Jak se staví sen

05. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Jak se staví sen

Po třicítce má člověk tak nějak asi potřebu budovat si to svoje hnízdečko. Místo, kde stráví podstatnou část života, kam se vrací každý den po práci, z dovolené, z výletů. Otevřete vstupní dveře a čeká tu na vás byt, nebo dům, který máte rádi. Každý si ty svá hnízdečka ladíme podle osobního vkusu a finančních možností. Ne vždy dostatek peněz znamená hezky zařízený byt. Naopak stačí mít trošku šajn o tom co chci a co se mi líbí a dá se žít v krásných místech.

Já to intenzivně řešil při výběru bytu v Brně, který budu daších 20 let splácet. Když sem viděl ty interiéry, v čem jsou lidi schopni a ochotni bydlet. Jak si to dokázali "poladit" a jaké to bylo často peklo, nevěřil sem vlastním očím. Další věc, která mě v tomhle hrozně vytáčí, jsou různé televizní pořady ala jak se staví sen. Ti nešťastníci vyhrají rekonstrukci části bytu. Naběhne tam pitomec s megafonem a bandičkou "designérů", které posbírali na nějaké pražské diskotéce a ti jim v tom bytě vymyslí neskutečné designové orgie. Ti lidi pak na konci pořadu protrhnou papírové dveře a jsou dojatí. Štěstí z nich srší, televizní štáb je spokojený, sponzoři taky a v pondělí v kuchyňských studijích stojí fronty s dotazem, jestli mají tu stejnou podlahu co byla v posledním "jak se staví sen".

Ale dá se to řešit i jinak. A naštěstí tu máme internet a spousty krásných webů, kde může člověk sbírat inspiraci a zjistit si, co se mu líbí a co už ho naopak neoslovuje. Někdo může navrhnout, že to jsou všechno byty umělců, nebo designérů a že obyčejný smrtelník ten vkus má posunutý jinde. A taky těch peněz není a všechno hezké je drahé atp... Podle mě to jsou jen výmluvy. Vím, že každý to svoje líbí / nelíbí má jinde a vím že se dá zajet do Ikea a vybavit si jakštakš vkusně celý byt, ale vždyť v tom budete žít po zbytek svého života a je to přece skvělé ladit si místo, ve kterém strávíte nejvíc času. A peníze nehrají až takovou roli. Vždyť ta komoda po babičce ještě není špatná a poslouží uplně stejně jako ta "papírová" z Ikea.

Nechci, aby to tu vyznělo, že jen ten můj interiérový vkus je ten správný. To určitě ne. Každý ať si bydlí v tom, na co má a co dokáže svým vkusem pojmout a uchopit. Navrch dávám pár inspiračních zdrojů. Především Freunde von Freunden. Rozhovory s majiteli bytů z celého světa. Je to nekonečný inspirační zdroj. A mimochodem mají hezkou aplikaci i pro ipad :) No a z českých luhů a hájů je tu O bytech a lidech. Podobný formát, české interiéry. Taky baví.

To by bylo k tématu bydlení asi vše. Laďte si své interiéry. Má to smysl a když člověk bydlí v prostředí, které ho inspiruje, není nic lepšího. I ta hypotéka se pak snáší lépe :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
19. 06. 2013 / 09.41 / teta šůš

ty weby me bavi, az si rikam ze to je naka uchylka :)
jeste ze kazdemu do te domacnosti nevidime, tech hezkych je pramalo, co me ovsem vyslovene toci je trend dnesnich zahrad, pac na ty covek vidi, vykacet sad, rozkvetlou louku, dat anglicky chemicky travnicek, tujky a jezirko s mosteckem z Baumaxu , zamkovou dlazbu...to je teprv nadhera!

18. 06. 2013 / 12.21 / efa

Ema: rozhodně nezatracuju Ikeu. Taky máme v bytě spoustu věcí made by Ikea a souhlasím s názorem, že ladění bytu není asi to nejdůležitější v životě, nicméně prostředí ve kterém člověk stráví půl času ze dne by mělo být místem, kde se cítíme dobře a je to dost důležitý faktor pro míru spokojenosti v našich životech.

18. 06. 2013 / 09.09 / Ema

No, sdílím podobný názor, že kus nábytku s historií má daleko větší charisma než kus skládačky z marketu, ale tu Ikeu bych až tak nezatracovala. Konkrétně odkaz O bytech a lidech je nábytku z Ikea plný. Je to o citu pro kombinaci. A ten bohužel nemá každý.
A taky je to podle mě o životní situaci každého. Pokud někomu nezbývá na normální živobytí, asi nemá moc myšlenky na to jak si poladit byt atd. Podle mého tyto "estetické záležitosti" (móda, bydlení, design...) řešíme až v momentě, kdy máme zajištěné všechno to ostatní. Viz. Maslowova pyramida potřeb :)

06. 06. 2013 / 18.38 / [ K! ]

Komoda po babičce u nás šlape minimálně druhou stovku a pokud neshoří tak to eště na takovejch třináctset let vidím :-D

05. 06. 2013 / 11.16 / Nika

Krásně jsi to napsal bratránku.. A máš recht, je to zábava.. :-)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské