iOS7 - všechno jinak

12. 06. 2013 / Filip Urban / soft & hardware
iOS7 - všechno jinak

V pondělí proběhla po delší době Apple keynote, kde nám borci s Cupertina naservírovali celou řadu novinek. Od aktualizace operačního systému Mavericks, přes futuristicky vyhlížející Mac Pro až po zcela mobilní operační systém iOS7. Samozřejmě sem u premiéry nemohl chybět. Ne teda fyzicky, ale přilepenej na apple streamu, který běžel online z konference. A dojmy?

Shodnem se na tom, že je to výrzaná změna. A nejde jenom o minimalistické ikonky a kolotočářské pozadí. Celý systém je od základu překopán. Ano. Apple byl první v čele pelotonu smartfonů, ale je pravda, že v poslední době ztrácel tempo. Asijští výrobci hrnuli novinku za novinkou a ladili, tunili, vymýšleli. Apple si jel svoje prostředí, svou stabilitu, dokonalou funkčnost mezi apple zařízeními, ale už přišla doba se do toho opřít a dohnat konkurenci. A vím, že to není lehký úkol přijít s něčím neokoukaným, revolučním a nadčasovým. Vizual iOS dostal na starosti Johny Ive, zodpovědný za to, jak vypadá dnešní apple hardware (fantasticky) a vzal to od podlahy. V zásadě se vším co nový systém přináší - souhlasím a bylo potřeba zapracovat. Baví mě nová gesta ovládání telefonu, baví mě ten 3D prostorový efekt, kdy pozadí se natáčí podle gyroskopu. Ale tak jinak a hezčejc, než to mají Androidi :) Redesign ikonek je na delší povídání.

Pokud bych se měl vyjádřit ke grafice celého UI, není to nic nového, objevného. Blur pozadí už uměly windows vista, líbí se mi nová typografie a celkově příklon od kůže, prošívání a naleštěných ikonek k funkčnímu minimalismu, který mě nadchl už na windows mobile. Baví mě, jak celá řada grafiků přišla s vlastním řešením a stylem viz například tady (vlevo návrh, vpravo original apple) Je to takové rozhárané a na mě moc barevné. Ale věřím, že než to vyjde na podzim ven, ještě to kluci odladí. Uvidíme.

Ale nemůžeme hodnotit jen homepage s cukrkandlovýma ikonkama. Systém dostal důležitý update a srovnal krok s konkurencí. Pro mě je to pořád to nejlepší na trhu kvůli své bezproblémové funkčnosti, odladěnosti a uživatelskému prostředí. Prostě ten telefon má duši a věřím, že ta zůstane zachována i v novém iOS7. Co mě ještě potěšilo, že apple myslí i na starší stroje. Vemte si, že na podzim si narvete do svého 3 roky starého telefonu nejnovější iOS. Kdo z majitelů androidů tohle může?

Takže závěrem určitě spokojenost a souhlas. Doufat v něco revolučního co se týká interface a ovládání telefonu je v dnešní době asi nereálné. Už tak to bude pro běžné uživatele slušná změna.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
17. 06. 2013 / 07.38 / o.t.

Efo, opatrně: říkat, že telefon má duši je už poslední stadium!

13. 06. 2013 / 09.57 / zdenal_cz

No ohledne sviznosti... Testuju uz druhej den ios7 na ip4 a na betu je to hodne stabilni a odladeny. Ano, na 4ce je asi z duvodu nizsiho vykonu hw omezena pruhlednost aplikace na popredi a "3d" vzhled jednotlivych vrstev (tapeta x aplikace), ale jinak vse svizne. No na ip5 to pojede urcite rychleji, ale zatim nebyl zadnej duvod vracet se na ios6. Tot zatim moje zkusenosti ;-)

12. 06. 2013 / 20.54 / Gyd

Flamovačka s Efou nepřestane bavit, že jo:-D
Z normálních uživatelů nikdo neflashuje ROM, to nedělám ani já, bo není čas, šlo je o to, že se ptal, kdo může. Na to jsem odpověděl a není to slovíčkaření, prostě jen blbě píšeš :)

12. 06. 2013 / 15.51 / efa

tady ještě pro srovnání současná a nová podoba {odkaz}

12. 06. 2013 / 15.14 / efa

s gydem budem flamovat do důchodu. pak už se budeme jen mlátit čaganama :) šak já netvrdím že je něco lepší nebo horší. jen obhajuju tu filozofii applu, která mi dává smysl, byť se někomu může zdát zvrácená a nepochopitelná. thats all

12. 06. 2013 / 14.34 / lucasito

no tak pánvé flamovat, nejste na to už staří? Každý os má své, jsou věci které mi na iOS chybí, stejně tak vlastnosti které chybí Androidu. Používam deně tyto platformy a každou mám radši pro jiný typ prace. Pokud chci něco řešit komplexne a v leže, tak sáhnu po Androidím tabletu (Galaxy Note 10.1, to pero je prostě senzační), pokud chci něco rychle, "hloupě" bez jakéhokoliv specifického nastavení, prostě hned tak šáhnu po iPadu, to samé chci po telefonu. V podstatě rozdíly nejsou v platformách, ale v tom co děláš a to OS nikdy nepodchytí.

12. 06. 2013 / 14.31 / efa

Gyd: bod č. 1 - to nekomentuju. bod č. 2 - ukaž mi běžného uživatele telefonu, který si bude nahrávat ROM ty voe. Ti nešťastníci mají první 2 měsíce svižný telefon, pak si to zajebou a telefon je po roce užívání nepoužitelný. Když sem Nitce po 3 letech používání restoroval její kousek, byla to otázka 3 kliknutí a za hodinku měla svižný kousek se vším co tam měla před reinstalem. Prostě a zase. Myslí se na uživatele. A iphone káblů mám v baráku tolik, že bych snima slanil ze 4. patra.

12. 06. 2013 / 14.20 / Gyd

Psal jsi, že narvete do svého 3 roky starého telefonu nejnovejší iOS, kdo z majitelů Androidu tohle může? 1) iOS do Android telefonů nepůjde (čeština:-), 2)každý s 3 roky starým Androidem si může stáhnout nejnovější ROM a nahrát si ji do telefonu. Nejspíš to nebude svižné, což je důvod, proč i Apple odstřihává stará zařízení. Nicméně možné to je, tudíž odpověď na tvoji popichovací otázku je, že každý může:)
Drtivá většina lidí s Android telefony to moc neřeší, prodává se moc low a mid endů pro masovou spotřebu a tihle zákazníci vůbec nějakou verzi OS neřeší.
Ale neboj, nestandardní konektor je pro mě pořád moc velká překážka a Apple na microUSB nepřejde.

12. 06. 2013 / 11.22 / efa

Gyd: v cem pokulhavam pls? Je neco spatne co sem psal? Rad se necham poucit. Az ty si koupis neco od apple, svet prestane davat smysl takze to nedelej prosim a zachovej svetovou rovnovahu :)

12. 06. 2013 / 11.05 / Gyd

Z majitelů Androidů to může prakticky každá, kdo se nebojí strávit nějaký čas nahrávání alternativních ROM:-) Zmínkám o jiných OS bych se radši vyhýbal, pokud kulháš na jednu nohu ve znalostech.
Mně se u jablečné sedmičky nejvíc líbí ovládání multitaskingu, který přesně odpovídá WebOS, co jsem používal, jednodušeji a přehledněji to snad ani nejde. Ještě pár dalších updatů a dalo by se uvažovat o nějaké bazarové verzi iPhone i pro mě:)

12. 06. 2013 / 10.09 / lucasito

Musí se nechat, že jsem narazil na několik nesrovnalostí, ale v celkovém pohledu se jedná o výborný krok vpřed. Zážitek začíná už u lockscreenu. Notifikační centrum, je krásně simplistické, UI zpráv je dle mého nejlepší cross platformy. V control centru bych očekával přístup k vypnutí mobilních dat, místo toho mám přístup ke kalkulačce? Ikonky mají jednu krásnou vlastnost, pokud developer nedal prerendrovanou ikonku (bez standardního glosy efektu) tak se ikonka appky sama naroubuje do nového stylu! Safari a jeho blur je na efekt moc pěkný jen u klávesnice zmizela možnost zadávání tečky aniž bych musel přepínat na numerickou klávesnici. Bohužel do designu výrazně zasahuje blur pozadí v docku. Těším se na aplikace, které jdou zascrolovat až pod status bar (ukazka např. u poznámek). Kalendář i Mail mě konečně baví, krásně zpracovaný je DatePicker, komponenta, který mě na iOS asi nejvíc iritovala po vizuální stránce. Těším se na další vývoj, přeci jen se jedná o betu a offiko verze příjde až za pár měsícu. iOS se konečně dá používat aniž bych skřípal zuby u původních "WOW" komponent, které po letech už "WOW" opravdu nejsou.


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské