 2012 / 22.45 / gejša

ad BAM :))
{odkaz}

08. 03. 2012 / 17.05 / efa

Dr.Mudr: zrovna dnes sem to řešil. Video zde. {odkaz} Produkce za tím celým prostě obrovská. Sakra já nevím. Fakt nevím co si o tom myslet. Hrozné je, že už automaticky člověk v těhle věcech vnímá podezření. Fakt nevím co si o tom myslet. Video je srdcervoucí, ale co je za tím vším fakt nevím.

08. 03. 2012 / 16.38 / Dr.Mudr

Jak se rika "Na kazdem splochu pravdy trochu"

Janek-> ono to vyjde nastejno jestli ojebal stat Nemak nebo nejaky pan Rajter. Pointa je 300 melounu z nasich kapes slo dopryc. Dneska si clovek nevybere. Privadi me to vsak na jednu otazku pro komunu. Nevim jak a kdo sleduje momentalni deni na sitich ale utkvelo mi v oku hnuti KONY2012. Jeho cilem je zastavit jednoho vojenskeho vudce z Ugandy a donutit US Army aby zakrocila razneji. Chteji to dokazat obrovskou kampani po celem svete 20. Brezna. Na Youtubku nebo Vimeo je o tom i srdceryvne motivujici video. Mrknete na to a rekne sami. Budeme verit jedne strane (aktivistum) a pomuzeme ho svrhnout a nebo se zamyslime jestli to zas neni jen jeden z dalsich zpusobu jak udelat invazi do zeme kde jsou nejake nerostne suroviny ci tak neco..?

06. 03. 2012 / 21.50 / Jochen

Environmentalismus je paveda.

06. 03. 2012 / 09.19 / Pedro

ty jsi moje matka moudrosti :)

05. 03. 2012 / 16.06 / tequil

rofl heb foaje

05. 03. 2012 / 15.05 / heb

kua

05. 03. 2012 / 15.05 / heb

já jsem pro EPS dřív kdysi něco dělal, ty lidi znám osobně a co píše janek si myslím, že není pravda, i když chápu, že to tak zvnějšku může vypadat. EPS jsou idealisti, kteří bojují za to, co si myslí, že je správné a to i na úkor většinové společnosti (a většinového názoru) a i za použití obstrukcí (které jim ovšem právo umožňuje).

mně to jejich misionářské přesvědčení vždycky vadilo, takže jsem se k nim nakonec nepřidal, ale respektuju jejich práci i „světonázor“.

kalkul tam na prvním místě není, to prostě vím, např. u kauzy Nemaku jsem byl v podstatě osobně a vím proč a jak se tam uvažovalo.

05. 03. 2012 / 14.47 / pitris

Se zelenýma organizacema mám zkušenosti obojí. Arnika si třeba zavolala o informace, které sice mohla získat na úřadě, ale já jim je ze slušnosti poslal a nebyl s nimi problém. Pak přišla jiná organizace s žádostí na sponzoring nějakého grantu z větší části hrazeného z fondů EU (my jsme měli doplatit zbytek) podbarvenou výhružkou negativní kampaně. Tak jsem je vykopl. Jako všude jsou takový i makový, slušní i hovada, blbí, chytří, vychytralí.

05. 03. 2012 / 14.26 / heb

já jsem pro EPS dřív kdysi něco dělal, ty lidi znám osobně a co píše janek, není pravda, i když chápu, že to tak zvnějšku může vypadat. EPS jsou idealisti, kteří bojují za to, co si myslí, že je správné a to i na úkor většinové společnosti (a většinového názoru) a i za použití obstrukcí (které jim ovšem právo umožňuje).

mně to jejich misionářské přesvědčení vždycky vadilo, takže jsem se k nim nakonec nepřidal, ale respektuju jejich práci i „světonázor“.

kalkul tam na prvním místě není, to prostě vím, např. u kauzy Nemaku jsem byl v podstatě osobně a vím proč a jak se tam uvažovalo.

05. 03. 2012 / 12.11 / janek

No, ber to prosím jako poled z jine strany, jaksi taky nemám patent na rozum. A myslím že někteří lidé co pro EPS pracují asi ani neznají zákulisí a tím víc jsou přesvědčiví.

05. 03. 2012 / 11.05 / efa

Janek: dík za koment. No a vidíš. To je přesně ono. V posledních pár měsících se intenzivně snažím zjistit, jestli existuje způsob jak se dozvědět objektivní informaci k čemukoliv. Na té přednášce to působilo silně a já jim fandil. Po tvém komentáři to na EPS vrhá zase uplně jiné světlo. Pak má člověk až výčitky, že tu napomáhá popularizovat něco, s čím by vlastně (kdyby o tom věděl více informací) ani nesouhlasil. Je to boj. V každém případě díky za jiný pohled. Jen tak se člověk může dostat alespoň k jakési objektivitě různých kauz.

05. 03. 2012 / 09.50 / janek

Milý Efo, k tomu EPS: je to na hlubší rozvahu, ono totiž speciálně v jejich případě víc než jindy platí: cui bono? Odpověd je prostá - v jejich. Jasně že hezky zní hovořit o zkorumpovaných úřednících a korumpujích developerech, na to jaksi kdekdo slyší, ale ve skutečnosti jde, jak jsi správně napsal, o šikovné právníky s mimořádnou znalostí správních postupů, kteří se nebojí - pěkně vydírat. Ony totiž povolovací procesy, zejména EIA a Územní řízení, k tomu přímo vyzývají. Milá EPS identifikuje zajímavou kauzu (například Nemak u Mostu před pár lety), založí občanské sdružení (dříve třeba sedm členů, dnes i míň) a začne blokovat jakýkoliv záměr, bez ohledu na to jestli je či není v souladu s legislativou, například územním plánem. Nešťastný investor čelí takové Ekologické právní šikaně, že nakonec raději zaplatí jakési výpalné. (jen si vzpoměn jakou jsi měl pakárnu se stavebním povolením na půdní byt v památkově chráněné oblasti, a zkus si představit že by do toho ještě chodila udání z občanských združení atd..) Celá kauza se samozřejmě obalí HLP (ve vyděračské branži zkratka pro Hluboce Lidský Příběh) jako u uvedeného Nemaku chudákem biosedlákem Rajterem, nejlépe za pomoci článku v Respektu (případně s pomocí jiného novináře) jak mu neroste salát. U Nemaku pak všechno rázem utichne, na první pohled překvapivě, ovšem jen do té doby než se zjistí že pozemku pana Rajtera byly vykoupeny (z rozpočtu statutárního města) za cca 300 mil. Kč, přičemž jejich hodnota jako zemědělské půdy je více než 10 menší... Pan biosedlák Rajter je spokojený že mu salát roste někde jinde a o těch pár desítek milionů navíc se férově rozdělí s EPS, které ho zastupovalo a ted se může soustředit na další kauzičku...Pokud by to někoho zajímalo detailně, lze dohledat v zápisech zapstupitelstva...Doporučené názvy občanských sdružení pro podobné akce jsou např: Chceme žít, Stop karcinomům, Čisté louky, Zdravé děti atd...Tož můj skromný příspěvek k našemu idealismu....Do Tugendhatu se strašně těším, obzvlášť po tom co jsem dočetl Skleněný pokoj....


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské