Volím Karla

16. 02. 2016 / Filip Urban / aktuálně
Volím Karla

Heh. Dnes se mi stala při kočárkingu po Kraváku hezká historka. Koupil sem si cappuchino do kelímku, vyškrabal se s kočárem na kopec. Sednul jsem si tam na lavičku a kochal se. Vedle na lavečce seděl takovej podivnej týpek už od pohledu. Nějak takhle si představuju Boba za 30 let :) Extravagantní obleček, somradlo přes rameno, oranžové brýle, placku VOLÍM KARLA, lahváček, tranďák v ruce a ladil nějaké stanice. Po chvilce šel kolem nějaký starší pán a ten chlapík v sombréru na něj volá se smutkem v hlase: "Pane! Co budeme dělat s tím Zemanem?"

Ten starší pán zpozorněl, ale pokračoval dál beze slova v chůzi. Evidentně nechtěl nic řešit, protože si chlapíka zaškatulkoval jako místního blázna. Když mu tenhle dotyčný neodpověděl, obrátil se s otázkou na mě: "Co vy říkáte na toho Zemana? Mě je z něho normálně špatně od žaludku, co s ním proboha budeme dělat?"

Já mu odpověděl že je to debil, že to budeme muset ještě dva roky vydržet, že buď se upije, nebo ho uklidí někam do izolace. Chlapík úplně ožil a hnal se ke mě poděkovat mi za můj názor. Sedl si vedle mě a dali jsme se do řeči.

Popsal mi celý svůj život. Jak když byl mladý, poslouchal svobodnou Evropu a muziku ze Západu, jak si pro něj přišli STBáci, jak miloval Havla a rozbečel se u toho. Tak frustrovanýho člověka ze současného prezidenta jsem teda neviděl.

Uklidnil jsem ho, že v tomhle boji není sám, že na Zemana mám já a hromada mých přátel podobný názor. Že je to zlo pro tuhle společnost, že je to senilní alkoholik, sponzorovanej z Východu. S pánem jsem si udělal selfiečko, potřásli si rukou a rozešli se každý svým směrem. Evidentně jsem mu udělal hezký den a dal mu pocit, že tady v tom boji není sám.


Život s Ferdinandem

12. 02. 2016 / Filip Urban / aktuálně
Život s Ferdinandem

Rychle. Mám chvilku, než se probudí, abych si tu ujasnil a sepsal ten nános myšlenek a pocitů z 8 měsíčního soužití s miminem. Máme teď s Nitkou střídavou mateřskou, takže dnes jsem doma s Ferdou já a mamka bouchá kačky v yp fabrice :)

Kde začít... Asi u toho, že co budu psát jsou čistě subjektivní pocity a že ne každý tatínek to má takhle hozené. Možná to je tím, že už mi není 25 a středobodem vesmíru nejsou páteční mejdany nebo velcí klienti. K tomu, mít dítě jsem prostě dospěl a myslím si, že je to ta nejpřirozenější cesta k potomkovi.

Ferda má aktuálně 8 měsíců. Už se z něj stal člověk. Ten přerod z "ležáka" co máchá nekoordinovaně rukama do člověka na kterém vidíte jak přemýšlí, jak reaguje na věci, jak projevuje emoce (jinak než pláčem), ten je úžasnej a proběhl někdy po šestém měsíci. Do té doby to byl zafixovanej človíček. Jasně, byl to mazel, ale interakce byla dost omezené. Teď to nabírá obrátky a je to úlet. Úlet v dobrém samozřejmě.

Nejvíc funguje takové to těšení. Víte co. Jak se prostě na něco těšíte. Těšíte se na pátek, těšíte se na dovolenou, těšíte se na vánoce, těšíte se na novou elektroniku, která vám jde z e-shopu, tak uplně stejně se těšíte na to, až se ráno probudíte a vedle v postýlce se na vás směje ten malej špunt. Nebo jdu od auta domů a to já nejdu, to já utíkám a těším se, až odemknu dveře od bytu a uvidím toho borčáka jak mě spatří a namíří si to ke mě s úsměvem, že mě vidí.

Radost. Máte radost, že se mu něco podařilo, že něco pochopil, že zamává, že vám dá hi-five, že se mu povedlo se postavit na nohy, že něco pochopil, co jste se mu snažil pů roku vysvětlovat. To jsou prostě ty nejhezčí životní zážitky. To je ta radost, to je to, proč se těšíte ze života, tohle vás vnitřně hrozně nakopává a já si to denně uvědomuju stokrát a stokrát za to děkuju a snažím si to užít a zapamatovat. Schovat pro ty horší chvilky v životě, které ještě přijdou.

To malé stvoření je hrozný pohodář. Kam vstoupí, tam vykouzlí lidem úsměv. Hrozně pozitivně nakumulovaná energie. Někdy v tom jeho výrazu, v tom úsměvu, který na mě hodí, vidím svého tátu. Nevím. Možná ho tam vidět chci, možná mám poblázněný vnímání. Zažívám s tím dítětem pocity, které sem měl já, když jsem byl prcek. Jen to teď vidím z druhé strany.

Když si to po sobě čtu, tak to působí jak kýčovitý výlev od poprděného fotra. No a co :) Je to tak. Je to úžasná jízda, plná emocí. Radost, strach, štěstí, hrdost, pýcha. To zjištění, že udělat si na téhle planetě kopii je možná vlastně jeden ze smyslů života. To za čím se pachtíme, abychom se měli dobře, abychom něco dokázali, abychom tu něco zanechali. Nezanechám tu nic zásadního. Hadry se obnosí a vyhodí. Weby se vypnou, loga redesignují, fotky skončí v šuplíku na harddisku. Na pohřeb vám příjdou kámoši, stáhnou pár lahví slivovce a zapomenou. Ok kdybych byl architekt, tak si můžu říct, že po mě zůstane stát barák, nebo socha, nebo že jsem rozjel značku, která třeba přežije i mě. Ale ten malej prcek, kterýho musíte vychovat, správně nasměrovat a pak se jen radovat z toho jak se mu daří, to je imho ten smysl života. Tu energii, kterou do něj investujete, ten čas který to sežere, to vlastní zmuchlané a zahozené ego. Za ty okamžiky prostě stojí a já jsem šťastnej a vděčnej, že tady toho kluka mám.

Áaaa. Ferdík je vzhůru. Jdem si hrát. Hezkej den.


Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

28. 01. 2016 / Filip Urban / soft & hardware
Zkušenosti s Macbook pro 2015 13 palec

"Už to tak nejde, rodina se dusí, musíš začít chodit normálně do práce do kanceláře" řekla manželka a já se od nového roku vypakoval z domu i se stolním kompem a jezdím do Řečkovic. Má to své plusy i mínusy. Už nemůžu sedět u počítače v trenýrkách. Na druhou stranu sem oddělil pracovní a soukromý život. Jedno velké mínus tu ale bylo. Nedělní Battlefield 4 s kamarády. Jezdit v neděli večer do kanclu kvůli hraní, to se mi nechtělo. Doma jsem byl navíc odsouzen jen k tabletu a telefonu a přecijenom někdy by se mi hodilo něco přeuložit, upravit, odeslat. A tak se objevila myšlenka notebooku. Jaký jiný, než od Applu. Mohl jsem si vybrat z 12 palcového Macbooku, který je sice krásný, ale nemá výkon, 13 palcového Airu, který má mizerný display a rozlišení, nebo Macbooku Pro 13 či 15 palců. 15 palců už není mobilní a stojí vskutku nekřesťanský peníz.

Volba tedy padla na 13 Macbook Pro. Přihodil jsem si větší disk a víc paměti. Jediné vrásky mi dělala integrovaná grafika Intel Iris 6100. Googloval jsem videa, jestli se na tom dají hrát nějaké hry a borci tam BF4 rozjeli. Sice na minimální detaily a v 1024x768 ale jelo to...

Po 3 týdnech s kompem můžu napsat lehkou recenzi. Když tak pátrám v paměti, má první konfrontace s jabkem byla právě s Macbookem Pro. A nebylo to setkání uplně idylické. Vlastně sem na ten stroj dost nadával a někdy i proklínal, než jsem srazil paty a začal poslouchat. Pak mi odešla základní deska (naštěstí vyměněna zdarma v rámci celosvětové chybky Applu). Dal sem Macbooku Pro druhou šanci a upřímně jsem trošku rozčarovaný.

1) Notebook je ve srovnání s Airem o poznání těžší, byť rozměry je menší. Air se dá krásně držet jednou rukou, je fakt ultramobilní. Macbook Pro je sice krásně tenký, ale už se v ruce pronese.

2) Display je skvělej. To jako palec nahoru. Používám ho na úpravu fotek, ale ve srovnání s iMacem, je to jinej level. 13 palců na fotky není. Navíc v Lightroomu se o poznání víc zadýchává než iMac. Při exportu se už ozvou i větráčky a čekání na provedené úpravy a doostření do fullres prostě trvá. To rozlišení je prostě asi příliš na výkon procesoru a hlavně grafiky teda.

3) S tím souvisí celkový pocit z výkonu kompu. Battlefield 4 jsem sice rozjel, ale po 5 minutách hraní se větráčky rozjedou na plné pecky, takže když jedu v tanku, mám pocit, že opravdu sedím v reálném kokpitu. Hukot je brutální a já mám o ten počítač strach, že mi do půl hodinky shoří. Komp to nese fakt těžce a po 3 mapě hra většinou padá, z důvodu přehřátí mašiny. Ten výsměch spoluhráčů mě bude provázet nadosmrti. Takže Macbook Pro na hry opravdu ne!

4) Výdrž baterky uvádí nějakých 10 hodin práce. Na tuhle hranici sem se teda nedostal a mám pocit, že při intenzivní práci v photoshopu, ilustratoru nebo lighroomu komp vybiju za dopoledne. Oproti Macbook Airu je výdrž citelně slabší.

5) Forcefeedback trackpad má být vychytávkou nové mašiny. Ok. Kliká moc sexy, o tom žádná, ale funkci 3D touch sem si vypl, protože jsem nedokázal přesunovat soubory při držení trackpadu. Dost mě to sralo, při práci v systému se soubory, takže sem si ho vypnul. Ouch :)

6) Abych jen nekritizoval, komp jako pracovní nástroj je naprosto dostačující. Stříhat video se na něm dá, upravovat fotky taky, ale jsem rozmazlený z 27 palců. Na nějaké hořáky v práci uplně dostačující výkon. Znovu vychvaluju display a rolišení. Krása pohledět. Jako záložní pracovní stanice splnil svůj účel i ten nedělní Battlefield se s ním dá zvládnout, ale požitek to teda není.

7) Poměr cena / výkon je v tomto případě tragický. 54.000,- za 256GB disk a 16GB RAM je moc. V základu se dá sehnat za 43.000,- ale i tak je to dost peněz. Jenže co mi zbývá, když jsem Applem lapená ovce a ten systém my tak vyhovuje a to šasi se mi tak líbí :)


Youngprimitive Winter meeting

19. 01. 2016 / Filip Urban / akce
Youngprimitive Winter meeting

Pst? Je tu někdo? :) Jestli jo, tak tu mám info, že v pátek se poveselíme v brněnském klubu VIBE (Hrozně vyhajpovaný místo teď :) K tanci a poslechu hraje známá trojka já aka PDF, iMad a WiiT. Jo a Arco. Startujeme už ve 22:00 tak doražte hned z kraje ideálně, ať tam nehraju pro prázdnej sál heheh. Bude to fajn. Těším se moc!


Iphone 6s plus - aneb telefon větší než můj penis

09. 11. 2015 / Filip Urban / soft & hardware

Po roce Apple opět přišel s novým modelem telefonu. Jako každoročně v mezidobí přichází varianta S jak pro menší 4,7 palce tak pro větší 5,5. Před rokem jsem šel do menší verze. Letos jsem si říkal, že bych prubnul už tu větší.

Důvodů pro koupi nového většího bylo hned několik. Manželčina pětka se už zadýchávala, Sko má 3D touch, více megapixelů a v případě pluska i větší display, baterku a optickou stabiliziaci obrazu. Říkal sem si když změna tak i ve velikosti. Objednal jsem na apple.cz v den uvedení 64gb černou verzi pluska. Dodací doba 14 dnů!

Čekání bylo dlouhé, ale dočkal jsem se. Zajímavé bylo, že telefon odcházel letecky přímo z činské továrny Foxconu. Dřívější iphony mi chodily z Irska.

Po týdnu užívání napíšu pár postřehů. Tak předně telefon je velký. Je velký jako kráva. Když teď vezmu menší šestku do ruky, je to jako telefon pro panenky. Mám poměrně velkou ruku a dlouhé prsty, takže jsem si na větší rozměry zvyknul rychle. Řekl bych, že plusko je takový telefon pro důchodce. Obraz je větší, texty jsou větší, klávesnice na trefování písmenek je už parádní. Žádné šudlání a překlepy. To mi vyhovuje. Telefon se mi vleze do slim kalhot. Jen teda obrys v kalhotech je zase o trošku větší. Manželka to už glosovala hláškou že mám větší telefon než penis...

Jak mě baví nové funkce? Tak předně 3D touch. No. Chvilku mi trvalo, než sem pochopil jak moc zatlačit do obrazovky. Po pár dnech už víte. Přínos to má u přesunu kurzoru v textu, super jsou náhledy odkazů. Funkce praktická, jen si musíte uvědomit že ji máte a začít ji využívat :)

Více megapixelu nevím jestli fotce pomohly nebo ublížily. Fotky jsou ostré, brutálně ostré až přeostřené. Poměr mezi snímačem a megapixely už je trošku kontraproduktivní. Měli tam nacpat i větší snímač, pak by více pixelů dávalo smysl. Takhle je to marketingový tah a reakce na konkurenci. Navíc fotky jsou softwarově vyžehlovány od šumu. Raději bych asi větší šum než vyžehlené plochy.

Na ukázku galerka několika fotek bez úprav v plném rozlišení u mě na FLICKRU

V každém případě co chválím je dynamický rozsah fotek. Zrcadlovka to nebude nikdy, ale už se s kontrastem parádně popere. Velké plus je pak optická stabilizace, která vám hodně pomůže v šeru a u videa je to kruté. Záběry jako ze steadycamu.

4k video jsem ještě ani nezkoušel. Nevím kde bych se na něm díval a taky ta datová náročnost je obrovská.

Live photos je kravina. Zaznamená to sekundu před a sekundu po stisknutí spouště. Ok. U fotek dětí a zvířat dobré, jinak nevidím využití takže defaultně off

Výdrž baterky je super. Tím jak je telefon velký, je tam skoro jednou tak velká baterka co v šestce. Samo větší display, takže to drancuje baterku hodně ale subjektivně mobil vydrží o půl dne víc. Takže 2 dny lehkého provozu jsou vpohodě. Ale vystřílíte to bezproblémů i za den.

Nevím jestli do toho montují nějaké jiné bluetooth, ale při sdílení mi naskakuje funkce airdrop okamžitě. V autě se telefon spáruje o poznání rychlejí než šestka, což kvituju s povděkem.

IOS 9 je upravený pro větší iphone, takže většina nativních aplikací zvládá horizontální layout. Což je paráda zvlášť když mám telefon třeba v autě na držáku. Ale třeba aplikace kontakty nebo telefon už na délku upravené nejsou. Nechápu proč už to Apple nemá poladěné u všech svých aplikací. Na tomhle by ještě mohli borci zapracovat.

Rychlost telefonu je neskutečná! Všechno švihá tak plynule že plynulejc už to asi ani nejde :) Inženýři přidali 2gb ramky a tak návrat k dva dny pauzlé aplikaci je prakticky okamžitý. Stejně tak u velkých náročných her. Bod a potlesk!

Touch ID je uber rychlé! Nestačím si ani přečíst notifikaci když přiložím palec ke skenru palce. Už to vůbec neobtěžuje. Naopak. Přibývá aplikací, které touch id podporují a je to komfort. Dropbox, paypal a další. Super featura.

Takže nějaké srhnutí? Rozhodnutí pořídit větší uhlopříčku nelituju. Zvykl jsem si rychle. Nošení v kapsi mě nijak neobtěžuje. Zdá se mi, že trošku plusko zazdilo můj ipad, který je najednou velký a pomalý a vždy dál od ruky než telefon :) Prostě konzumování obsahu už je na téhle uhlopříčce příjemné a je to fakt kapesní komp na kterém pořešíte operativně spoustu věcí a komfortně.

Počítám, že tenhle kousek mi nějaký ten pátek vydrží. Snad ho neztratím, nerozbiju ani neutopím. Nevím co by musel umět iphone 7, abych do něj šel. Tohle je prostě nabušenej mobil bez kompromisu. Tak to mám rád :)


Jaký časopis?

06. 11. 2015 / Filip Urban / aktuálně
Jaký časopis?

Už je to nějaký ten rok, co sem si celkem pravidelně kupoval Reflex. Takový ten časopis, který se dal konzumovat u kávy po obědě. Vydržel mi tak ten týden, než vyšlo další číslo. Poslední dobou cca rok zpátky už mě ale některé články přišly dost mimo. Celé se to vyhrotilo s nástupem mediálně vděčného tématu s uprchlíky. Mám takový pocit, že vedení časopisu se sešlo v pondělí na schůzce, kde řešili propadající se prodeje a co s tím. Tak někdo chytrý vymyslel, že budou hrát na nótu malém českému xenofobnímu člověku a z posledních čísel sem měl pocit, že je to už jen hlásná trouba Tomio Okamury (kterého dřív tak rádi a pravidelně zesměšňovali). Vrchol všeho byl pak facebookový profil Relexu. To je prostě a jednoduše žumpa srovnatelná snad jen s Bleskem (ano, o propojení těchto dvou medií vím :).

Jitka začala kupovat Respekt. Ten jsem párkrát v minulosti zkoušel a musím říct, že jak člověk stárne, obsah Respektu ho zajímá a baví čímdál víc. S čím má problém je vizuální úprava časopisu. Hromada textu, malé obrázky. Nedávno faceliftovali novým písmem a lehce obměněným layoutem ale pořád je to dost nuda. Nicméně jsem to měl rozdělené. Na záchod, na takové to rychlé počtení Reflex, do vany pak delší články v Respektu. Nicméně po posledním čísle Reflexu už jsem se zařekl, že ho kupovat nebudu a tak nezbývalo nic jiného než se porozhlédnout po jiném týdeníku. Časopisy jako Instinkt nebo Týden jsou takové bezduché plátky, které vám informace shrnou do jedné věty a to ještě tak povrchně že vás to až uráží.

Tento týden (respektive včera) se objevila česká mutace časopisu NEWSWEEK. Včera jsem si ho koupil na benzince a musím říct, že po prvním sběžném pročtení je to asi formát, který mě bude bavit. Vtipné je, že Newsweek je čtrnáctideník, což už z názvu časopisu je trošku renonc, ale chápu vydavatele. Neznámý trh, nejistá budoucnost. Oproti Reflexu je to trošku menší formát. Co mě trochu prudí je pevná vazba, takže když čtete časopis zlomený na stránku, pravý sloupek už se vám ztrácí ve vazbě. Do vany nešikovné, nicméně to vyvažuje hezký, moderní layout. Kvalitní obsah, super rozhovor s Dominikem Feri - nová politická hvězda s nejdelšími vlasy a nejvtipnějším facebookem :) Čumím co tu vyrůstá za generaci mladých lidí s tak osvíceným myšlením, přehledem a názorem. Palec nahoru!

No jak půjdete do trafiky, zkuste mu dát šanci. Třeba vás zaujme stejně.


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské