iMac 24 jako pracovní stroj?

16. 06. 2021 / Filip Urban / soft & hardware
iMac 24 jako pracovní stroj?

Jak asi většina tuší, jako Apple fanoušek pracuju na jejich počítačích u pěknou řádku let. Můj hlavní pracovní stroj byl vždycky imac ve verzi 27 palců. Rukama mi jich prošlo opravdu dost a proto jsem se těšil, s čím inženýři z Cuppertina dojdou letos, protože vizuál imaců se nezměnil snad 10 let. Ono jedno zlaté pořekadlo říká neměň nic co funguje. Imac pořád vypadal vedle běžného PC jako král, ale tak stejně. Chtělo by to změnu. Ta nastala letos na jaře s příchodem zbrusu nového imacu 24 palců. Ten vystřídal entry level imac 21 palců, který byl pro běžnou práci prakticky nepoužitelný. A já doufal, že stejně tak imac 27 nahradí novým imacem 32. To se ale zatím nestalo, takže jsem řešil dilema. Koupit mnohem výkonější nový imac 24 s menší obrazovkou, nebo si nechat starší imac z roku 2017, který se už pravda trošku zadýchával.

No asi víte jak to dopadlo. Koupil jsem si ho. Šáhl jsem po výkonější konfiguraci s 16gb paměti a 1tb ssd diskem. Nešel jsem do žádné barvy a zvolil usedlou stříbrnou s tolik nenáviděným bílým rámečkem místo černého. Na prezentaci se mi ten bílý rámeček fakt nelíbil. Vypadalo to tak nějak levně ale teď když do toho hledím, vůbec ho nevnímám. Naopak, na bílé zdi zamnou nechává rámeček více vyniknout display. Nicméně přešel jsem do světlého módu zobrazení, protože ten tmavý mi k tomu rozzářenému kompu nešel.

Začnu asi největší slabinou nového stroje a to jsou 3 palce zpátky. Prostě jak jednou navyknete na čumění do 27 palců, 24 je málo. Paradoxně mám teď vedle imacu větší (25 palců) monitor DELL jako sekundární, na kterém mi běží Adobe Bridge a maily, případně prohlížeč když něco potřebuju přepisovat nebo nějak víc pracovat s plochami. Bez druhého monitoru bych asi s 24 nevystačil. Takhle je to snesitelné, ale stejně. 27 je 27.

Pokud se přenesete přes tenhle hendikep, pak můžete být už se vším ostatním spokojeni. Výkonu má verze M1 pořád na rozdávání. S příchodem optimalizovaných programů od Adobe pro M1 je to radost na tom pracovat. Vše švihá jak má. Na nic nečekáte. Komp i přesto že má dva větráčky je prakticky neslyšitelný. Display a barvy jsou skvělé. Stejně tak rozlišení je parádní. Co mě hrozně baví je otisk prstů zabudovaný na externí klávesnici, kterou si vždy objednávám s numlockem. Myš je pořád stejná. Zezadu mám 2xthunderbolt a 2x usbC. Dokoupil jsem si rozbočovačku kvůli připojení SD karty na fotky a kvůli starším USB vstupům.

Ještě k designu. Celá ta krabička zboku je prakticky neviditelná. Dokonce audiojack museli šupnout z boku, protože jinak by prošel zrkz kompem. Ale vzhledem k tomu, že komp po vybalení umístíte ke zdi a už ho nikdy z boku neuvidíte, mi to příjde jako plýtvání talentem. Vysoký chin mi nevadí. Bez toho už by to nebyl iMac. Tomu rozumím. Magsafe kabel taky moc nechápu. Když bych o kabel zavadil, tak si ho prostě vytáhnu a vše si vypnu. Na noťasu mi to dává smysl protože baterka. Tady nevím no. Hezký fór je integrace LAN kabelu do trafa, které mi leží na stole. O kabel míň!

No abych to zhrnul. Imac 24 je primárně cílen do rodin jako společný počítač pro všechny nebo v barevné verzi do teenagerských pokojíčků. Je krásný. Nenápadný a skvěle zapadne do interiéru. Výkonu má pro běžného uživatele na rozdávání a poslouží vám řadu let bez toho, aby se nějak výrazně zadýchal. Kdo používá ale komp na profi práci, bude si muset počkat na podzim na plnohodnotného nástupce iMacu 27. Vidina nadupané mašiny s uhlopříčkou 32 palců mě láká už jenom kvůli práci s fotkama. Jen se trošku děsím te startovací cenovky, která podle mě nebude pod sto tisíc. No uvidíme. Teď tak přemýšlím, jestli sem někomu pomohl v rozhodování hehe :) Já osobně mu šanci dám. Ta plynulost a rychlost appek, které mi na tom běží jsou velké plus. I větší než menší uhlopříčka.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské