Bitcoiny - budoucí celosvětová měna?

04. 04. 2013 / Filip Urban / aktuálně

Přesně si vybavuju, když jsem poprvé zaregistroval slovo internet. Čůrám slušně navátej s Ondrou Korbelem u plotu a on mi říká: "Ty vole! Slyšel si už o internetu?" Přesně takhle to bylo. Střih. Pátek večer u Safika po brčku: "Ty vole! Slyšel si už o bitcoinech?". A já říkám ne, povídej...

Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Je to nový druh peněz. Fascinuje mě na ní pár věcí. Předně tahle měna nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku. Peníze se posílají přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností a podobných příživníků. Bitcoiny můžete okamžitě poslat na druhý konec světa. Bitcoiny bez problémů směníte za jakoukoli jinou měnu na světě. Projekt má zcela veřejné a otevřené zdrojové kódy, každý se může podívat a zkontrolovat přesné vnitřní fungování. A hlavně! Vymyslel to jeden Japonec a já tvrdím, že co je Japonské, je dobré a já tomu věřím.

Trošku sem do toho zafáral a zjišťoval, jak se k bitcoinům dostat. V jednoduchosti. Buďto je těžíte pomocí svého kompu, který počítá nějaké úlohy. Je to náročné jak na výkon tak na čas, proto se lidé organizují do skupin a těží společně, nebo si je normálně nakoupíte na bitcoinové burze.

Bitcoiny už se dá platit v některých restauracích, na eshopech, kupovat různé hry, aplikace. Fascinuje mě ta myšlenka, protože když člověk vidí, jak dnes finance celosvětově nefungují (viz Řecko, Kypr, Španělsko, atd.) tohle mi dává smysl a snad i naději. Stejně tak, jako internet změnil svět, tahle virtuální měna by mohla změnit zažité finanční praktiky.

Celé to ale také může být velká nafouklá bublina. A mnozí tvrdí, že za chvíli praskne a po bitcoinech neštěkne ani pes. Tak třeba v listopadu byl kurz 10 dolarů za bitcoin. Dnes je to bezmála 134 dolarů. Já dnes koupil 2 bitcoiny a uvidíme :) V každém případě je to zajímavý fenomén, který by vám neměl uniknout :)


Ipad slaví 3 roky

04. 04. 2013 / Filip Urban / aktuálně
Ipad slaví 3 roky

Je tomu právě 3 roky co ještě Steve Jobs představil ipad. Nikdo tomu zařízení moc nedával šanci a internetem se šířili vtipné obrázky slepených 4 iphonů izolepou. A musím přiznat, že i já sem se na tuhle placku díval dost skepticky. Většina lidí tvrdila, že je to zbytečné zařízení. Nedá se na tom pracovat, není tak mobilní jako telefon a nemá to klávesnici na delší práci. Nejsou pro to žádné zajímavé aplikace atp. Já odolával dva roky, ale třetí generaci ipadu už jsem podlehl a šel do fronty. Je to právě rok, co tohle zařízení máme v domácnosti a musím říct, že těch pěnez rozhodně nelituju. Ipad si u nás našel místo. Odsunul úplně notebook. Na práci mám stolní komp, ipad používám výhradně ke konzumaci obsahu internetu, řešení mailů, testování webů, beru ho na schůzky, používám na fotky, čtění časopisů a do značné míry jako herní konzoli. Wii mi kvůli němu leželo celou tu dobu zabalené v krabici.

Času na hraní nějakých komplikovanějších her už prostě není a ani se mi u toho kompu nechce zbytečně sedět (pravda, když nepočítám battlefield :) a tak se zabavím hrami na ipadu. Řada z nich jsou výborné kousky a mou touhu hrát si uspokojí v plní míře. Taky mě hrozně baví apláckej ekosystém. V momentě, kdy máte telefon, komp a ipad s nakouslím jabkem, život je zase o něco jednodušší. Fotky z Nikonu stáhnu do kompu a hned si je můžu prohlížet v ipadu, který má fantastické rozlišení a fotky vypadají bohovsky. V posteli s ipadem narazím na web, který si na druhý den na kompu otevřu, aniž bych cokoliv musel dělat. Plánování v kalendáři, řešení kontaktů, hraní her na ipadu a pokračování na iphonu, tam kde jsem skončil. Ovládání domácího audia z jakéhokoliv zařízení, které mám zrovna v ruce no a díky ipadu sem si i splnil svůj sen, stát se DJem hehehe :)

Prostě tahle placka se stala bez diskuze a po právu fenoménem. Do ruky se mi dostaly i jiné tablety od různých značek. Ne na tak dlouho, abych mohl zodpovědně zhodnotit, ale to co sem viděl tak ta user experience je prostě na ipadu nejdál. Speciálně upravené aplikace pro ipad rozlišení, jejich odezva při kontaktu s prstem a celkově nabídka je prostě bezkonkurenční.

Takže za sebe velký palec nahoru za ipad a jeho využití. Myslím, že se nemusíte bát toho, že byste si koupili ipad a ležel vám doma v rohu místnosti. Tento update byl napsán právě na ipadu :)


DJ PDF - yp spring meeting warm up

22. 03. 2013 / Filip Urban / muzika
DJ PDF - yp spring meeting warm up

Dnes večer to roztočíme na yp mejdanu ve Zlíně. Aby se vám čas lépe ukrátil, nahazuju můj nový set se starýma flákama, které vlastně nestárnou. Alespoň pro mě ne!

DJ PDF - YP SPRING MEETING WARM UP!

Uvidíme se večer. Díkyčau.


1000 věcí co mě serou

20. 03. 2013 / Filip Urban / aktuálně

Kdybych tu měl updatovat pravidelně, stal by se z toho asi blog s podtitulem 1.000.000 věcí co mě serou. Člověk ale musí myslet optimisticky a nešířit blbou náladu. Takže jen porozdávám pár never more. Za prvé ČSSD, která na svém sjezdu předvedla, že až se dostane za rok ke kormidlu, budeme to mít spočítané. Za druhé aktuálnímu počasí. A za třetí Tomuhle pitomcovi co si za večer vydělá víc než my všichni dohromady za týden. Božemůj. Fakt mi je z toho videa uplně úzko, při představě že bych takovýho kreténa potkal někde večer na baru.

Chuť si můžete spravit tímhle dokumentem, který odvysílala česká televize. Hlavní téma je tričko, jeho historie, klíčové diziče, postavy a celá tričkoscéna a tričko jako kult. Bavilo moc!

Jinak ještě připomínám, že tenhle pátek se společně poveselíme ve Zlínském Bloku 12, kde proběhne jarní yp meeting. Pokud ještě nemáte program, nebo nemusíte kojit, ukažte se. Děcka!


Bowers & Wilkings A5

10. 03. 2013 / Filip Urban / soft & hardware

Už prakticky od nastěhování do našeho bytu řeším to správné audio. Vždycky jsem si říkal, že až budu mít vlastní kér, pořídím si dobrej zvuk a budu si užívat poslechuu nových desek. Bohužel v případě našeho bytu to není uplně jednoduché. Především proto, že obývák máme velký asi jako běžná domácnost šopku. Prakticky ubývák jako takový nemáme. Plynule navazuje na kuchyň a je to takový otevřený prostor. Dalším klíčovým faktorem je manželka :) Jít metodou zesilovače, nějaké wifi krabičky a stativů s reproduktory prostě nešlo. Zabralo by to celé zbytečně moc místa a těch káblů...

Proto sem se poohlédnul po nějakých chytrých krabičkách s bluetooth nebo airplay, které postavíte na parapet a vzduchem do nich ženete zvuk. Nabídka je obrovská. Od řešení za pár stovek, až po reproduktory za 50 tisíc. Za srdce mě chytl tento skvost od Bang & Olufsen. Představa, že mi tohle visí místo obrazu na zdi a ozvučí místnost téměř dokonalým zvukem, byla lákavá, ale nepřenesl jsem se přes cenu. Snad někdy...

Strop jsem si dal do 10.000,- a do finále se dostal JBL OnBeat Venue. Pozitivní recenze, dobrý poměr cena/výkon. Šel jsem ho omrknout naživo do prodejny istyle. To už jsem tak nadšený nebyl. Navíc požadavek od manželky byla bílá. A ta se s novým lightning konektorem prostě nevyrábí (narozdíl od staršího modelu). Navíc bluetooth technologie přenosu zvuku není ideal pro svou omezenou kapacitu a ořezávání kvality.

Při prohlížení dalších variant mě praštil do oka nenápadný reproduktor značky Bowers & Wilkins. Konkrétně jejich model A5. Mají ještě větší krabičku stejného designu A7 a pak ještě Zeppeliny. Cena už teda byla zase jinde než u JBL, ale jakmile člověk vidí, že může mít něco co se mu 100% líbí, je prostě těžké dělat kompromisy.

Tady musím vyseknout poklonu prodavačům z istyle ve Vaňkovce. Na prodejně už byl jen jeden vystavený kus. To by mi asi ani nevadilo, ale tenhle konkrétně měl škrábanec navrchu. Nabízeli 5% slevu, ale mě by to pak celý život sralo a tak kluci vymysleli, že mi dovezou do hodinky novej, nerozbalenej z druhé prodejny. To se mi zase nechtělo čekat. Takže nakonec jsem jen zaplatil s tím že mi to chlapík hodí až domů po šesté hodině. Fajn servis. To se počítá a kluci mají moje sympatie :)

Reproduktor nemá žádný dock. Pouze aux výstup a síťový vstup. Zvuk se do něj primárně dostává vzduchem přes společnou wifi. Nakonfigurovat krabičku byla otázka pár minut, stažením aplikace z app store. Musím říct, že zvuk z tak malé krabičky je výborný. Naprosto ideální na ozvučení konkrétního prostoru. Volume mám tak na 15% a už to slušně řve. Ovládat krabičku můžu přes počítače, ipad nebo telefony, takže kdokoliv si u nás může pustit muziku (pakliže je na společné wifi).

Nebyl bych to já, aby bylo vše bez problémů. Pokud sem reproduktor vypnul, už se opětovně nepřipojil a já musel do továrního nastavení a nastavit wifi znovu. Podezříval jsem můj starý wifi router. Proto sem teda ještě musel pořídit Apple Airport Extreme krabičku a problém byl díky bohuodstraněn. Já se tak zbavil poslední krabičky na které nebylo nakouslé jablko. Taky musím říct, že konfigurovat Airport Extrem po tom, co sem byl zvyklý konfigurovat dosavadní netgear, je prostě pohádka! Žádné nesmyslné nastavení, komplikace, nefunkčnost. Zapojíte, pojmenujete wifi, zadáte heslo a jedete.

A5 je brčko. Zvuk je báječný, ovládání intuitivní a funkční. Navíc mám radost, že mám v bytě krásný kousek, který je nenápadný, výkonnný a nadčasový. Palec nahoru pro kluky z UK!


Youngprimitive Spring meeting

06. 03. 2013 / Filip Urban / muzika
Youngprimitive Spring meeting

Je na čase dát sbohem zimě a přivítat jaro. A jak to udělat lépe, než jarním yp meetingem. Pozdrav slunci přivezou kluci z Oooh.cz - PAUSER & DTONATE a v neutuchající dobré náladě budu pokračovat PDF & iMAD.

Akce proběhne 22. 3. 2013 od 20:00. Tentokrát se přesuneme do stylového zlínského klubu BLOK 12. Budeme se na vás moc těšit!


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské