Aktuálně

24. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Týjo. Ty týdny běží nějak rychle nebo co. Sotva splodím update o minulém víkendu, abych psal o dalším. Celý minulý týden byl ve znamení hrozného horka, upadající pracovní morálky, mých narozenin a sobotní prodejní akce v Praze. Jo a padla vláda, ale tím bych se tu asi nezabýval.

Ve čtvrtek sem měl narozky. Od manželky jsem dostal krásná pravá djská sluchátka. Ano. Mohl jsem dostat vrtačku, nebo podobnou praktickou věc do domácnosti, ale dostal sem sluchátka a to se cení! Krom těch sluchátek jsem ještě dostal elektrický gril a nějakej parádní zánět kolem očí, který mě pořád drží, takže mám zarudlé oči jak angorák a kruhy pod očima jak staré dědek. Njn. pětatřicet járů to už začínaj být samé faily od těla.

Když sem teda dostal ty sluchátka, tak sem si střihnul další set, tentokráte B strany singlů od Massive Attack. Mé stěžejní životní kapely. POSLECHNOUT MŮŽETE TADY.

V sobotu sme vyrazili na otočku do Prahy. Rozbalili sme stánek mezi starou a novou budovou Národního divadla (a spolu s náma dalších 130 stánkařů). Lidí přišlo dost. Zabloudili i cizinci, takže se nějaké naše hadříky dostaly mimojiné do Austrálie, Německa, Belgie a kdoví kam ještě. Teď už jen nahodit tu anglickou verzi webu, ať z toho ti cizinci taky něco mají.

Jo a perlička na závěr. Jestli nemáte dnes od 20:00 co na práci, pusťte si Flér TV. Budeme tam šaškovat live! Jdu to umotat, ať ty červené oči v živém vysílání mají opodstatnění.

Jo a mimochodem včera skončil na ČT šestidílný dokument Navždy svoji. Poslední díl byl teda dost depka. Všech 6 dílů v archívu ČT


Párty po třicítce

18. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Párty po třicítce

Tenhle víkend se povedl. Začal pro mě už ve čtvrtek návštěvou diplomek a bakalářek mých mladších spolužáků ve Zlíně. Musím říct, že progres tam je a jsou šikovní. Palec nahoru! V pátek byla domluvená grilovačka u Safíků ve Skašticích. Vypichuji famózní burgery s domácí zeleninkou, točené pivko a čokoládový dort s jahodama. Pecka!

V sobotu po obědě vyrážíme do Valmezu k Adélce na barák. Rodiče odjeli na dovču a tak sme mohli rozjet slušnou pool party. A opět hlavní jmenovatel tady těch večírků je prostě dokonalé žrádlo. Nevím, jestli se pohybuju v takové společnosti lidí nebo je to obecný trend, ale ženské se předhání v tom, udělat něco zdravého, chuťově famózního a dokonalého. Už to není o špekáčcích na grilu nebo o koupeném naloženém masu v Tescu. Tohle jsou prostě třicátnícké grilovačky, kde má člověk až výčitky, jak si žere a jak se má dobře. No nedá se :)

Takže závěrem snad jen poděkování hostitelkám za organizaci a za polechtání mých chuťových buněk. Bylo to parádní. A taky je to doklad toho, že stárnout se taky musí umět. A tenhle způsob mi teda vůbec nevadí hehe. Hezké tropické dny

Přikládá tady FOTOGALERKU pro představu


iOS7 - všechno jinak

12. 06. 2013 / Filip Urban / soft & hardware
iOS7 - všechno jinak

V pondělí proběhla po delší době Apple keynote, kde nám borci s Cupertina naservírovali celou řadu novinek. Od aktualizace operačního systému Mavericks, přes futuristicky vyhlížející Mac Pro až po zcela mobilní operační systém iOS7. Samozřejmě sem u premiéry nemohl chybět. Ne teda fyzicky, ale přilepenej na apple streamu, který běžel online z konference. A dojmy?

Shodnem se na tom, že je to výrzaná změna. A nejde jenom o minimalistické ikonky a kolotočářské pozadí. Celý systém je od základu překopán. Ano. Apple byl první v čele pelotonu smartfonů, ale je pravda, že v poslední době ztrácel tempo. Asijští výrobci hrnuli novinku za novinkou a ladili, tunili, vymýšleli. Apple si jel svoje prostředí, svou stabilitu, dokonalou funkčnost mezi apple zařízeními, ale už přišla doba se do toho opřít a dohnat konkurenci. A vím, že to není lehký úkol přijít s něčím neokoukaným, revolučním a nadčasovým. Vizual iOS dostal na starosti Johny Ive, zodpovědný za to, jak vypadá dnešní apple hardware (fantasticky) a vzal to od podlahy. V zásadě se vším co nový systém přináší - souhlasím a bylo potřeba zapracovat. Baví mě nová gesta ovládání telefonu, baví mě ten 3D prostorový efekt, kdy pozadí se natáčí podle gyroskopu. Ale tak jinak a hezčejc, než to mají Androidi :) Redesign ikonek je na delší povídání.

Pokud bych se měl vyjádřit ke grafice celého UI, není to nic nového, objevného. Blur pozadí už uměly windows vista, líbí se mi nová typografie a celkově příklon od kůže, prošívání a naleštěných ikonek k funkčnímu minimalismu, který mě nadchl už na windows mobile. Baví mě, jak celá řada grafiků přišla s vlastním řešením a stylem viz například tady (vlevo návrh, vpravo original apple) Je to takové rozhárané a na mě moc barevné. Ale věřím, že než to vyjde na podzim ven, ještě to kluci odladí. Uvidíme.

Ale nemůžeme hodnotit jen homepage s cukrkandlovýma ikonkama. Systém dostal důležitý update a srovnal krok s konkurencí. Pro mě je to pořád to nejlepší na trhu kvůli své bezproblémové funkčnosti, odladěnosti a uživatelskému prostředí. Prostě ten telefon má duši a věřím, že ta zůstane zachována i v novém iOS7. Co mě ještě potěšilo, že apple myslí i na starší stroje. Vemte si, že na podzim si narvete do svého 3 roky starého telefonu nejnovější iOS. Kdo z majitelů androidů tohle může?

Takže závěrem určitě spokojenost a souhlas. Doufat v něco revolučního co se týká interface a ovládání telefonu je v dnešní době asi nereálné. Už tak to bude pro běžné uživatele slušná změna.


YP mejdan ve Zlíně

06. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
YP mejdan ve Zlíně

Mám tu pro vás jeden tip na hudební "událost". 28. 6. 2013 děláme opět ve Zlínském klubu BLOK12 mejdan. Tentokráte (když počasí dovolí) bude akce venku před klubem. To by mohlo mít atmošku, zatančit si takhle pod jednadvacítkou (mrakodrapem). Opět vystoupí ipadové duo imad a pdf. Já nakupuju mp3 jak urvaný :) V tomhle je ten itunes hrozně zrádný. Stačí se jemně dotknout displaye a euro je v řiti. Ale zase budou nové fláky na parket. Takže si pište do deníčků! Poslední pátek před prázdninama se poveselíme ve Zlíně. Těším se!

Btw: TADY galerka z posledního yp meetingu pro lepší představu.


Jak se staví sen

05. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Jak se staví sen

Po třicítce má člověk tak nějak asi potřebu budovat si to svoje hnízdečko. Místo, kde stráví podstatnou část života, kam se vrací každý den po práci, z dovolené, z výletů. Otevřete vstupní dveře a čeká tu na vás byt, nebo dům, který máte rádi. Každý si ty svá hnízdečka ladíme podle osobního vkusu a finančních možností. Ne vždy dostatek peněz znamená hezky zařízený byt. Naopak stačí mít trošku šajn o tom co chci a co se mi líbí a dá se žít v krásných místech.

Já to intenzivně řešil při výběru bytu v Brně, který budu daších 20 let splácet. Když sem viděl ty interiéry, v čem jsou lidi schopni a ochotni bydlet. Jak si to dokázali "poladit" a jaké to bylo často peklo, nevěřil sem vlastním očím. Další věc, která mě v tomhle hrozně vytáčí, jsou různé televizní pořady ala jak se staví sen. Ti nešťastníci vyhrají rekonstrukci části bytu. Naběhne tam pitomec s megafonem a bandičkou "designérů", které posbírali na nějaké pražské diskotéce a ti jim v tom bytě vymyslí neskutečné designové orgie. Ti lidi pak na konci pořadu protrhnou papírové dveře a jsou dojatí. Štěstí z nich srší, televizní štáb je spokojený, sponzoři taky a v pondělí v kuchyňských studijích stojí fronty s dotazem, jestli mají tu stejnou podlahu co byla v posledním "jak se staví sen".

Ale dá se to řešit i jinak. A naštěstí tu máme internet a spousty krásných webů, kde může člověk sbírat inspiraci a zjistit si, co se mu líbí a co už ho naopak neoslovuje. Někdo může navrhnout, že to jsou všechno byty umělců, nebo designérů a že obyčejný smrtelník ten vkus má posunutý jinde. A taky těch peněz není a všechno hezké je drahé atp... Podle mě to jsou jen výmluvy. Vím, že každý to svoje líbí / nelíbí má jinde a vím že se dá zajet do Ikea a vybavit si jakštakš vkusně celý byt, ale vždyť v tom budete žít po zbytek svého života a je to přece skvělé ladit si místo, ve kterém strávíte nejvíc času. A peníze nehrají až takovou roli. Vždyť ta komoda po babičce ještě není špatná a poslouží uplně stejně jako ta "papírová" z Ikea.

Nechci, aby to tu vyznělo, že jen ten můj interiérový vkus je ten správný. To určitě ne. Každý ať si bydlí v tom, na co má a co dokáže svým vkusem pojmout a uchopit. Navrch dávám pár inspiračních zdrojů. Především Freunde von Freunden. Rozhovory s majiteli bytů z celého světa. Je to nekonečný inspirační zdroj. A mimochodem mají hezkou aplikaci i pro ipad :) No a z českých luhů a hájů je tu O bytech a lidech. Podobný formát, české interiéry. Taky baví.

To by bylo k tématu bydlení asi vše. Laďte si své interiéry. Má to smysl a když člověk bydlí v prostředí, které ho inspiruje, není nic lepšího. I ta hypotéka se pak snáší lépe :)


Český servis a slovenský urban market

03. 06. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Český servis a slovenský urban market

Máme po náročném víkendu, který sme strávili jako stánkaři v Bratislavě. V centru města v krásné historické tržnici proběhl Urban Market (A to jak jistě chápete, musím navštívit :). Takový Slovenský "Code:mode", byť to neradi slyší. Akce od pátku do neděle. Celkem dlouhé a náročné. Naštěstí už sme taková stánkařská komunita a s blondýnama s lichi je to příjemnější. Azyl nám poskytl Matuš ve Cvernovce. Tohle místo má fakt atmošku, tak snad jim to brzo nezbourají. V pátek jsem si poslechl Moju reč a Pragounion a zahrozil si :) Co se týká prodejů, žádná sláva to nebyla. Lidi i došly, ale velká část z nich po nalezení cenovky, vyhlídlou věc nenápadně pustila a pokračovala dál. A to sme ještě nasadili slovenské levnější ceny. No nic. Orientovat se směrem na východ nemůžeme. Chce to Vídeň, Budapešť, Berlín. Cokoliv za Prahou je v tomhle trošku trápení.

No a ještě jeden postřeh. Tentokráte s Českým servisem, který u nás výhradně řeší servisní opravy produktů Apple. Na mém imacu se mi semtam ukázal duch na obrazovce. Nebylo to nic tragického, ale jednou za čas mi zůstal obraz vypálený na pozadí, který po pár minutách zmizel. Radši jsem tam iMaca zavezl. Podle SN zjistili že je v záruce a že Apple automaticky mění u těchto modelů celé obrazovky. Oprava trvala 2 dny a dnes ráno jsem si pro něj zajel. Nejvíc mě potěšila rychlost opravy a hlavně cena, která byla Kč 0,-. Problém vyřešen and Im back in front of my iMac :)


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské