Aktuálně

02. 03. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

K příspěvku níže tu mám aktuálně pár postřehů. Byl sem v úterý na Brněnské Pecha Kucha night a musím trochu z úlevou říct, že je mezi náma řada aktivních kverulantů. To znamená těch, kteří kromě kecání nad nedopitým pivem i nějak proti současným věcem bojují a snaží se něco vyřešit. Za to jim patří velký respekt a alespoň support v podobě tohohle updatu.

Zkuste si uložit do hlavy název: Ekologický Právní Servis. Možná se vám bude někdy hodit. Cituju z jejich webu: "Problémy naší země nejsou jen vinou zkorumpovaných činitelů, ale především systému, který jim umožňuje jej zneužívat. Věříme, že současný stav lze zlepšit nastavením pravidel — neprůstřelné legislativy. Jsme právníci a nebojíme se toho využít." Ano. Skupina mladých právníků, kteří se snaží šlapat po krku těm, kteří se snaží využít veřejných peněz k prosazení svých zájmů, kteří hledají kličky v zákoně a všem těm, kteří rozkrádají majetek tohohle státu. Jak říkali na přednášce, zajímejte se. Protože tam kde se nikdo o nic nezajímá, probíhají ty největší zvěrstva. Pokud máte na víc, než si stěžovat v hospodě, PODPOŘTE JE!. Já dávám ještě palec nahoru za moc hezkej a přehlednej web!

Další, do nebe volající věc. Od 1. ledna 2012 platí zákon o loteriích v novelizované podobě. Ze zákona vyndali zákonodárci větu, že v sousedství škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, budov státních orgánů a církví nesmí být povolen hazardní přístroj. Ze zákona tak vypadla jediná plošná regulace automatů, od nového roku je legální povolit hazard kdekoliv. U hazardních přístrojů povolených do konce roku 2011 však stále platí, že byly povoleny v rozporu se zákonem. Aktuálně je v ČR 2909 heren, které porušují zákon! Nic se s tím neděje. Vzniknul projekt www.mapyhazardu.cz který ukazuje na mapě místa heren, která jsou v rozporu se zákonem. Jak vidíte očividné porušování zákona, které hraje do karet at už obcím, které z automatů profitují, nebo ministerstvu financí, které tohle neřeší. Snad tahle iniciativa něčemu pomůže.

Třetí projekt, který stojí za vaši pozornost (ideálně pokud jste z Brna) je Brněnský architektonický manuál. Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna díky finanční podpoře Evropských fondů pro regionální rozvoj. Od září roku 2011 je tak pro všechny zájemce k dispozici Brněnský architektonický manuál (BAM): za pomoci volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Určitě záslušná aktivita a pro mě konkrétně výborný pomocník při plánování víkendových výletů. Dokonce je tu i náš současný dům, ve kterém bydlíme.


A když sme u té meziválečné brněnské architektury, určitě vám neunikla zpráva, že vila Tugendhat je kompletně zrekonstruovaná a otevřená veřejnosti. Tenhle světový symbol funkcionalismu by měl být u vás v kolonce "MUST SEE".


Aktuálně

28. 02. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Spravedlnost je slepá, musí si říct každý soudný člověk, který sleduje aktuální kauzy v médiích. Napřed nějaký Olomoucký nešťastník, co nakreslil politikům tykadla, teď Roman Týc. Umělec - provokatér, který poladil pár semaforů v Praze. Jde za to na měsíc do lochu. Natvrdo. Systém zareagoval podle práva. Vystavil pokutu. Ta se neuhradila, tak šup. Jde se sedět. Ano. Asi správně. Obecně správně. Ale tady si myslím, že někdo fakt přestřelil. Zvlášť v situaci, kdy se na každém rohu probírají kauzy velkých zvířat v politice. Veřejně tu utíkají miliardy peněz, korupce bují, kam se člověk podívá. Nic se nevyřeší, zamete pod kobereček a pak vezmou dva nešťastníky z davu a demonstruje se síla vymahatelnosti práva.

A přitom, kdyby se nad tím někdo zamyslel. Z originálních figurek na semaforu (kde prostě červená znamená stůj a zelená jdi) mohla být další pražská kuriozita, která by se psala do turistických bedekrů. Mám pocit, že tady moc koná, kde nemá a kde má, tam se nic neděje. Pochopitelně tohle musí lidi hrozně srát a mě zaráží, že si tohle nikdo neuvědomuje, Nikdo, z těch, kteří by se o své pozice měli obávat, protože jsou voleni pořád ještě náma, obyčejnýma smrtelníkama, kteří už začínají být vážně vypruzení.

Dám do souvislosti ještě jeden případ. Klukům z Nuggetu někdo vykradl obchod v Brně. Vše zdokumentováno kamerou. Znají obličeje pachatelů, jejich auto. Policie za 2 měsíce nevyřešila vůbec nic. Případ odložen. Co zbývá obyčejném člověku? Najít si pachatele vlastními silami. Vyvěsilo se video z kamer na facebook a hle! Do dne je pachatel objeven. (druná věc bude něco mu dokázat a obvinit, další věc je z něj něco dostat).

Jak chce stát, aby lidi respekotvali demokratické normy, když není schopen pro bezpečnost nás a našeho majetku něco udělat a na druhé straně postihovat revoltující jedince. Trošku mi to tady smrdí minulým režimem.


Aktuálně

20. 02. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Od čtvrtka do neděle sme byli na horách. Sněhu bylo víc než dost a nechtělo se nám trávit hodiny v autě, proto padla volba na Dolní Moravu. Na českých horách sem dlouho nebyl. Tak nějak dávám přednost Alpám. Jednak kvůli délce sjezdovek a možnostem vyblbnotí na nich, v druhé řadě pak kvůli službám.

Na Dolní Moravě jsem byl vůbec poprvé. Web jim funguje dobře, webkamery vám prozradí víc než předpověď počasí. Po příjezdu nás čekalo super ubytko na starém mlýně. Nalákali nás na čtyřsedačku a na nově zbudované restaurace na kopci. Tím ale kladné body končí...

Už ranní fronta na permice měla naznačovat, že něco není vpořádku. Fronta se netvořila z důvodu přelidněného areálu, ale z důvodu neschopnosti a pomalosti obsluhy. Za den zaplatíte slušných 580kč a já nechci strávit čas kupováním permice. No dobrá. Nasednete na čtyřsedačku a než vyjedete nahoru, zjistíte, že vaše žlutá bunda je celá od černých mastných fleků, protože máte smůlu a sedíte přímo uprostřed, kde na vás stéká bordel z lanovky. Paráda. Další mínusový bod.

Po dvou hodinách ježdění člověku tak nějak vyhládne a tak zkusí nějakou z restaurací na svahu. Z těch 4, které sme navštívili měla jakousi úroveň pouze Chata Slaměnka nahoře na kopci. První den sme teda měli smůlu, protože nevařili, Zachránili to ale na druhý den slušnou nabídkou a chutnými jídly. To se nedá říct o hospodě dole. Špagety za 90kč ve vajíčku a s dvěma hnusnýma okurkama, přírodní řízek v UHO a se syntetickou bramborovou kaší nebo přepálené hranolky možná uspokojí průměrnou českou rodinku, ale sakra! Devadesátky jsou snad dávno pryč! V hospodě na rozcestí sme si chtěli zajít na večeři. V 6 už vám neuvaří, protože připravují večeři pro hosty, po osmé už taky ne, protože nic nemají nebo se kuchařovi nechce. Dole v bufíku u sjezdovky nám vypruzená paní uvařila dvě klobásy stylem: "až to bude, tak to bude". Ve 2km vzdálené Krčmě měli soukromou akci a tak sme skončili v nějakém podniku rodinného domu, kde sme hodinu čekali na možnost si vůbec objednat a další hodinu na samotné jídlo.

Obsluhoval tam metrák vážící plešatý milovník Sparty s tričkem Řepka forever, takže stěžovat si ani nemělo smysl. Na jejich obhajobu musím říct, že jídlo bylo nakonec dobré, ale...

Prostě sem se zase ujistil, že trávit čas na horách v ČR je častokrát za trest. Krásně zbudovaný areál s výbornou sněhovou nadílkou nezachrání stále ještě hrozné služby. Rodinkám s dětmi a skupinkám Polákům to asi tak nevadí, ale rozumnější jedinci sbalí kufry a vyrazí do Alp, protože to ještě bude nějaký ten pátek trvat, než u nás přestane být akutální hláška: "Otevřeli si hospodu, ale chodili jim tam lidi..."


Aktuálně

10. 02. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

Zima hnusná...ani ven se člověku nechce, fotit není co. Ale ta potřeba tam je, takže sem prošel pár posledních galerek a dal nějaký fotky dohromady z okolí kolem mě. A opět monotématické. Byt, Bruno, Nitka :)

Mishmash 29 k prohlédnutí zde!


Aktuálně

02. 02. 2012 / Filip Urban / aktuálně
Aktuálně

K tomuhle je potřeba se prostě vyjádřit. Celkem tím žiju a jak je vidno i dost lidí kolem. Už je to nějaký ten pátek co se objevil internet. Pole neorané, nezpoutané jakýmikoliv pravidly, zákony. Jako na divokém Klondajku tu lidé dostali znovuzískanou svobodu slova, svobodu informací, v řadě případů přerůstající do totální anarchie. Jak se internet komercializoval a začalo jít o velké peníze, přirozeně se "někdo" snažil ho sešněrovat, nastavit jakási pravidla, v mnoha případech vymahatelná právem. To je určitě vpořádku. Tohle nespoutané médium dostalo opratě a plot.

Celý ten problém s ACTA je o tom, že někdo se starým myšlením se snaží lobovat za své zaběhnuté jistoty a nehodlá se smířit s přirozeným vývojem. Proto se vymýšlí nesmyslné, šikanózní zákony, pravidla, která omezují svobodu každého z nás ve prospěch malé skupinky, která z toho má prospěch. ACTA schválila většina států v EU koncem loňského roku, když byla zařazena do jednání týkajících se rybolovu a zemědělství, a to ještě těsně před vánočními svátky. Už jen tenhle způsob mi v hlavě spouští majáček a říká mi: "Pozor! Tady je něco v nepořádku!"

V médiích se objevují vděčné zprávy o tom, jak nějací anonymous přetěžují servery vládních organizací bez dalšího vysvětlení, proč tak dělají a proti čemu tak demonstrují. Válka o svobodu se přesunuje na internet, kam celá řada běžných lidí ještě nepronikla a proto tenhle problém tak nějak ignorují a neřeší, protože jak víme, co se netýká přímo mě, po tom je mi prd.

Já schvaluju boj za autorská práva a rozhodně není dobře, že se u nás stalo jakousi normou za nic neplatit. Všechny ty filmy, hudbu, seriály, fotky získávat za pár sekund zdarma z osvědčených zdrojů. Nebudu tvrdit, že jsem nějaká vyjímka. Nastahoval sem toho za svůj život kvanta, ale do značné míry proto, že nebyl jiný možný zdroj, jak se k těm věcem dostat. Ne. Opravdu po mě nechtějte, abych se zvedl a šel si do Bontonlandu poslechnout nové CD a pak si ho tam koupil. Sem líný. Chci kliknout a poslouchat. Tuhle potřebu velcí distributoři a nakladatelství podcenili a teď kopou kolem sebe a vymýšlí zákony, které můžou nešťastnému konzumentovi obsahu zničit celý život. A to je prostě špatně!

Asi nikdo z vás ACTA nečetl. Na internetu se objevují čitelné, probrané části. Najdete i kompletní znění v angličtině. Záleží jen na vás, jak se vás tahle problematika týká. Pro mého tatínka a lidi podobně nezasvěcené včera ČT odvysílala výborný Hydepark s předsedou České pirátské strany. Tati. TADY SI KLIKNI

Protože čím více lidí o tom bude mít nějaké informace, tím víc se dá celá věc ovlivnit. Snad to s námi smrtelníky dopadne dobře a zvítězí rozum nad chamtivostí a zaseklou formou myšlení...


Aktuálně

26. 01. 2012 / Filip Urban / aktuálně

Aktuálně. Heh. Sedím tu nad prazdným update okénkem a přemýšlím co vám sdělit. Když se podívám na svou zeď na FB, tak je toho spousta, jenže jsou to takové střípky, ze kterých smysluplný update nevycucám, takže projedu linky co sem pastoval na FB a třeba vás zaujmou. Takovej linkovník to bude.

Čerstvé doporučení na další Pauserův Afterhours vol. 5. Kluci z Olomouce se starají o funkovou scénu jak se patří a mají za to můj respekt! Oooh.cz

Ještě chvilku zůstanem u muziky. Mixcloud je super služba, zvláštěpak když na ní začnou publikovat takové hudební vydavatelství, jako jsou mý oblíbenci Tru Thoughts. Konec hromadění MP3. Stačí followovat jejich channel :) Určitě si najdete i své oblíbence. Výběr je pestrý!

A poslední hudební updat. Stejně jako Mixcloud funguje i Soundcloud. A tady dávám tip na hudební set slovenského funky dje, který posbíral československé funkové pecky a namíchal z nich půlhodinový zábavný set Jak je vidno, funk zde fungoval i za hlubokého totáče.

Jen co si koupím Hyundai i30, vyrukují s novým, a o level hezčím autem imho. Hyundai i30

A na závěr tu mám k debatě elektronické publikování vzdělávací literatury od Apple. Je to jednoduché. Pomocí jednoho softu sepíšete podobně jako ve wordu svá skripta, nebo odborný text a knihu můžete publikovat za nějaký peníz na ebook store. Studenti se tak jednoduše a rychle dostanou ke studijním materiálům a toho papíru co se ušetří. Vůbec je to podle mě zajímavý koncept, který posunuje školství od Marie Terezie trošku do future looku :)


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské