Mišmaš 33

16. 02. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Mišmaš 33

Kua uplně jsem zapoměl, že bych tu mohl nahodit zase nějaký mišmaš fotek z posledního půlroku. Našel jsem si v nedělním odpolední čas, a něco tu naklikal. Taková malá náplast za tu absenci updatů. Lenost míšená s hromadou práce mi nedovoluje informovat vás o mých každodenních zážitcích, které spočívají především v celodenním sezení v teplákách u počítača, trochu té powerjogy a nedělního battlefieldu. No nevadí. Více obrazu, méně slov! Klikněte na fotku vlevo.


Opětovné porno v prašanu

28. 01. 2014 / Filip Urban / aktuálně

Od minulého čtvrtku do neděle jsme prášili s klukama v Rakousku. Ostatně jako každý rok. Letos to bylo zatím v nejsilnější sestavě 12ti borců a 4 aut. Vybíral jel sám, protože si to može dovolit, přijet na Stubai na jeden den, sjet si jednou kopec a zbytek pobytu proležet v manželské posteli s Procházkou u Prostřeno.

I letos se na nás usmálo štěstí a při našem příjezdu napadlo. V sobotu pak celodenní azuro. Kombinovat kalící večírky s ranním vstáváním nám jde ještě stále relativně dobře. Co to (alespoň pro mě) celé kazilo, byla fyzická kondice. Po 10ti sekundách stání na zadní noze sem dostával uplné křeče do noh a tak sem si ty sjezdy až tak neužil jako trénovaní jedinci. Ani ta dřepová příprava před odjezdem moc nezabrala. O brutální rýmečce, která mě hned v pondělí postihla už tu psát ani nebudu :)

Letos sme měli poprvé na zdokumentování lepší zařízení než telefon :) Wiit poskytl Go Pro a záběry jsou o poznání lepší. Ale ono je to vždycky kompromis. Buďto tu jízdu obětujete natáčení, nebo si radši zaprášíte. Takže všechno je to tak na půl cesty. Nicméně atmoška z těch 5ti minut záběrů jakási je a představu si jistě uděláte.

Tak já si jdu uvařit další konvici zázvorového čaje a vy si pusťte tohle video :)


Na registru vozidel, aneb konfrontace se systémem

22. 01. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Na registru vozidel, aneb konfrontace se systémem

To jsem se zase jednou musel potkat se systémem. Končím živnost a přecházím se vším na s.r.o. To znamená přepsat na registru vozidel i obě auta na s.r.o. Abych se vyhnul frontám, zarezeroval jsem se přes web, vytiskl formuláře, vypnil a s úsměvem dorazil na čas na přepážku.

První pokus se nezdařil, protože jednak jsme neměl formuláře vytisklé oboustranně! Druhak přepis auta z živnosti na s.r.o. není (jak jsem se mylně domníval) jen o změně názvu ale čeká vás návštěva STK, kde si za dvě kilča na auto borec v montérkách zkontroluje VIN, dá štempl a vy se znovu objednáte na úřadě a znovu dorazíte. Tentokrát už jsem byl vybaven velkým, malým techničákem, občankou, papírem o tom že mám s.r.o., papírem o tom že už nemám živnost, oboustranně vytisklým odhlašovacím formulářem, oboustranně vytisklým přihlašovacím formulářem. Pán na informacích mě opět slušně spražil: "Vy chcete přepsat dvě auta? To ste si měl zarezervovat dva časy!".

Já sem si bláhově myslel, že s paní u přepážky (když už tam budu) vyřeším oba přepisy. Leč nikoliv. Čili vyřídila semnou jedno auto, aby mě poslala zpět si sednout do fronty s miliónem rozložených papírů na klíně a zimní bundou přes rameno (protože věšáky se tam nenosí). Takže vy si připadáte jako úplný kretén, stojíte v rohu (protože si není kam sednout jak je plno) a doufáte, že si vás brzo zavolá jiná paní k jinému okénku, abyste mohli pokračovat (a všechno ji zase složitě vysvětlovat). Tak se asi po 20 minutách i stalo a já pokračoval s přepisem druhého auta. Tam byl ale další problém, protože jsem nechal zelenou kartu v Kroměříži, takže paní mi auto pouze odhlásila, roztřihla malý techničák vejpůl a do velkého napsala auto vyřazeno z evidence a zdarec! Doneste si zelenou kartu, vystůjte hodinovou frontu a my vám ho zase přihlásíme. No na posrání.

Ve finále jim ještě přestal fungovat nějaký Šenghénský systém kontroly vozidel (kdyby náhodou to 2 měsíce nové auto bylo kradené) Takže má objednaná návštěva úřadu se protáhla na pěkné 2 hodinky. Nevím jak dlouho tam museli být ti normální smrtelníci bez rezervace.

Přístí týden si dám tedy závěrečnou návštěvu. Snad mi přihlásí auto, kde bude místo Filip Urban napsáno youngprimitive (jinak naprosto vše zůstává stejné) a já si budu moct odfajfknout tohle martírium. Úřadům a systému zdar!


Lets be silly for a while...

09. 01. 2014 / Filip Urban / aktuálně

V úterý jsme se spoluúčastnili krásného reality hacku. Pochod Brnem švihlou chůzí. Asi nemá cenu vysvětlovat prapůvod tohohle skeče, který už se stal legendou. Bandička studentů se každý rok 7. ledna hecne, oblékne saka, klobouky, kufříky a vyrazí přes střed města. Letos už to bylo něco přes 140 adeptů na grand, což je úctyhodné. Měli ste vidět ty pohledy nezainteresovaných Brňáků :)

Kluky sme se rozhodli podpořit výrobou speciáních triček pro tuhle akci. Událost to byla povedená a celé to bylo hodně vtipné. Už nemám energii něco podobného organizovat, ale rád podpořím tyhle počiny, které vybočují z každodenního stereotypu. Go on borci! Máte můj plný support!


Vánoce a Silvestr

06. 01. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Vánoce a Silvestr

Tak je to za náma. Bezmnála 3 týdny obžerství, popíjení, chlastání, kouření, divočení, večírků, mejdanů, rodinných sešlostí. Letos se mi to zdálo nějak extrémní. Přecpanej všeho, přepitej, zničenej. Celej leden sme si řekli s Nitkou že abstinujem, protože to se nedá.

Vánoce sme strávili v Kroměříži. U rodinek. Každý zvlášť. V momentě, kdy opustíme náš byt v Brně jsme bezprizorní :) Vánoce nějak proběhly a 27 sme odjeli na týden na Slovensko na Malou Fatru. Do vesničky Istebné, kde sme ve 12ti lidech oslavili nový rok. Standartní sestava ještě bezdětných jedinců (psi se nepočítají). Přestože nebyl sníh, docela sme si to užili i bez něj.

Já sebou neustále tahal nový foťák a snažil se lovit nějaké záběry. Pár sem jich vybral a nahazuju do vánoční a silvestrovské galerky Mrkněte.

Krom focení jsem zkoušel i něco natáčet, takže asi 3minutové video ze Slovenska můžete omrknout tady.

Tož tak :) Abyste byli v obraze a taky abych vás ujistil, že žiju. Já se zase ozvu, nebojte.


Nikon D800 pod stromečkem

19. 12. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Nikon D800 pod stromečkem

Co se odehrálo za tu dobu od posledního updatu? Spousta věcí. Tak například sem si nadělil dáreček, protože ty nejlepší dárečky si člověk stejně naděluje sám žejo :) Po třech letech focení s Nikonem D700 sem se rozhodl pro upgrade. Racionální důvod žádný moc nebyl, přiznávám, ale něco přeci jen. Chtěl jsem si vyzkoušet natáčení videa, bavilo mě to rozlišení a prostě novej foťák je novej foťák, co vám mám povídat :)

D700 sem prodal jednomu nadšenci z Prostějova. Když sem mu ji předával, měl slzy na krajíčku a bylo vidět, že si plní letitý sen mít skvělou zrcadlovku. Pohladil jsem si ji naposled a předal mu ji s tím, ať se o ni hezky stará. Teď mi tu leží Nikon D800 a já se toho foťáku až bojím :) Je to megapixelová příšera. Po prvních fototestech jsem hotový z toho rozlišení, které je prostě kulervoucí. 36 milionů pixelu o rozlišení 7360x4912 je prostě šílené. Jedna nekomprimovaná raw fotka má 75Mb, po exportu do jpgu se dostávám na nějakých 15mb. To si kluci japonští trošku ufrnkli. V každém případě detail těch fotek je neskutečný. na mém 27 palcovém monitoru je to pastva pro oči a můžu říct, že jsem připraven na příchod 4K rozlišení :)

Subjektivní pocity ve srovnání s D700. Přijde mi, že D800 barví víc do zelena. Ten snímač je prostě novej a jinej a já byl zvyklý na jinou barevnost, ale Raw to samozřejmě řeší. Nicméně to byla první věc, která mě překvapila. Když sem to konzultoval s ostatníma Nikonistama, nikdo s tím problém neměl, tak já asi teda taky ne :) Druhá věc je šum. D700 byla v tomhle skvělá. Poměr snímače a počtu pixelů šum prakticky eliminoval. Naopak D800 má ten poměr nevyvážený a šum se tak objevuje už i při nižších hodnotách ISO. Ale je to tím, že na tom větším rozlišení ho prostě jen víc vidíte. Samozřejmě při finálním exportu se dá zmenšit rozlišení a šum hezky eliminovat.

Zkoušel jsem i první experimenty s videem, ale je to uplně jinej level než focení. Uhlídat si ostrost a nemít obraz roztřesený obnáší spoustu hardwarových vychytávek, které montujete na foťák. Na ukázku home video o pečení perníčků :) V každém případě tomu točení bych se chtěl zavěnovat, protože ten výstup a jeho kvalita s možností výměnných objektivů je prostě skvělá a je to disciplína, do které bych rád proniknul, tak uvidíme.

Krom těla jsem obměnil i objektiv. Místo 50mm F1.8 sem pořídil 50mm F1.4. Spokojenost. Jen ještě nebyla příležitost to pořádně otestovat, protože venku už je snad měsíc takové to hnusné pošmourno.

Když to shrnu kolem a kolem, D800 je prostě BEAST! Jestli sem někdy tvrdil, že D700 mi vydrží až do důchodu, u D800 už to můžu podepsat. Nevím kam by se ty foťáky ještě měly posunovat a už i tak pro mé účely je to až nadstandartní vybavení. Ale když já jsem tak marnotratnej a lehce vzrušivej co se nové techniky týče :) V každém případě D800 je nebezpečná japonská hračka, kterou už z krku nesundám!


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské