Festival Pohoda 2012

09. 07. 2012 / Filip Urban / akce
Festival Pohoda 2012

A máme to za sebou. Další ročník největšího festivalu širokodaleko. Trenčínská Pohoda byla letos zase vpohodě. Ale tak nějak zkusím šířeji. Už posledních snad pět let tam jezdíme s karavanem a se stánkem. Spojíme tak příjemné z užitečným. Něco prodáme, poznáme pár nových kapel. Fajn model. Letos nicméně bylo extrémní horko. Jako ono je horko každoročně, ale letos to byl fakt extrém. Respekt všem běžným návštěvníkům, že ty 3 dny dokázali na tom slunci přežít. Velkou měrou se o to samozřejmě postarali organizátoři. Na každém rohu vodní dělo, dobrovolníci s petkama a kelímkama, které rozdávali v davu, cisterny s pitnou vodou, sprchy. Za tohle velký palec nahoru! Pozoruju každoročně drobné změny a musím říct, že je to vychytanější a vychytanější.

Co už mi tak vpohodě nepříjde je cena festivalu. Jak pro návštěvníky, tak pro stánkaře, jako sme my. Nájem je rok od roku vyšší, skoro už neúnosný. Když k tomu připočtu 2 lupeny, které si jako stánkař musím koupit, dostávám se do slušných cifer. Vybírat za parkování se mi zdá taky zbytečné. Celkově i jídlo a pití je každoročně dražší a je jasné, že lidi, co sou rádi, že zaplatí vstup a něco na jídlo a pití už nemaj na to, utrácet za hadry. Druhá věc, že v tom horku něco na sebe zkoušet a vybírat - to dělá jen shoppoholik :)

Bylo to náročných pět dnů. Nicméně sme to přežili, a celkem si to myslím i užili. Děkujeme všem známým i neznámým, kteří se za náma stavili. No a my máme teď rok na přemýšlení, jestli se vydáme i příští rok.

Fotoreport z letošní pohody zde!


Aktuálně

24. 06. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Touhle dobou bych měl ještě sedět v aule divadla Reduta a hltat mástry grafického designu a jejich prezentace. Nesedím a nehltám, protože už nemůžu. Pověstnou zlomenou hůl sem nad nimi zlomil včera někdy kolem páté hodiny odpoledne, zvedl se v půlce jedné z přednášek a musel jít pryč, na vzduch, mezi normální lidi.

Pro nezasvěcené. Brno se jednou za dva roky stává Mekkou světového grafického designu se slušnou padesátiletou tradicí. Jestli by mělo být Brno na něco hrdé, pak je to právě tohle Bienále. Řada výstav po všech budovách Moravské galerie, které probíhají až do října. Ty jsem ještě neviděl, ale určitě si je projdu. Nicméně na začátku každého Bienále probíhá třídenní sympozium celodenních přednášek, kde vystupují esa grafického designu a sdílejí s vámi jejich vize, zkušenosti a názory.

Nemohl sem se nezůčastnit, když to mám kousek od baráku a grafický design je spojen dost intenzivně s mým životem. O to víc sem byl po dvou dnech sympozia zklamán a vypruzen tím, co sem si poslechnul.

Předchozí ročníky uváděl Alan Záruba. Nesli se v přínosném a přátelském duchu. Vystupující byli opravdu mástři v oboru a vždycky to bylo dost přínosných informací pro člověka, který většinu dne sází komerční tiskoviny a řeší ikonky pro e-shop. GD má celou řadu poloh a čas od času není od věci vylést ze zaběhlého stereotypu klient - zakázka a podívat se tak nějak dál. Za hranice všedních dnů.

Tohle všechno beru a souhlasím. I sem byl ochoten zaplatit 3x vyšší vstupné, než tomu bylo u posledního bienále. Ale co mě totálně rozhodilo byla většina přednášejících. Takovou nudu už sem dlouho nezažil. Vyprofilovaní designéři od hlavy až k patě hodinu melou z prominutím hovna o svých projektech, které vás vpodstatně nezajímají. Nemáte k tomu vztah, z obrázků, které promítají nic nepochopíte, nerozumíte. Nevíte proč je to tak. Jsou to jejich uměle vytvořené projekty často mimo realitu. Ano. Asi je fajn si odpočinout od komerčních záležitostí a mastit si brožůrky a pro galerie a organizovat výstavy podobně smýšlejícíh "kámošů", ale tohle dělá zlomek lidí, kteří měli to štěstí a můžou si realizovat svoje často zbytečné a nikým nepochopené projekty za státní granty.

Už elementární snaha o to, informovat plný sál lidí o tom co dělám alespoň trošku záživnou formou, mi tam chybělo skora prakticky u všech. Nepočítám teda punkáče Rober V. Nováka, Karla Halouna nebo třeba sympatickou korejskou dvojci Sulki & Min. Zbytek fakt katastrofa.

Pořád zastávám myšlenku, že grafický design by měl pomáhat dávat věcem smysl, formulovat myšlenky. Obsahovat vtip, informační zkratku, donutit lidi trošku zapřemýšlet, ale to co sme mohli vidět na sympoziu byla často čistá onanie zahleděných jedinců do sebe a svých projektů odřízlých úplně od běžné reality života.

Trhal sem si vlasy, když sem musel poslouchat hodinové monology některých autorů, litoval těch třech tisícovek za vstup a nadával si, že o víkendu neležím raději někde u vody.

Ale možná je to taky všechno jinak. Možná sem nedokázal prohlédnout dál, než mi mé omezené chápání dovolí, Možná sem zdegenerovaný tím co každodenně dělám. Tím, jak se dohaduju s klientama, že tahle červená je takhle dobrá jak je, že tenhle nápis je dostatečně čitelný při zapnutí elementární funkce mozku, nebo že tyhle fotky jsou fakt špatný a celou prezentaci uplně zabijí.

Ale stejně si myslím, že z grafického designu by se nemělo dělat nepochopitelné umění pro pár zainteresovaných. Ná závěr ještě palec nahoru za letošní vizuál, který mi najednou dává smysl, ale opět. Autorky mi ho museli hodinu na přednášce vysvětlovat. Nezainteresovaný obyvatel Brna co pojede kolem billboardu šalinou ani nezvedne hlavu. A to je možná škoda, protože takhle budeme vždycky jen skupinka podivínů s černými brýlemi, co si myslí, že sežrali vkus světa...


Video

21. 06. 2012 / Filip Urban / video

Každé ráno zapnu televizi a tam moderátory trápí jediná otázka. Nastoupí v dalším fotbalovém zápase Rosický nebo ne? Mám pocit, že na této informací stojí a padá celosvětová burza, vývoj počasí na dalších 5 let i vyřešení afrického hladomoru...

Mezitím se Peca s Prochynem rozhodli podpořit české nároďák. V Tescu nakoupili rekvizity a vyrazili zafandit do Wroclavy. Tohle videjko, které pořídili je myslím krásným nahlédnutím do života českých fanoušků...Hip hip!


Maruška a Safík

18. 06. 2012 / Filip Urban / aktuálně

Uff. Víkend byl poměrně náročný. Především teda díky svatbě Safiruse a Marušky. Můj dvorní programátor se ženil a já byl pasován do role fotografa. Oba se nakonec vzali, počásko vyšlo na jedničku, známých se sešlo taky hodně a já se výborně bavil. Finalní muzikatský jam neměl chybu a ve 3h jsem odpadnul. Díky za pování a tady takové vzpomínkové video. Mějte se rádi. Děcka!


Apple keynote 2012

12. 06. 2012 / Filip Urban / soft & hardware

Apple včera na své konferenci představil softwarové i hardwarové novinky. Krom upgradu řádně vylepšeného operačního systému Mountain lion a mobilního operačního systému iOS6 uvedl i novou generaci notebooku Macbook Pro. Tahle zeštíhlená krabička na úrovní Macbook airu má v sobě to nejmodernější železo, jaké je na trhu a navrch do toho inženýři z Cupertina narvali Retina display s rozlišením 2800 × 1800 pixelů. Bohužel cena také odpovídá technologické špičce, nicméně je to zase posun a cesta pro další výrobce, kam se posunout. Nový macbook pro s Mountain Lionem je zase o kousek blíž filmovému scifi využívání počítače. Palec nahoru! Apple i po smrti Steva Jobse jde dál a dělá to za mě dobře.


Aktuálně

31. 05. 2012 / Filip Urban / aktuálně

Po delší době PORTFOLIO UPDATED!


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské