Nikon D800 pod stromečkem

19. 12. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Nikon D800 pod stromečkem

Co se odehrálo za tu dobu od posledního updatu? Spousta věcí. Tak například sem si nadělil dáreček, protože ty nejlepší dárečky si člověk stejně naděluje sám žejo :) Po třech letech focení s Nikonem D700 sem se rozhodl pro upgrade. Racionální důvod žádný moc nebyl, přiznávám, ale něco přeci jen. Chtěl jsem si vyzkoušet natáčení videa, bavilo mě to rozlišení a prostě novej foťák je novej foťák, co vám mám povídat :)

D700 sem prodal jednomu nadšenci z Prostějova. Když sem mu ji předával, měl slzy na krajíčku a bylo vidět, že si plní letitý sen mít skvělou zrcadlovku. Pohladil jsem si ji naposled a předal mu ji s tím, ať se o ni hezky stará. Teď mi tu leží Nikon D800 a já se toho foťáku až bojím :) Je to megapixelová příšera. Po prvních fototestech jsem hotový z toho rozlišení, které je prostě kulervoucí. 36 milionů pixelu o rozlišení 7360x4912 je prostě šílené. Jedna nekomprimovaná raw fotka má 75Mb, po exportu do jpgu se dostávám na nějakých 15mb. To si kluci japonští trošku ufrnkli. V každém případě detail těch fotek je neskutečný. na mém 27 palcovém monitoru je to pastva pro oči a můžu říct, že jsem připraven na příchod 4K rozlišení :)

Subjektivní pocity ve srovnání s D700. Přijde mi, že D800 barví víc do zelena. Ten snímač je prostě novej a jinej a já byl zvyklý na jinou barevnost, ale Raw to samozřejmě řeší. Nicméně to byla první věc, která mě překvapila. Když sem to konzultoval s ostatníma Nikonistama, nikdo s tím problém neměl, tak já asi teda taky ne :) Druhá věc je šum. D700 byla v tomhle skvělá. Poměr snímače a počtu pixelů šum prakticky eliminoval. Naopak D800 má ten poměr nevyvážený a šum se tak objevuje už i při nižších hodnotách ISO. Ale je to tím, že na tom větším rozlišení ho prostě jen víc vidíte. Samozřejmě při finálním exportu se dá zmenšit rozlišení a šum hezky eliminovat.

Zkoušel jsem i první experimenty s videem, ale je to uplně jinej level než focení. Uhlídat si ostrost a nemít obraz roztřesený obnáší spoustu hardwarových vychytávek, které montujete na foťák. Na ukázku home video o pečení perníčků :) V každém případě tomu točení bych se chtěl zavěnovat, protože ten výstup a jeho kvalita s možností výměnných objektivů je prostě skvělá a je to disciplína, do které bych rád proniknul, tak uvidíme.

Krom těla jsem obměnil i objektiv. Místo 50mm F1.8 sem pořídil 50mm F1.4. Spokojenost. Jen ještě nebyla příležitost to pořádně otestovat, protože venku už je snad měsíc takové to hnusné pošmourno.

Když to shrnu kolem a kolem, D800 je prostě BEAST! Jestli sem někdy tvrdil, že D700 mi vydrží až do důchodu, u D800 už to můžu podepsat. Nevím kam by se ty foťáky ještě měly posunovat a už i tak pro mé účely je to až nadstandartní vybavení. Ale když já jsem tak marnotratnej a lehce vzrušivej co se nové techniky týče :) V každém případě D800 je nebezpečná japonská hračka, kterou už z krku nesundám!Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
22. 12. 2013 / 09.28 / o.

tak už se těším na fotoreporty! video fklídku.
co se týče posledního odstavce, dvířka toho definitiva z druhé věty sis už čtvrtou určitě nezabouch:).
krásné světlo přeju!

21. 12. 2013 / 20.34 / bob

Moc pěkné video,) souhlas s chechetem

20. 12. 2013 / 13.09 / chechet

ked sa Nitka na mna takto usmeje, tak hned mam krajsi den. :)


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské