Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

28. 01. 2016 / Filip Urban / soft & hardware
Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

"Už to tak nejde, rodina se dusí, musíš začít chodit normálně do práce do kanceláře" řekla manželka a já se od nového roku vypakoval z domu i se stolním kompem a jezdím do Řečkovic. Má to své plusy i mínusy. Už nemůžu sedět u počítače v trenýrkách. Na druhou stranu sem oddělil pracovní a soukromý život. Jedno velké mínus tu ale bylo. Nedělní Battlefield 4 s kamarády. Jezdit v neděli večer do kanclu kvůli hraní, to se mi nechtělo. Doma jsem byl navíc odsouzen jen k tabletu a telefonu a přecijenom někdy by se mi hodilo něco přeuložit, upravit, odeslat. A tak se objevila myšlenka notebooku. Jaký jiný, než od Applu. Mohl jsem si vybrat z 12 palcového Macbooku, který je sice krásný, ale nemá výkon, 13 palcového Airu, který má mizerný display a rozlišení, nebo Macbooku Pro 13 či 15 palců. 15 palců už není mobilní a stojí vskutku nekřesťanský peníz.

Volba tedy padla na 13 Macbook Pro. Přihodil jsem si větší disk a víc paměti. Jediné vrásky mi dělala integrovaná grafika Intel Iris 6100. Googloval jsem videa, jestli se na tom dají hrát nějaké hry a borci tam BF4 rozjeli. Sice na minimální detaily a v 1024x768 ale jelo to...

Po 3 týdnech s kompem můžu napsat lehkou recenzi. Když tak pátrám v paměti, má první konfrontace s jabkem byla právě s Macbookem Pro. A nebylo to setkání uplně idylické. Vlastně sem na ten stroj dost nadával a někdy i proklínal, než jsem srazil paty a začal poslouchat. Pak mi odešla základní deska (naštěstí vyměněna zdarma v rámci celosvětové chybky Applu). Dal sem Macbooku Pro druhou šanci a upřímně jsem trošku rozčarovaný.

1) Notebook je ve srovnání s Airem o poznání těžší, byť rozměry je menší. Air se dá krásně držet jednou rukou, je fakt ultramobilní. Macbook Pro je sice krásně tenký, ale už se v ruce pronese.

2) Display je skvělej. To jako palec nahoru. Používám ho na úpravu fotek, ale ve srovnání s iMacem, je to jinej level. 13 palců na fotky není. Navíc v Lightroomu se o poznání víc zadýchává než iMac. Při exportu se už ozvou i větráčky a čekání na provedené úpravy a doostření do fullres prostě trvá. To rozlišení je prostě asi příliš na výkon procesoru a hlavně grafiky teda.

3) S tím souvisí celkový pocit z výkonu kompu. Battlefield 4 jsem sice rozjel, ale po 5 minutách hraní se větráčky rozjedou na plné pecky, takže když jedu v tanku, mám pocit, že opravdu sedím v reálném kokpitu. Hukot je brutální a já mám o ten počítač strach, že mi do půl hodinky shoří. Komp to nese fakt těžce a po 3 mapě hra většinou padá, z důvodu přehřátí mašiny. Ten výsměch spoluhráčů mě bude provázet nadosmrti. Takže Macbook Pro na hry opravdu ne!

4) Výdrž baterky uvádí nějakých 10 hodin práce. Na tuhle hranici sem se teda nedostal a mám pocit, že při intenzivní práci v photoshopu, ilustratoru nebo lighroomu komp vybiju za dopoledne. Oproti Macbook Airu je výdrž citelně slabší.

5) Forcefeedback trackpad má být vychytávkou nové mašiny. Ok. Kliká moc sexy, o tom žádná, ale funkci 3D touch sem si vypl, protože jsem nedokázal přesunovat soubory při držení trackpadu. Dost mě to sralo, při práci v systému se soubory, takže sem si ho vypnul. Ouch :)

6) Abych jen nekritizoval, komp jako pracovní nástroj je naprosto dostačující. Stříhat video se na něm dá, upravovat fotky taky, ale jsem rozmazlený z 27 palců. Na nějaké hořáky v práci uplně dostačující výkon. Znovu vychvaluju display a rolišení. Krása pohledět. Jako záložní pracovní stanice splnil svůj účel i ten nedělní Battlefield se s ním dá zvládnout, ale požitek to teda není.

7) Poměr cena / výkon je v tomto případě tragický. 54.000,- za 256GB disk a 16GB RAM je moc. V základu se dá sehnat za 43.000,- ale i tak je to dost peněz. Jenže co mi zbývá, když jsem Applem lapená ovce a ten systém my tak vyhovuje a to šasi se mi tak líbí :)Komentáře

Kontrolní kód: kontrolní kód
08. 08. 2019 / 16.21 / Lukas147

Aktuálně se rozhoduju, že pořídím nějaký ultrabook. Blogování po kavárnách, kancelářské práce zejména. Chtěl bych super výdrž, nízkou váhu a pěkný design. Cena kolem 25000 Kč. Nedokážete někdo doporučit? Macbook nechci už jen z toho důvodu, že nic od jabka nemám. Nějaké tipy jsem našel na {odkaz} Líbí se mi ten první Huawei.

09. 01. 2019 / 10.01 / Petr

Tak ono u Macu platíš za jiné věci. Ale souhlasím, že se úplně v poměru ceny ku výkonu winům nevyrovná no. Ostatně to tak vypadá i v těch testech. Ten co zmiňuješ je jen předvoj {odkaz}

16. 12. 2018 / 14.38 / Juri

Já mám na práci i zábavu Dell {odkaz} tedy taky 13tku, i7 a 8GB. Nicméně na hry to moc neni, sdílená grafika no, byť to selektivně něco rozjede. Asi bych si ale nedokázal představit dát 40k za notebook, to by musel pracovat za mě.

11. 02. 2016 / 09.22 / Krypto

Díky za recenzi! Dotaz: Kde je vůbec Bruno?

29. 01. 2016 / 09.59 / [ K! ]

Nahoď Hearthstone a pošli battletag :-D

28. 01. 2016 / 18.21 / zoom

"Ten výsměch spoluhráčů mě bude provázet nadosmrti." ...konecne se nesmejou jen me..:D


© Copyright 2012–2024 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské