Iphone 12 Pro

27. 10. 2020 / Filip Urban / soft & hardware
Iphone 12 Pro

Zase jsem to nevydržel a pořídil si novej telefon. Z iphonu 11 pro jsem swičnul na 12 pro. Proč? To je otázka. Začnu asi odjinud. Co od telefonu chci? Rychlou odezvu, napojení do ekosystému, bezpečnost a v neposlední řadě kapesní fotodeníček. Už při koupi 11 pro jsem byl nadšený z kvality obrazu. Foťák sice tahám dost často, ale jsou chvíle, kdy musím vystačit s mobilem a proto chci mít použitelné fotky i v těchto případech.

Co nového 12 pro nabízí? Má 3 objektivy. Ultraširokoúhlý - ze všech 3 nejhorší kvalita i světelnost. Na 11 pro se dal používat pouze za ideálních světelných podmínek. Jinak to byla mizérie. 12 pro se nijak nemění, jen software umožňuje noční fotky a zdá se mi, že fotí o cosi líp. Ale žádná hitparáda to není.

Druhý objektiv je naopak teleobjektiv s ohniskem něco kolem 50mm. Ten už je o poznání lepší a já s ním často fotím v portrétním režimu. 11 pro ho měl taky, ale rychlost zaostření byla mizerná a často dělal soft errory kolem siluety člověka nebo když byl komplexnější záběr a více detailů, prostě se s tím nepopral dobře. 12 pro díky LIDARu ostří podstatně lépe a příjde mi, že těch chyb v rozostření už není tolik. Ale přesto jsou. Já v portrétním modu fotím dost často, tyhle fotky jsou nejpodobnější feelingu ze zrcadlovky a pevným sklům. Na 12 pro jsem si všiml, že u portrétního modu se dá přepnout mezi tele a wide objektivem. To předtím nešlo. Jen nevím jestli to je featura 12 pro nebo ios 14.

Suveréně nejlepší objektiv je klasický wide - ekvivalent tuším 24mm. Ten fotí parádně. V kombinaci se softwarovým boostem je to někdy až za hranou. Myslím hlavně HDRko, které je extrémní. Namíříte telefonem do slunce, vidíte vypálené nebe, stisknete spoušť, mrknete na fotku a tam vám vyskočí nebe jak malované. Psycho! Taky přeostření mi příjde extrémní. Na těch 12 megapixelech je to možná efektní na display telefonu, potažmo tabletu, ale na kompu to vypadá už strašně. Celkově prosvícenost fotek je pro mě za hranou. Když proženu fotku z foťáku lightroomovým presetem a udělám to stejné se snímkem z iphonu, ta atmoška se nedá srovnat. Ta nepřirozenost je extrémní. Na něco se to hodí /krajinky a spol/ ale na reportáž to uplně není. Nemá to tu atmošku prostě nebo nevím. Na druhou stranu tu vůbec nic technicky neřešíte. Já teda mám nastaeno defaultně podexponovano na -0,7 což to trošku řeší, ale stejně. Ten pocit namířit mobilem a bezmyšlenkovitě stisknout a vědět že telefon se o kvalitu postará sám je fajn, oproti full manualu na foťácích, které používám.

Nightmode je skvělej a funguje na všech 3 objektivech konečně. Fotky za šera jsou o level lepší, to zase jo.

No abych se tu moc nezasekával. Pokud máte jakýkoliv horší iphone než 11 pro, novej kousek od Applu má pro vás smysl, pokud máte 11 pro, je to asi rozežranost. Větší smysl z hlediska focení bude dávat 12 pro Max, který má mít o 50% větší snímač, navíc celý stabilizovaný. To by mohlo s kartami zamíchat, ale já prostě nechci nosit v kapse takovou placku. Už ta 12pro je velká potvora na mě.

Na závěr velkou featurou je pro mě kapacita 256 gb. Předtím jsem měl 64 gb a fotka, kterou jsem vyfotil, šla okamžitě do cloudu, takže pracovat s ni potom byla vždy otázka stažení z cloudu a to byla otrava. Teď mám místa hromadu a je to příjemné. Jinak práce v mobilním lightroomu a exporty fotek jsou s 12 pro a jejim procákem lahůdka. Švihá to neskutečně! Ten výkon telefonu je prostě parádní. Bez kompromisu. Video je dokonalé, OLED obrazovka jakbysmet. S baterkou je to trošku slabší než byla 11 pro, ale dost tomu ted dávám pokouřit. 5G neřeším, design back to the iphone 4 mi vyhovuje, ale nedrží se tak jistě jako 11 pro. Magsafe mi dává smysl. Zkrátka příjemná evoluce a už se nemusím stresovat, že když zapomenu foťák, nebudu mít kvalitní vzpomínku. A o to jde pro mě asi především.

Pár snímků upravených v lightroomu dole v galerce.Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské