Iphone 6 - zase nejdál

17. 11. 2014 / Filip Urban / soft & hardware
Iphone 6 - zase nejdál

Ok. Dlouho jsem tu už zase nepostnul žádný příspěvek, opěvující Apple. Po týdnu používání iphone 6 se mi ale hlavou honí pár postřehů, takže se tu o ně s vámi podělím. Jelikož mě řada známých řadí do kategorie "apple addicted", berte to asi z rezervou, nicméně se pokusím objektivně referovat.

Iphone měním každé dva roky už od dob prvního 3G. Tenkrát to pro mě bylo doslova zjevení a dost to vylepšilo můj názor o Applu jako značce, protože první zkušenosti s Macbookem pro nebyly po switchnutí uplně pozitivní.

I letos jsem šáhnul po novince. Konkrétně Iphone 6, 64gb, černá verze. Objednával jsem přímo na apple.cz a napřed bílou variantu. Pak jsem se ale šel podívat na reálný telefon do istyle a zjistil, že černá varianta je prostě hezčí. Zvláštěpak, když si nastavíte na telefonu černé pozadí a ono krásně přechází až do krajů, díky černočernému LCD, kde nepozorujete ty boční hrany. Vypadá to prostě úžasně a musím říct, že až na živo jsem toho Johnatana pochopil, proč to vypadá, jak to vypadá. Je to krásný kus hardwaru, byť ty zadní pruhy mě tam prostě nesedí. Ale věřím, že kdyby tam být nemusely, určitě by je tam nedali :) Navíc v reálu nejsou tak kontrastní, jako na řadě renderů všude na internetu.

Poprvé jsem šel taky do 64gb verze. 16 je fakt kompromis a už na pětce jsem dost bojoval s místem. Teď se můžu fakt rozšoupnout a neřeším co kolik zabírá místa a jestli tu appku fakt potřebuju. Tuny muziky v offline modu se taky pořád ještě hodí, díky špatnému pokrytí 3G, potažmo LTE v ČR.

Co mě trošku prudilo, byla cena. S 64gb verzí jste na nějakých 22 tisících korunách, což už je fakt ranec. Naštěstí si to tričkobaron může dovolit že, ale i tak sem s tím měl trošku morální problém. No ale co se dá dělat že. Fajn vlastnot u iphonů je, že za dva roky ho prodám třeba za 16.000,-. Stejně tak jsem pořizoval iphone 5 za 13.000,- a teď ho prodal za 8.000,- Dva roky jetý telefon. Majitelům Samsungu by se o něčem takovém mohlo jen zdát.

Proč jsem šel vlastně z pětky do šestky? Větší display je určitě benefit no. 1. Navíc ten obraz je fakt krásnej a konzumování obsahu zase zábavnější a příjemnější. 2. sken otisku prstu je tak pohodlná a vyladěná věc na odemykání telefonu a pořizování appek, že už teď zkouším skenovat palec na svém ipadu a jsem rozčílený, že se nic neděje. 3. Foťák je zase o level dál než u pětky. Autofocus je neskutečně rychlý a video při 240 snímcích za sekundu je prostě paráda. Možná škoda, že tam borci prostě nešupli víc megapixelů, byť jsem si vědom všech zásad fyziky a optiky... ale stejně. 12 megapixelů by fotkám slušelo víc, alespoň co se týká prohlížení na mém imacu 27. Ale chápu jejich strategii a nezbývá mi než respektovat. Fotky z telefonu jsou určené pro telefon a pro tablet. Na ostatní věci jsou tu zrcadlovky.

Poslední věc - baterka. Ta vydrží výrazně více než u mého staršího iphonu 5. Otázka jestli to je benefit. U pětky jsem byl zvyklý ho prostě po celém dni šupnout na dobíječku a ráno odcházet se 100%. Teď den končím s 40 - 50% a je mi líto ho dávat na nabíječku, takže ten druhý den s tím zkouším vyžít, nicméně baterka vás zradí přesně v momentu, kdy ho nejvíc potřebujete. Takže ideal by bylo aby vydržel celé dva dny provozu. Zase ale je fakt že teď ten telefon zaměstnávám podstatně více, než dřív, protože instaluju, fotím, testuju, špekuluju. Takže při běžném používání si myslím, že dva dny provozu s ním zvládnete.

A poslední věc: Ne, ještě jsem ho neohnul a ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést. Nosím ho jako vždy v levé přední kapsy slim fit kalhot a není to žádný větší rozdíl oproti pětce. Díky zaobleným hranám se telefon lépe drží a je příjemnější do ruky. A pořád ho dokážu obhospodařit jednou rukou. Funkci dvojitého poklepání na tlačítko a sjetí horní lišty do prostřed obrazovky jsem použil snad jednou a to jen na vyzkoušení.

Takže na závěr lehké zhrnutí. Iphone 6 mě baví moc. Je to podle mě to nejlepší, co můžete v kapse aktuálně mít. Výkon je obrovský a plynulost a reakce telefonu bez sebemenšího zapřemýšlení. User experience je prostě skvělá. Dokonce nemám ani žádný trabl s aktuálním ios 8.1. Žádné záseky, restarty atp. Vše šlape k plné spokojenosti. Takže závěrem chlapci dávají 9,5 hvězdiček z 10.

A teď se do mě můžete pustit :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
05. 12. 2014 / 17.07 / [ K! ]

Fíro uži si to.
My si užijem ty Samsungy :-D
BTW pět palců je fakt pádlo, doufám tedy, že One Plus Two bude mít těch max. 4,7 co se tak proslýchá...

18. 11. 2014 / 14.54 / Filip Urban

Honza: aha. dobré vědět. takže takové to pravidlo ze začátku uplně nabít a uplně vybít se už řešit nemusí?

17. 11. 2014 / 22.44 / flako graveprimitive

Jak tak po těch letech koukám na tvůj pravopis, tak ses docela polepšil. :)

17. 11. 2014 / 18.36 / Honza

K té baterce, Lion-ky nemají paměťový efekt, není třeba se bát dobíjet denně.

Wikipedia praví: "Nevybíjejte do úplného vybití. (tzn. když zařízení hlásí vybitou baterii, nesnažte se ji zbytečně dále vybíjet) Je mnohem lepší ji dvakrát vybít na 50 % než jednou na 0 %." ) {odkaz}

17. 11. 2014 / 17.47 / kony

Bojovat s místem, o tom si majitelé Samsungů také mohou nechat jenom zdát :-)

17. 11. 2014 / 13.42 / Arnoost

Nejvíc mi vadí, že píšeš Iphone místo iPhone :)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské