Volal Přehnálek

30. 09. 2014 / Filip Urban / aktuálně

Nevím, jestli je třeba vám představovat mého kamaráda, úspěšného bankéře (40 - 50 minimálně), člena skupiny kotrmelce.cz a Národního Odboru, v civilu nenápadného až plachého člověka - Petra Vybírala. Od dob studentských let uteklo hodně vody. Každý máme ty svoje starosti a problémy a je krásné, když ještě dokážeme na chvilku přepnout do módu: Poďme si dělat prdel, klidně ze sebe samotných.

Toho se drží i Peca, který mi začal ve volných chvílích, kdy jel sám autem, posílat videozprávy na telefon o jakémsi panu Přehnálkovi. Když už došlo asi 4 video, a já ležel s potrhanou bránicí od smíchu v nemocnici, řekl jsem si, že tohle musí dál mezi lidi, protože Peca je talent a Přehnálek musí do světa.

Založil jsem mu Youtube kanál a nepravidelně přidávám nová videa, co mi dorazí na mobil. Doporučuju sledovat!

Kdo to vůbec je Přehnálek? Je to člověk z malé moravské vísky. Člověk, co se naučil vydrbávat se systémem, člověk co se v životě neztratí, co se má vlastně dobře, ale všichni kolem něj jsou blbci, on si to radši udělá nejlíp sám a má ten jediný a správný názor na vše, co se na světě děje. Takový ten "...máte štěstí, že jdu zrovna kolem".

Pokud i vy máte nějaký dotaz, nebo vás zajímá co si o tom či onom Přehnálek myslí, není nic lehčího, než napsat svůj dotaz na jeho e-mail: volal.prehnalek@gmail.com My to panu Přehnálkovi vytisknem a dáme přečíst. Uvidíme, jestli pak brnkne zase Pecovi a ten nám to povykládá :)


Apple to rozsekl...

10. 09. 2014 / Filip Urban / soft & hardware

Včera byl pro všechny fanoušky a uživatele Applu den D. Ale nejen pro ně. Těšili se na to i všichni hateři a trollové a androidisti a windowsáci a linuxáci a já nevím kdo ještě, aby na Applu nenechali nit suchou. Steve Jobs se včera večer 100x v hrobě otočil, hodinky jsou hnusné, telefon velký. Celé to připomíná starý dobrý vtip o zajíčkovi a mrkvové zmrzlině.

Poďme se na to podívat trošku bez emocí a racionálně. Byť za sebe asi dost subjektivně. Já se těšil na nový iphone 6, protože to točím po dvou letech a tak je čas upgradovat, byť má současná pětka je skvělej telefon, kterýmu nic nechybí, kmitá jak hodinky a jsem s ním vlastně spokojený.

Co nabízí nový iphone? Tak předně větší rozměry. A to rovnou hned dva. Ten plus model už je hrozné pádlo, takže jdu do těch 4,7 palců. Nejsem příznivec velkých uhlopříček, protože na pohodlné konzumování obsahu mám ipad, ale 4,7 palců je rozumný kompromis mezi tím, aby se to ještě vlezlo do kapse a dojmu z obsahu. Musím říct, že mám trošku problém s podobou telefonu. Až sem se dopracoval do stádia, kdy považuju iphone 5 za krásnej telefon, přišli s novým designem, kulatými rohy a co sem vůbec nepochopil jsou ty pruhy nahoře a dole na zádech telefonu. To nešly udělat tenčí a elegantnější a nebo nemohla být horní a spodní část v jiném matrošu? Jako určitě nad tím dumali tisíce lidí a asi to tak z nějakého důvodu být musí, ale vizuálně mě moc telefon nenadchlo. No uvidíme. Jedna věc je vidět rendery, druhá věc je mít ho v ruce.

Za sebe hodnotím kladně upgrade foťáku (byť pár megapixelů tam přidat mohli) vyšší výkon no a novou vychytávku ve formě placení telefonem. Tohle mají kluci dotažené. Teď už jen aby se to rozšířilo i v Evropě. Tohle je budoucnost určitě.

One more thing se včera ozvalo poprvé od smrti Steva Jobse a ano, je to nový produkt Applu - hodinky. Ty se čekaly už dva roky dozadu a v současnosti je hodinkový trh zaplaven různými typy hodinek od všech předních výrobců. Je otázka, jestli se Applu povedlo přijít s něčím zásadně jiným nebo novým, aby to pobláznilo lidi a ti dali osmičku za nové hodinky. Někdo říká, že jsou hnusné. Mě ten design baví. Je tam řada sympatických věcí a vychytávek zvlášť co se sportovních aktivit týče, ale pořád jsou to jen hodinky. Když se podívám na seznam featur, ve finále hodinkám chybí jen vodotrysk. Nicméně pořád je to omezený prostor na nějakou smysluplnou interakci.

Apple si na tom asi lámal hlavu hodně dlouho. Za sebe musím říct, že je asi nejdál od konkurence, která se trápí s Android wear systémem, který umí zatím kulové. Apple šel dál, otázka jestli tak daleko, aby nahecoval lidi ke koupi. To ukáže až čas. Já si na hodinky ještě chvilku počkám, protože jednak mám krásné nadčasové Nixony a taky v kapse iphone, který stejně pořád šudlám v ruce. A mít doma další krám na každodenní dobíjení mě nějak neláká. Alespoň prozatím.

Jinak velký fail za včerejší live streaming. Nějak jim to neunesly servery a video se trhalo až běda. Do toho ten čínskej dabing...to si asi někdo v Applu odskákal :)


Two dots - geniální návykovka

03. 09. 2014 / Filip Urban / gamesky
Two dots - geniální návykovka

Dlouho jsem tu nepsal o nějaké hře u které teď trávím čas. Ale je potřeba to napravit, protože je tu jedna, u které trávím fakt dost času. Jmenuje se TWO DOTS je zatím pouze pro iOS. Je geniálně jednoduchá a nehorázně návyková.

Předchůdce Two dots - one dot měla jednoduchý princip. Spojte dvě kolečka stejné barvy a ony zmizí. Nic víc, nic míň. To co z toho vývojáři dokázali vyždímat v pokračování TWO DOTS je prostě bomba! Posunutí koleček na další level. Konkrétně na 135 levelů. Procházíte mapou ostrůvek po ostrůvku. Tu se zaseknete 5 minut, tady klidně 5 dní, než level rozlousknete. Díky propojení s FB vidíte ikonky svých kamarádů v jejich aktuálním levelu a je to neskutenčá hecovačka stylu: "ty voe prochyn už je v 98? Dyk ještě včera večer byl v 91. Jak to udělal?"

Hra je zdarma. Bez omezení. Vlastně s jedním milým omezením. Máte cca 5 pokusů na vyřešení levelu. Pokud se vám to nepovede, čekáte 20 minut. Nebo dokoupíte životy za 0,89 centů. Já si řekl, že za to neutratím ani halíř a že si to poctivě vyřeším. Jsem ve 103 levelu a je to mazec.

Hra má úžasnou a dokonale zvládlou flat grafiku a soundtrack, který si můžete dokoupit na itunes.

Pokud hledáte nějakou telefonní nebo tabletí (na ipadu je to ještě lepší kvůli velikosti) oddychovku, zkuste two dots. Zábava zaručena!


Barum Czech Rally Zlín 2014

01. 09. 2014 / Filip Urban / akce

Tenhle víkend proběhla Zlínská událost roku pro všechny autíčkáře, ale nejen pro ně. Barumka ve Zlíně. Přebůstované fábky v centru města mě moc neberou, navíc si myslím že to ani není uplně safe zábava, ale tak musím přiznat jakousi atmošku té noční erzetě v centru Svitu. To zase jo...

Navíc Martin vymyslel geniální tah, jak si zajistit plný parket na párty a tak se spojil s Blokem 12 a udělala se druhá venkovní stage pod stanem. Já dovezl projektor, zapojili jsme ipady a jali se bavit lidi.

Museli jsme počítat trošku s jinou cílovkou než obvykle, protože kolem motosportu se motá dost testosteronových pitomců. Valná většina jich skončila v lokální diskotéce Flip, ale dalo se narazit i na supermagory. Naštěstí se nám je asi podařilo vyhnat hudbou a večírek jsme si teda užili až do ranních hodin. Chvilkama jsem si připadal jako záznamové a zábavní médium. Jednou rukou hraju z ipadu, druhou točím video na foťák a na mobilu připojeném na projektor pouštím projekci :) No pár záběrů z toho večera vzniklo a vy si můžete pustit tohle video.

Udělali jsme si to zase hezké :) Dík všem za účast!


Moje panorama - jak se stát Google fotografem?

25. 08. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Moje panorama - jak se stát Google fotografem?

Už je to nějaký pátek co u nás Google spustil službu Google business view. O co jde? Jako majitel podniku si můžete nechat nafotit interiér a umístnit ho na své stránky, na stránky google+ i na google mapy. Firem, co fotí panoramatické fotky interiérů jsou mraky, ale být dobrým fotografem Googlu mě celkem lákalo tak jsem se hecnul a vyplnil formulář že to zkusím. A ejhle, zapsali mě do kurzu.

Dostal jsem odkaz ke studijním materiálům a videím s tím že musím napsat závěrečný test na 90%. Při jeho vyplňování jsem se vrátil do školních let a ten zapomenutej stres z toho, že něco nenapíšu na nějaké procento se zase dostavil...brrr. Naštěstí jsem to (na podruhé) zmáknul a postoupil do dalšího kola.

Tam bylo rozhodování nejtěžší, protože jsem stál před otázkou, zda-li nakoupit příslušný hardware k focení. Google akceptuje jen konkrétní objektiv, konkrétní fotohlavu, atp. Investice v mém případě asi 36.000,- a dlouhé čekání, protože se vše musí shánět v cizině.

Pak následoval google hangout se sympatickou koordinátorkou z Rumunska. Mohl jsem se ptát na vše co mě zajímá. Pak následovalo první testovací focení a první problémy...

Já, člověk zhýčkaný UX Applu jsem tvrdě narazil v řadě nelogičností a podivných interfaců od googlu. Napřed jsem zápasli s bracketingem u mého foťáku, který neumí fotit +-2 ale +-1. Čili místo 3 fotek jsem musel fotit 5 fotek a dvě mazat. Na jeden krok je to 40 fotek, takže D800 dostává celkem naprdel. Další problém byl pak s FX / DX formátem, kdy Google vždy špatně slepil panorama. No errorů jsem si užil dost, nicméně teď už vím i za vydatné pomoci Stefeho, který mi ochotně poradil v momentech, kdy sem to chtěl švihnout z okna. Díky za to chlape!

Teď už mám nějaká focení za sebou. Sbíráte prohlídky, tím vám roste kredit a Google vás pustí na fcoení větších a větších prostorů. Navíc dnešním dnem zrušil regionální omezení, takže už můžu fotit klidně v Aši nebo v Ostravě. Trošku se bojím, že tím stoupne konkurence a bude se bojovat o zákazníka cenou, která je ted nastavena dobře.

Co tím Google sleduje? Tak předně si plní zadarmo databázi a dává možnost výdělku místním nadšencům do panoramatických fotek. Sjednání obchodu je už na konkrétním fotografovi. Ceny se zatím nějak drží na stejné úrovni, než to někdo začne flákat pod cenou. Ale uvidíme.

Beru to jako takový přivýdělek k hluchým týdnům, kdy jsou klioši na dovolené nebo čekám na odsouhlasení nějakých věcí. Další důvod byla snaha proniknout do téhle problematiky panoramat a taky jsem si konečně udělal vlastní stránky a lehký korporátní design. Pokud neznáte program MUSE od Adobe, doporučuju. Intuitivní a šikovné.

No tož tak. Člověk by neměl přešlapovat na místě ale objevovat nové a neprozkoumané. Můj web najdete tady: www.mojepanorama.cz a pokud vlastníte nějaký podnik (restaurace, kadeřnictví, obchod, kancelář, reprezentativní prostory) neváhejte se na mě obrátit :)


Dopoledne s opravářem myčky

12. 08. 2014 / Filip Urban / aktuálně
Dopoledne s opravářem myčky

Bylo to takhle v neděli, kdy myčka obvykle zapípala jakože finíto. Všechno cajk, jen tam zůstala voda, která ne a ne odtéct. V ten moment se najednou stáváte "hlavou rodiny" která to musí vyřešit. Zapnout, vypnout nepomohlo. Proštouchat koncem vařečky odpad taky ne. Tak poďme: google - servis myčky - Brno - první odkaz. Šup. Jarda Vytrus - opravy všeho druhu. Kontaktní formulář, vyplnit, odeslat a čekáme.

V pondělí telefon. "To sem já na tu myčku. Kdy se můžu stavit?" Super! Prvním levelem pan opravář prošel. Zareagoval na e-mail a zavolal. Tím už člověk hodně vytřídí zrna od plevele. Chlapík přijel v úterý, pozdravil, dokonce se sám automaticky vyzul a jal se řešit myčku. Moc šancí sem mu nedával a čekal jsem hlášku: "Pane, je po ní. To bude chtít novej kousek..."

Nechal jsem ho pracovat a šel taky pracovat. Po půlhodině funění a šťukání mi vítězoslavně ukázal spálené čerpadlo, které vyměnil, myčku vrátil na své místo, otestoval, vytáhl z brašny doklad. Nastala poslední možnost, kde by mohl vzniknout fail. "Tak to bude za 1200 pane!" Oka. Fér! Lepší než cena nové myčky, takže to opravovat mělo smysl. Bezva. Chlapík sbalil peníze, potřásli sme si rukama a já ho šel vyprovodit před byt.

Už po cestě ke dveřím mě něco bacilo přes nos. Ale tak říkal sem si že chlapík má jen neměněné ponožky. Po cestě zpět už se mi to nezdálo. Přišlo mi to až jako příliš dokonalá návštěva opraváře se zdárným koncem.

A taky že jo. Chlapík někde před barákem vyšlápl psí hovno a nám ho stihl vkopírovat do koberce v předsíni. Bezva! Svět by byl až příliš ideálním místem.


© Copyright 2012–2020 youngprimitive.
All Rights Reserved.
DámskéPánskéDětské