Jak jsem přešel na bezzrcadlovku Nikon Z6 II

17. 07. 2021 / Filip Urban / soft & hardware
Jak jsem přešel na bezzrcadlovku Nikon Z6 II

Jak asi většina z vás ví, foťáky jsou má vášeň už dlouhá léta. Focení je pro mě relax, práce a obří dávka kreativity v jednom. Focení miluju. Naplňuje mě a dává mi v životě smysl. Za ty roky, co se focením bavím, mi rukama prošla už slušná řádka foťáků. Olympus, Canon, Sony, Nikon, Fujifilm, Flexareta, nejrůznější lomofoťáky a co já vím co ještě. Myslím, že můžu říct, že NIKON je moje srdcovka už řadu let. Za tu dobu jsem se dopracoval až k jejich vrcholnému foťáku D850. Jenže doba se mění a zrcadlovkám zvoní umíráček. Sony změnilo kompletně přístup k focení svými bezzrcadlovkami. Jsou lehké, rychlé, tiché, mají stabilizaci přímo na čipu a jejich ostření je prostě famózní. Konkurence zaspala a třeba Nikon byl prakticky před krachem. Kompletně překopal svůj byznys model a se slušným zpožděním přišel s odpovědí ve formě řady Z. Nový větší bajonet a řada bezzrcadlovek od Z50 (DX velikost čipu), Z5, Z6 a Z7 (fullframe). I ty měly své mouchy a tak přispěchal s posledním updatem ve formě Z6II a Z7II.

A právě na Z6II jsem se rozhodl switchnout taky. Co to obnáší? Tak předně kompletní výměnu za ty roky nasbíraných skel, protože bajonet F není kompatibilní s bajonetem Z. Ano. Existuje redukce, kterou si za 6 tisíc koupíte, ale třeba u delších ohnisek mi ostření přišlo pomalejší. To ale není jediná oběť, kterou musíte podstoupit. Klíčové mínus, které mě obtěžuje je teď výdrž baterie. Vzhledem k tomu, že už se do hledáčku nedíváte přes zrcadlo ale hledíte neustále do LCD panelu, výdrž baterky se dramaticky zmenšuje. Jít na focení obnáší mít sebou alespoň 2 až 3 baterie a permanentně myslet na to, že je potřeba neustále dobíjet. Ano. Částečně to řeší battery grip, ale ten už vám z foťáku udělá zase velkou krávu.

Když se ale naučíte žít i s tímto, dostáváte do rukou moderní mašinu, kde vlastně nejde vyfotit špatné fotky. Skoro bych řekl, že teď už může fotit opravdu každej pitomec :) Foťák už toho za vás dělá opravdu hodně. Autofokus si drží oko modelky, takže fotky jsou vždy neuvěřitelně ostré, vyfotíte 12 fotek za sekundu, takže trefit ten správný výraz je prostě jen otázka podržení spouště. Jediné co teda ještě musíte dělat je jakási kompozice a práce se světlem. O zbytek se foťák postará za vás.

Konkurence je přesto o něco dál. Větší výběr objektivů třetích stran, rychlost i přesnost ostření. Mě ale Nikon prostě baví. Baví mě jejich výstup. Ostrost, kresba, barevné podání. Za to mi pořád stojí u něj zůstat. A co je teda na Z6II super? Tak předně EVF digitální hledáček. Prakticky neustále fotím na režim manual, takže si komponuju čas clonu a iso. Vše teď vidím v reálném čase v hledáčku. Mám jistotu že to co vidím, i vyfotím a to je věc, která vás opravdu rozmazluje. Taky ostření je oproti D850 jinde. Pohoršil jsem si tedy v megapixelech ze 45 na 24 ale ruku na srdce, nikdy jsem nepotřeboval tolik megapixelů. Většinu stejně prezentuju on-line. A i z 24 megapixelů jsou krásné tiskové výstupy. Taky práce s fotkou je podstatně rychlejší v lightroomu, který používám. Už jsem s tím fotil dvě komerční zakázky a z toho výstupu jsem nadšený a přechodu rozhodně nelituju. Je asi opravdu zbytečné jezdit na koni mezi auty :) Doba jde dál a kdo chvíli močil, již močí opodál…Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
30. 07. 2021 / 08.12 / K!

Ad battery grip... něco jako powerbanka připojená kabelem do foťáku by asi byla votrava, co?


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské