Děti a tablety - tipy pro vaše dítko

21. 09. 2021 / Filip Urban / gamesky
Děti a tablety - tipy pro vaše dítko

Už se na to chystám nějaký ten pátek, protože dost lidí mi komentuje storiečka na mém instagramu a ptají se co to borci hrají. Tak to vezmu trošku do hloubky.

Děti a tablety je velké téma pro dnešní rodiče. Vypozoroval jsem buďto rodiny, kde je tablet tabu nebo rodiny, kde se tím vyřeší jak zabavit dítko a mít klid. Za mě jsou obě cesty špatné. Odpírat dítěti současnou technologii není cesta. Ano. pastelky a omalovánky jsou super, ale aplikovat na ně naši formu zábavy z dětských let nefunguje. Jednak je tablet skvělá možnost, jak mentálně rozvíjet dítě a taky je v kolektivu za outsidera když neví, která bije.

Mám dva kluky. 6 a 3 roky. Tablet je součást rodiny a neupírám jim ho. Nastavili jsme si pravidla. Než začnou tablet používat, nastavím jim čas. Starší má 30 min. denně, mladší 20 min. Jakmile tablet zazvoní, ipad se vypíná. A světe div se - funguje to! Největší past je ten čas, který letí jako voda a oni neví jeslti do toho hledí 10 min. nebo 2 hodiny. Takhle jim dá tablet najevo, že čas vypršel. Samozřejmě někdy protestují, hlavně ten mladší měl problém, než to pochopil. Pak taky začínají fixlovat jako pauzovat si čas atp. Ale na to se vždycky příjde a následuje trest za podvádění. Zkusí to, ale pak si uvědomí, že podváděním si nijak nepomůžou.

Krom toho stanoveného času taky samozřejmě řeším, co tam tu dobu dělají. Aktivně jim sám vyhledávám appky, které by je mohly bavit nebo nějak posunout. Ferda je navíc trošku specifické dítě a proto je výběr appek dost úzkoprofilový k jeho koníčku - ozubeným kolám, elektrotechu, logickým hrám. Vincent to je zase autíčkář a klasickej bojovník. U ničeho nevydrží dlouho a přeskakuje z appky na appku. Někdy skončí u youtube a hledí na podivná videa, tak to pak musím zakročit.

Ale zpět k těm appkám. Zkusím tu dát pár tipů a popsat o co jde. Většina her na ipad je placená, protože není nic horšího, než po každém druhém kliknutí čumět na reklamu. Trošku se to zvrhlo v model předplatných u každé cipiny, která vyjde. Tomu se dost bráním a snažím se vybírat jen hry, které se jednorázově koupí, jsou bez reklam a bez dalšího mámení peněz.

Apple Arcade

Začnu teda zrovna jedním předplatným hehe. Ale dává mi smysl. Jde o službu Apple arcade. Měsíčně platíte něco kolem 150kč ale máte přístup už k celkem slušnému balíku her bez reklam a dalších nákupů. Tituly tam jsou všemožné od akčních, logický, strategických, závodních. No prostě všechny žánry jaké si vzpomenete a hry mají hlavu a patu protože si je vybírá přímo Apple od vývojářů. Velká výhoda je, že tu hru můžu mít jak v Apple TV, tak v iPadu, iPhonu i na Macbooku. Jsou tam nádherné kousky jako třeba Leo’s Fortune, krásná legovka Builder’s Journey, All of you, Badland+, Red Reign, Farm it. Monument, What the golf atp. Spousta těch titulů se dá koupit i samostatně bez nutnosti platit Apple Arcade

Aktuální hit doma Thinkrolls - play & code

Krásná hra, které dítěti boostuje mozkovnu a to krásnou formou nejrůznějších puzzle levelů. Výběr je od lehkých, které zvládá napohodu i Vincek až po těžké - ideální pro Ferdu. Můžete si vytváře i vlastní levely nebo hrát levely komunity, která je sdílí pro ostatní, pak jsou tam krátké minihry pro nejmenší ve stylu pexesa, hledání rozdílů, třídění objektů, různé paměťové hry. Vyzkoušet se dá grátis. Já to předplatil na rok. Fakt u toho vydrží oba hrozně dlouho a je super vidět jak si namáhají mozkovny

Crazy gears

Tohle byla Ferdova velká láska. Ozubená kola dotažená k dokonalosti. Začínáte od primitivních levelů až po sofistikované používání kladek a osiček, řetězů. Fyzika v praxi na jedničku. Krásně jednoduchá grafika, tohle je must have pro všechny malé inženýry

Toca Boca games

Vývojářská bandička ze Stockholmu vytvořila skvělé appky pro děti. Mám jich většinu a jsou fakt skvělé. Vaření s Toca Kitchen 2, uklízení a starání se o dům - Toca House, Stavění robotů pro nejmenší - Toca Robot lab, seznámení se s tělem a nemocemi - Toca doctor. Pro holčičky co chtějí být kadeřnicemi - Toca hair salon, atp. S hrami od Toca Boca nešlápnete vedle. A samo něco stojí.

Skvělé appky od ČT :D

Česká televize to dělá skvělé. Krom webových her co mají na stránkách se dají postahovat i hry do tabletu. Ferdova oblíbená je třeba Planeta 2412-ETA, Ostrov Kostrov a další. Jsou zadarmo s jsou krásné.

Kouzla s svodou ve hrách Water? a Water? 2

Oldschool záležitost ale pořád parádní. Doveďte vodu krokodýlovi do vany. Tady si zavaříte mozek i vy. Spousty levelů, fyzika v praxi. Pára, led, voda, jed, a kombinace na tisíc způsobů jak dostat čistou vodu do vany. Tohle Ferda miloval.

Pro malé kódery - Code Karts a DinosaurMath

Matematika tou nejzábavnější formou ve hře DinosaurMath. Naučí vaše dítka číslice, sčítat, odčítat, násobit, dělit a to tak zábavnou formou že to musí bavit každé dítě. Logické myšlení a programování cesty pro formuly (nastartuj, jed, zatoč vpravo, vlevo,atp.) učení binárních čísel a další.

Něco pro ty nejmenší

S tabletem oba kluci začínali koketovat kolem 2 let. I pro ně existují hezké elementární hry a myslím že 10 minut denně jim neublíží. Naopak je může slušně posunout. Z těch titlů pro nejmenší vybírám:

Busy shapes od Edoki Academy, Smart shapes, Puzzle Shapes, Kids Puzzle, Animal Rescue nebo třeba Cars games. Učí se elementární tvary, barvy, ovládání tabletu.

No myslím že pro základní přehled bude i stačit. Hry jim dávkuju postupně. Až vidím, že je omrzí jedna, stahuju druhou. Nezahlcovat je hrama, protože pak neví co dřív a až zazvoní budík, jsou v běsu, že nic nehráli :) Taky si dejte ten čas a zkuste si ten appstore prolést sami když víte že vaše dítko je zatížené na konkrétní věc. Těch možností jsou mračna. Jen někdy chvilku trvá, než narazíte na to pravé, co vám vyhovuje.

A taky prosímvás. Pokud vás odradí cena 160 kč za hru, tak si vzpomeňte, že to je cena jednoho vašeho denního oběda s kolegama v práci a neškudlete na dětech. Za to blokování reklam, které na ně jinak útočí to opravdu stojí. Investujete do svého a tam, kde to má smysl. A věřte, že ty dvě stovky vražené do nějaké hry se královsky vyplatí. Nehledě na to, že podporujete vývojaře, kteří chtěj rozvíjet vaše dítko tím správným směrem.

Tož tak. Tablety jsou fajn, jen všeho moc škodí, ostatně jako ve všem. Tak mějte rozum :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské