Moje panorama - jak se stát Google fotografem?

25. 08. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Moje panorama - jak se stát Google fotografem?

Už je to nějaký pátek co u nás Google spustil službu Google business view. O co jde? Jako majitel podniku si můžete nechat nafotit interiér a umístnit ho na své stránky, na stránky google+ i na google mapy. Firem, co fotí panoramatické fotky interiérů jsou mraky, ale být dobrým fotografem Googlu mě celkem lákalo tak jsem se hecnul a vyplnil formulář že to zkusím. A ejhle, zapsali mě do kurzu.

Dostal jsem odkaz ke studijním materiálům a videím s tím že musím napsat závěrečný test na 90%. Při jeho vyplňování jsem se vrátil do školních let a ten zapomenutej stres z toho, že něco nenapíšu na nějaké procento se zase dostavil...brrr. Naštěstí jsem to (na podruhé) zmáknul a postoupil do dalšího kola.

Tam bylo rozhodování nejtěžší, protože jsem stál před otázkou, zda-li nakoupit příslušný hardware k focení. Google akceptuje jen konkrétní objektiv, konkrétní fotohlavu, atp. Investice v mém případě asi 36.000,- a dlouhé čekání, protože se vše musí shánět v cizině.

Pak následoval google hangout se sympatickou koordinátorkou z Rumunska. Mohl jsem se ptát na vše co mě zajímá. Pak následovalo první testovací focení a první problémy...

Já, člověk zhýčkaný UX Applu jsem tvrdě narazil v řadě nelogičností a podivných interfaců od googlu. Napřed jsem zápasli s bracketingem u mého foťáku, který neumí fotit +-2 ale +-1. Čili místo 3 fotek jsem musel fotit 5 fotek a dvě mazat. Na jeden krok je to 40 fotek, takže D800 dostává celkem naprdel. Další problém byl pak s FX / DX formátem, kdy Google vždy špatně slepil panorama. No errorů jsem si užil dost, nicméně teď už vím i za vydatné pomoci Stefeho, který mi ochotně poradil v momentech, kdy sem to chtěl švihnout z okna. Díky za to chlape!

Teď už mám nějaká focení za sebou. Sbíráte prohlídky, tím vám roste kredit a Google vás pustí na fcoení větších a větších prostorů. Navíc dnešním dnem zrušil regionální omezení, takže už můžu fotit klidně v Aši nebo v Ostravě. Trošku se bojím, že tím stoupne konkurence a bude se bojovat o zákazníka cenou, která je ted nastavena dobře.

Co tím Google sleduje? Tak předně si plní zadarmo databázi a dává možnost výdělku místním nadšencům do panoramatických fotek. Sjednání obchodu je už na konkrétním fotografovi. Ceny se zatím nějak drží na stejné úrovni, než to někdo začne flákat pod cenou. Ale uvidíme.

Beru to jako takový přivýdělek k hluchým týdnům, kdy jsou klioši na dovolené nebo čekám na odsouhlasení nějakých věcí. Další důvod byla snaha proniknout do téhle problematiky panoramat a taky jsem si konečně udělal vlastní stránky a lehký korporátní design. Pokud neznáte program MUSE od Adobe, doporučuju. Intuitivní a šikovné.

No tož tak. Člověk by neměl přešlapovat na místě ale objevovat nové a neprozkoumané. Můj web najdete tady: www.mojepanorama.cz a pokud vlastníte nějaký podnik (restaurace, kadeřnictví, obchod, kancelář, reprezentativní prostory) neváhejte se na mě obrátit :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
01. 09. 2014 / 11.47 / @agilek

Hezky, nevedel jsem, ze se o to stara primo big G. At se dari!

Btw. 1: Zezacatku jsem si taky myslel, ze Muse je fajn, ale ten kod, co z toho leze, neni moc koser. Rozhodne doporucuju poradne otestovat v ruznych prohlizecich a na Windowsech! (Web, co jsem delal, se napr. vubec nenacital na telefonu). A druha vec k tomu kodu: neresi se tam semantika. Pokud ocekavas, ze ti tam budou chodit lidi z vyhledavacu, urcite si to otevri v textaku a zmen si title tag (ted tam je "mojepanorama.cz") a idealne i dopln nejake Hx tagy pro jednotlive sekce.

26. 08. 2014 / 11.13 / Filip Urban

Gyd: dík. opraveno.
Marty: Nechce nafotit Tesco interiéry? :) vymyslím ti zajímavej podíl

26. 08. 2014 / 01.50 / m4R7y

tak at se dari ;)

25. 08. 2014 / 10.55 / Gyd

Máš tam jednu nulu navíc u té cifry.


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské