Kmeny

27. 05. 2014 / Filip Urban / literatura
Kmeny

Literární okénko tu trošku tleje a není se čemu divit. Knížka jako médium mě až tak neoslovuje. Naposledy sem myslím přelouskal životopisnou bichli o Stevu Jobsovi. Teď louskám podobně tlusté knížky a rovnou dvě. Jde o Kmeny a Kmeny 0. Na svědomí je má Vladimir 518. Napřed vydal Kmeny. Kniha reflektující současné subkulturní skupiny od tunningerů přes hiphopery až po Emo nešťastníky. Kmeny zaznamenaly fenomenální úspěch a tak se Vladimir rozhodl zmapovat kmeny před rokem 89 a tou se teď právě pročítám a hrozně mě to baví. Kniha je členěna do 25 kapitol s názvy jednotlivých subkultur – Máničky, Trampové, Teplí, Underground, Sci-fi, Motorkáři, Kinoamatéři, Kulturisté, Folk, Disent, Počítači, Punk, Alternativa, Ekoaktivisté, Lennonisté, Vlajkonoši, Nová vlna, Auto, Metal, Skate, Alternativní divadlo, Veksláci, Nudisti, Výtvarníci i Depešáci.

Kmeny mého mládí :) Knížka je doplněna úžasnýma fotkama ze soukromých zdrojů jednotlivých subkultur. Skvěle napsaná a obohacená o rozhovory z účastníky konkrétních kmenů. Je to zábavné, čtivé a poučné. Malá ukázka:

"Na všech subkulturách je fascinující způsob, jakým si je průkopníci, ti hrdinové první generace, interpretovali. Jak je přetvářeli, aby byly funkční a dávaly smysl i v našich podmínkách. Vzorce se nevyhnutelně opakujou. Z New Yorku, L. A., Londýna nebo čertví odkud přichází něco novýho sem k nám, do prostředí, kde je všechno jinak. A ten, kdo si toho všimne první, ten kdo tu věc zvedne, je jako Bůh. To on určuje její podobu, dává jí tvar a vdechuje život svými slovy, který budou platit jako zákon minimálně do doby, než je další generace popře a smete ze stolu v pochopitelný touze mít na tu věc též právo, vlastnit ji a dál přetvářet..."

Obě knížky nedávno dotiskly a jsou k dispozici v každém větším knihkupectví. Myslím, že by neměly chybět v žádné knihovničce. Bod a potlesk pro Vladimira!


Barcelona

26. 05. 2014 / Filip Urban / cestujeme
Barcelona

Jsme zpět. Kde jsme byli? Zaletěli jsme si na pár dnů s Nitkou do Barcelony. Oba jsme tam už před lety byly, ale tak nějak sme si řekli, že by stálo za to, to město pořádně prozkoumat. Letěli jsme z Bratislavy s Ryanair někam do Girony na pobřeží Costa Brava a pak busem do centra Barcelony. Trošku zbytečně komplikované a ve finálně nijak levnější, než normální letenka na letiště přimo do Barcelony. Nevermind.

Ubytování jsme pořešili jako již tradičně přes AirBnb. Tentokrát to bylo u sympatické slečny Hany a jejím psem Yogim v super čtvrti Grácia. Tohle místo bylo už osvobozeno od turistů, plné krásných náměstíček s kavárničkami, obchody a restauracemi. Místňáci na lavečkách, děti a psi v ulicích. Žilo si to tam svým životem bez pitvoření, jak tomu bylo v centru.

Centrum města už mě moc neoslovilo. Obecně mám pocit, že tyhle velká a známá města trpí absencí jakékoliv atmosféry, která prostě vyprchala. Už sem to pozoroval ve více městech. Prostě vše je uzpůsobené hordám turistů a hledat tam nějakou původnost nebo atmosféru je zhola zbytečné. Proto si o to víc užívám takové místňácké lokality, kam už autobusy ty turisty nedovezou a je to tam alespoň nějak původní.

První den jsme oblítali povinnosti typu park Guell, Sagrada Familia apod. Zbylé dny pak chození po místní čtvrti, objev výborného food festivalu, fashion marketu, pak víkend otevřených dveří atelierů místních artistů atd. Každý den jsme nachodili a najezdily desítky kilometrů. Naštěstí jim tam funguje metro na jedničku a všude se bez problémů a celkem rychle dostanete.

A jaký byl highlight? Shodli sme se s Nitkou, že to byla návštěva Německého pavilonu od architekta Miese van Rohe. Tenhle skvost naprosto ignorovaný turisty jsme si vychutnali prakticky sami za rozumné vstupné. Bod a potlesk tomuhle chlapíkovi, že v roce 1929 dokázal zrealizovat něco takhle nadčasového.

Barcelona je krásné město s úžasnou historii, krásnýma lidma a jižanskou atmoškou. Rozhodně stojí za návštěvu. Ideálně to stihnout ještě před turistickou sezónou, protože pak to může být trošku otrava. Ale i tak muy bien a palec nahoru!

Vzal jsem si samo i foťák. Něco jste mohli vidět na mém instagramu a dalších 60 fotek ze zrcadlovaky v galerii Barcelona 2014 nebo po kliknutí na obrázek vlevo.

Next stop: Indie. Who's in?


PDF - Live HOBLUJ TOUR set

16. 05. 2014 / Filip Urban / muzika
PDF - Live HOBLUJ TOUR set

Po nějakém čase jsem přidal svůj nový hudební set na mixcloud. Nahrál jsem si ho při vystoupení na Flédě, takže místy omluvte drobné errory. Baví mě tyhle housové, nu-disko, elektro beaty. Vybírám věci s příjemnou rytmikou, beatem kolem 125bpm, chytlavou melodii, vokály. Myslím že ideální set na vzpružení v tomhle pátečním zamračeném dni. THX GOD ITS FRIDAY!

PDF - Hobluj tour set 2014


Industra Brno

15. 05. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Industra Brno

Včera mě Nitka vytáhla na okraj Brna někam do skladů za městem. Skupinka nadšenců si tam otevřela kavárnu a takový "veřejný" prostor pro organizování workshopů, výstav a akcí. Před barákem funguje taková ta městská zahrádka s pytlema s hlínou. Celé by to mělo fungovat díky crowdsourcingu a pronájmu svého m2. Káva výtečná, servírovaná od mistrů v oboru. Vidím tam jediné ale...a to je dálka od centra. Ale třeba ne. Třeba jen já jsem starej a línej :) V každém případě palec nahoru borci! web, kde se dozvíte vše podstatné.


Hudební konzum

04. 05. 2014 / Filip Urban / aktuálně

Tak naše Hobluj turné je za náma. Až by se chtělo říct: Díky bohu :) Ne, tak bylo to báječné samo. Jen trošku náročné. Celý týden zapřažení v pracovním procesu a najednou pátek a aha? Mejdan? Co budu hrát? Chce to nové věci. Nemám nachystanou projekci. Musím to nafotit a kdo to bude točit? A kdo příjde? Dojde někdo? A nehrajem třeba muziku co lidi nebaví?

Účast nebyla nijak valná a rozhodně nedošli lidi, co si kupují naše oblečení. Došli staří matadoři, kumpáni a kumpánky, které to tak nějak celé pamatují a rozhodli se podpořit. Dokonce byli jedinci, co skoro nevynechali žádnou z návštěv no a nejúžasnější samozřejmě byly naše přítelkyně a manželky, které juchaly v první řadě a staraly se skvělou atmošku :)

Další hudební mejdan bude asi zase v červenci ŽHNETOFEST. Náš primitivní jednodenní festival v Hulíně. Ale do té doby si hodlám odpočinout od mejdanů.

Ještě k té muzice. Pořídil jsem si účet spotify premium. Za cenu obědového menu mám každý měsíc přístup k prakticky neomezené databázi muziky. A musím říct, že jsem si na to hodně zvyknul a je to mazec! Líbí se vám nějaký interpret, naladíte si jeho rádio s ním a jemu podobnými a prodíráte se novými a novými interprety, deskami, styly. Hrnou se k vám kvanta nové muziky a já toho za den stihnu poslechnout fakt dost. Co se mi líbí, zalajkuju a už tu mám doporučení na remixy, podobné interprety, případně stáhnu offline a pokračuju v poslouchání na telefonu. Je to prostě úlet.

Tenhle model na jednu stranu otevírá uši lidem, které muzika zajímá a baví. Na druhou stranu mi to trošku přijde, že je tím celé to hudební odvětví nějak degradováno. Ty tam jsou doby, kdy jsem si donesl domů nové CD a několikrát po sobě jsem si ho v křesle poslechnul, prolistoval booklet, se strachem a obavami půjčoval kámošům a po návratu kontroloval, jak je doryté :)

Ale taková je doba. Já si to celkem užívám a musím říct, že se Spotify se mi otevřely další další obzory. Takže všem doporučuju a rozhodně za tenhle trend palec nahoru!


Jarní soustředění s Národním odborem

14. 04. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Jarní soustředění s Národním odborem

Proběhlý víkend jsem strávil se čtyřma plešounama z Národního odboru (skalní ví) v hezkém penzionu u Zběhlíka v Čisté u Litomyšle. Ano ten vyhlášený podnik, kde i Pohlreich dal 3 hvězdy. Čas od času se takhle potkáme s klukama někde na víkend. Ubytujeme se, slezeme do první hospody, dáme si to pivo a čas začne strašně rychle běžet. Za ty dva dny toho stihnem celkem dost, opít se, celý den střízlivět, opít se podruhé, ujít lehkou procházku, přejídat se, vyspávat, hulázňat. Hrát scénky, jezdit taxíkama tam a zpátky, hledat opilé kamarády po cestě no a pak to celé v neděli u ranní kávičky rekapitulovat. Většinou je to hrozná, ale hrozná sranda.

Celé to má často nádech takové Hrabalovské poetiky a když do toho Peca rozjede svůj freestyle ala "Dvě staré babky z Postópek popisují katastrofické příběhy z okolí", máte celý víkend hubu od ucha k uchu. Viz malá ukázka tady na youtube

Kluci bylo to faň. Tyhle víkendy mě dobíjí! Tady pár fotek v galerce.


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské