Soft & hardware

29. 08. 2010 / Filip Urban / soft & hardware
Soft & hardware

Napadlo mě, napsat několik postřehů po pár dnech používání iphone 4. Sofistikovaných recenzi a inetových debat jsou po internetu stovky. Já to vezmu čistě subjektivně z pohledu člověka, co měl staré 3G a může porovnávat. První věc, která vás při pohledu na nový iphone musí zaujmout je prostě nový retina display s rozlišením 640x960. Hezké vizuální srovnání se starším displayem zde na webu Apple

Přehrávání fotek, HD videí a surfování je prostě zase o level jinde. Jedním slovem paráda! Druhá věc, které jsem si nemohl nevšimnout je svižnost celého systému. S 3Gčkem se mi stávalo, že se telefon na pár sekund zasekl a pak zas vše fungovalo jak má. Ale ta interkativita někdy pokulhávala v odezvě toho, co jste po něm chtěli a za jakou dobu se to provedlo. Iphone 4 reaguje prostě fantasticky. Otvírání aplikací, zavírání, psaní, nastavování. Vše lítá perfektně a bez sebemenšího lagu. Bod a potlesk za funkčnost!

Další důležité plus pro pořízení poslední novinky od Applu je bezpochyby zdokonalený foťák a možnost natáčet ve vysokém rozlišení videa. To byla věc, která mi u 3G dost chyběla. Semtam se mi kamera v kapci hodí a stejně tak s foťákem se daj udělat hezké snímky jako s průměrným kompaktem. LED dioda na přisvícení je taky příjemná novinka. Přední kamera má VGA rozlišení a slouží na videohovory. Zatím sem neměl možnost odzkoušet, ale tahle featura mě nijak netrápí a dokázal bych se obejít i bez ní.

Celkově IOS 4 je poladěný a obsahuje hromadu šikovných drobností v celém systému. Potěšilo mě třídění pošty od stejných odesílatelů, procentní výpis stavu baterie, možnost dělat podsložky. Co mě naopak rozčiluje je zabudovaný multitasking, kterému nerozumím. Nebyl sem z řad odpůrců absence multitaskingu, protože sem ho nikdy na nic nepotřeboval. Teď se všechny ukončené aplikace přesunou do spuštěných a to mě dost znervoňuje. Už jen ten pocit, že vám běží v telefonu 20 aplikací uplně zbytečně a že to určitě stojí baterky a výkon telefonu. Proto několikrát za den otrocky aplikace ukončuju. Celá tahle věc s multitaskingem mi přijde kontraproduktivní.

Nový iphone 4 má přidaný další gyroskop a taky mě baví funkce kompasu, kterou 3G nemělo. Subjektivně se mi zdá, že GPS modul funguje a reaguje podstatně lépe. Na 3G byla někdy navigace pomocí googlemaps slušná kovbojka a tečka, znázorňující vaši pozici, si kolikrát dělala co chtěla. Teď mám pocit že vše funguje perfektně a hlavně vidím výšeč, kterým směrem se zrovna na mapě dívám. Dřív sem musel ujít několik metrů, abych zjistil, kterým směrem se v mapě divám. Takže palec nahoru!

Ještě bych se rád vyjádřil k novému designu přístroje a aféře s anténou a špatným signálem. Design iphone 4 je prostě brčko. Když sem ho viděl poprvé, moc se mi nezdál a přikláněl jsem se ke spekulacím, že jde o nějakou čínskou napodobeninu. Teď musím uznat, že je to designérská libůstka. Dvě skleněné stěny a kovový rám dávají přístroji větší eleganci, ale taky pocit, že máte v ruce strašně křehkou věc, kterou když pustíte na zem, musí se rozletět na tisíc kousků. Iphone 4 je užší a delší. Subjektivně se mi líp drží v ruce a je to určitě posun vpřed. Ještě jeden postřeh. Sklo mi přijde z jiného materiálu, než u starších verzí. Méně se zaťapává a hlavně i po delší době používání display perfektně reaguje. Hrál sem asi půl hodiny NHL 2K a virtuální joystick se dal stále perfektně používat a tlačítka na displayi reagovaly na výbornou.

Co se síly signálu týče, tam nemám ještě ujasněný názor. U mě v bytě si čárka dělá co chce. Chvilku je signál na jedné čárce, za chvilku je plnej. Když sem zkoušel chytit telefon špatně, tak síla signálu šla dolů ale při testech 3G dat a stahování sem žádný rozdíl nezaznamenal (v centru Brna) Ostatní majitelé na fórech tvrdí, že tam kde se s 3G nedovolali, nebo byl špatný singál, tak iphone 4 funguje na jedničku. Navíc mi Steve Jobs pošle obal grátis. Stačilo jen zaregistrovat seriové číslo přístroje na stránkách Apple a můžu čekat obal doručený až do domu.

Nastavení telefonu a nahrátí všech dat zpět byla uplná hračka. Krom záseku s úvodní registrací přístroje vše fungovalo na jedničku. Především proto, že využívám účet Mobile Me, takže veškeré kontakty, kalendáře, bookmarky a maily sem měl v telefonu jen po nastavení loginu k mobile me účtu. Na tuhle službu nedám dopustit. Ušetří vám tolik starostí a problému s aktualizací základních informací, které musím mít pořád u sebe.

No nebudu se tu přehnaně rozepisovat. Iphone 4 je prostě velký krok vpřed pro ty, kteří vlastní starý 3G model, nebo mají telefon jiných značek starší jak rok. Nechci tu rozpoutávat nevyřeštilený flame: iphone 4 vs zbytek světa. Mě tahle krabička přináší toliko výhod, že pro mě neexistuje alternativa a nedám na ten telefon dopustit.

Jediná věc, která mě trápí je starost o něj. Už to není Nokie za korunu, kterou necháte v hospodě a ona se vám do druhého dne vrátí (protože kdo by to kradl) nebo vás její ztráta netrápí tak, jako když ztratíte tuhle šikovnou krabičku. Ne ani snad kvůli penězum, ale hlavně ze strachu z pocitu, že bez něj jste jako bez ruky. Věřte mi. Byl sem měsíc na nějaké staré Nokii a vím o čem mluvím.


Aktuálně

29. 08. 2010 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Nedělní poklidné odpoledne. Poslední 3 týdny mám v ruce D700 a z počátečního nadšení ji nosím často u sebe. Posbíral sem pár fotek. Je to za krátké časové období, takže galerka je opět monotématická, plná Brunka, Nitky a malých dětí. Ale závěr srpna tam zachycený je. Jsem z toho přístroje prostě nadšený. Vím, že jsem to říkal po každém foťáku, ale s tímhle už si fakt do důchodu vystačím. Fullframe je opravu znát. Když si můžete dovolit fotit na ISO 6400 bez zásadního šumu, je to pecka. No, konec keců, mrkněte se sami. Jestli zvažujete fullframe, za sebe můžu jenom doporučit!

GALERIE MISHMASH 25


Aktuálně

28. 08. 2010 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

A máme tu zase jednu vtipnou historku. Jak Efa iphone 4 kupoval :) Pohodlně se usaďte, začínáme. Jako klasická apple addicted osoba sem měl svůj iphone 3G. Byl to můj kamarád a věrný společník. Bohužel vlastní blbostí jsem o něj přišel. Downgrade na Nokii byl bolestivý a plný utrpení. Proto sem se nemohl dočkat, až se u nás objeví novinka - iphone 4. Jiná alternativa neexistovala z mnoha důvodů, především pak proto, že vše ostatní mám s nakouslím jabkem a účet na mobile me dává tomu celému další rozměr.

Sledoval jsem denně novinky kolem iphonu 4. První spekulace mluvili o prodeji u našich operátorů někdy v průběhu září, října. To byla příliš vzdálená představa, proto sem se uchýlil k objednávce z UK. Můj známý mi ho tam pořídil. Čekací doba čtyřech týdnů mi způsobovala kroucení palců u noh, ale co naplat. Asi před týdnem kamarádovi došel do Londýna. Teď ještě jak ho dopravit do ČR...

Mezitím čeští operátoři oznámili prodej iphonu na 27. srpen. Ups!? Co teď? Vzhledem k tomu, že jsem dlouholetým zákazníkem vodafonu a plátce dph, cena tak pro mě začala být podstatně zajímavější, než cena iphonu z Londýna. Ten už sem teda zaplatil, ale abych tu chytrou krabičku měl co nejdřív, vypravil sem se o čtvrteční půlnoci do fronty mezi podobné zoufalce. Na rozdíl od nich jsem nebyl dostatečně červený /sleva 1.000,-/ a ochotný stepovat před krámem s vidinou, že mi buďto zavřou před nosem, nebo prostě telefony dojdou. Po půlhodině čekání jsem to vzdal a šel domů, abych si ho druhý den vklidu v Tescu koupil. Odnášel jsem si krásnou malou bílou krabičku s blaženým úsměvem, že jsem zase ušetřil, protože ten z Londýna prodám a tenhle mám do nákladů bez dph za rozumnej peníz.

Jak už to tak u těch mých hurá akcí bývá, asi za půl hodiny po úspěšném nákupu mi volá Nitka (z půjčeného telefonu) a se slzami v očích (znělo to tak) mi oznamuje, že v Práglu ztratila svůj iphone 3G... Je mi jasné, že ji nemůžu způsobit psychickou újmu pořízením nokie za korunu, proto i druhý iphone 4 zůstane v rodině a já se opět trošku víc prohnul, až mi křuplo v zádech. Ale co naděláte. Apple ovečka...


Gamesky

24. 08. 2010 / Filip Urban / gamesky

Herní scéna sužovaná letními prázdninami prakticky zemřela. Už tak je herní průmysl ve slušné krizi a tak vydávat v létě nějaké schopné hry se prostě nikomu nevyplatí a všechna velká studia čekají na září jako na boží smilování.

Jak k tomu ale příjde řadový hráč? V tomhle herním suchu přišlo lehké osvěžení ve formě SINGULARITY. Je to klasická sci-fi FPS od Ravenu. V roli amerického vojáka se dostáváte na místa, kde v padesátých letech rusové vymysleli pekelnou látku se kterou chtějí zotročit svět :) Příběh nijak originální, ale doba je taková :) Proč stojí za to, usednout ke kompu a hrou se prostřílet? Tak jednak mi to celé hodně připomíná oblíbený Half-life (včetně sympatické brunetky s copem, která jako by z oka vypadla kočce s HL) a taky se mi stalo, že mi na některých místech naskakovala husí kůže, což už se mi u moc her nestává.

Inovace vás tu také čeká. Máte takovou magickou rukavici, kterou můžete v čase měnit stav předmětů. Například spadený most prostě posunete v čase a uala! Dá se přes něj přejít. Dokonce pár logických záseků sem zaznamenal. Večer se s tím člověk trápí a nic ho nenapadá. Ráno se pak probudíte a ejhle! Stačí pod rychle se zavírající dveře šupnout časovou kapsuli, která zavírání zastaví. No zkrátka není to jen hloupá střílečka ale má to vše, co od hraní počítačové hry požaduji. Akci, atmosféru, logické řešení, příběh, krásnou grafiku a ve finále si můžete vybrat i ze dvou konců.

Singularity není nic objevného, ale když překonáte první dva levely, hra vás začne bavit. Chlapci dávají 7 hvězdiček z 10ti. Hvězdička dolů za často špatně načetlé a rozplizlé textury.

Druhou hrou o které chci napsat pár řádků je KANE & LYNCH 2 - Dog day. Tihle dva mass killeři tentokráte bojují v Číně. Úvodní atmosféra Šanghaje je fantastická. Bohužel po pár minutách strávených u střílení nebohých Číňanů si uvědomíte, že je to vlastně obrovská nuda. Nesmrtelnej parťák, hromady nepřátel, debilní způsob krytí. Je škoda, že to celé borci víc nedotáhli, protože forma je skvělá. Obsah mizerný. Na ukázku povedený trailer. Jak už to bývá, lepší než hra samotná :) Druhý vkládám rovnou sem. Chlapci dávají 5 hvězdiček z 10ti.

Ps: V pátek se začíná prodávat MAFIA 2! Herní podzim vypadá nadějně!


Akce

23. 08. 2010 / Filip Urban / akce

Jako každoročně videoreport od Pana Gazpáča! Díky moc!


Aktuálně

15. 08. 2010 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Sedmidenní absence updatů. Fuf. Prázdninový režim. V každém případě mám téma, tak můžu psát. Funguju na internetu od jeho dřevních začátků v ČR. Sleduju vývoj webů, nové možnosti, trendy. V poslední době mě dostává trend doporučených psaní od různých advokátních kanceláří.

Asi před půlrokem mi došel takový milý dopis od nějaké paní advokátky, v zastoupení nejmenovaného eshopu na hry. Údajně sem si u nich před rokem objednal nějaké zboží. Oni mi ho poslali dobírkou a já si ji na poště nevyzvedl. Vzhledem k tomu, že jsem na webu při objednávání musel odfajfknout noticku - souhlasím se smluvními podmínkami a objednávám, mi paní advokátka naúčtovala 150 kč oné promarněné dobírky + 500 kč smluvní poplatek + 500 kč za čas, který strávila vypněním šablony ve wordu a odesláním...

Když sem ten dopis dostal, nestačil sem se divit. Patrně je to nějaký nový trend eshopů, kteří nevyzvednutýma dobírkama trpí a vznikají jim náklady. Ale tak sakra to je přece riziko podnikání na internetu. Mě se taky vrátí x balíčků s tím, že dotyčný v nadšení objednával a pak když zjistil, že na něj na poště čeká dobírka, vyměkl a věci si nevyzvedl. Je to prasárna, ale prostě to tak je. Dát si do smluvních podmínek na webu takovou noticku, že si zboží musím vyzvednout nebo zaplatím celou dobírku mi přijde minimálně nemorální a asi bych si někdy zase u takového eshopu objednal.

Vyřešilo se to jednoduše. Paní advokátka dostala domů na dobírku 3 Xboxy, 2 Playstationy, několik her a navrh dopis od mé právničky, že jsem si nikdy nic neobjednával a nikde se neregistroval. Jinými slovy, ať mi políbí řiť. Zatím je klid a já počítám, že už se neozvou. Jen je mi líto těch 16ti letých kluků, kteří si s vidinou levně sehnané hry a následně nevyzvednutého balíčku zadělávají doma na problém, protože až takový dopis ukážou mamince, nejen že rodiče asi v panice zaplatí, ale kluk dostane 14 dnů zaracha na počítači...

O druhém dopise od jiné advokátní kanceláře vám řeknu zase někdy jindy. Varování na závěr. Dávejte si bacha, než automaticky odkliknete SOUHLASÍM SE SMLUVNÍMI PODMÍNKAMI A OBJEDNÁVÁM...


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské